1. Artykuły
  2. Tabletka „dzień po” bez recepty? Zapowiedź premiera

Tabletka „dzień po” bez recepty? Zapowiedź premiera

Premier rządu Donald Tusk zapowiedział w ubiegłym tygodniu zmiany w dostępności do tabletki „dzień po”. Dzięki zmianie ustawy ma być ona dostępna bez recepty. Czy tak się stanie?

Tabletka „dzień po” bez recepty? Zapowiedź premiera Tabletka „dzień po” bez recepty? Zapowiedź premiera
Spis treści
Pigułka „dzień po”. To nie jest pigułka wczesnoporonna podkreślają ginekolodzy Tabletka „dzień po”. Donald Tusk zapowiada zmiany Jak uzyskać receptę na tabletkę dzień po?

Pigułka „dzień po”. To nie jest pigułka wczesnoporonna podkreślają ginekolodzy

 

Tabletka „dzień po” to antykoncepcja awaryjna, która jest stosowana w sytuacjach, gdy zabezpieczenie przeciwko ciąży zawiedzie lub nie zostało użyte. Głównym celem tego rodzaju antykoncepcji jest zapobieżenie lub opóźnienie owulacji oraz uniemożliwienie implantacji zarodka w błonie śluzowej macicy. Tabletki „dzień po” nie są środkiem aborcyjnym, ponieważ ich działanie ma miejsce przed implantacją zarodka.

 

Mechanizm działania pigułki „dzień po” opiera się na jednym lub dwóch głównych składnikach: levonorgestrelu lub ulipristalu.

 

Levonorgestrel:

 

  • Jest to syntetyczny hormon progesteronu, który jest podawany w wysokich dawkach.
  • Hamuje owulację (uwolnienie jajeczka z jajnika) lub opóźnia ją.
  • Zmienia śluz szyjkowy, co utrudnia ruch plemników w kierunku jajeczka.
  • Modyfikuje błonę śluzową macicy, utrudniając implantację zarodka.

 

Ulipristal:

 

  • Jest inhibitorem receptora progesteronowego, co oznacza, że hamuje działanie progesteronu.
  • Podobnie jak levonorgestrel, może opóźniać lub hamować owulację.
  • Ma silniejsze działanie w zakresie opóźniania owulacji niż levonorgestrel.

 

Ważne jest, aby tabletkę „dzień po” przyjąć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, ponieważ skuteczność maleje wraz z upływem czasu. Chociaż tabletki „dzień po” są skuteczne w zapobieganiu ciąży, są one bardziej efektywne, gdy są stosowane wcześnie po ryzykownym stosunku. Niemniej jednak, ich skuteczność nie jest stuprocentowa, a regularne metody antykoncepcji są zawsze bardziej pewne.

arrow Tabletka “dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna. Co trzeba o niej wiedzieć?
arrow Tabletki poronne, a tabletka „dzień po” – czym się różnią i co musisz o nich wiedzieć?
arrow Tabletka “dzień po” - mechanizm działania i najczęściej występujące skutki uboczne
arrow Tabletka antykoncepcyjna a alkohol – czy to bezpieczne połączenie?
arrow Tabletka dzień po stosunku - kiedy stosować?
arrow Naturalna antykoncepcja. Kiedy warto ją stosować?

Tabletka „dzień po”. Donald Tusk zapowiada zmiany

 

Ubiegłotygodniową dyskusję o dostępności tej metody antykoncepcyjnej Donald Tusk rozpoczął od przywołania praw kobiet:

 

Jednym z moich pierwszych postulatów dotyczy praw i wolności kobiet, bo do tego się to sprowadza. W tym przypadku mówimy o możliwie swobodnym dostępie do środków antykoncepcyjnych, a precyzyjnie mówiąc do tak zwanej pigułki „dzień po”, do produktów leczniczych, które są dopuszczone do obrotu i są stosowane w antykoncepcji - zasygnalizował podczas konferencji premier.

