1. Artykuły
  2. Stulejka u chłopców i mężczyzn. Jak zapobiegać i leczyć?

Stulejka u chłopców i mężczyzn. Jak zapobiegać i leczyć?

Stulejka. U małych chłopców to zjawisko fizjologiczne i na ogół ustępuje samoistnie. U dorosłych mężczyzn jest przyczyną nawracających stanów zapalnych i może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Kluczowa w profilaktyce jest prawidłowa higiena w każdym wieku. - Codzienne ściąganie napletka, usuwanie mastki, przemywanie ciepłą wodą z mydłem. U małych dzieci - bardzo delikatnie i z wyczuciem - mówi urolog, dr n. med. Ryszard Zbroński.

Stulejka u chłopców i mężczyzn. Jak zapobiegać i leczyć? Stulejka u chłopców i mężczyzn. Jak zapobiegać i leczyć?
Spis treści
Stulejka - co to takiego? Stulejka - przyczyny Stulejka - objawy Stulejka - diagnostyka u mężczyzn i chłopców Stulejka - leczenie Urolog o prawidłowej higienie napletka

Stulejka - co to takiego?

 

Mianem stulejki określa się wadę anatomiczną (wrodzoną lub nabytą), w której ujście napletka jest zwężone - nie można go odprowadzić z żołędzi prącia.

Rozróżnia się stulejkę całkowitą - odsłonięcie żołędzi jest niemożliwe i częściową - odsłonięcie żołędzi jest utrudnione.

arrow Terapia zastępcza testosteronem - czym jest i pozytywne skutki TRT
arrow Czym zajmuje się androlog? Kiedy chłopcy i mężczyźni powinni odwiedzić androloga?
arrow Dbaj o jądra: telefon wyjmij z kieszeni, laptopa nie trzymaj na kolanach
arrow Łysienie u mężczyzn. Co robić?
arrow Opryszczka narządów płciowych. Kiedy jest niebezpieczna?
arrow Ginekomastia. Przyczyny, diagnoza, leczenie

Stulejka - przyczyny

 

U dzieci stulejka jest związana z fizjologicznie wąskim napletkiem i nie wymaga leczenia operacyjnego.

 

To całkowicie fizjologiczne zjawisko - blaszka wewnętrzna napletka i żołądź są zrośnięte. Z czasem, pod wpływem czynników hormonalnych i wzrostowych, ustępuje samoistnie - wyjaśnia urolog, Ryszard Zbroński.

 

Stulejka patologiczna natomiast jest wtórna, prowadzi do nawracających stanów zapalnych, urazów, mikrourazów napletka i żołędzi prącia. Czynniki, które przyczyniają się do powstania schorzenia to:

 

  • stany zapalne cewki moczowej, żołędzi i napletka związane z niedostateczną higieną okolic intymnych,
  • cukrzyca i jej powikłania,
  • BXO (Balanitis Xerotica Obliterans)-(zwężające zapalenie napletka),
  • krótkie wędzidełko przyczyniające się do trudności w ściąganiu napletka,
  • nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne w okresie noworodkowym i niemowlęcym.
  • Przedwczesne, forsowne próby odprowadzania zwężonego napletka bardzo często odpowiadają za zbliznowacenie pierścienia napletka i powstanie następowych zmian bliznowatych - uczula nasz ekspert.

 

Stulejka - objawy

 

Jakie dolegliwości powoduje stulejka? Nasz ekspert wylicza: nawracające zakażenia układu moczowego, trudności w oddawaniu moczu lub nawracające stany zapalne napletka.

 

Ponadto:

 

Utrudnienie czynności seksualnych u mężczyzn, bóle w czasie stosunku płciowego. U starszych zaniedbanych (zarówno niedbających o higienę jak i przewlekle chorych) mężczyzn może rozwinąć się w raka prącia - zauważa Ryszard Zbroński.

 

Stulejka - diagnostyka u mężczyzn i chłopców

 

Jak przebiega diagnostyka stulejki u mężczyzn i chłopców? Nasz specjalista przyznaje:

 

To choroba prosta w diagnostyce. Jeśli napletka nie można w ogóle zsunąć z żołędzi penisa, mamy do czynienia ze stulejką całkowitą. Jeżeli napletek można zsunąć tylko częściowo odsłaniając żołądź diagnozowana jest stulejka częściowa - wyjaśnia.

