1. Artykuły
 2. Zwichnięcie stawu skokowego. Jak długo trwa leczenie?

Zwichnięcie stawu skokowego. Jak długo trwa leczenie?

Zwichnięcie stawu skokowego często mylone jest ze skręceniem, jednak zwichnięcie jest kontuzją  poważniejszą. Najczęściej wynika z gwałtownego urazu, takiego jak upadek lub silne uderzenie w staw. O tym jak przebiega leczenie i rehabilitacja, a także jak zapobiegać tego typu urazom stawów skokowych wyjaśnia fizjoterapeutka Emilia Kubicka z FIZJO OPTIMA.

Zwichnięcie stawu skokowego. Jak długo trwa leczenie? Zwichnięcie stawu skokowego. Jak długo trwa leczenie?
Spis treści
Zwichnięcia stawu skokowego i skręcenie stawu skokowego. Jaka jest różnica? Zwichnięcie stawu skokowego - objawy Zwichnięcie stawu skokowego - leczenie i rehabilitacja Zwichnięcie stawu skokowego. Co robić, aby zapobiegać?

Zwichnięcia stawu skokowego i skręcenie stawu skokowego. Jaka jest różnica?

 

Nasza ekspertka wyjaśnia czym jest zwichnięcie stawu skokowego:

 

To niewłaściwe przemieszczenie się kości oraz innych powierzchni, które tworzą staw wskutek tego torebka stawowa i więzadła ulegają zerwaniu. Chcę podkreślić, że zwichnięcie jest poważniejszym urazem niż skręcenie, często natomiast określenia przez pacjentów stosowane są zamiennie - zwraca uwagę Emilia Kubicka.

 

Z kolei skręcenie stawu skokowego występuje, gdy więzadła w stawie ulegają nadmiernemu rozciągnięciu lub zerwaniu bez konieczności przemieszczenia kości.

 

Kogo najczęściej dotyka zwichnięcie stawu skokowego? Fizjoterapeutka wylicza:

 

Grupą ryzyka są osoby aktywne sportowo, grające np. w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną, uprawiające bieganie, a także osoby zaczynające przygodę ze sportem. Tego typu kontuzja dotyka jednak również osoby nieaktywne, które niefortunnie skoczą, uderzą w staw czy po prostu podczas chodu, gdy nie mają prawidłowej stabilizacji stawowej.

 

arrow Demineralizacja kości. Dlaczego kości są słabe i podatne na złamania?
arrow Złamanie szyjki kości udowej. Tu konieczna jest operacja
arrow Osteoporoza – kogo dotyka i dlaczego?

Zwichnięcie stawu skokowego - objawy

 

Jakie objawy obserwujemy przy zwichnięciu stawu skokowego? Specjalistka tłumaczy:

 

Podczas tego urazu obserwujemy deformację stawu, silny ból kostki, który nasila się podczas ruchu, opuchliznę kostki, krwiak w okolicy stawu oraz niestabilność stawu.

 

Rozpoznanie zwichnięcia stawu skokowego wymaga więc uwzględnienia kilku objawów:

 

 1. Ból i Obrzęk:
  • Zwichnięcie stawu skokowego zazwyczaj powoduje nagły i intensywny ból.
  • Szybko po urazie może pojawić się widoczny obrzęk wokół stawu.
 2. Utrata Ruchomości:
  • Osoba ze zwichnięciem stawu skokowego może mieć trudności z ruchomością stawu, a nawet całkowitą utratę ruchomości.
 3. Deformacja Stawu:
  • W niektórych przypadkach zwichnięcia stawu skokowego można zauważyć zewnętrzną deformację stawu, co oznacza, że kości stawowe nie są w swoim naturalnym położeniu.

 

W przypadku podejrzenia zwichnięcia stawu skokowego, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, aby uzyskać profesjonalną ocenę i odpowiednie leczenie.

 

Zwichnięcie stawu skokowego - leczenie i rehabilitacja

 

Fizjoterapeutka Emilia Kubicka wyjaśnia, jak krok po kroku przebiega leczenie i rehabilitacja zwichnięcia stawu skokowego:

 

Przede wszystkim należy nastawić staw i unieruchomić szyną, łuską lub ortezą na ok. 6-8 tygodni. Gdy kontuzji towarzyszy znaczne uszkodzenie torebki stawowej lub więzadła – może być to wskazanie do operacji, mającej na celu rekonstrukcję więzadeł.

 

Kolejnym etapem jest fizjoterapia:

 

Początkowo zalecamy fizykoterapię (ultradźwięki, laser, pole magnetyczne, krioterapię) mające na celu przyspieszyć regenerację uszkodzonych tkanek, zmniejszyć obrzęk i działać przeciwbólowo, aby przygotować staw do kolejnego etapu rehabilitacji jakim jest kinezyterapia - wylicza Emilia Kubicka.

 

Kinezyterapia z kolei ma na celu ograniczenie bólu i aktywizację mięśni obszaru uszkodzenia.

 

W kolejnym etapie przeprowadzany jest trening ukierunkowany na odtworzenie ruchomości stawu skokowego, reedukacja sensomotoryczna i aktywizacja mięśni, przywrócenie siły i dynamiki mięśni nogi urazowej.

 

Zwichnięcie stawu skokowego. Co robić, aby zapobiegać?

 

Na koniec fizjoterapeutka podpowiada co robić, aby zapobiegać i zmniejszać ryzyko tego typu urazów stawów skokowych. Specjalistka wylicza:

 

Pomocne będą ćwiczenia stabilizacji, czucia głębokiego czyli zmysłu w układzie mięśniowo-szkieletowym, odpowiadającego za dostarczanie informacji na temat położenia ciała w przestrzeni oraz ustawienia poszczególnych segmentów względem siebie. A także ćwiczenia oporowe z pomocą taśm theraband, piłek, bosu itd.

 

Warto mieć na uwadze poniższe zalecenia dotyczące profilaktyki zwichnięć stawu skokowego:

 

 • wzmacnianie mięśni nóg,
 • ćwiczenia równowagi (np. stanie na jednej nodze),
 • rozgrzewka przed aktywnością fizyczną,
 • utrzymywanie prawidłowej wagi ciała,
 • dobranie właściwego obuwia sportowego,
 • stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń,
 • stosowanie specjalnych stabilizatorów, opasek i ochraniaczy stawu skokowego,
 • odpoczynek i regeneracja.

 

Zawsze przed rozpoczęciem nowego programu treningowego warto skonsultować się ze specjalistą, aby dostosować plan do indywidualnych potrzeb i ewentualnych ograniczeń.

Emilia Kubicka fizjoterapeuta 5.00 / 14 opinii artykuły 7 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Fizjoterapeuta z ośmioletnim doświadczeniem zawodowym. Od lat współpracuje z jednym z największych znanych centrów medycznych w Polsce. Uczestniczka wielu kursów i konferencji naukowych. Na swoim koncie ma dużo pacjentów, którym pomogła wrócić do pełnej sprawności. Wykładowca Wyższej Uczelni w Poznaniu, jednocześnie swoją pasję i doświadczenie zawodowe przekazuje młodym przyszłym fizjoterapeutom, swoją wiedzę na co dzień wykorzystuje w pracy z pacjentami m.in w swoim gabinecie. Pracuje z pacjentami borykającymi się z zaburzeniami narządu ruchu, z przewlekłym bólem, po urazach. Interesuje się problemami związanymi z przewlekłym bólem głowy, szumami usznymi z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jak długo utrzymuje się ból po naderwaniu ścięgna w stawie skokowym?
Czy przy naderwaniu ścięgna w stawie skokowym jest bardzo silny ból i ile może on się utrzymywać? Mam wizytę u chirurga we wtorek przepisał mi maść naproksen i tabletki aceklofenak i one nic nie pomagają. Lekarz kazał zawijać bandażem elastycznym, kiedy przestanie boleć?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
Będę wdzięczna za poradę w następującej sprawie.
Mam 31 lat, mam siedzącą pracę polegającą głównie na pisaniu na komputerze. Nie leczę się, nie przyjmuje leków, prowadzę raczej siedzący tryb życia. Od czterech miesięcy miewam dolegliwości bólowe stawów dłoni i stóp, dokładnie ujmując stawów łączących...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Z wynikami badań obrazowych należy zgłosić się do ortopedy.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja ortopedyczna, do rozważenia również konsultacja reumatologiczna.
Paweł Przetacznik
reumatolog
Umów wizytę
Objawy te mogą sugerować zapalenie stawów. W pierwszej kolejności zalecam wizytę u reumatologa.
Bardzo proszę o poradę, co może być przyczyną bóli stawów. 
Będę wdzięczna za poradę w następującej sprawie — mam 31 lat, mam siedzącą pracę polegającą głównie na pisaniu na komputerze. Nie leczę się, nie przyjmuje leków, prowadzę raczej siedzący tryb życia. Od dwóch miesięcy miewam dolegliwości bólowe stawów dłoni...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego/internisty z możliwością przeprowadzenia badania fizykalnego i zlecenia niezbędnych badań dodatkowych.
Jakie badania powinnam wykonać? Czy to może być borelioza?
Brak gorączki, lekkie nudności tylko rano, ból i kucie wędrujące w stawach, skurcze mięśni, zmęczone ręce i nogi, lekkie bóle głowy, ale nie zawsze. W lipcu ugryzł mnie kleszcz, nie miałam żadnych objawów ani rumienia. Bóle zaczęły się po intensywnym świątecznym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Czy mogę bez obaw dalej używać saszetek nikotynowych i nie wpływają one na dawkowanie leków przeciwzakrzepowych i ich działanie?
Mam staw skokowy w ortezie i przyjmuję z tego powodu podskórnie lek przeciwzakrzepowy. Wiem, że bycie osobą palącą może być istotne przy przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych. Ja nie palę, tylko używam saszetek nikotynowych, a lekarz powiedział, że nie mają one znaczenia, chodzi...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Jaka może być przyczyna mojego złego samopoczucia?
Przez ostatni miesiąc mam ciągłe bóle głowy, zmęczenie oraz problemy ze snem. Tracę równowagę oraz nie mam siły, do tego mam problem ze stawami, bolą mnie i chrupią. W ciągu ostatniego tygodnia miałem 3 krwawienia z nosa.     
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam stacjonarną wizytę lekarską, brak równowagi świadczy o błędniku, lekarz powinien zalecić tomograf głowy. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy to normalne w moim przypadku?
Skręcony staw skokowy 5 dni temu. Teraz odczuwalne mrowienie w stopie. Piekący ból w przedniej części stopy, promieniujący do łydki (przednia i boczna cześć). Widoczne żyły na stopie. 
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Czy była prowadzona diagnostyka RTG? Zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania czy w razie potrzeby skierujemy na odpowiednie badania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
co mogą oznaczać niepokojące objawy?
Chciałbym się dowiedzieć, co mogą oznaczać te objawy: ból stawów, swędzenie skory (również w okolicach odbytu), częsty kaszel, czasem czuje, jakby głowa miała gorączkę, a ciało nie, wydaje mi się, ze często choruje, a czasem te choroby trwają 1-2 dni, czasem bóle z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy można mieć zwężenie jam stawów i jednocześnie prawidłowy stan stawów krzyżowo-biodrowych?
Jestem w trakcie diagnozy w kierunku ZZSK bądź ŁZS (mam 32 lata i od 3 miesięcy bóle okolicy krzyżowej i odcinka piersiowego). Wynik rezonansu stawów krzyżowo-biodrowych uwidocznił dyskretne zwężenia jam stawów, ale w podsumowaniu obraz stawów jest...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich lub zmienić lekarza.
Skręcenie stawu skokowego - jak wygląda dalsze leczenie?
5 tygodni temu doznałam skręcenia i naderwania stawu skokowego. Dalej jestem w gipsie, a za parę dni mam wizytę u ortopedy. Czy lekarz dalej wystawi mi zwolnienie i czy będzie kontynuowane leczenie? Noga jeszcze mnie boli.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli dolegliwości się utrzymują, to wskazana konsultacja u ortopedy, ostatecznie on zdecyduje o kontynuacji zwolnienia lekarskiego.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
W razie utrzymywania się dolegliwości bólowych możemy oczywiście przedłużyć zwolnienie - zapraszam na konsultacje - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzja zależy wyłącznie od lekarza.
Czy amortyzacja obuwia może pomóc na pojawiający się ból stawów?
Odkąd przebiegłem swój drugi w życiu maraton nogi, a konkretniej stawy w nich po prostu padły i od tamtej pory już nie biegam, bo nie mogę przez ból. Czy większa amortyzacja obuwia może pomóc przy tych bólach? Nawet chodzi się ciężko i po przejściu nawet...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja ortopedyczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Możemy przeprowadzić dodatkową diagnostykę różnicującą - w razie wątpliwości zapraszam na konsultacje online, najlepiej z posiadaną dokumentacją medyczną - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Filip Kwak
fizjoterapeuta, fizjoterapeuta sportowy
Umów wizytę
Polecam udać się do fizjoterapeuty, który wykona badanie fizykalne oraz funkcjonalne. Dolegliwości bólowe mogą być związane ze zmianami przeciążeniowymi, które często pojawiają się u sportowców długodystansowych. Obuwie z większą amortyzacją może zmniejszyć siły działające na stawy, ale nie zlikwiduje problemu.
Czy problemy z koncentracją uwagi i wahania nastroju mogą być spowodowane pleśnią na ścianach?
Od dłuższego czasu zauważyłam u siebie problemy z koncentracją, wahanie nastroju, bóle stawów i głowy, ponadto od czasu do czasu biegunka. Występuje też ból w okolicy prawego płuca, ogólne zmęczenie, problemy z bezsennością i zawroty głowy. Mieszkam w domu, w...
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Podane objawy mogą występować zarówno w chorobach somatycznych - celem wykluczenia najpowszechniejszych przyczyn powyższych dolegliwości należy zwrócić się do lekarza internisty celem badania fizykalnego i doboru badań dodatkowych.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli ma Pani taką możliwość, to proszę zmienić miejsce zamieszkania.
Natalia Osika
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecałabym wizytę osobistą u lekarza rodzinnego celem dokladniejszej diagnostyki.
Beata Lipska
psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Umów wizytę
Objawy związane problemami z koncentracją, wahaniem nastroju, bóle głowy a nawet biegunka mogą mieć podłoże psychosomatyczne, warto skonsultować się z psychologiem, żeby omówić ewentualne przyczyny. Warunki bytowe, które Pani opisuje mogą mieć negatywne skutki na Pani zdrowie, warto rozważyć zmianę miejsca zamieszania jeśli jest taka możliwość.
Czy niski poziom granulocytów pałeczkowatych może zagrażać życiu?
Jestem w trakcie diagnostyki choroby immunologicznej. Czy spadek granulocytów pałeczkowatych poniżej 1% może zagrażać mojemu życiu? Poza tym mam obniżony poziom neutrofili segmentowanych. Jest ich około 30-45 %, niestety wyniki się wahają z badania na badanie. Stwierdzono u mnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Zmagam sie z infekcja odkleszczową
Witam, od tygodnia zmagam sie z infekcja odkleszczowa, ktora oprocz silnej wysypki, wiaze się z napadowym bolem i sztywnienieniem stawow wszystkich konczyn. Ataki wystepuja co mniej więcej 23-24h, wowczas wysypka nasila sie, uwypukla i kiedy osiaga juz zaawansowany poziom zaczyna sie usztywnianie...
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
za mało danych by podać właściwe postępowanie
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Bóle stawów, zmęczenie, ospałość i zawroty głowy spowodowane nauką zdalną
Mam syna, wiek 14 lat, 190 cm wzrostu. Po ciągnącej się nauce zdalnej, przy której musi spędzać minimum około 10 h dziennie, zaczął się skarżyć na bóle stawów, głowy, zmęczenie, ospałość, zawroty głowy i inne. Zrobiłem badanie krwi: ft3(icd-:055)=5,17 monocyty 12,8 % bazofile...
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Morfologia podana fragmentarycznie, ciśnienie krwi częściowo... . Dzieci do tej pory spędzały za dużo czasu przed monitorami, teraz jest jeszcze gorzej. Proszę zadbać o ruch i ćwiczenia wzmacniające kręgosłup.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Przedstawione parametry należy skonfrontować ze szczegółowym wywiadem lekarskim, a przede wszystkim ze stanem klinicznym pacjenta. Do interpretacji wyników badań niezbędna jest znajomość wszystkich parametrów, a nie tylko wybiórczo wskazanych. Proszę także pamiętać o reglularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym syn przebywa oraz o częstych spacerach.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u prowadzącego pediatry, wykonanie badania ogólnolekarskiego, omówienie wykonanych wyników badań oraz uzupełnienie wyników jeśli będzie to wskazane.
Brak węchu i ból głowy
Mam od ponad tygodnia cisnący ból z tyłu głowy nad karkiem lekki katar otępienie ospałość ból stawów męczący kaszel nocny w pierwszej fazie choroby I dreszcze powiększone węzły chłonne ból gardla . Od1 października siedzę w domu i niemam węchu, smak ograniczony....
Jan Harasiewicz
chirurg szczękowy, lekarz medycyny estetycznej
Umów wizytę
Objawy jakie Pan opisuje sugerują zakażenie wirusem SARS-CoV-2, sugeruję kontakt z lekarzem POZ w celu skierowania Pana na pobranie wymazu.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Podejrzenie covid , należy zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podejrzenie covid. Niezbędna konsultacja lekarska.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
podejrzenie COVID, wskazana konsultacja lekarska i test
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4