Czy użycie kropli do oczu po terminie może spowodować infekcję?

Przez przypadek użyłam kropli do oczu otwartych około pół roku temu, a producent podaje, że można ich używać do 3 miesięcy od otwarcia. Przepłukałam oczy wodą z kranu i płynem do soczewek kontaktowych Optifree. Krople miałam od okulisty na zespół suchego oka. Czy powinnam zgłosić się do okulisty, zastosować nowe opakowanie kropli? Przeczytałam, że może rozwinąć się infekcja oczu i bardzo się wystraszyłam. 

Zarówno krople przeznaczone do oczu, woda z kranu jak i płyn do soczewek nie służą do przepłukiwania oka, a użyte mogą być tylko w przypadku wyższej konieczności jak na przykład obecność ciała obcego, gdy nie ma Pani nic odpowiedniejszego pod ręką. Proszę nie używać leków po terminie ich przydatności, a do przepłukiwania oka należy wykorzystać przeznaczone do tego preparaty.
Proszę zgłosić się do okulisty w szczególności w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów.
Nie należy używać leków po terminie ich przydatności.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3435
Pytań zadanych
przez pacjentów
8282
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

97
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi