W lesie, w parku, w ogrodzie. Kleszcze można spotkać dosłownie wszędzie, a w tym roku z uwagi na łagodną zimę, jest ich wyjątkowo dużo. Przenoszą groźne choroby m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto wiedzieć jak się przed nimi chronić. Swoje sprawdzone patenty zdradzają pracownicy Lasów Państwowych.
Pokutuje kilka mitów dotyczących kleszczy. Jednym z nich jest przekonanie, że te pajęczaki czatują tylko w paprociach. To nieprawda. Naturalnym środowiskiem kleszczy są delikatnie wilgotne miejsca, w których występuje roślinność.
Można je więc spotkać nie tylko na spacerze w lesie czy parku, ale i w ogrodzie, na trawnikach, skwerach, a nawet w piwnicach.
Atakują głównie na ścieżkach często uczęszczanych przez ludzi i zwierzęta. Czatują na liściach lub źdźbłach traw i przyczepiają się do ludzi i zwierząt, które ocierają się o gałązki roślin - informują Lasy Państwowe.
Na swoją ofiarę oczekują na wysokości około 1 metra. Im są wyżej, tym mają mniejsze szanse na znalezienie żywiciela. Co obala kolejny mit - o tym, że kleszcze skaczą na ludzi z drzew.
Kleszcze przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Według danych przekazanych przez Lasy Państwowe około 30% kleszczy w Polsce jest nosicielem krętka borelii.
Aby doszło do zakażenia, kleszcz musi pozostawać w skórze 24-48 godzin. Po zakażeniu może (ale nie musi) pojawić się rumień o średnicy około 5 cm. Pojawia się po upływie 1-2 dni, a nawet do 3 tygodni i nie daje objawów.
W zeszłym roku w Polsce odnotowano ponad 17 tys. przypadków zachorowań na boreliozę. Niestety nie ma na nią szczepionek, zaczepić można się jedynie na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego tak ważne jest, aby działać profilaktycznie.
Jak można uchronić się przed kleszczami? Leśnicy podpowiadają:
Na leśny spacer koniecznie włóżcie wysokie buty i długie spodnie a po powrocie obowiązkowo sprawdźcie skrupulatnie swoją skórę, czy przypadkiem nie macie na niej niechcianych "pasażerów" - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych.
Do polowania kleszczom służy aparat Hallera - używają zmysłu węchu, wyczuwają zapach człowieka lub zwierzęcia. Nieprawdą jest więc opinia, że jasne ubrania przyciągają pajęczaki, a na spacer warto wybrać ciemny ubiór. Jest wręcz odwrotnie. Dlaczego? To proste: na jasnym stroju łatwiej jest zauważyć, że chodzi po nas kleszcz.
W przypadku, gdy zauważymy kleszcza wbitego w skórę, należy delikatnie go wyciągnąć. Jak to zrobić? Za pomocą pęsety albo kleszczołapek dostępnych w aptece, należy złapać pajęczaka przy samej skórze i wyjąć ku górze. Nie wolno smarować go tłuszczem, wykręcać ani wyciskać. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować.
Więcej faktów i mitów dotyczących kleszczy obrazuje infografika Lasów Państwowych:
Jeżeli miałeś kontakt z kleszczem i obserwujesz u siebie grypopodobne objawy - podwyższoną temperaturę, bóle mięśni, stawów, głowy albo zauważyłeś u siebie rumień wędrujący - wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego.
Podejrzenie boreliozy mogą dawać również takie objawy jak: zmęczenie, problemy ze snem, obniżony nastrój, problemy z koncentracją, pamięcią, drętwienie, mrowienie palców lub skóry albo pojawienie się rumienia wędrującego.
Borelioza przez wiele lat może nie dawać objawów, z czasem atakując różne organy.
Tym groźniejsza to choroba, że trudna w diagnozowaniu - pacjent nie łączy dolegliwości z ukąszeniem pajęczaka, które mogło mieć miejsce dawno temu - zwracają uwagę specjaliści.