Paracetamol – kiedy po niego sięgać?

Paracetamol jest powszechnie dostępnym bez recepty lekiem przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Występuje pod wieloma postaciami – tabletek, syropów, czopków doodbytniczych czy zawiesiny do wstrzykiwań. Sprawia to, że może być podawany osobom w każdym wieku, w tym gorączkującym lub ząbkującym dzieciom. 

 

  14 grudnia 2021

Paracetamol – kiedy po niego sięgać?
Spis treści
Czym jest paracetamol? Kiedy stosować paracetamol? Jak dawkować paracetamol? Jakie są skutki przedawkowania paracetamolu? Czy można przyjmować paracetamol z innymi lekami?

Czym jest paracetamol?

 

Paracetamol jest lekiem o szybkim działaniu przeciwbólowym, które pojawia się już 20-30 min od podania doustnego, a utrzymuje się przez 4-6 godz. Jest najczęściej stosowanym lekiem, który skutecznie zwalcza ból o małym i średnim natężeniu oraz gorączkę. Nie ma on działania przeciwzapalnego, dlatego bardzo często jest stosowany z innymi lekami.

 

Działanie paracetamolu polega na hamowaniu i zmniejszaniu odczucia bólu, poprzez blokowanie receptorów bólowych w ośrodkowym układzie nerwowym.

 

W małych dawkach jest bezpiecznym lekiem, który nie podrażnia błon śluzowych żołądka. Stosowany według zaleceń nie oddziałuje również negatywnie na pracę nerek, zmianę ciśnienie czy krzepliwości krwi.

 

Mogą go więc przyjmować osoby z nadciśnieniem, chorobą wrzodową żołądka lub problemami z krzepliwością krwi.

 

Jest również bezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

 

Paracetamol magazynowany jest w wątrobie i wydalany z moczem.

 

Bardzo istotne jest zażywanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza lub przestrzegając informacji zawartych na ulotce dołączonej do opakowania, ponieważ przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby oraz innych narządów.

 

Dotyczy to szczególnie osób osłabionych oraz regularnie spożywających alkohol, dlatego należy powstrzymać się całkowicie od spożywania alkoholu, przyjmując lek.

 

Kiedy stosować paracetamol?

 

Z powodzeniem paracetamol może być stosowany w przypadku:

 

  • bólu głowy,
  • migreny (bardzo często w połączeniu z kodeiną),
  • gorączki,
  • objawów przeziębienia i grypy, bólu gardła,
  • bólu zęba,
  • bólu pooperacyjnego,
  • bólu mięśni i stawów,
  • bólu porodowego,
  • ból miesiączkowego,
  • ból pleców,
  • bóle w chorobach nowotworowych.

 

Jak dawkować paracetamol?

 

Bezpieczna dawka paracetamolu zależy od wieku, masy ciała oraz ogólnego stanu zdrowia, w którym znajduje się pacjent.

 

U niemowląt do 3 miesiąca życia nie zaleca się stosowania paracetamolu, u dzieci do 2. roku życia powinien on być zawsze stosowany po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. U dzieci starszych paracetamol stosuje się w przeliczeniu 60- 75 mg/ kg masy ciała, z zachowaniem odstępów co najmniej 4. godzinnych oraz maksymalnie 4 razy na dobę. Przyjmuje się, że u dzieci między 6.- 12. rokiem życia dawka maksymalna wynosi 1,5- 2 g na dobę.

 

Paracetamol podawany dzieciom ma najczęściej postać syropu lub czopków doodbytniczych, u dzieci wymiotujących. Dzieciom gorączkującym można podawać paracetamol do 3 dni, bez konsultacji z pediatrą, natomiast u dzieci z objawami bólowymi maksymalnie 5 dni. Jeżeli ból utrzymuje się nadal, konieczna jest wizyta u lekarza.

 

Dawka bezpieczna dla dorosłych to 4 g na dobę, przyjęte w odstępach 4.- 6. godzinnych.

 

Istotne jest, aby nie przekraczać tej dawki, podczas przyjmowania innych leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych, warto upewnić się, że przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu.

 

Jakie są skutki przedawkowania paracetamolu?

 

Bardzo często przedawkowanie może przebiegać bezobjawowo, natomiast prowadzi do wyniszczenia wątroby. Może pojawić się żółtaczka i ból w prawym górnym kwadrancie brzucha.

 

Inne możliwe skutki przedawkowania paracetamolu to:

 

  • biegunka,
  • bóle brzucha, wymioty i nudności,
  • nadmierna potliwość,
  • rozdrażnienie,
  • osłabienie i senność,
  • zaburzenia łaknienia.

 

Czy można przyjmować paracetamol z innymi lekami?

 

Bardzo często paracetamol przyjmowany jest w dawkach skojarzonych z innymi lekami np. ibuprofenem czy kodeiną.

 

Paracetamol wchodzi natomiast w interakcje z innymi lekami, dlatego należy pamiętać, aby nie stosować go jednocześnie:

 

  • z lekami przeciwzakrzepowymi, zawierającymi kumaryny, ponieważ paracetamol nasila ich działanie
  • z inhibitorami monooksydazy, ponieważ w połączeniu z  paracetamolem mogą powodować wysoką gorączkę
  • z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi zawierającymi kwas acetylosalicylowy, jak np. aspiryna, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia nerek
  • z induktorami enzymów mikrosomalnych, ponieważ obciąża to bardzo wątrobę
  • z lamotryginą i chloramfenikolem, ponieważ paracetamol hamuje ich działanie
  • z cymetydyną i ranitydyną (hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku), ponieważ zwalniają metabolizm paracetamolu w wątrobie.

 

Należy pamiętać, aby podczas konsultacji z lekarzem podać wszystkie stosowane leki. 

Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
4.96 / 53 opinie
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
4.90 / 1969 opinii
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
4.99 / 8909 opinii
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.89 / 1701 opinii