1. Artykuły
  2. Kleszcze. Leśnicy mają patenty jak się przed nimi chronić

Kleszcze. Leśnicy mają patenty jak się przed nimi chronić

W lesie, w parku, w ogrodzie. Kleszcze można spotkać dosłownie wszędzie, a w tym roku z uwagi na łagodną zimę, jest ich wyjątkowo dużo. Przenoszą groźne choroby m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto wiedzieć jak się przed nimi chronić. Swoje sprawdzone patenty zdradzają pracownicy Lasów Państwowych.

Kleszcze. Leśnicy mają patenty jak się przed nimi chronić Kleszcze. Leśnicy mają patenty jak się przed nimi chronić
Spis treści
Kleszcze można spotkać wszędzie Kleszcze przenoszą boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu Patenty leśników na kleszcze Ukąszenie kleszcza i podejrzenie boreliozy: objawy

Kleszcze można spotkać wszędzie

 

Pokutuje kilka mitów dotyczących kleszczy. Jednym z nich jest przekonanie, że te pajęczaki czatują tylko w paprociach. To nieprawda. Naturalnym środowiskiem kleszczy są delikatnie wilgotne miejsca, w których występuje roślinność.

 

Można je więc spotkać nie tylko na spacerze w lesie czy parku, ale i w ogrodzie, na trawnikach, skwerach, a nawet w piwnicach.

 

Atakują głównie na ścieżkach często uczęszczanych przez ludzi i zwierzęta. Czatują na liściach lub źdźbłach traw i przyczepiają się do ludzi i zwierząt, które ocierają się o gałązki roślin  - informują Lasy Państwowe.

 

Na swoją ofiarę oczekują na wysokości około 1 metra. Im są wyżej, tym mają mniejsze szanse na znalezienie żywiciela. Co obala kolejny mit - o tym, że kleszcze skaczą na ludzi z drzew.

arrow Kleszczowe zapalenie mózgu: zagrożenie, objawy i zapobieganie
arrow Wszawica. Mity wokół choroby
arrow Borelioza - przyczyny, objawy, leczenie

Kleszcze przenoszą boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu

 

Kleszcze przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Według danych przekazanych przez Lasy Państwowe około 30% kleszczy w Polsce jest nosicielem krętka borelii.

 

Aby doszło do zakażenia, kleszcz musi pozostawać w skórze 24-48 godzin. Po zakażeniu może (ale nie musi) pojawić się rumień o średnicy około 5 cm. Pojawia się po upływie 1-2 dni, a nawet do 3 tygodni i nie daje objawów.

 

Patenty leśników na kleszcze

 

W zeszłym roku w Polsce odnotowano ponad 17 tys. przypadków zachorowań na boreliozę. Niestety nie ma na nią szczepionek, zaczepić można się jedynie na kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego tak ważne jest, aby działać profilaktycznie.

 

Jak można uchronić się przed kleszczami? Leśnicy podpowiadają:

 

Na leśny spacer koniecznie włóżcie wysokie buty i długie spodnie a po powrocie obowiązkowo sprawdźcie skrupulatnie swoją skórę, czy przypadkiem nie macie na niej niechcianych "pasażerów" - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych.

 

Do polowania kleszczom służy aparat Hallera - używają zmysłu węchu, wyczuwają zapach człowieka lub zwierzęcia. Nieprawdą jest więc opinia, że jasne ubrania przyciągają pajęczaki, a na spacer warto wybrać ciemny ubiór. Jest wręcz odwrotnie. Dlaczego? To proste: na jasnym stroju łatwiej jest zauważyć, że chodzi po nas kleszcz.

 

W przypadku, gdy zauważymy kleszcza wbitego w skórę, należy delikatnie go wyciągnąć. Jak to zrobić? Za pomocą pęsety albo kleszczołapek dostępnych w aptece, należy złapać pajęczaka przy samej skórze i wyjąć ku górze. Nie wolno smarować go tłuszczem, wykręcać ani wyciskać. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować.

 

Więcej faktów i mitów dotyczących kleszczy obrazuje infografika Lasów Państwowych:

 

 

Ukąszenie kleszcza i podejrzenie boreliozy: objawy

 

Jeżeli miałeś kontakt z kleszczem i obserwujesz u siebie grypopodobne objawy  - podwyższoną temperaturę, bóle mięśni, stawów, głowy albo zauważyłeś u siebie rumień wędrujący - wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego.

 

Podejrzenie boreliozy mogą dawać również takie objawy jak: zmęczenie, problemy ze snem, obniżony nastrój, problemy z koncentracją, pamięcią, drętwienie, mrowienie palców lub skóry albo pojawienie się rumienia wędrującego.

 

Borelioza przez wiele lat może nie dawać objawów, z czasem atakując różne organy.

 

Tym groźniejsza to choroba, że trudna w diagnozowaniu - pacjent nie łączy dolegliwości z ukąszeniem pajęczaka, które mogło mieć miejsce dawno temu - zwracają uwagę specjaliści. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jakie kroki podjąć po wyciągnięciu kleszcza?
Dziś zauważyłem kleszcza na brzuchu, żona mi go wyciągnęła pęsetą została mała czarna kropka oraz ok 1cm kółko lekko opuchnięte (przy dotknięciu boli). Odkaziłem to i chciałem zapytać jakie podjąć kroki?
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Nie ma potrzeby nic więcej robić. Aparat gębowy z czasem sam odpadnie. Należy obserwować się w kierunku rumienia wędrującego.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Nie ma potrzeby nic więcej robić. Aparat gębowy z czasem sam odpadnie. Należy obserwować się w kierunku rumienia wędrującego.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma potrzeby nic stosować, w ciągu kilku dni aparat odpadnie. Konieczna konsultacja w razie wystąpienia jakichś objawów.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli do chwili obecnej nie było włączone leczenie, należy wykonać test na obecność przeciwciał.
Zbigniew Walter
internista
Umów wizytę
proszę obserwować okolicę ukąszenia w kierunku rumienia wędrującego
Ugryzienie kleszcza - zaczerwienienie.
U mojego partnera znaleźliśmy dzisiaj rano kleszcza, a byliśmy dwa dni temu w lesie. Kleszcz oczywiście został od razu wyciągnięty, ale zrobiło mu się takie czerwone miejsce, lekko napuchnięte, tak jak by ugryzł go komar.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Z opisu najpewniej odczyn po ukąszeniu - nic groźnego. Rumień wędrujący pojawią się po kilku dniach najwcześniej, ma ponad 5 cm, przejaśnienie w środku , nie boli i jest w poziomie skóry. Można wygooglować.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczne zgłoszenie się ze zdjęciem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli do chwili obecnej nie było włączone leczenie, należy wykonać test na obecność przeciwciał.
Czy złe samopoczucie może być skutkiem wbitego kleszcza?
Kilka lat temu wbił mi się kleszcz, został zauważony dopiero po kilkunastu godzinach, a dzień później rozłożyło mnie coś jak grypa. Po ponad miesiącu/półtorej pojawił się rumień rozchodzący się pierścieniowo. Lekarz zlecił badanie western blot, które wyszło ujemne więc nie...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na konsultację do lek.specjalisty chorób zakaźnych.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u specjalisty chorób zakaźnych.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie