Paracetamol jest powszechnie dostępnym bez recepty lekiem przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Występuje pod wieloma postaciami – tabletek, syropów, czopków doodbytniczych czy zawiesiny do wstrzykiwań. Sprawia to, że może być podawany osobom w każdym wieku, w tym gorączkującym lub ząbkującym dzieciom.
Paracetamol jest lekiem o szybkim działaniu przeciwbólowym, które pojawia się już 20-30 min od podania doustnego, a utrzymuje się przez 4-6 godz. Jest najczęściej stosowanym lekiem, który skutecznie zwalcza ból o małym i średnim natężeniu oraz gorączkę. Nie ma on działania przeciwzapalnego, dlatego bardzo często jest stosowany z innymi lekami.
Działanie paracetamolu polega na hamowaniu i zmniejszaniu odczucia bólu, poprzez blokowanie receptorów bólowych w ośrodkowym układzie nerwowym.
W małych dawkach jest bezpiecznym lekiem, który nie podrażnia błon śluzowych żołądka. Stosowany według zaleceń nie oddziałuje również negatywnie na pracę nerek, zmianę ciśnienie czy krzepliwości krwi.
Mogą go więc przyjmować osoby z nadciśnieniem, chorobą wrzodową żołądka lub problemami z krzepliwością krwi.
Jest również bezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Paracetamol magazynowany jest w wątrobie i wydalany z moczem.
Bardzo istotne jest zażywanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza lub przestrzegając informacji zawartych na ulotce dołączonej do opakowania, ponieważ przedawkowanie paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby oraz innych narządów.
Dotyczy to szczególnie osób osłabionych oraz regularnie spożywających alkohol, dlatego należy powstrzymać się całkowicie od spożywania alkoholu, przyjmując lek.
Z powodzeniem paracetamol może być stosowany w przypadku:
Bezpieczna dawka paracetamolu zależy od wieku, masy ciała oraz ogólnego stanu zdrowia, w którym znajduje się pacjent.
U niemowląt do 3 miesiąca życia nie zaleca się stosowania paracetamolu, u dzieci do 2. roku życia powinien on być zawsze stosowany po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. U dzieci starszych paracetamol stosuje się w przeliczeniu 60- 75 mg/ kg masy ciała, z zachowaniem odstępów co najmniej 4. godzinnych oraz maksymalnie 4 razy na dobę. Przyjmuje się, że u dzieci między 6.- 12. rokiem życia dawka maksymalna wynosi 1,5- 2 g na dobę.
Paracetamol podawany dzieciom ma najczęściej postać syropu lub czopków doodbytniczych, u dzieci wymiotujących. Dzieciom gorączkującym można podawać paracetamol do 3 dni, bez konsultacji z pediatrą, natomiast u dzieci z objawami bólowymi maksymalnie 5 dni. Jeżeli ból utrzymuje się nadal, konieczna jest wizyta u lekarza.
Dawka bezpieczna dla dorosłych to 4 g na dobę, przyjęte w odstępach 4.- 6. godzinnych.
Istotne jest, aby nie przekraczać tej dawki, podczas przyjmowania innych leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych, warto upewnić się, że przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu.
Bardzo często przedawkowanie może przebiegać bezobjawowo, natomiast prowadzi do wyniszczenia wątroby. Może pojawić się żółtaczka i ból w prawym górnym kwadrancie brzucha.
Inne możliwe skutki przedawkowania paracetamolu to:
Bardzo często paracetamol przyjmowany jest w dawkach skojarzonych z innymi lekami np. ibuprofenem czy kodeiną.
Paracetamol wchodzi natomiast w interakcje z innymi lekami, dlatego należy pamiętać, aby nie stosować go jednocześnie:
Należy pamiętać, aby podczas konsultacji z lekarzem podać wszystkie stosowane leki.
Wypełnij formularz e-Recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej.
e-Recepta. Konsultacja online
w 5 min / 59zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!