2023-12-09

Czy powinnam wziąć tabletkę po? Czy jest duża szansa na ciążę?

Przepisano mi antybiotyk 2 razy dziennie przez 8 dni. Stosuje antykoncepcję hormonalną. Podczas antybiotykoterapii stosowaliśmy z partnerem dodatkowe zabezpieczenie oraz 4 dni po. Natomiast 4 dnia po skończeniu antybiotyku nie zastosowaliśmy dodatkowego zabezpieczenia. Nie doszło do wytrysku w środku. Zaznaczę, że przyjmowałam wtedy tabletki placebo. Dzień później zaczęłam nowy blister. 

Dzień dobry, ogólnie rzecz biorąc, większość antybiotyków nie wpływa istotnie na skuteczność antykoncepcji hormonalnej, z wyjątkiem bardzo nielicznych, takich jak rifampicyna i rifabutyna. Jeśli antybiotyk, który Pani przyjmowała, nie należy do tej grupy, ryzyko znaczącego obniżenia skuteczności antykoncepcji jest niewielkie. Jednakże, zawsze zaleca się ostrożność i stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia podczas antybiotykoterapii, co Pani zrobiła.

Biorąc pod uwagę, że stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia miał miejsce w dniu przyjmowania tabletki placebo i nie doszło do ejakulacji wewnątrz, oraz że kontynuowała Pani stosowanie antykoncepcji hormonalnej zgodnie z planem, szansa na ciążę wydaje się być niska. Tabletki placebo w blistrze antykoncepcji dwuskładnikowej są tak zaprojektowane, by umożliwić wystąpienie krwawienia z odstawienia, nie wpływając negatywnie na ochronę antykoncepcyjną, pod warunkiem, że tabletki aktywne były przyjmowane regularnie i zgodnie z instrukcjami.

Jeżeli jednak ma Pani wątpliwości co do skuteczności antykoncepcji w tym okresie lub niepokoi Pani ryzyko ciąży, stosowanie antykoncepcji awaryjnej (tzw. tabletki "po") może być rozważone jako środek ostrożności. Tabletkę "po" można przyjąć do 72 godzin (a w przypadku niektórych preparatów do 120 godzin) po stosunku bez zabezpieczenia, aby zmniejszyć ryzyko ciąży. Im szybciej zostanie przyjęta, tym jest skuteczniejsza.

Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej, zalecam konsultację z lekarzem, który może udzielić bardziej szczegółowych informacji i pomóc ocenić, czy w Pani przypadku jest to zalecane działanie. Ponadto, jeśli ma Pani dalsze obawy dotyczące interakcji antybiotyków z antykoncepcją hormonalną, konsultacja z lekarzem może rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc w zaplanowaniu dalszego postępowania.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Gliwicach Ciąża w Katowicach Ciąża w Częstochowie Ciąża w Poznaniu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6233
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
16289
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+145
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4