Rak szyjki macicy

Zdrowie A-Z

Rak szyjki macicy to złośliwy nowotwór rozwijający się w tkance szyjki macicy, zwykle spowodowany zakażeniem wirusem HPV. Objawy mogą obejmować nieprawidłowe krwawienia, ból podbrzusza i nieprawidłowe wydzieliny z pochwy. Leczenie może wymagać chirurgii, radioterapii lub chemioterapii, a wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii. Regularne badania cytologiczne oraz szczepienia przeciwko HPV są istotne dla wczesnego wykrycia i prewencji tej choroby.

Najczęściej wyszukiwane schorzenia

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „rak szyjki macicy”.

Najnowsze pytania pacjentów
Czy w wyniku stosunku oralnego można zachorować na raka szyjki macicy?
Słyszałam, że podczas stosunku oralnego można zarazić się wirusem hpv, ale czy wtedy też może spowodować on raka szyjki macicy, czy może jest to możliwe tylko podczas stosunku dopochwowego?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, podczas stosunku oralnego istnieje ryzyko infekcji wirusem HPV, którego pewne typy niosą ryzyko rozwoju raka szyjki. Wirus HPV niesie też ze sobą ryzyko innych nowotworów - zarówno narządów płciowych, ale i odbytu oraz jamy ustnej, języka, gardła i krtani. Przenoszony jest on przez kontakt bezpośredni. W przypadku raka szyjki istnieje postępowanie profilaktyczne w postaci cytologii oraz badania obecności wirusa HPV w komórkach szyjki macicy, ale w przypadku innych nowotworów powodowanych przez tego wirusa takich badań profilaktycznych nie ma. Najskuteczniejszą profilaktyką w tym zakresie jest sczepienie.
Co powoduje niepokojące plamienia i ból w trakcie stosunku?
Witam. Od 1,5 roku przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Od 4 miesięcy mam plamienia w 2 lub 3 tygodniu brania tabletek. W tym miesiącu wystąpiły dwa razy. Raz przy wysiłku fizycznym. Dodam, że mam wykrytą nadżerkę i w rodzinie występował rak szyjki macicy (mama), endometrioza i torbiele (ciocia)....
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta kontrolna u lekarza ginekologa prowadzącego leczenie, z wykonaniem badania ginekologicznego oraz kontrolnego usg ginekologicznego. Po ich wykonaniu lekarz podejmie decyzję odnośnie dalszej ew. diagnostyki i leczenia.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Na podstawie informacji zamieszczonych przez Panią nie można jednoznacznie ustalić przyczyny plamienia. Wymagać będzie to konsultacji ginekologicznej najprawdopodobniej poszerzonej o dodatkowe badania. Proszę umówić konsultację.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna z badaniem wewnętrznym.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza ginekologa stacjonarnie.
Czy nieleczona nadżerka może doprowadzić do raka szyjki macicy?
Dwa lata temu stwierdzono u mnie nadżerkę. Nie usunęłam jej ani nie leczyłam. Od tamtego czasu mam upławy (taki efekt gnicia) i nieprzyjemny zapach. Czy to może być rak szyjki macicy? Czy da się to jeszcze wyleczyć?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, nieleczona nadżerka może prowadzić do raka szyjki macicy. Proszę umówić wizytę u ginekologa i poszerzyć diagnostykę zgodnie z zaleceniami. Wcześnie wykryte zmiany szyjki macicy do raka włącznie można skutecznie leczyć.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja ginekologiczna.
Profilaktyka raka szyjki macicy
Mam 43 lata i od roku stwierdzono u mnie HPV 16 szyjki macicy. Moje pytanie jak mogę zapobiec domowymi warunkami lub jakimiś lekami żeby nie rozwinął mi się rak?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę regularnie wykonywać badania cytologiczne i być pod stałą opieką lekarza ginekologa.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
W pierwszej kolejności proszę się poddać badaniu ginekologicznemu, aby ustalić profilaktykę..
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
regularne wizyty u lekarza ginekologa, wykonywanie badań profilaktycznych
Dawid Luwański
Umów wizytę
nalezy wykonywac cytologie co 12 msc
Czy wysiłek fizyczny może pogorszyć mój stan i sprawić, że szyjka będzie wypadać jeszcze bardziej?
Mam stwierdzone obniżenie narządów i wypadanie szyjki macicy 2go stopnia jak również obniżone napięcie mięśniowe przedniej i tylnej ściany pochwy (nie mam jednak problemów z nie trzymaniem moczu) czy w związku z tym schorzeniem mogę uprawiać sport tj. Biegać, czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się ze swoim ginekologiem prowadzącym.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecenia proszę omówić z lekarzem ginekologiem Panią prowadzącym (w tym przeciwwskazania do uprawiania sportu, wysiłku fizycznego itp.)
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4