Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że łączenie alkoholu z tabletkami zawsze niesie pewne ryzyko. Spożywanie napojów alkoholowych wpływa na skuteczność wielu leków, zaburza proces ich wchłaniania i wydalania. W efekcie farmakoterapia może się okazać nieskuteczna lub nasilają się działania niepożądane leku i wzrasta ryzyko groźnych powikłań.
Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych jest podyktowana wieloma czynnikami. Choć nie ma dowodów naukowych wskazujących na obniżenie skuteczności pigułki antykoncepcyjnej podczas spożywania alkoholu, to jednak skutki nadmiernego picia mogą doprowadzić do niechcianej ciąży.
Jakie są więc zagrożenia, które wiążą się z antykoncepcją i spożywaniem napojów alkoholowych? Jakie środki ostrożności należy podjąć, aby przyjmowana metoda antykoncepcyjna w pełni spełniła swoją rolę?
Pigułka chroni przed ryzykiem ciąży do 99,7%, ale w rzeczywistości jej skuteczność zmniejsza się do 91% z powodu pominięcia dawki lub interakcji lekowych. Pamiętajmy, że samo spożycie alkoholu nie wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jednak pod wpływem rozluźnienia po alkoholu, wiele kobiet zapomina o przyjęciu tabletki, bądź nie jest pewna czy już zażyła pigułkę w danym dniu. Jak powszechnie wiadomo, podstawą skuteczności antykoncepcji hormonalnej jest jej regularne przyjmowanie.
Warto pamiętać, że sposób postępowania w takim przypadku jest opisany w ulotce dołączonej do każdych tabletek. Ważne, aby określić ile czasu minęło od pominięcia zażycia pigułki.
Należy zachować szczególną czujność, jeśli nadmierne spożycie alkoholu doprowadzi do wymiotów w ciągu 2 godzin od zażycia pigułki. Wymioty przyczyniają się w bezpośredni sposób do osłabienia lub całkowitego zniwelowania działania antykoncepcyjnego pigułek, gdyż uniemożliwiają wchłanianie się jej składników. Tabletka może wchłonąć się jedynie częściowo i jej działanie antykoncepcyjne będzie osłabione, albo może zostać wydalona z organizmu w całości.
W takim przypadku zaleca się:
Badania naukowe pokazują, że kobiety, które zażywają doustną antykoncepcję hormonalną, metabolizują alkohol wolniej niż te, które jej nie stosują. W rezultacie alkohol pozostaje w organizmie dłużej, stąd kobiety znajdują się dłużej w stanie upojenia alkoholowego.
Zawarte w dwuskładnikowych pigułkach antykoncepcyjnych estrogeny, metabolizowane są przez układy enzymatyczne wątroby, co wpływa niekorzystnie na stan tego organu. Zwiększa się tym samym ryzyko wystąpienia chorób wątroby - miażdżycy i zawału serca.
Pamiętaj, by w razie wszelkich wątpliwości skonsultować się z lekarzem ginekologiem co do skuteczności doustnej antykoncepcji hormonalnej po spożyciu alkoholu. Porozmawiaj o dostępnych metodach antykoncepcji, w tym o antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. tabletce “dzień po”, która stosowana jest po stosunku (najlepiej maksymalnie do 72 h lub 120 h po odbytym stosunku, w zależności od wyboru pigułki awaryjnej). Zażycie tabletki ratunkowej zapobiega owulacji lub zapłodnieniu. W przypadku, gdy podejrzewamy, że standardowe metody antykoncepcji mogły zawieść, warto sięgnąć po metodę, aby zapobiec niechcianej ciąży.
Szybkim i pewnym sposobem na uzyskanie e-Recepty na antykoncepcję awaryjną jest skorzystanie z opcji e-wizyty na platformie haloDoctor.pl. Zarejestruj się już teraz, a e-Receptę na tabletkę “dzień po” możesz otrzymać nawet w 5 minut.
Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej online z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.
Tabletka dzień po — eRecepta w 5 minut / 59zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!