 

Diagnozę stawia urolog lub chirurg dziecięcy.

 

Stulejka - leczenie

 

Stulejka u najmłodszych chłopców jest stanem fizjologicznym, w związku z czym część ekspertów nie zaleca manipulacji na napletku u zdrowych dzieci - co najmniej do 3 roku życia.

 

Dzieci z przyklejonym napletkiem, które ukończyły czwarty rok życia kieruje się na konsultacje do chirurga dziecięcego. Zazwyczaj nie jest jednak wymagana żadna interwencja chirurgiczna, a jedynie obserwacja. W przypadku braku poprawy stosuje się leczenie zachowawcze - miejscową aplikację glikokortykosteroidów na wąskie ujście napletka - tłumaczy urolog Ryszard Zbroński.

 

Stulejka patologiczna występująca częściej u dorosłych pacjentów z reguły wymaga leczenia operacyjnego.

 

W takich przypadkach sterydoterapia ma niską skuteczność, ale warto jej spróbować - zauważa specjalista.

 

Urolog o prawidłowej higienie napletka

 

Higiena napletka to istotny element profilaktyki stanów zapalnych, zakażeń i ich powikłań. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja?

 

W przypadku wąskiego napletka w pierwszych lata życia chłopca, nie zaleca się odprowadzania napletka. Takie działania mogą przynieść skutek odwrotny i prowadzić do powstania stulejki. W przypadku napletka odprowadzalnego, ostrożnie odciągamy go podczas kąpieli, usuwamy mastkę, przemywamy letnią wodą z delikatnym mydłem i spowrotem nasuwamy napletek na żołądź - wyjaśnia urolog.

 

I przestrzega:

 

Pamiętajmy, aby nigdy nie odciągać napletka u dzieci na siłę. Forsowne manipulacje mogą bowiem przyczynić się do powstania urazów czy mikrourazów i blizn, a w konsekwencji - dodatkowego usztywniania napletka i tzw. stulejki jatrogennej.

 

U dorosłych mężczyzn - przy niemożności ściągnięcia napletka można płukać przestrzeń pod napletkiem ciepłą woda z mydłem używając strzykawki.

Ryszard Zbroński urolog, chirurg 5.00 / 9 opinii artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Urolog, chirurg. Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej. Posiada specjalizację z zakresu chirurgii ogólnej i urologii. Doświadczenie zawodowe zdobywał na klinicznych oddziałach chirurgii ogólnej i naczyniowej, kardiochirurgii oraz urologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz urologii. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co warto pić na chory pęcherz moczowy?
Co pić, żeby często nie oddawać tak często moczu. 
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, niestety nie przybliżyła Pani szerzej objawów i historii choroby. Częstość oddawania moczu jest badzo indywidualna i może różnić się od 6 do 10-15 raz na dobę. Przeważnie zależy od ilości spożytego płynu, stanu zdrowia, może różnić się w zależności od płci, bycia osobą ciężarną itp. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Chory pęcherz moczowy wymaga leczenia. Częste oddawanie moczu w tym przypadku towarzyszy zaburzeniom w układzie moczowym.Wskazane wykonanie badania ogólnego moczu i posiewu moczu.
Czy jest jakiś sposób na jego pozbycie się?
Chciałabym zapytać, czy rogowiec krwawy występujący u mężczyzn w miejscach intymnych jest zaraźliwy? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Czy da się jakoś usunąć te cząsteczki spod cienkiej i delikatnej skory żołędzia?
Jakiś czas temu miałem zapalenie żołędzia. W Internecie wyczytałem, że na ten problem pomaga srebro koloidalne. Postanowiłem wypróbować tę metodę. Po czasie zauważyłem, że pod skórką na powierzchni całego żołędzia mam mnóstwo malutkich cząsteczek srebra. Wygląda to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Do jakiego specjalisty mam się jeszcze udać? Jakie badania wykonać?
Jak twierdzą lekarze, jestem rzadkim przypadkiem w Polsce. Mam 20 lat, wszystko trwa 2 lata, mężczyzna. U jakich lekarzy, specjalistów byłem: - endokrynolog - hepatolog - gastrolog - dietetyk kliniczny - rodzinny - urolog. Żaden nie może mnie zdiagnozować. Objawy: Gazy śmierdzące dużo w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podane zostało wiele objawów nie mających zapewne ze sobą związku.
Z jakimi zagrożeniami wiąże się ten zabieg?
Od jakiegoś czasu choruje na pęcherz neurogenny. Jako jedna z możliwych dróg terapii została mi przedstawiona neuromodulacja krzyżowa. Czy urządzenie jest widoczne na zewnątrz ciała lub wyczuwalne pod skórą?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z urologiem prowadzącym.
Dziś odczuwam delikatne pieczenie w pochwie, co może być przyczyna, co powinnam zrobić?
Mój partner ma jakiś problem. Po naszym ostatnim stosunku powiedział, że czuje się bardzo słabo, jakby chory, straszny ból głowy, ból gardła, coś w rodzaju grypy. Wykonał badania pod względem rzeżączki, HIV i jeszcze innych, wszystko wyszło negatywne. Minął miesiąc, mieliśmy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Po jakim czasie od zabiegu mogę kompletnie zrezygnować z noszenia opatrunków?
Jestem po zabiegu obrzezania u urologa. Póki co gdy nie założę opatrunku, to odczuwam dyskomfort, gdyż żołądź jest bardzo „czuły”. Dziś mija równy tydzień od zabiegu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta lekarska.
Czy powinnam coś zmienić w życiu codziennym, żeby nie narażać innych?
Mam wirusa hpv 18, 57 i 59 czy mogę zarazić domowników? Jak tak to w jaki sposób? Mój partner powinien się zgłosić do urologa i zrobić badanie? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Czym może być spowodowany ból pępka?
Bardzo proszę o radę. Nie wiem, czy z tym problemem udać się do gastrologa, czy urologa. Od bardzo długiego czasu mam bóle w okolicy pępka z prawej strony, czasami promieniujące do prawego boku. Zaczęło się nagle, parę lat temu i z początku myślałam, że to wyrostek. Już tak chyba od 10,12...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zastosować się do zaleceń lekarskich.
Czy może to być załupek?
Niestety po dosyć szybkim / intensywnym stosunku moje prącie spuchło. Bez problemu mogę ściągnąć maksymalnie napletek, jak zawsze, ale po prostu penis jest spuchnięty. Czy jeśli byłby to załupek, to napletek by można było ściągać i naciągać? Wydaje, mi się, że opuchlizna lekko się zmniejszyła,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy - stacjonarna wizyta lekarska.
Czy powinienem się martwić tym problemem z penisem? 
Równo 9 miesięcy temu miałem zabieg obrzezania, spowodowany stulejką i załupkiem. Od operacji penis sporo się cofnął w głąb wzgórka łonowego. Bez wzwodu ledwo wystaje tylko końcówka żołędzia. Mój penis zawsze był niewielkich rozmiarów, ale teraz go prawie nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta urologiczna.
W jaki sposób można je usunąć?
Jestem mężczyzną, mam 20 lat. Od dłuższego czasu mam na penisie (dokładnie na napletku) białe krostki. Nie są one bolesne, nie powodują żadnego dyskomfortu, lecz zaniepokoiły mnie. Są twarde w dotyku. Nie próbowałem ich wyciskać, ale nie wyglądają, jakby dało się z nich coś wycisnąć. Czym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u dermatologa/wenerologa.
Ból jądra podczas siedzenia.
Od jakiegoś czasu odczuwam ból prawego jądra, zrobiłem USG i nic nie wykazało. Dodam, że boli mnie jedynie podczas siedzenia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta urologiczna
Zastój nerki w ciąży - jak sobie z nim poradzić?
Jestem w 14 tygodniu ciąży i mam zastój nerki. Zrobiłam posiew moczu, w którym wyszło, że mam bakterie Klebsiella pneumonie ESBL+. Lekarz z urologi mówi, że ten zastój nie zagraża życiu więc nie założą mi drena z powodu ciąży, a o bakterii mówią, że nie dadzą...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stosować się do zaleceń ginekologa prowadzącego ciążę lub zmienić lekarza.
Czy mogłam nabawić się zapalenia pęcherza?
Ostatnio byłam na weselu i miałam końcówkę okresu, więc zastosowałam tampony. Teraz odczuwam jakby pieczenie wewnątrz pochwy i pieczenie przy oddawaniu moczu. 
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Być może doszło do podrażnienia lub zapalenia cewki moczowej, wskazane badanie ogólne moczu oraz stosowanie odpowiednich globulek dopochwowych, np. z kwasem hialuronowym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie