Wraz z postępem nauki i medycyny rozwijają się również biologiczne metody leczenia. Jedną z takich metod jest terapia komórkami macierzystymi, która ma szczególne zastosowanie w ortopedii, w leczeniu stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł.
Komórki macierzyste to komórki, które mogą regenerować uszkodzoną tkankę (miękką, kostną czy inną zmienioną w danym schorzeniu). Zadaniem komórek macierzystych jest naprawienie chorej tkanki i jej regeneracja. W ortopedii komórki macierzyste wykorzystywane są również z powodzeniem do regeneracji, czyli „naprawy” chrząstki stawowej w chorobie zwyrodnieniowej. Choroba zwyrodnieniowa to dynamiczny stan pogarszający warunki ruchu stawów z powodu sukcesywnego niszczenia wyściełającej je chrząstki. Terapia komórkami macierzystymi stawów, w szczególności dużych stawów takich jak: biodrowe, kolanowe, skokowe, barkowe czy łokciowe, przeprowadzona w odpowiednio wczesnym stadium choroby zwyrodnieniowej, jest szansą dla chorych na znaczne odsunięcie w czasie lub, być może, całkowite uniknięcie wszczepienia endoprotezy.
Komórki macierzyste mogą mieć różne pochodzenie. Pobierane mogą być: z krwi obwodowej, z tłuszczu, ze szpiku kostnego, z błony stawowej oraz z innych tkanek. Podstawową cechą istotną dla leczenia jest plastyczność komórek macierzystych, czyli umiejętność tworzenia tkanek pochodzących z różnych listków zarodkowych przez komórki progenitorowe mogące przekształcać się we właściwe komórki leczonej tkanki.
Komórki macierzyste, mimo swoich uniwersalnych cech, w zależności od miejsca pochodzenia i sposobu pobrania, mają też swoją specyfikę i możliwości zastosowania. Pierwotną rolą komórek macierzystych znajdujących się w krwi obwodowej jest odtwarzanie składników tej krwi. W krwi obwodowej znajdują się komórki macierzyste oznaczone jako CD 34+. Komórki te cechują się swoistą „inteligencją” – mają zdolność przekształcania się i „naprawiania” uszkodzeń powstałych w różnych tkankach. Dla przykładu: po podaniu do kości przyjmują postać komórek kostnych, a do tkanki mięśniowej - komórek mięśniowych. Dodatkowo, komórek macierzystych CD34+ w krwi obwodowej jest zdecydowanie więcej niż np. w szpiku kostnym - terapia z wykorzystaniem właśnie takich komórek jest lepszym rozwiązaniem ze względu na łatwiejszy i mniej obciążający sposób ich pozyskiwania od pacjenta.
Komórki macierzyste CD34+ pobierane z krwi obwodowej pacjenta, pozyskiwane drogą aferezy, to komórki bezpieczne - własne, świeże a więc bardzo żywotne, nie przetwarzane w żaden sposób ani nie poddawane dodatkowym obróbkom. Pobieranie ich nie jest inwazyjne, bo odbywa się podobnie jak pobieranie krwi od honorowych krwiodawców. Nadto, jeśli wspomniane komórki macierzyste CD34+ z krwi obwodowej są rozpoznawane przez organizm jako komórki nieprawidłowe, ulegają tzw. apoptozie – tzn. że organizm sam je niszczy.
Po podaniu komórki macierzyste docierają do chorej tkanki i poprzez wpływ chorej tkanki na te komórki, one się dzielą asymetrycznie i powstają w konsekwencji komórki progenitorowe, czyli takie komórki, które są pierwotnymi dla odtwarzanej tkanki, którą chcemy regenerować. W przypadku naszego ośrodka, lecząc stawy, oczekujemy odtworzenia chrząstki stawowej - informuje Marek Krochmalski, ortopeda, lekarz sportowy.
Doktor Marek Krochmalski wraz z Zespołem, jako pierwszy w Polsce zastosował leczenie narządu ruchu komórkami macierzystymi CD34+ pobranymi z krwi obwodowej pacjenta. Pierwsze, pionierskie zastosowanie tych komórek macierzystych miało miejsce w marcu 2009 r. kiedy, podczas leczenia operacyjnego oderwanego przyczepu dalszego mięśnia dwugłowego ramienia oraz przeciążenia więzadła właściwego rzepki tzw.: kolana skoczka, podano komórki najlepszemu polskiemu strongmanowi Mariuszowi Pudzianowskiemu, który już po 4 miesiącach został Wicemistrzem Świata oraz ciężarowcowi Marcinowi Dołędze z powodu choroby chrząstki stawowej, co pozwoliło mu być dwukrotnym mistrzem świata. Od tego czasu doktor Marek Krochmalski wraz z zespołem specjalistów, przeprowadził w Medical Magnus Clinic w Łodzi wiele pionierskich zabiegów z wykorzystaniem komórek macierzystych CD34+.
Jest to terapia kompleksowa. Składają się na nią następujące etapy:
Kompleksowe podejście do terapii stosowane w Medical Magnus Clinic wraz z opracowanym autorskim procesem rehabilitacji przynosi oczekiwane wyniki kliniczne.
W ortopedii wykorzystujemy komórki macierzyste do regeneracji chrząstki stawowej przy rozpoczynającej się chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz do naprawy mięśni, ścięgien i więzadeł.
Terapia komórkami macierzystymi CD34+ ma zastosowanie, gdy występują:
Terapia komórkami macierzystymi z krwi własnej pacjenta jest szansą na powrót do normalnego życia i odzyskania pełnej sprawności fizycznej.
W przypadku schorzeń ortopedycznych pozwala ona na:
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!