Sport tak, ale już wielogodzinny wysiłek fizyczny - niekoniecznie. Dieta - bogata w minerały, witaminy i cholesterol. Chłodne kąpiele i rezygnacja z sauny. Luźna bielizna i spodnie. - W codziennym życiu mężczyzn jest wiele niekorzystnych nawyków zaburzających prawidłowe funkcjonowanie jąder. Warto zadbać o ich zmianę, aby zapewnić sobie wysoką jakość życia i zachowanie płodności na długie lata - mówi androlog, endokrynolog. dr n. med. Małgorzata Krasnodębska-Kiljańska.
Jądra są najważniejszym gruczołem płciowym u mężczyzny. To właśnie w tym narządzie odbywa się produkcja testosteronu i wytwarzanie plemników.
Testosteron pełni kluczową rolę w zdrowiu mężczyzny. Warunkuje rozwój i utrzymywanie się męskich cech płciowych, reguluje funkcje seksualne, płodność. Ponadto, hormon ten powoduje wiele efektów biologicznych takich jak wpływ na metabolizm, mięśnie i tkankę kostną - wylicza Małgorzata Krasnodębska-Kiljańska.
Z kolei niedobór testosteronu wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu mężczyzny, obniżając jakość życia. Ma również negatywny wpływ na jakość nasienia.
Nasz ekspert zauważa, że w codziennym życiu mężczyzn jest wiele niekorzystnych nawyków zaburzających prawidłowe funkcjonowanie jąder.
To przede wszystkim niezdrowa dieta np. jedzenie śmieciowe typu fast-food, słodycze i słodkie napoje, dieta wegetariańska i wegańska oraz używki (alkohol, papierosy, narkotyki w tym ostatnio bardzo popularna marihuana) - wylicza Małgorzata Krasnodębska-Kiljańska.
Jak dodaje, kolejnym złym nawykiem jest stosowanie jednocześnie kilku suplementów diety. A w wielu takich preparatach jest sporo zanieczyszczeń, można tam znaleźć metale ciężkie i przez to takie preparaty upośledzają pracę jąder.
Również brak odpowiedniej ilości snu i siedzący tryb życia, duży stres, praca z laptopem na kolanach, noszenie telefonu komórkowego w kieszeni spodni to kolejne przyczyny pogorszenia pracy jąder powodujące obniżanie stężenia testosteronu i gorszą jakość nasienia - podkreśla androlog.
Jak zatem mężczyzna powinien zadbać o swoje jądra?
Nasz ekspert przekonuje - do prawidłowego funkcjonowania jąder niezbędna jest właściwa, zbilansowana dieta zawierająca odpowiednią ilość węglowodanów, białka i tłuszczów. Niezbędne są również liczne minerały takie jak: cynk, selen, wapń, magnez, sód, potas, chrom oraz witaminy z grupy C, D, E i B.
I tak dieta bogata w czerwone mięso wpływa korzystnie na funkcje jądra dostarczając cholesterolu, który jest prekursorem niezbędnym do syntezy testosteronu. Kolejnym źródłem cholesterolu są wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega, które są obecne w produktach takich jak: ryby morskie, olej rzepakowy, olej słonecznikowy czy oliwa z oliwek - mówi Małgorzata Krasnodębska-Kiljańska.
W diecie należy także uwzględnić świeże warzywa i owoce, które są źródłem wielu mikroelementów i witamin. Ponadto wprowadzenie do diety pestek dyni, słonecznika, orzechów zapewnia odpowiednią ilość pierwiastków śladowych, co wpływa na poprawę parametrów nasienia.
Zdaniem androlog, warto pamiętać iż stosując dietę indywidualnie dostosowaną do potrzeb organizmu, zbilansowaną i urozmaiconą - nie ma możliwości wytworzenia niedoboru niezbędnych składników odżywczych.
W jaki sposób sport wpływa na pracę jąder? Powszechnie znany jest fakt pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie. Jako minimum rekomenduje się przeprowadzenie przynajmniej 30 minut umiarkowanych ćwiczeń fizycznych 5 razy w tygodniu.
Regularne uprawianie sportu ma korzystny wpływ na męski układ rozrodczy. Badania wskazują na pozytywny wpływ wysiłku fizycznego na wydzielanie u mężczyzny hormonów takich jak: FSH, LH i testosteron, które pobudzają wytwarzanie plemników. Czynne uprawianie sportu przekłada się na poprawę najważniejszych parametrów nasienia: liczby plemników, ich prawidłowej ruchliwości i budowy - zauważa nasz ekspert.
Jak jednak podkreśla - zbyt intensywny wysiłek fizyczny, powyżej 6-8 godzin tygodniowo, czy też wielogodzinna jazda na rowerze powoduje z kolei pogorszenie wydolności jąder
Jądro jest narządem, który wymaga do prawidłowego funkcjonowania temperatury niższej o 1-2 stopnie w stosunku do temperatury ciała .Z tego powodu jądra są umieszczone w worku mosznowym.
W codziennej pielęgnacji ważne jest, aby nie przegrzewać jąder, zbyt gorące kąpiele, korzystanie z sauny wpływają niekorzystnie na ich funkcjonowanie.
Zalecane są chłodne kąpiele oraz ograniczenie lub nawet rezygnacja z korzystania z sauny.
Mężczyźni powinni mieć też świadomość, że zbyt obcisła bielizna taka jak, majtki-bokserki, czy obcisłe spodnie wpływają na zwiększenie ciepłoty w tej okolicy powodując negatywny wpływ na pracę jader.
Dlatego przy wyborze tej części garderoby warto zwrócić uwagę na luźną bieliznę i spodnie - przypomina lekarz.
Podsumowując: mając świadomość, jak ważny dla zdrowia mężczyzny jest prowadzony styl życia warto zadbać o jego zmianę. Rezygnacja z dotychczasowych złych nawyków to kluczowe zadanie. Prowadzenie zdrowego, aktywnego trybu życia ma korzystny wpływ na funkcjonowanie jąder wpływając na wysoką jakość życia i zachowanie płodności na długie lata.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!