2023-12-12

Czy to możliwe, że dostałam już okres?

28.11 dostałam miesiączkę i w tym dniu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. 6.12 doszło do stosunku z partnerem bez zabezpieczenia, ale partner nie skończył w środku. 7.12 koło godz. 11 wzięłam tabletkę dzień po. Dzisiaj (12.12) wygląda na to, że dostałam okres. Wczoraj wystąpiły tylko lekkie plamienia, dzisiaj wygląda jak miesiączka co miesiąc. Następny okres powinnam dostać dopiero za ok 2tyg, ale wiem, że po takich rewolucjach z hormonami to może nie być regularne. 

Dzień dobry, to, co Pani opisuje, wydaje się być krwawieniem wywołanym przez przyjęcie tabletki dzień po. Tabletka ta zawiera dawkę hormonu, który może wpłynąć na cykl menstruacyjny, powodując przedwczesne krwawienie. Jest to jeden z częstszych skutków ubocznych przyjęcia takiej antykoncepcji awaryjnej.

Tabletka po stosunku jest skutecznym sposobem na zapobieganie ciąży po niezabezpieczonym kontakcie seksualnym, ale jej działanie może zakłócić naturalny cykl hormonalny organizmu. Krwawienie, które występuje po przyjęciu tabletki dzień po, może różnić się od zwykłej miesiączki zarówno pod względem intensywności, jak i czasu trwania.

Jeśli krwawienie jest podobne do regularnej miesiączki i wystąpiło kilka dni po przyjęciu tabletki, najprawdopodobniej jest to bezpośredni efekt działania leku. Może to również oznaczać, że tabletka zadziałała, indukując zmianę w endometrium i zapobiegając potencjalnej ciąży. Następny cykl miesiączkowy może być nieco przesunięty lub nieregularny z powodu wpływu wysokiej dawki hormonów na organizm.

Proszę jednak pamiętać, że jeśli krwawienie jest bardzo obfite lub utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Podobnie, jeżeli doświadczy Pani innych niepokojących objawów lub jeśli kolejna miesiączka się opóźni, zalecana jest wizyta u ginekologa, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

W przyszłości, aby uniknąć podobnych sytuacji i dla dodatkowej pewności, zaleca się stosowanie regularnej metody antykoncepcyjnej oraz, w przypadku jej zawodzenia lub braku, szybkie działanie poprzez zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, jak to miało miejsce w Pani przypadku.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4