1. Artykuły
  2. Znamiona u dzieci i dorosłych: obserwuj, nie lekceważ, badaj

Znamiona u dzieci i dorosłych: obserwuj, nie lekceważ, badaj

Każde niesymetryczne, zarówno pod względem koloru, jak i kształtu, zmieniające się lub dające dolegliwości znamię powinno być zbadane przez doświadczonego lekarza. O tym dlaczego powinniśmy obserwować znamiona na skórze i kiedy należy udać się do specjalisty - zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych - mówi nasza ekspertka, rezydentka chirurgii dziecięcej Anna Kołodziejska.

Znamiona u dzieci i dorosłych: obserwuj, nie lekceważ, badaj Znamiona u dzieci i dorosłych: obserwuj, nie lekceważ, badaj
Spis treści
Rodzaje znamion na skórze Kiedy znamię powinno wywołać nasz niepokój Jak wygląda badanie znamion? Jak często badać znamiona? Kiedy i jak usuwa się znamiona? Jak uchronić się przed czerniakiem?

Rodzaje znamion na skórze

 

Znamiona skórne dzielimy na melanocytowe i te pozbawione barwnika. Jest to szerokie ujęcie. Bardziej szczegółowo wyróżniamy wśród zmian niemelanocytowych: raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego, naczyniaka krwionośnego, rogowacenie łojotokowe, włókniaka twardego.

 

Niektóre ze znamion barwnikowych potocznie nazywane są pieprzykami. Są to w różnym stopniu zabarwione i różnych rozmiarów "plamki" ulokowane w skórze. Ich zabarwienie wynika z zawartości melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry. Wyszczególnia się m.in. znamię Suttona, Clarka, Beckera, znamię Spitz i inne - wylicza Anna Kołodziejska.

 

I jak podkreśla:

 

Z punktu widzenia pacjenta najistotniejszy jest podział rodzajów znamion na łagodne i złośliwe.

arrow Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
arrow Najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci – którą wybrać?
arrow Najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego
arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!

Kiedy znamię powinno wywołać nasz niepokój

 

Niepokojące są znamiona, które zdecydowanie wyróżniają się kształtem, kolorem czy pod innymi względami od pozostałych obecnych na skórze zmian.

 

Zmiany podejrzane lub zmiany atypowe, dysplastyczne lub podejrzane o zezłośliwienie są zmianami powiększającymi się, zmianiającymi kształt czy zabarwienie. Niepokojąca jest również zmiana, wokół której pojawia się czerwona otoczka zapalna, świąd, pieczenie, łuszczenie itp. Wokół niektórych może tworzyć się biała otoczka świadcząca o reakcji układu odpornościowego - tłumaczy rezydentka chirurgii dziecięcej.

 

Nasza ekspertka podkreśla, że każde niesymetryczne (zarówno pod względem koloru jak i kształtu), zmieniające się lub dające dolegliwości znamię powinno być zbadane przez lekarza doświadczonego w wykonywaniu dermatoskopii lub innych testach pozwalających ocenić charakter zmiany.

 

U dzieci po urodzeniu mogą pojawić się tzw. znamiona wrodzone. Każde z nich powinno być obejrzane przez lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. U starszych dzieci i dorosłych zasady oceny znamion są już podobne.

 

O czym warto pamiętać to, że znamiona powinny być obserwowane, gdyż pozwala to wychwycić ewentualnie rozwijającą się patologię na wczesnym etapie. To z kolei pozwoli na wczesne rozpoczęcie leczenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku czerniaka.

 

Jak wygląda badanie znamion? Jak często badać znamiona?

 

Znamiona oglądane są przez lekarza przez specjalne urządzenie. Wykorzystuje się dermatoskop optyczny. W niektórych ośrodkach oceny znamion wykonywane są komputerowo przez tzw. wideodermatoskopię.

