Zwichnięcie stawu skokowego często mylone jest ze skręceniem, jednak zwichnięcie jest kontuzją poważniejszą. Najczęściej wynika z gwałtownego urazu, takiego jak upadek lub silne uderzenie w staw. O tym jak przebiega leczenie i rehabilitacja, a także jak zapobiegać tego typu urazom stawów skokowych wyjaśnia fizjoterapeutka Emilia Kubicka z FIZJO OPTIMA.
Nasza ekspertka wyjaśnia czym jest zwichnięcie stawu skokowego:
To niewłaściwe przemieszczenie się kości oraz innych powierzchni, które tworzą staw wskutek tego torebka stawowa i więzadła ulegają zerwaniu. Chcę podkreślić, że zwichnięcie jest poważniejszym urazem niż skręcenie, często natomiast określenia przez pacjentów stosowane są zamiennie - zwraca uwagę Emilia Kubicka.
Z kolei skręcenie stawu skokowego występuje, gdy więzadła w stawie ulegają nadmiernemu rozciągnięciu lub zerwaniu bez konieczności przemieszczenia kości.
Kogo najczęściej dotyka zwichnięcie stawu skokowego? Fizjoterapeutka wylicza:
Grupą ryzyka są osoby aktywne sportowo, grające np. w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną, uprawiające bieganie, a także osoby zaczynające przygodę ze sportem. Tego typu kontuzja dotyka jednak również osoby nieaktywne, które niefortunnie skoczą, uderzą w staw czy po prostu podczas chodu, gdy nie mają prawidłowej stabilizacji stawowej.
Jakie objawy obserwujemy przy zwichnięciu stawu skokowego? Specjalistka tłumaczy:
Podczas tego urazu obserwujemy deformację stawu, silny ból kostki, który nasila się podczas ruchu, opuchliznę kostki, krwiak w okolicy stawu oraz niestabilność stawu.
Rozpoznanie zwichnięcia stawu skokowego wymaga więc uwzględnienia kilku objawów:
W przypadku podejrzenia zwichnięcia stawu skokowego, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, aby uzyskać profesjonalną ocenę i odpowiednie leczenie.
Fizjoterapeutka Emilia Kubicka wyjaśnia, jak krok po kroku przebiega leczenie i rehabilitacja zwichnięcia stawu skokowego:
Przede wszystkim należy nastawić staw i unieruchomić szyną, łuską lub ortezą na ok. 6-8 tygodni. Gdy kontuzji towarzyszy znaczne uszkodzenie torebki stawowej lub więzadła – może być to wskazanie do operacji, mającej na celu rekonstrukcję więzadeł.
Kolejnym etapem jest fizjoterapia:
Początkowo zalecamy fizykoterapię (ultradźwięki, laser, pole magnetyczne, krioterapię) mające na celu przyspieszyć regenerację uszkodzonych tkanek, zmniejszyć obrzęk i działać przeciwbólowo, aby przygotować staw do kolejnego etapu rehabilitacji jakim jest kinezyterapia - wylicza Emilia Kubicka.
Kinezyterapia z kolei ma na celu ograniczenie bólu i aktywizację mięśni obszaru uszkodzenia.
W kolejnym etapie przeprowadzany jest trening ukierunkowany na odtworzenie ruchomości stawu skokowego, reedukacja sensomotoryczna i aktywizacja mięśni, przywrócenie siły i dynamiki mięśni nogi urazowej.
Na koniec fizjoterapeutka podpowiada co robić, aby zapobiegać i zmniejszać ryzyko tego typu urazów stawów skokowych. Specjalistka wylicza:
Pomocne będą ćwiczenia stabilizacji, czucia głębokiego czyli zmysłu w układzie mięśniowo-szkieletowym, odpowiadającego za dostarczanie informacji na temat położenia ciała w przestrzeni oraz ustawienia poszczególnych segmentów względem siebie. A także ćwiczenia oporowe z pomocą taśm theraband, piłek, bosu itd.
Warto mieć na uwadze poniższe zalecenia dotyczące profilaktyki zwichnięć stawu skokowego:
Zawsze przed rozpoczęciem nowego programu treningowego warto skonsultować się ze specjalistą, aby dostosować plan do indywidualnych potrzeb i ewentualnych ograniczeń.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!