 

Przypomnijmy, że w 2014 roku Europejska Agencja Leków stwierdziła, że tabletka „dzień po”, jest wystarczająco bezpieczna dla zdrowia kobiety i nie wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej przed jej użyciem. Z tego powodu można ją nabywać bez recepty. Obecnie, poza Polską, jedynie na Węgrzech konieczne jest posiadanie recepty do zakupu tej tabletki w krajach Unii Europejskiej.

 

W 2015 roku środki te zostały wpisane do ustawy, jako środki wymagające recepty, co zdaniem szefa rządu znacząco obniża ich dostępność. To ma się niebawem zmienić:

 

Jako rząd wspólnie proponujemy zmianę ustawy dokładnie w tym punkcie, dzięki czemu tego typu środki antykoncepcyjne będą dostępne bez recepty - zapowiedział Donald Tusk.

 

 

Jak uzyskać receptę na tabletkę dzień po?

 

Dopóki zapowiadane przez rząd zmiany nie wejdą w życie, zakup tabletki dzień po jest możliwy tylko i wyłącznie na receptę. Na platformie HaloDoctor możliwa jest konsultacja lekarska z e-receptą na tabletkę dzień po w 5 minut.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy to jest normalne, że po takim czasie wystąpiło krwawienie?
W poniedziałek wzięłam tabletkę dzień po. Po 6 dniach zaczęłam krwawić. 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskana wizyta stacjonarna u lekarza ginekologa
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy można zajść w ciążę podczas 7-dniowej przerwy, chodzi o przerwę w antykoncepcji hormonalnej na dostanie krwawienia?
Zażyłam tabletkę po podczas tej właśnie przerwy, bo bałam się, że nie jestem chroniona. Czy teraz mogę normalnie przyjąć opakowanie swoich tabletek antykoncepcyjnych, które ma zacząć brać w sobotę?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować w taki sam sposób jak dotychczas, bez żadnych modyfikacji.
Nie wiem, co mam zrobić nie wiem, czy powinnam się martwić.
16 lutego skończył mi się okres, 3 dni później antykoncepcja podczas stosunku zawiodła i zażyłam tabletkę dzień po. Równy tydzień po zażyciu dostałam ponownie okres, który trwał ok. 5 dni, zazwyczaj trwa on u mnie 6-7 dni. Dziś jest 9 kwietnia i mam 8 dzień spóźnienia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy wykonać test ciążowy i ewentualnie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym.
Czy jest to możliwe, aby w miesiącu była więcej niż 1 miesiączka?
Wzięłam tabletkę dzień po 2 stycznia i dostałam w tym miesiącu 2 miesiączki. 
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Przyjmowanie tabletki dzień po może wpłynąć na cykl miesiączkowy, powodując nieregularności, takie jak wystąpienie dwóch miesiączek w jednym miesiącu. Jest to zazwyczaj rezultat nagłej zmiany poziomu hormonów wywołanej przez przyjęcie dawki substancji czynnej zawartej w tabletce. Należy jednak pamiętać, że każda zmiana w cyklu miesiączkowym może być również sygnałem innych stanów, nie zawsze związanych bezpośrednio z przyjęciem tabletki. Proszę obserwować swój organizm i w przypadku gdy nieregularności będą się utrzymywać, zaleca się konsultację z lekarzem ginekologiem. Taka wizyta umożliwi dokładną ocenę sytuacji oraz, jeśli będzie to konieczne, przeprowadzenie dodatkowych badań. Proszę pamiętać, aby dbać o regularne badania ginekologiczne i nie ignorować żadnych nietypowych objawów. W sytuacji, gdy pojawią się dodatkowe dolegliwości, takie jak silny ból czy nietypowe krwawienie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Działanie tabletki dzień po na późniejsze miesiączki.
Miałam stosunek 19 września gdzie wzięłam tabletkę dzień po, dostałam miesiączkę 5 dni przed terminem. Potem miałam stosunek 16 października z zabezpieczeniem w dniu 4 listopada zrobiłam beta hcg z krwi wyszło ≤0,100 robiłam testy ciążowe płytkowe, wychodziły negatywne. Miesiączki po...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, zastosowanie tabletki „dzień po” może wpłynąć na cykl miesiączkowy, powodując jego nieregularność lub zmianę terminu następnej miesiączki. To całkiem normalne, że po zażyciu takiej tabletki występują różne reakcje organizmu, w tym przesunięcie terminu miesiączki czy nieregularności w kolejnych cyklach. Objawy, które Pani opisuje, mogą być wynikiem wahania poziomu hormonów po zażyciu tabletki „dzień po”, ale biorąc pod uwagę Pani wiek, mogą także sygnalizować początek okresu przekwitania (menopauzy), który również może prowadzić do nieregularnych miesiączek oraz objawów takich jak wzdęcia czy uczucie pieczenia. Bardzo dobrze, że wynik badania beta-hCG oraz testy ciążowe wyszły negatywne, co wskazuje na brak ciąży. Jednakże, ze względu na Pani wiek i doświadczane objawy, zalecam konsultację z ginekologiem. Specjalista może zaproponować wykonanie dodatkowych badań, które pomogą wyjaśnić przyczynę nieregularności cyklu oraz innych dolegliwości. Proszę również pamiętać o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych, w tym badań piersi oraz cytologii, które są ważne w każdym wieku, a szczególnie w okresie okołomenopauzalnym.
Czy to możliwe, że dostałam już okres?
28.11 dostałam miesiączkę i w tym dniu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. 6.12 doszło do stosunku z partnerem bez zabezpieczenia, ale partner nie skończył w środku. 7.12 koło godz. 11 wzięłam tabletkę dzień po. Dzisiaj (12.12) wygląda na to, że dostałam okres. Wczoraj wystąpiły tylko lekkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, to, co Pani opisuje, wydaje się być krwawieniem wywołanym przez przyjęcie tabletki dzień po. Tabletka ta zawiera dawkę hormonu, który może wpłynąć na cykl menstruacyjny, powodując przedwczesne krwawienie. Jest to jeden z częstszych skutków ubocznych przyjęcia takiej antykoncepcji awaryjnej. Tabletka po stosunku jest skutecznym sposobem na zapobieganie ciąży po niezabezpieczonym kontakcie seksualnym, ale jej działanie może zakłócić naturalny cykl hormonalny organizmu. Krwawienie, które występuje po przyjęciu tabletki dzień po, może różnić się od zwykłej miesiączki zarówno pod względem intensywności, jak i czasu trwania. Jeśli krwawienie jest podobne do regularnej miesiączki i wystąpiło kilka dni po przyjęciu tabletki, najprawdopodobniej jest to bezpośredni efekt działania leku. Może to również oznaczać, że tabletka zadziałała, indukując zmianę w endometrium i zapobiegając potencjalnej ciąży. Następny cykl miesiączkowy może być nieco przesunięty lub nieregularny z powodu wpływu wysokiej dawki hormonów na organizm. Proszę jednak pamiętać, że jeśli krwawienie jest bardzo obfite lub utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Podobnie, jeżeli doświadczy Pani innych niepokojących objawów lub jeśli kolejna miesiączka się opóźni, zalecana jest wizyta u ginekologa, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. W przyszłości, aby uniknąć podobnych sytuacji i dla dodatkowej pewności, zaleca się stosowanie regularnej metody antykoncepcyjnej oraz, w przypadku jej zawodzenia lub braku, szybkie działanie poprzez zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, jak to miało miejsce w Pani przypadku.
Czy powinnam wziąć tabletkę po? Czy jest duża szansa na ciążę?
Przepisano mi antybiotyk 2 razy dziennie przez 8 dni. Stosuje antykoncepcję hormonalną. Podczas antybiotykoterapii stosowaliśmy z partnerem dodatkowe zabezpieczenie oraz 4 dni po. Natomiast 4 dnia po skończeniu antybiotyku nie zastosowaliśmy dodatkowego zabezpieczenia. Nie doszło do wytrysku w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Ryzyko niechcianej ciąży jest niewielkie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, ogólnie rzecz biorąc, większość antybiotyków nie wpływa istotnie na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, z wyjątkiem bardzo nielicznych, takich jak rifampicyna i rifabutyna. Jeśli antybiotyk, który Pani przyjmowała, nie należy do tej grupy, ryzyko znaczącego obniżenia skuteczności antykoncepcji jest niewielkie. Jednakże, zawsze zaleca się ostrożność i stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia podczas antybiotykoterapii, co Pani zrobiła. Biorąc pod uwagę, że stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia miał miejsce w dniu przyjmowania tabletki placebo i nie doszło do ejakulacji wewnątrz, oraz że kontynuowała Pani stosowanie antykoncepcji hormonalnej zgodnie z planem, szansa na ciążę wydaje się być niska. Tabletki placebo w blistrze antykoncepcji dwuskładnikowej są tak zaprojektowane, by umożliwić wystąpienie krwawienia z odstawienia, nie wpływając negatywnie na ochronę antykoncepcyjną, pod warunkiem, że tabletki aktywne były przyjmowane regularnie i zgodnie z instrukcjami. Jeżeli jednak ma Pani wątpliwości co do skuteczności antykoncepcji w tym okresie lub niepokoi Pani ryzyko ciąży, stosowanie antykoncepcji awaryjnej (tzw. tabletki "po") może być rozważone jako środek ostrożności. Tabletkę "po" można przyjąć do 72 godzin (a w przypadku niektórych preparatów do 120 godzin) po stosunku bez zabezpieczenia, aby zmniejszyć ryzyko ciąży. Im szybciej zostanie przyjęta, tym jest skuteczniejsza. Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej, zalecam konsultację z lekarzem, który może udzielić bardziej szczegółowych informacji i pomóc ocenić, czy w Pani przypadku jest to zalecane działanie. Ponadto, jeśli ma Pani dalsze obawy dotyczące interakcji antybiotyków z antykoncepcją hormonalną, konsultacja z lekarzem może rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc w zaplanowaniu dalszego postępowania.
Czy jest się czym martwić?
Moja kobieta w 1 miesiącu przyjęła 4 tabletki dzień po - od 9 tygodni nie ma okresu, choć niecałe 2 tygodnie temu było samopoczucie, jakby okres miał się zbliżać. Tabletki zawsze przyjęte bardzo szybko.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Przyjmowanie tabletek "dzień po", które zawierają dawkę hormonów, może znacząco wpłynąć na cykl miesiączkowy i ogólny stan hormonalny organizmu. Taki zabieg powinien być stosowany wyjątkowo i nie jako regularna metoda antykoncepcyjna, ze względu na możliwe skutki uboczne i wpływ na równowagę hormonalną. Zaburzenia cyklu, takie jak opóźnienie miesiączki, są częstym skutkiem stosowania tych tabletek, jednak brak miesiączki przez 9 tygodni wymaga konsultacji z ginekologiem. Możliwe, że przyczyną opóźnienia są zmiany hormonalne wywołane przyjęciem tabletek "dzień po", ale nie można wykluczyć innych przyczyn, w tym ciąży, pomimo przyjęcia wspomnianych środków. Test ciążowy lub badanie poziomu beta-hCG mogą pomóc w wyklarowaniu sytuacji. Proszę pamiętać, aby dbać o regularne konsultacje ginekologiczne i stosowanie bezpiecznych metod antykoncepcyjnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów, niezbędna jest wizyta u specjalisty, który oceni sytuację i zaproponuje odpowiednie postępowanie. Konsultacja umożliwi również uzyskanie informacji na temat zdrowych praktyk antykoncepcyjnych i monitorowania cyklu miesiączkowego.
Czy tabletka dzień po zadziała prawidłowo?
Czy jeśli podczas stosunku (w ostatni dzień płodny) pękła prezerwatywa, a na następny dzień (już niepłodny) wzięłam tabletkę dzień po w ciągu 24 godzin to czy ona zadziała?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tabletka "dzień po" jest skutecznym środkiem antykoncepcji awaryjnej, który może znacząco zmniejszyć ryzyko niechcianej ciąży, jeśli zostanie przyjęty jak najszybciej po stosunku bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy metoda antykoncepcyjna zawiodła, jak to miało miejsce w Pani przypadku z pęknięciem prezerwatywy. Skuteczność tej metody jest najwyższa, gdy tabletka zostanie zażyta jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, najlepiej w ciągu 24 godzin, ale może być stosowana do 72 godzin (3 dni), a niektóre preparaty nawet do 120 godzin (5 dni) po stosunku. Fakt, że tabletka została przyjęta w ciągu 24 godzin po stosunku, zwiększa jej potencjalną skuteczność. Jednak należy pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna, włącznie z tabletką "dzień po", nie gwarantuje 100% skuteczności. Skuteczność może również zależeć od indywidualnych czynników, w tym od fazy cyklu miesiączkowego, w której znajdowała się Pani w momencie stosunku. Pomimo że stosunek miał miejsce w ostatni dzień okresu płodnego, a tabletka została przyjęta na następny dzień, istnieje duża szansa na skuteczne zapobieganie ciąży, dzięki szybkiemu działaniu. Tabletka "dzień po" działa poprzez opóźnienie lub zapobieganie owulacji, co utrudnia zapłodnienie. Proszę pamiętać, aby obserwować swój organizm i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub opóźnienia w następnej miesiączce skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo, warto rozważyć wizytę u ginekologa w celu omówienia długoterminowych metod antykoncepcji, które mogą być bardziej odpowiednie i skuteczne dla Pani potrzeb. Profilaktyka i regularne konsultacje ginekologiczne są kluczowe dla zdrowia reprodukcyjnego. Dbając o odpowiednią antykoncepcję i zdrowie, możemy unikać niechcianych sytuacji i lepiej chronić nasze zdrowie reprodukcyjne.
Czy takie rozwiązanie było odpowiednie?
W czwartek wzięłam tabletkę z pierwszego tygodnia (4) jednak po 2,5h wystąpiły skąpe wymioty. Nie wzięłam już kolejnej. Stosunek odbyłam w czwartek rano oraz piątek rano po incydencie jednak partner nie doszedł we mnie. Wieczorem w piątek wzięłam tylko tabletkę piątkową i zorientowałam się po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, W sytuacji, kiedy wystąpiły wymioty w ciągu 3-4 godzin po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej, istnieje ryzyko, że nie została ona prawidłowo wchłonięta przez organizm, co może zmniejszyć skuteczność antykoncepcji. W takim przypadku postąpiła Pani zgodnie z zaleceniami, przyjmując antykoncepcję awaryjną, co było odpowiednim działaniem w celu zminimalizowania ryzyka niechcianej ciąży. Jeśli chodzi o pominięcie przerwy na krwawienie z odstawienia i rozpoczęcie nowego opakowania tabletek od razu, to jest to praktyka stosowana w celu uniknięcia krwawienia z odstawienia, co samo w sobie nie zwiększa ryzyka ciąży, pod warunkiem że tabletki są przyjmowane regularnie i zgodnie z instrukcjami. W Pani przypadku, kluczowe jest, aby przez kolejne 7 dni po incydencie z wymiotami (lub przez cały czas, aż do zakończenia nowego opakowania, jeśli zdecyduje się Pani na brak przerwy) stosować dodatkową metodę antykoncepcji, na przykład prezerwatywy, aby zwiększyć ochronę przed ciążą. Ważne jest, aby pamiętać, że antykoncepcja awaryjna jest skuteczna, gdy zostanie przyjęta jak najszybciej po stosunku bez odpowiedniej ochrony lub w przypadku potencjalnego zawodzenia metody antykoncepcyjnej, jak w Pani sytuacji. Jednakże, jej skuteczność może zmniejszać się z czasem po stosunku. Zachęcam do konsultacji z lekarzem ginekologiem, który może udzielić dokładniejszych informacji i zaleceń dotyczących dalszego stosowania antykoncepcji w Pani indywidualnej sytuacji oraz monitorowania skuteczności metody antykoncepcyjnej po zaistniałym incydencie. Proszę pamiętać, że dbałość o regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz stosowanie dodatkowych metod ochrony w przypadku potencjalnych zakłóceń jest kluczowa dla utrzymania wysokiej skuteczności antykoncepcji. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Antykoncepcja awaryjna, a karmienie piersią.
Podczas stosunku zawiodła antykoncepcja, czy mogę zastosować antykoncepcję awaryjną? Dodam jeszcze, że karmię piersią 8-miesięczne niemowlę.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy skonsultować to z lekarzem ginekologiem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Po przyjęciu tabl.i nie zaleca się karmienia piersią przez co najmniej 36 h.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Antykoncepcja awaryjna jest dostępna również dla kobiet karmiących piersią, jednak ważne jest dokładne rozważenie wyboru odpowiedniego preparatu i zastosowanie go zgodnie z zaleceniami, aby zminimalizować potencjalny wpływ na karmienie piersią. Istnieją głównie dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej: pigułka zawierająca lewonorgestrel oraz pigułka zawierająca octan uliprystalu. Pigułka zawierająca lewonorgestrel jest zazwyczaj uznawana za bezpieczniejszą podczas karmienia piersią, ponieważ niewielkie ilości tej substancji przenikają do mleka matki, ale nie wykazano, aby miały one negatywny wpływ na niemowlę. Zaleca się jednak, aby po zażyciu takiej pigułki odczekać kilka godzin (zazwyczaj około 3-4 godzin) przed kolejnym karmieniem, co pozwala na zmniejszenie ilości leku, która mogłaby przeniknąć do mleka. W przypadku pigułki zawierającej octan uliprystalu, zalecenia mogą być bardziej ostrożne. Warto skonsultować się z lekarzem przed jej użyciem, aby uzyskać szczegółowe informacje i zalecenia dotyczące jej stosowania podczas karmienia piersią. W każdej sytuacji, gdy rozważa Pani użycie antykoncepcji awaryjnej podczas karmienia piersią, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Lekarz może pomóc w wyborze najbezpieczniejszej i najskuteczniejszej opcji dla Pani sytuacji oraz udzielić wskazówek dotyczących jej stosowania, biorąc pod uwagę zdrowie i dobro Pani dziecka. Proszę pamiętać, że antykoncepcja awaryjna jest najskuteczniejsza, gdy zostanie zastosowana jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, najlepiej w ciągu 72 godzin, choć niektóre preparaty mogą być skuteczne do 5 dni (120 godzin) po stosunku. Pozdrawiam serdecznie, dr n. med. Łukasz Blukacz
Jaka jest szansa na zajście w ciążę w czasie owulacji?
Odbyłem stosunek z partnerką. W tym dniu najprawdopodobniej partnerka miała owulację. Po stosunku okazało się, ze prezerwatywa ześlizgnęła się, a wytrysk nastąpił poza prezerwatywą, w pochwie. W ciągu dwóch godzin po odbyciu stosunku zorganizowaliśmy tabletkę dzień po. W internecie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W ciągu 2 godzin od stosunku skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest wysoka.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Stosunek seksualny w dniu owulacji zwiększa szanse na zajście w ciążę, ponieważ jest to okres, w którym kobieta jest najbardziej płodna. W przypadku, gdy do ejakulacji doszło w pochwie z powodu ześlizgnięcia się prezerwatywy, ryzyko zapłodnienia istnieje. Podjęli Państwo szybką decyzję o zastosowaniu tzw. tabletki „dzień po”, która jest formą antykoncepcji awaryjnej. Skuteczność tej metody jest najwyższa, gdy zostanie zastosowana jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, najlepiej w ciągu 24 godzin, choć może być stosowana do 72 godzin (a niektóre preparaty nawet do 120 godzin) po stosunku. Skoro tabletkę zażyto w ciągu dwóch godzin po stosunku, zwiększa to szanse na zapobiegnięcie ciąży. W tym momencie, nie ma już dodatkowych działań, które można by podjąć, aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko ciąży. Ważne jest, aby obserwować organizm i ewentualne zmiany, które mogą nastąpić. Jeśli miesiączka się opóźni, zalecam wykonanie testu ciążowego lub badania stężenia beta-hcg, aby sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości lub niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który może udzielić dalszych wskazówek i wsparcia. Pamiętajcie także o konsultacji z lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek leków, w tym antykoncepcji awaryjnej, aby upewnić się, że są one bezpieczne i odpowiednie w danej sytuacji zdrowotnej. Pozdrawiam serdecznie, dr n. med. Łukasz Blukacz
Tabletka dzień po - ile chroni przed ciążą?
Czy tabletka dzień po chroni tylko przed jednym stosunkiem danego dnia?
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Niestety tak, największe szanse na skuteczne działanie jest do 12 godzin od współżycia ale w tej sytuacji "im szybciej tym lepiej" także korzystnie byłoby zażyć kolejną tabletkę lub zastosować dodatkową formę antykoncepcji.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Tabletka "dzień po" jest formą awaryjnej antykoncepcji, która ma na celu zapobieganie ciąży po niezabezpieczonym stosunku seksualnym lub w przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że zastosowana metoda antykoncepcyjna mogła zawieść (np. pęknięcie prezerwatywy). Działanie tabletka "dzień po" polega głównie na opóźnieniu lub zapobieganiu owulacji, co zmniejsza ryzyko zapłodnienia. Tabletka "dzień po" skutecznie chroni przed ciążą wynikającą z niezabezpieczonego stosunku, który miał miejsce przed jej zażyciem, ale jej skuteczność zmniejsza się z czasem od momentu stosunku. Najlepiej działa, gdy zostanie zażyta jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, najlepiej w ciągu 24 godzin, choć może być skuteczna również, gdy jest zażyta do 72 godzin (lub w niektórych przypadkach do 120 godzin, w zależności od typu tabletki) po stosunku. Warto jednak pamiętać, że tabletka "dzień po" nie chroni przed ciążą wynikającą ze stosunków seksualnych, które mają miejsce po jej zażyciu. Oznacza to, że każdy kolejny niezabezpieczony stosunek seksualny po zażyciu tabletki "dzień po" może zwiększyć ryzyko ciąży. Tabletka "dzień po" nie jest metodą regularnej antykoncepcji i nie powinna być stosowana jako główna forma zapobiegania ciąży ze względu na niższą skuteczność w porównaniu do regularnych metod antykoncepcyjnych oraz możliwe skutki uboczne. Jeśli ma Pani dalsze pytania dotyczące antykoncepcji awaryjnej lub regularnej, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem, który może dostarczyć bardziej szczegółowych informacji i pomóc w wyborze najodpowiedniejszej metody antykoncepcyjnej. Czy mogę pomóc w jeszcze jakiejś kwestii? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy potencjalny dzień owulacji ok. 5 dni od stosunku zwiększa prawdopodobieństwo ciąży?
03.11.2023 odbyłam z partnerem stosunek z wytryskiem w pochwie, po ok. 4 godzinach zażyłam tabletkę dzień po. Według kalendarza prawdopodobny dzień owulacji wypada u mnie za 5 dni tj. 08.11.2023. Czy w moim przypadku jest możliwość/konieczność zażycia kolejnej tabletki awaryjnej w ciągu...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zastosowanie tabletki "dzień po" w ciągu kilku godzin po niezabezpieczonym stosunku seksualnym jest zazwyczaj bardzo skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka ciąży. Tabletki te działają najlepiej, gdy są zażywane jak najszybciej po stosunku, ale mogą być skuteczne nawet do 72 godzin (w niektórych przypadkach do 120 godzin, w zależności od rodzaju tabletki) po nim. Jeśli zażyła Pani tabletkę w ciągu 4 godzin, to zrobiła Pani to w optymalnym czasie. Tabletka "dzień po" działa głównie poprzez opóźnienie owulacji. Jeśli spodziewa się Pani owulacji za 5 dni po stosunku, a tabletkę zażyła Pani już po nim, dodatkowe zażywanie kolejnej tabletki "dzień po" nie jest zalecane ani konieczne. Jedna dawka powinna być wystarczająca, aby zmniejszyć ryzyko ciąży przez opóźnienie owulacji. Jeśli chodzi o test ciążowy, to zazwyczaj zaleca się, aby wykonać go najwcześniej około 2 tygodnie po stosunku, który budzi obawy, czyli w tym przypadku można planować test około 17.11.2023 lub później. Wiarygodne wyniki testu ciążowego z moczu, jakie są dostępne w aptekach, najlepiej uzyskać po przekroczeniu daty spodziewanej miesiączki, gdy stężenie gonadotropiny kosmówkowej (hCG) jest już wystarczająco wysokie, aby test mógł go wykryć. Jeśli miesiączka się opóźnia lub mają Pani inne obawy, konsultacja z ginekologiem jest zawsze dobrym krokiem. Lekarz może zaproponować dalsze kroki diagnostyczne lub zapewnić dodatkową poradę dotyczącą zdrowia seksualnego i antykoncepcji. Pamiętać proszę, że tabletki "dzień po" są formą antykoncepcji awaryjnej i nie powinny być stosowane jako regularna metoda zapobiegania ciąży. Jeśli ma Pani więcej pytań lub wątpliwości, jestem do Pani dyspozycji. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy jest to prawidłowe, czy jest szansa, że to ciąża?
W nocy z 14 na 15.10 o godz. 01:00 zawiodło nam zabezpieczenie. Tabletkę 72 po przyjęłam dopiero 17. 10 o godz. 12.00 w południe. Prawidłową miesiączkę powinnam dostać 27.10, natomiast 23.10 zaczęłam plamić, początkowo myślałam, że okres. Ale to było bardzo skąpe plamienie, które,...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarnie u lekarza ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Tabletka "72 po" (potocznie nazywana "tabletką po") jest środkiem antykoncepcji awaryjnej, którego skuteczność jest najwyższa, gdy zostanie przyjęta jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Przyjęcie tej tabletki w ciągu 72 godzin po stosunku może znacząco zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę, choć jej skuteczność maleje z każdą upływającą godziną. Przyjęcie tabletki po 48 godzinach od stosunku, choć wciąż w obrębie zalecanego 72-godzinnego okna, może być nieco mniej skuteczne niż w przypadku przyjęcia jej wcześniej, ale wciąż oferuje znaczącą ochronę przed ciążą. Opisane przez Panią skąpe plamienie, które pojawiło się przed spodziewaną miesiączką, może być skutkiem ubocznym przyjęcia antykoncepcji awaryjnej. Tabletki te mogą wpływać na cykl miesiączkowy, powodując przedwczesne lub opóźnione krwawienie, zmianę jego intensywności czy charakteru. Szyjka macicy znajdująca się bardzo wysoko i brak innych dolegliwości mogą, ale nie muszą, świadczyć o ciąży. Pomimo że antykoncepcja awaryjna jest skuteczna, nie gwarantuje 100% ochrony przed ciążą. Jeśli Pani cykl jest nieregularny lub jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, wykonanie testu ciążowego może być dobrym krokiem do wykluczenia lub potwierdzenia ciąży. Test najlepiej jest wykonać co najmniej 3 tygodnie po niezabezpieczonym stosunku lub po terminie spodziewanej miesiączki, aby zapewnić najbardziej wiarygodny wynik. W przypadku dalszych wątpliwości lub jeśli pojawią się jakiekolwiek inne objawy, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem. Lekarz może dokładniej zbadać sytuację, poradzić w kwestii dalszych kroków oraz, jeśli to konieczne, zalecić dodatkowe badania. Proszę pamiętać, że dbanie o regularne i odpowiednie metody antykoncepcji jest kluczowe w zapobieganiu nieplanowanej ciąży i zapewnieniu optymalnej opieki zdrowotnej. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4