 

Badanie powinno być wykonywane raz w roku. U osób eksponujących powierzchnię skóry na działanie promieni słonecznych, nieużywających filtrów UVA i UVB, z historią nowotworową w przeszłości lub najbliższej rodzinie (zwłaszcza dotyczącą nowotworów skóry), a także osoby o jasnej karnacji i z dużą ilością zmian skórnych badanie znamion może być konieczne częściej, w odstępach 3-6 miesięcznych - zauważa lekarka.

 

Kiedy i jak usuwa się znamiona?

 

Do zabiegu wycięcia znamienia kwalifikują się aktywne znamiona (zmieniające się), rosnące, dające dolegliwości lub takie, które w badaniu dermatoskopowym uznane zostały za atypowe lub dysplastyczne. Do leczenia kwalifikuje się wszystkie podejrzane, złośliwe znamiona.

 

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym w gabinecie chirurgicznym, a pobrany materiał wysyłany jest do badania histopatologicznego. Chirurg po wcześniejszym badaniu decyduje o rozległości zabiegu, gdyż poza znamieniem wycina się również odpowiedni margines zdrowej skóry, aby mieć pewność, że wszystkie komórki barwnikowe z danej zmiany zostały wycięte - wyjaśnia Anna Kołodziejska.

 

Przeważnie po wycięciu znamienia należy założyć szwy, które w zależności od lokalizacji na ciele wyciąga się po 7-14 dniach.

 

Jak uchronić się przed czerniakiem?

 

Aby uchronić się przed czerniakiem i nie tylko, należy przede wszystkim unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, stosując odpowiednie filtry zawierające zarówno ochronę przed UVA i UVB.

 

Osłaniać ciało można również ubraniami nieprzepuszczalny dla promieni słonecznych. Warto chronić również oczy, zwłaszcza w szczególnie słoneczne dni poprzez noszenie okularów ochronnych z protektorem UVA i UVB - przypomina lekarka.

 

I dodaje:

 

Częste badania u lekarza doświadczonego w dermatoskopii i wycinanie podejrzanych zmian może uchronić przed rozwojem złośliwego nowotworu. 

Anna Kołodziejska lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji 5.00 / 13 opinii artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Lekarz, rezydent chirurgii dziecięcej. Na co dzień pracuje na oddziale chirurgii dziecięcej w Częstochowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała na oddziałach chirurgii dziecięcej szpitala przy ul. Krysiewicza w Poznaniu i chirurgii ogólnej m.in. w szpitalu im. Raszei w Poznanu oraz szpitalu powiatowym w Chodzieży. 

Zajmuje się estetycznym wycinaniem zmian skórnych - znamion, pieprzyków i brodawek, a także przerośniętych blizn oraz leczeniem wrastającego paznokcia.
Posiada doświadczenie w diagnostyce i leczeniu dolegliwości jamy brzusznej, bólu kończyn i kręgosłupa, utraty masy ciała. Prowadzi diagnostykę i leczenie uciążliwych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz zabiegowego leczenia żylaków odbytu, ropnie odbytu i okołoodbytnicze, przetoki odbytu. Ponadto posiada kwalifikacje do operacji przepuklin brzusznych, przepukliny pępkowej, przepuklin pachwinowych, choroby pęcherzyka żółciowego, a także żylaków kończyn dolnych i powrózka nasiennego. 

W swojej pracy zawodowej prowadzi opiekę nad pacjentami przewlekle chorymi i po operacjach chirurgicznych.

Zajmuje się leczeniem otyłości.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Po jakim czasie od wakacji można zbadać znamiona u dermatologa?
Kiedy mogę iść do dermatologa na badanie znamion dermatoskopią jak jestem teraz na wakacjach we Włoszech na 2,5 tyg czasu? Po jakim czasie najlepiej iść?
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W kazdym momencie można iść na badanie dermatologiczne
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli będzie Pani używać filtrów z wysokim filtrem, można zgłosić się na badanie odrazu po powrocie z wakacji. W razie dodatkowych pytań lub oceny niepokojących zmian - zapraszam na konsultacje, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Można iść od razu po powrocie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Badanie można wykonać w dowolnym terminie, również bezpośrednio po powrocie z wakacji.
Jak stwierdzić czy znamiona na ciele są nowotworowe?
Mam kilka brązowych plamek na ciele, które z wiekiem ulegają powiększeniu. Jak badane są te znamiona i to czy nie są rakowe? Pod lupkę i lekarz wtedy to stwierdzi, czy jest brany jakiś wycinek?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana wizyta stacjonarna u dermatologa.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Dermatolog ogląda dermatoskopem i ocenia czy któraś ze zmiana nadaje się do biopsji/wycięcia
Czy jest sens ponownego zamykania perforatorów na łydce?
Osiem miesięcy temu przeszłam zabieg skleroterapii obejmujący całą żyłę odpiszczelową oraz perforatory łydki. Do chirurga zgłosiłam się z żylakami widocznymi jedynie na łydce. Po zabiegu żylaki te zaczynały być mniej widoczne, jednak dwa tygodnie temu zauważyłam, że znów wybrzmiały...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u chirurga wykonującego zabieg.
Czy to badanie faktycznie możne ukazać drożność i nie muszę już wykonywać hsg?
Wczoraj miałam wykonywana histerioskopie w szpitalu podczas narkozy. Wszystko wyszło ok, czekamy tylko na wyniki badania histopatologicznego. Natomiast lekarz mi powiedział, że jajowody drożne, bo zobaczył je od razu przez kamerkę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Jak długo będzie się goiła rana?
Wczoraj miałem zabieg, nacinany zakrzep brzeżny odbytu. Ponieważ przy każdej zmianie opatrunku jałowego jest na nim widoczna krew. Czy przy dodaniu stolca, ta rana się nie powiększy? Boję się iść do ubikacji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem wykonującym zabieg.
Czy to samo się zagoi, czy muszę iść do szpitala?
Zostałem pobity kijem baseballowym kilkunastokrotnie po głowie (nie twarzy) 11.11. Zbagatelizowałem sprawę, choć bolał mnie każdy centymetr czaszki - 16.11 głowa zaczęła puchnąć w różnych miejscach, trafiłem na Izbę Przyjęć, gdzie przeszedłem tomografię i chirurg stwierdził, że samo się ma...
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Proszę powiedzieć Pani z rejestracji w SOR żeby zajęła się swoją pracą a nie zniechęcała pacjentów do wizyt, jestem lekarzem i z Pana wywiadem z całą pewnością bym pana zbadała w SOR żeby wykluczyć konieczność włączenia ponownej antybiotykoterapii w trybie pilnym. Gorączka po urazie głowy jest na tyle niepokojąca że nie należy czekać 2 tygodni do wizyty u lekarza, proszę przynajmniej pójść do lekarza POZ.
Czy da się jakoś zapobiec, żeby on się nie powiększał?
Dwa miesiące temu miałam usuwaną szczelinę i fałd odbytu. Wszystko do tej pory było w porządku, ostatnio zauważyłam, że pojawia się nowy fałd. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza, który wykonywał zabieg.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza , który zabieg wykonał.
Przepuklina pępkowa, a zwolnienie lekarskie.
Jestem po zabiegu usunięciu przepukliny pępkowej uwięźniętej miesiąc temu. Rana nie jest jeszcze zabliźniona. Moją pracę cechuje wysiłek fizyczny włącznie ze schylaniem się i podnoszeniem. Ile L4 mogę się spodziewać, żeby nie pogorszyć stanu po zabiegu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz po przeprowadzonym badaniu.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, wystawienie ZUS ZLA/L4 polega na orzekaniu czasowej niezdolności do pracy. Jeżeli Lekarz w trakcie wizyty orzeknie, że Pan jest niezdolny do pracy - wtedy jest możliwe wystawienie ZUS ZLA /L4. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Opuchlizna oraz podrażnienie skóry - czym może być spowodowane?
Moja mama od roku ma dziwne opuchlizny. Opuchlizna się pokazuje, a po 3 dniach znika. Na początku wygląda jak ugryzienie komara, a później rośnie do dużych rozmiarów. W miejscu, gdzie opuchlizna się pojawia, skóra jest boląca i podrażniona a samo miejsce jest twardawe. Były...
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, niestety nie mając zdjęć zmian skrónych bardzo trudno cokołwiek powiedzieć. Często jednak podobne opisanym wyżej zmiany mogą pojawiać się po ugryzieniu insektów (drobne meszki, pluskwy itp). Można stosować na ww zmiany maści łagodzące świąd. Jeżeli objawy się nasilą raczej jest wskazana konsultacja dermatologiczna. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna jest stacjonarna wizyta lekarska.
Proszę o poradę, u jakiego lekarza mogłabym jeszcze szukać pomocy?
Moja mama ma chorobę baastrupa cieśń nadgarstka i choroby współistniejące. Już od bardzo długiego czasu umiera z bólu. Zażywa bardzo silne leki przeciwbólowe. Nic nie pomaga, ból jest bardzo silny, najbardziej rano po przebudzeniu. Porusza się o chodziku, ale tez...
Teresa Gawlik-Jakubczak
urolog, chirurg, androlog
Umów wizytę
Myślę żę to najbardziej leży w kompetencji neurologa i Poradni leczenia bólu . Niemniej konieczne jest wykonanie USG j brzusznej , TK kręgoslupa i RTG stawów biodrowych
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna pilna stacjonarna wizyta neurologiczna.
Czy to może mieć związek z moimi dolegliwościami z drugiej strony brzucha?
Czuje uczucie ciężkości po prawej stronie brzucha nad pępkiem. Wykonywałam USG jamy brzusznej, na którym nie stwierdzono w tym obrębie żadnych zmian, natomiast na śledzionie znaleziono 2 torbiele — jeden o wymiarach 6 mm, a drugi ze zwapnioną ścianą we wnęce śledziony o...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska. Proszę zabrać ze sobą wyniki badań.
Czy możliwe, że spowodowałam go treningiem siłowym z ciężarami?
Jestem kobietą i mam 20 lat. W okolicach lipca zauważyłam na kończynie dolnej żylaka żyły od piszczelowej. Zostało to na badaniu dopplera określone jako niewielka niewydolność. Wystaje on w dwóch miejscach — na wewnętrznej stronie łydki i uda.  Siłowo ćwiczę m.in. nogi, ręce,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z chirurgiem naczyniowym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja w Poradni Chirurgii Naczyniowej.
Rana dłoni - jak z nią prawidłowo postępować?
Dostałem głębokiej rany dłoni, skora jednak na jednym brzegu dalej się trzyma. Czy w takim wypadku lepiej ja oderwać i zostawić głęboką dziurę w ręce, czy zostawić naderwany fragment skory w środku i poczekać aż brzegi się zrosną?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta chirurgiczna.
Czy to jest spowodowane tym zabiegiem?
1,5 miesiąca temu miałam wycinany ropień bartholina i miałam uczucie parcia na pęcherz. Pojawił się od razu po wycięciu, kolejny 4 dni po i mam uczucie parcia na pęcherz. 
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u specjalisty.
Czy oprócz usunięcia żylaków zostaną również usunięte widoczne pajączki na udach?
Zastanawiam się nad zabiegiem ablacji termicznej żylaków kończyn dolnych.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u chirurga naczyniowego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Raczej nie, jednak wskazana wizyta u chirurga naczyniowego.
Czy taki zabieg obejmuję również usunięcie pajączków?
Jestem 6 tygodni po zabiegu ablacji wewnętrznej EVLA żyły odpiszczelowej prawej i lewej oraz perforatorów, a także skleroterapii żylaków podudzia pod kontrolą USG. Żylaki zniknęły, okres rekonwalescencji przebiegł bardzo dobrze. Moje pytanie dotyczy pajączków na nogach,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Co to może być i co powinnam z tym zrobić?
Miesiąc temu poddałam się zabiegowi kriolipolizy. Zabieg obejmował brzuch. Skorzystałam z 4 głowic. Miesiąc po zabiegu z boku w miejscu mniejszej głowicy odczuwam bolesne zgrubienia „koraliki”. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie