1. Artykuły
  2. Łojotokowe zapalenie skóry. Jak przebiega leczenie?

Łojotokowe zapalenie skóry. Jak przebiega leczenie?

Łojotokowe zapalenie skóry wpływa na skórę głowy, ale może występować również na innych obszarach ciała, gdzie występują gruczoły łojowe. To stosunkowo częsta przypadłość. Charakterystycznym objawem jest łuszczenie się i zaczerwienienie skóry. W większości przypadków łojotokowe zapalenie skóry można skutecznie kontrolować za pomocą odpowiednich preparatów, a także prawidłową pielęgnację skóry głowy i włosów. O szczegółach mówi lekarka Agnieszka Kaczorowska z Centrum Medycznego Severux

Łojotokowe zapalenie skóry. Jak przebiega leczenie? Łojotokowe zapalenie skóry. Jak przebiega leczenie?
Spis treści
Łojotokowe zapalenie skóry - co to takiego? Łojotokowe zapalenie skóry - objawy Łojotokowe zapalenie skóry - przyczyny Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie Łojotokowe zapalenie skóry - profilaktyka

Łojotokowe zapalenie skóry - co to takiego?

 

Łojotokowe zapalenie skóry to powszechna choroba skóry, która charakteryzuje się  przewlekłym lub nawracającym przebiegiem, która niejednokrotnie ma tendencję do samoistnego ograniczania się. Może występować na skórze głowy, ale pojawia się również na innych obszarach ciała, gdzie występują gruczoły łojowe.

 

To stosunkowo częsta przypadłość, która dotyka osób w różnym wieku.

 

Dotyczy ona ok. 3-12 % populacji, najczęściej dzieci w wieku niemowlęcym oraz u dorosłych (młodzi dorośli oraz seniorzy) - zwraca uwagę lekarka.

arrow Świerzb. Kiedy skóra bardzo swędzi i jest zaczerwieniona
arrow Podrażnienie skóry. Przede wszystkim nie drap!
arrow Pieluszkowe zapalenie skóry. PZS można uniknąć stosując 5 prostych zasad
arrow Sucha skóra. Co radzi dietetyk? 7 zasad
arrow Znamiona u dzieci i dorosłych: obserwuj, nie lekceważ, badaj
arrow Skóra cierpi zimą. Jak ją chronić?

Łojotokowe zapalenie skóry - objawy

 

Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry? Jak wyjaśnia nasza specjalistka, Agnieszka Kaczorowska:

 

U niemowląt dochodzi do powstawania łuszczących się, tłustych plam koloru łososiowego, które najczęściej zajmują owłosioną skórę głowy (ciemieniucha), chociaż mogą przyjmować także formę choroby wysypkowej.

 

I dodaje:

 

W późniejszym wieku zmiany rumieniowe, łuszczące się zajmują typowo okolice: fałdów nosowo-wargowych, brwi, skóry owłosionej głowy, uszu, górnej powierzchni klatki piersiowej i pleców.

 

W obrębie skóry owłosionej głowy może dochodzić, wraz z upływem czasu, do przerzedzenia włosów, a zmiany mogą być trudne do odróżnienia od łuszczycy.

 

Objawom może towarzyszyć nieznaczny świąd oraz zaostrzenia w miesiącach zimowych oraz pod wpływem stresu. Latem objawy zazwyczaj mają tendencję do ustępowania - podkreśla lekarka.

 

Łojotokowe zapalenie skóry - przyczyny

 

Nasza ekspertka przyznaje, że etiologia schorzenia nie jest do końca poznana. I tłumaczy fachowo:

 

Prawdopodobnie dużą rolę w powstawaniu tego schorzenia ma udział grzyba Malassezia furfur oraz zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych. Podczas bytowania na naszej skórze (jest on saprofitem, czyli organizmem czerpiącym pokarm z rozkładu martwych szczątków organicznych) M. furfur wytwarza fosfolipazy i lipazy, które rozkładają trójglicerydy, wpływając na skład naszego sebum.

 

W sprzyjających warunkach - na przykład w zaburzeniach odporności, hormonalnych, podczas infekcji, czy w niedoborach odżywienia - może dochodzić do zaburzenia składu lipidów i funkcji naskórka, co wpływa na wystąpienie stanu zapalnego.

 

Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie

 

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry jest przewlekłe, a  jego zadaniem jest ustąpienie objawów chorobowych.

 

Terapii powinna towarzyszyć odpowiednia pielęgnacja, której podstawowy cel to usunięcie łuski i przywrócenie prawidłowej bariery naskórkowej.

 

Jakie preparaty stosuje się w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry? Nasza specjalistka wylicza:

 

Leki przeciwgrzybicze, jak na przykład kenokonazol, który ma dodatkowe działanie przeciwzapalne, preparaty z cyklopiroksolaminą, piroktonem olaminy, czy  siarczkiem selenu. Ponadto stosuje się miejscowe glikokortykosteroidy i inhibitory kalcyneuryny, które mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego. Pomocne są również kwas salicylowy (działanie złuszczające) i dziegcie.

 

Leczenie takie stosuje się zarówno na skórę gładką jak i owłosioną.

 

Łojotokowe zapalenie skóry - profilaktyka

 

Profilaktyka polega na stosowaniu kremów i szamponów o działaniu przeciwgrzybiczym, przeważnie raz w tygodniu.

 

Zaleca się także unikanie kosmetyków o działaniu komedogennym (zatykającym pory) i wprowadzenie do pielęgnacji łagodnych kosmetyków o działaniu złuszczającym i seboregulującym - kończy lekarka.

Agnieszka Kaczorowska dermatolog artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Dermatolog. Jest lekarką w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Dermatologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wykonuje biopsje diagnostyczne, zabiegi łyżeczkowania, krioterapię zmian skórych, badania dermatoskopowe. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz European Academy of Dermatology and Venerology. Uczestniczy w kongresach i szkoleniach krajowych oraz zagraniczych. Aktualnie pracuje na Oddziale Skórno-Wenerologicznym Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Interesuje się w szczególności leczeniem łuszczycy. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy tak częste nawroty problemu powinny być powodem do niepokoju?
Od dwóch miesięcy mam problem z miejscem intymnym a dokładnie skóra na penisie. Dwa miesiące temu zauważyłem biały duży nalot na skórze penisa oraz podbrzusza, następnie zrobiła mi się z tego rana, małe pęknięcia, byłem u dermatologa i zostały przepisane mi dwa leki. Ładnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u dermatologa prowadzącego.
Czym mogą być takie zmiany skórne?
Chciałbym się zapytać, co to może być? U synka na brzuszku wyszły takie plamki czerwone łuszczące się, nie są symetryczne i swędzą oraz rozchodzą się po brzuchu.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wsakzana wizyta stacjonarna u pediatry lub dermatologa.
Czy powinienem się tym martwić tak nagłym wysypem plam na skórze?
W tym roku sporo czasu spędzałem na słońcu (rower) i obficie obsypało mi ręce oraz nogi plamkami, które nieco przypominają piegi, co to może być, czy można to leczyć? Mam bardzo jasną karnację i wrażliwą skórę, ale nigdy wcześniej nie miałem piegów. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Co mógłbym ewentualnie jeszcze zbadać, gdzie szukać pomocy?
Wiek 22 lata. Od dłuższego czasu mam problemy z trądzikiem. Wykonałem szereg badań hormonalnych, usg tarczycy itp. wszystko w porządku. Dodam, iż mam więcej zmian na lewym policzku, gdzie na prawym prawie ich nie ma. Obojętnie czym posmaruje zmiany na mojej cerze - one się zaostrzają,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Co to może być?
Mam białe plamy na ciele od października. Pani dermatolog stwierdziła, że to są znamiona suttona...po jakimś czasie mój partner zauważył u siebie białe plamki na ciele. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa - Pani i partnera.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
nalezy sie zglosic do lekarza dermatologa
Czy to może być coś złego?
Na lewej piersi od tygodnia mam różową plamę, co to może być? Do jakiego lekarza mam się udać. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Problemy skórne dziecka po powrocie ze szpitala.
Synek lat 5 ponownie wrócił do szpitala wraz z plamami zaczynający mi się od łydek, które z początku wyglądały na ugryzienie komara. Następnie powiększały się i wyglądały jak cętki, po czasie rozlewały się na ciele, były nabrzmiałe i powodowały swędzenie. Plamy te i cętki...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Hospitalizacja ma na celu właśnie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia.
Co jeszcze powinnam zrobić, żeby dowiedzieć się przyczyny słabych paznokci?
Od dłuższego czasu mam problem z paznokciami, byłam z tym u lekarza rodzinnego, który skierował mnie na badania wątroby, nerek, tarczycy, morfologię tarczycy - wyszły okej badania, lecz nadal nie znam przyczyny, dlaczego mam takie paznokcie. Od kilku dni zaczęły pojawiać się cieniutkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
O czym mogą świadczyć czerwone plamy na ciele?
Czerwone plamy na ciele, zaczęło się na plecach (ok. 2 miesiące), a teraz pojawiają się pojedyncze plamki w różnych miejscach na ciele (nie swędzi).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Jakie kosmetyki do atopowego zapalenia skóry wybrać?
Mam pytanie odnośnie AZS (atopowego zapalenia skóry). Chodzi o pielęgnacje, która niestety nie należy do najtańszych, a w tym miesiącu chciałbym zakupić bardziej budżetowe kosmetyki. Moja pani dermatolog poleciła mi żel pod prysznic Hmile De Douche zastanawiam się, czy istnieje...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy konsultować się z dermatologiem prowadzącym.
Czy jeśli to wszy czego powinnam użyć, aby się tego pozbyć?
Od około tygodnia strasznie swędzi mnie skora głowy. Na początku myślałam, że może być to alergia, jednak teraz znalazłam na włosach takie jakby małe robaczki,  
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Co to za plamy i co jest ich przyczyną?
Na skórze mojej prawej dłoni pojawiły się plamy, które wyglądają jak piegi, trochę jak plamy starcze. Lewa dłoń jest pozbawiona jakichkolwiek defektów. Nie jestem narażona na nadmierne działanie promieni słonecznych. Pracuję w zamkniętym pomieszczeniu i w ogóle się nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Czy powinnam wykonać jeszcze jakieś inne badania?
Ok. 2 lata temu pojawiły się u mnie delikatne zmiany skórne na jednym policzku, przypominające zaskórniki zamknięte. Widoczne są one głównie pod światło, choć na twarzy zauważyć można czerwonawe przebarwienia. Dermatolog zdiagnozował to jako trądzik pospolity, przepisał leki....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u dermatologa.
Brązowe przebarwienia na skórze - czym mogą być spowodowane?
Rok temu zauważyłam u córki małe brązowe plamy na skórze, jednak uznałyśmy, że to może przebarwienia od słońca. Jednakże minął już 2 rok, a plamy się powiększyły i pojawiły w innych jeszcze miejscach: na szyi, plecach, brzuchu i pod piersiami. Plamy ja nie swędzą ani nie odczuwa ich...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza POZ w gabinecie.
Czy retinol jest bezpieczny przy twardzinie ograniczonej (morphea)?
Mam twardzinę ograniczoną (morphea). Objawy skórne mam na nogach, rękach, szyi i brzuchu, ale twarz jest całkowicie wolna od zmian chorobowych. Czy mogę w takim razie stosować kosmetyki z retinolem?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie