1. Artykuły
  2. Znamiona u dzieci i dorosłych: obserwuj, nie lekceważ, badaj

Znamiona u dzieci i dorosłych: obserwuj, nie lekceważ, badaj

Każde niesymetryczne, zarówno pod względem koloru, jak i kształtu, zmieniające się lub dające dolegliwości znamię powinno być zbadane przez doświadczonego lekarza. O tym dlaczego powinniśmy obserwować znamiona na skórze i kiedy należy udać się do specjalisty - zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych - mówi nasza ekspertka, rezydentka chirurgii dziecięcej Anna Kołodziejska.

Znamiona u dzieci i dorosłych: obserwuj, nie lekceważ, badaj
Spis treści
Rodzaje znamion na skórze Kiedy znamię powinno wywołać nasz niepokój Jak wygląda badanie znamion? Jak często badać znamiona? Kiedy i jak usuwa się znamiona? Jak uchronić się przed czerniakiem?

Rodzaje znamion na skórze

 

Znamiona skórne dzielimy na melanocytowe i te pozbawione barwnika. Jest to szerokie ujęcie. Bardziej szczegółowo wyróżniamy wśród zmian niemelanocytowych: raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego, naczyniaka krwionośnego, rogowacenie łojotokowe, włókniaka twardego.

 

Niektóre ze znamion barwnikowych potocznie nazywane są pieprzykami. Są to w różnym stopniu zabarwione i różnych rozmiarów "plamki" ulokowane w skórze. Ich zabarwienie wynika z zawartości melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. Wyszczególnia się m.in. znamię Suttona, Clarka, Beckera, znamię Spitz i inne - wylicza Anna Kołodziejska.

 

I jak podkreśla:

 

Z punktu widzenia pacjenta najistotniejszy jest podział rodzajów znamion na łagodne i złośliwe.

arrow Skóra cierpi zimą. Jak ją chronić?
arrow Dziecko moczy się w nocy. Kiedy do lekarza?
arrow Pokrzywka – co wywołuje jedną z najpowszechniejszych chorób skóry?
arrow Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy i pielęgnacja skóry atopowej
arrow Grzybica skóry - rodzaje, objawy, zapobieganie
arrow Grzybica paznokci - przyczyny, objawy, leczenie

Kiedy znamię powinno wywołać nasz niepokój

 

Niepokojące są znamiona, które zdecydowanie wyróżniają się kształtem, kolorem czy pod innymi względami od pozostałych obecnych na skórze zmian.

 

Zmiany podejrzane lub zmiany atypowe, dysplastyczne lub podejrzane o zezłośliwienie są zmianami powiększającymi się, zmianiającymi kształt czy zabarwienie. Niepokojąca jest również zmiana, wokół której pojawia się czerwona otoczka zapalna, świąd, pieczenie, łuszczenie itp. Wokół niektórych może tworzyć się biała otoczka świadcząca o reakcji układu odpornościowego - tłumaczy rezydentka chirurgii dziecięcej.

 

Nasza ekspertka podkreśla, że każde niesymetryczne (zarówno pod względem koloru jak i kształtu), zmieniające się lub dające dolegliwości znamię powinno być zbadane przez lekarza doświadczonego w wykonywaniu dermatoskopii lub innych testach pozwalających ocenić charakter zmiany.

 

U dzieci po urodzeniu mogą pojawić się tzw. znamiona wrodzone. Każde z nich powinno być obejrzane przez lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. U starszych dzieci i dorosłych zasady oceny znamion są już podobne.

 

O czym warto pamiętać to, że znamiona powinny być obserwowane, gdyż pozwala to wychwycić ewentualnie rozwijającą się patologię na wczesnym etapie. To z kolei pozwoli na wczesne rozpoczęcie leczenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku czerniaka.

 

Jak wygląda badanie znamion? Jak często badać znamiona?

 

Znamiona oglądane są przez lekarza przez specjalne urządzenie. Wykorzystuje się dermatoskop optyczny. W niektórych ośrodkach oceny znamion wykonywane są komputerowo przez tzw. wideodermatoskopię.

 

Badanie powinno być wykonywane raz w roku. U osób eksponujących powierzchnię skóry na działanie promieni słonecznych, nieużywających filtrów UVA i UVB, z historią nowotworową w przeszłości lub najbliższej rodzinie (zwłaszcza dotyczącą nowotworów skóry), a także osoby o jasnej karnacji i z dużą ilością zmian skórnych badanie znamion może być konieczne częściej, w odstępach 3-6 miesięcznych - zauważa lekarka.

 

Kiedy i jak usuwa się znamiona?

 

Do zabiegu wycięcia znamienia kwalifikują się aktywne znamiona (zmieniające się), rosnące, dające dolegliwości lub takie, które w badaniu dermatoskopowym uznane zostały za atypowe lub dysplastyczne. Do leczenia kwalifikuje się wszystkie podejrzane, złośliwe znamiona.

 

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym w gabinecie chirurgicznym, a pobrany materiał wysyłany jest do badania histopatologicznego. Chirurg po wcześniejszym badaniu decyduje o rozległości zabiegu, gdyż poza znamieniem wycina się również odpowiedni margines zdrowej skóry, aby mieć pewność, że wszystkie komórki barwnikowe z danej zmiany zostały wycięte - wyjaśnia Anna Kołodziejska.

 

Przeważnie po wycięciu znamienia należy założyć szwy, które w zależności od lokalizacji na ciele wyciąga się po 7-14 dniach.

 

Jak uchronić się przed czerniakiem?

 

Aby uchronić się przed czerniakiem i nie tylko, należy przede wszystkim unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, stosując odpowiednie filtry zawierające zarówno ochronę przed UVA i UVB.

 

Osłaniać ciało można również ubraniami nieprzepuszczalny dla promieni słonecznych. Warto chronić również oczy, zwłaszcza w szczególnie słoneczne dni poprzez noszenie okularów ochronnych z protektorem UVA i UVB - przypomina lekarka.

 

I dodaje:

 

Częste badania u lekarza doświadczonego w dermatoskopii i wycinanie podejrzanych zmian może uchronić przed rozwojem złośliwego nowotworu. 

Anna Kołodziejska lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji 5.00 / 12 opinii artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Lekarz, rezydent chirurgii dziecięcej. Na co dzień pracuje na oddziale chirurgii dziecięcej w Częstochowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała na oddziałach chirurgii dziecięcej szpitala przy ul. Krysiewicza w Poznaniu i chirurgii ogólnej m.in. w szpitalu im. Raszei w Poznanu oraz szpitalu powiatowym w Chodzieży. 

Zajmuje się estetycznym wycinaniem zmian skórnych - znamion, pieprzyków i brodawek, a także przerośniętych blizn oraz leczeniem wrastającego paznokcia.
Posiada doświadczenie w diagnostyce i leczeniu dolegliwości jamy brzusznej, bólu kończyn i kręgosłupa, utraty masy ciała. Prowadzi diagnostykę i leczenie uciążliwych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz zabiegowego leczenia żylaków odbytu, ropnie odbytu i okołoodbytnicze, przetoki odbytu. Ponadto posiada kwalifikacje do operacji przepuklin brzusznych, przepukliny pępkowej, przepuklin pachwinowych, choroby pęcherzyka żółciowego, a także żylaków kończyn dolnych i powrózka nasiennego. 

W swojej pracy zawodowej prowadzi opiekę nad pacjentami przewlekle chorymi i po operacjach chirurgicznych.

Zajmuje się leczeniem otyłości.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
dermatolog
Po jakim czasie od wakacji można zbadać znamiona u dermatologa?
Kiedy mogę iść do dermatologa na badanie znamion dermatoskopią jak jestem teraz na wakacjach...
23.08.2022
Jeżeli będzie Pani używać filtrów z wysokim filtrem, można zgłosić się na badanie odrazu po powrocie z wakacji. W razie dodatkowych pytań lub oceny niepokojących zmian - zapraszam na konsultacje, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak.
Sylwester Król
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
W kazdym momencie można iść na badanie dermatologiczne
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Jeżeli będzie Pani używać filtrów z wysokim filtrem, można zgłosić się na badanie odrazu po powrocie z wakacji. W razie dodatkowych pytań lub oceny niepokojących zmian - zapraszam na konsultacje, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Można iść od razu po powrocie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Badanie można wykonać w dowolnym terminie, również bezpośrednio po powrocie z wakacji.
dermatolog
Jak stwierdzić czy znamiona na ciele są nowotworowe?
Mam kilka brązowych plamek na ciele, które z wiekiem ulegają powiększeniu. Jak badane są...
15.02.2022
Dermatolog ogląda dermatoskopem i ocenia czy któraś ze zmiana nadaje się do biopsji/wycięcia
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana wizyta stacjonarna u dermatologa.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Dermatolog ogląda dermatoskopem i ocenia czy któraś ze zmiana nadaje się do biopsji/wycięcia
ginekolog, chirurg, medycyna estetyczna
Jak długo trwa obniżenie prolaktyny?
Niedawno wykonałam badania krwi i wyszło, że mam wysoką prolaktynę. Mam regularne...
18.01.2023
Odpowiedź na Pani pytanie może być różna w zależności od tego jaka jest przyczyna hiperprolaktynemi. Proponuję omówić to podczas konsultacji endokrynologicznej.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Odpowiedź na Pani pytanie może być różna w zależności od tego jaka jest przyczyna hiperprolaktynemi. Proponuję omówić to podczas konsultacji endokrynologicznej.
ginekolog, chirurg
Czy po zabiegu łyżeczkowania może wystąpić obfite krwawienie?
Jestem po 5 dni po zabiegu łyżeczkowania. Przez te pięć dni miałam tylko jedynie...
27.12.2022
Obfite krwawienie po zabiegu łyżeczkowania należy omówić z lekarzem ginekologiem prowadzącym Pani leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Taki stan wymaga wizyty stacjonarnej u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Obfite krwawienie po zabiegu łyżeczkowania należy omówić z lekarzem ginekologiem prowadzącym Pani leczenie.
ortopeda, chirurg
Kto może wystawić zaświadczenie o zakończeniu leczenia?
Jestem po operacji kolana. Lekarz na ostatniej wizycie kontrolnej, tj. 8.11 wystawił mi...
14.12.2022
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia jest wystawiane w dniu zakończenia leczenia lub po tym dniu, z zaznaczeniem, że zakończenie leczenia nastąpiło w dniu 31.12.22. Nie można takiego zaświadczenia wypisać wcześniej. Powinien je wystawić lekarz prowadzący lub inny specjalista.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia wystawia lekarz, który je prowadził.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia jest wystawiane w dniu zakończenia leczenia lub po tym dniu, z zaznaczeniem, że zakończenie leczenia nastąpiło w dniu 31.12.22. Nie można takiego zaświadczenia wypisać wcześniej. Powinien je wystawić lekarz prowadzący lub inny specjalista.
ortopeda, chirurg
Leczenie urazu u 2 specjalistów - który z nich staje się moim lekarzem prowadzącym?
Mam uraz kolana i przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Leczyłam się u chirurga oraz prywatnie u...
10.11.2022
Może Pani pozostawać pod opieką obu specjalistów-ważne, aby występował między nimi przepływ informacji na temat prowadzonej diagnostyki i leczenia. Jeżeli któryś ze specjalistów uzna, że jego opieka nad pacjentem nie jest już niezbędna/będzie widział konieczność kontynuacji opieki innego specjalisty, wystawi stosowne zaświadczenie informujące o tym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Leczy się Pani u dwóch lekarzy, więc nie ma Pani jednego lekarza prowadzącego. Każdy ze specjalistów może zakończyć leczenie i wydać Pani odpowiedni dokument.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Może Pani pozostawać pod opieką obu specjalistów-ważne, aby występował między nimi przepływ informacji na temat prowadzonej diagnostyki i leczenia. Jeżeli któryś ze specjalistów uzna, że jego opieka nad pacjentem nie jest już niezbędna/będzie widział konieczność kontynuacji opieki innego specjalisty, wystawi stosowne zaświadczenie informujące o tym.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Prawdopodobnie będzie Pani wymagała dalszego leczenia ortopedycznego - zapraszam z posiadaną dokumentacją, którą Pani posiada, wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Leczenie rozpoczęła Pani u dwóch lekarzy, jednak kontynuować powinien ortopeda, np. gdyby potrzebna była artroskopia.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Nie ma Pani lekarza prowadzącego. W tej sytuacji powinna Pani zadbać o dobry przepływ informacji między specjalistami bo może Pani otrzymać sprzeczne zalecenia.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Leczy się Pani u dwóch lekarzy, więc nie ma Pani jednego lekarza prowadzącego. Każdy ze specjalistów może zakończyć leczenie i wydać Pani odpowiedni dokument.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Leczenie rozpoczęła Pani u dwóch lekarzy, jednak kontynuować powinien ortopeda, np. gdyby potrzebna była artroskopia.
ortopeda, chirurg, radiolog
Czy endoproteza jest przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego?
Czy pacjent po endoprotezie stawu biodrowego może mieć rezonans magnetyczny, czy też...
26.10.2022
Odpowiedzi na to pytanie może udzielić tylko lekarz, który dysponuje informacjami na temat rodzaju endoprotezy-bowiem to od rodzaju materiału, z którego została wykonana zależy, czy badanie RM będzie przeciwwskazane czy nie. Jeżeli pacjent jest w posiadaniu informacji na temat rodzaju endoprotezy (powinny takie być w dokumentacji medycznej)-może z informacją o rodzaju endoprotezy zgłosić się również do radiologa celem rozwiania wątpliwości. Jeśli pacjent nie posiada informacji na temat protezy-może o nie wnioskować w szpitalu w oddziale, w którym odbył się zabieg.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Odpowiedzi na to pytanie może udzielić tylko lekarz, który dysponuje informacjami na temat rodzaju endoprotezy-bowiem to od rodzaju materiału, z którego została wykonana zależy, czy badanie RM będzie przeciwwskazane czy nie. Jeżeli pacjent jest w posiadaniu informacji na temat rodzaju endoprotezy (powinny takie być w dokumentacji medycznej)-może z informacją o rodzaju endoprotezy zgłosić się również do radiologa celem rozwiania wątpliwości. Jeśli pacjent nie posiada informacji na temat protezy-może o nie wnioskować w szpitalu w oddziale, w którym odbył się zabieg.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję o wykonaniu MR , podejmuje się w zależności od rodzaju materiału z jakiego wykonana jest endoproteza. Starsze protezy były wykonywane ze stali szlachetnej. Stal taka charakteryzuje się właściwościami magnetycznymi i podczas badania MRT może się nagrzewać, a to może spowodować odłączenie od tkanek ciała i poluzowania się protezy. Obecnie protezy najczęściej wykonane są z tytanu . W takim wypadku badanie rezonansem magnetycznym (MRT) jest bezproblemowe.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Aby odpowiedzieć na to pytanie konieczna jest wiedza jakiego typu i z jakiego materiału wykonano endoprotezę, którą zastosowano. Informacja ta powinna się znajdować w dokumentacji medycznej. Z tą informacją należy zwrócić się do lekarza w pracowni rezonansu magnetycznego celem kwalifikacji do badania.
Na karcie wypisowej powinny być informacje dla Pana istotne.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Na karcie wypisowej powinny być informacje dla Pana istotne.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
w karcie wypisowej po zabiegu powinna mieć Pani wpisany typ endoprotezy, na jego podstawie lekarz kwalifikujący do rezonansu będzie mógł podjąć decyzję
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Obecnie większość zabiegów ortopedycznych wykonywanych jest z materiałów, które nie dyskwalifikują z możliwości przeprowadzania MRI - zapraszam z wypisem szpitalnym - w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne dalszego postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Informację taką można uzyskać w placówce, w której ma być przeprowadzone badanie po okazaniu karty wypisowej ze szpitala, w którym przeprowadzono zabieg.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Informację taką można uzyskać w placówce, w której ma być przeprowadzone badanie po okazaniu karty wypisowej ze szpitala, w którym przeprowadzono zabieg.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Aby odpowiedzieć na to pytanie konieczna jest wiedza jakiego typu i z jakiego materiału wykonano endoprotezę, którą zastosowano. Informacja ta powinna się znajdować w dokumentacji medycznej. Z tą informacją należy zwrócić się do lekarza w pracowni rezonansu magnetycznego celem kwalifikacji do badania.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 13308 opinii
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
4.95 / 76 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 462 opinie
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę