1. Artykuły
  2. Kiedy do logopedy z małym dzieckiem. Sygnały alarmowe

Kiedy do logopedy z małym dzieckiem. Sygnały alarmowe

Nie tylko problemy z rozwojem mowy, ale i trudności z karmieniem, nieprawidłowym oddechem czy nadmiernym ślinieniem. O tym jakie sygnały powinny zaalarmować rodziców o konieczności wizyty z maluchem u logopedy, a także jak rozwijać mowę dziecka w codziennych sytuacjach i dlaczego należy unikać smoczka - mówi mgr Kinga Frąckiewicz,  specjalistka logopedii z Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego.

Kiedy do logopedy z małym dzieckiem. Sygnały alarmowe Kiedy do logopedy z małym dzieckiem. Sygnały alarmowe
Spis treści
Trudności z karmieniem noworodka Dziecko nie głuży i nie gaworzy Pierwsze słowa dziecka i łączenie wyrazów Głoski sz, ż, cz, dż - w piątym roku życia Nieprawidłowy oddech, ślinienie się, seplenienie Jak nauczyć dziecko mówić? Śpiewaj i opowiadaj Prawidłowe karmienie łyżeczką. Kubek „niekapek” do kosza Awantura o smoczek. Dlaczego wpływa negatywnie na mowę dziecka

Trudności z karmieniem noworodka

 

Rodzice od najwcześniejszych chwil życia dziecka powinni być wyczuleni na sygnały świadczące o tym, że ich maluch potrzebuje wsparcia logopedy. Pierwszym sygnałem alarmowym są trudności z karmieniem noworodka.

 

Kiedy dziecko krztusi się podczas jedzenia, ma problemy ze ssaniem i  połykaniem, kiedy pokarm często się „ulewa”, występują częste kolki, dziecko je niechętnie - wylicza nasza specjalistka, logopeda Kinga Frąckiewicz.

 

I dodaje:

 

Jeżeli w późniejszym czasie ma kłopot zgryzieniem, odmawia jedzenia różnorodnych konsystencji pokarmu, kiedy występują problem z rozszerzaniem diety dziecka. Tego typu sytuacje powinny skłonić rodziców do wizyty u logopedy.

arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta?
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka

Dziecko nie głuży i nie gaworzy

 

Kolejny sygnał alarmowy to sytuacja, gdy dziecko nie głuży - około trzeciego miesiąca życia i nie gaworzy - u dziecka między 6 a 10 miesiącem życia.

 

Około trzeciego miesiąca życia, dziecko zaczyna głużyć, wydawać dźwięki tylnojęzykowe takie jak „a-ggg...”. U dziecka między 6 a 10 miesiącem życia pojawia się natomiast gaworzenie. W tym okresie dziecko powinno już łączyć i podwajać sylaby takie jak „ma-ma, ba-ba, pa-pa” - zauważa Kinga Frąckiewicz.

 

Pierwsze słowa dziecka i łączenie wyrazów

 

Pierwsze słowa zaczynają się pojawiać zwykle między 10 a 18 miesiącem życia. Sygnałem alarmowym powinno być to, kiedy do końca drugiego roku życia dziecko nie wymawia pojedynczych wyrazów.

 

Wtedy na pewno musimy się udać do logopedy. Pamiętajmy jednak, że za pojedyncze słowo możemy uważać każdy wyraz, którym maluch stale w ten sam sposób nazywa dany obiekt. Jeśli więc niezmiennie mówi na kota „mjama”, na ptaka „ptaptama”, a na konia „taj”, możemy te nazwy traktować jak słowa - zauważa nasza ekspertka.

 

Zwykle około 18 miesiąca życia dziecko używa już kilkunastu do kilkudziesięciu słów.

 

Dwulatek zazwyczaj zaczyna tworzyć pierwsze proste zdania. Używa rzeczowników i czasowników , które opisują znane mu z jego własnego życia przedmioty i czynności.

 

Jeśli dwulatek  nie zaczyna łączyć dwóch wyrazów w proste zdania to może nas to już zaniepokoić. Uważa się natomiast, że do ukończenia 3 roku życia zdania powinny się pojawić.

 

Warto jednak pamiętać, że maluchy rozwijają się w swoim własnym rytmie i zasób słownictwa u każdego będzie w tym wieku inny. Logopeda podkreśla:

 

Granice związane z rozwojem mowy nie mogą być sztywne. Przyjmuje się pół roku tolerancji jeśli termin, w którym mają się pojawić wyrazy lub pierwsze zdania się przesuwa. Niewielkie opóźnienie rozwoju mowy nie powinno nas martwić.

 

Głoski sz, ż, cz, dż - w piątym roku życia

 

Na diagnozę logopedyczną rodzice powinni się udać również wtedy, kiedy w odpowiednim do wieku dziecka czasie nie pojawiają się głoski.

 

Na przykład głoski „sz,ż,cz,dż”powinny być przez dziecko artykułowane w piątym roku życia, na pojawienie się głoski „r”możemy poczekać do końca 6 roku życia dziecka. Jest to głoska , która u dziecka pojawia się zwykle najpóźniej - tłumaczy nasza ekspertka.

 

Nieprawidłowy oddech, ślinienie się, seplenienie

 

Kinga Frąckiewicz mówi również o sygnałach, które niezależnie od wieku dziecka powinny skłonić rodzica do wizyty u logopedy.

 

Jeśli dziecko oddycha nieprawidłowym torem ustnym zamiast nosowym, kiedy podczas spoczynku (kiedy dziecko nie je, nie pije, nie mówi i kiedy śpi ) jego buzia jest stale otwarta, wargi nie domykają się i jeśli dziecko ślini się nadmiernie - wylicza specjalistka.

 

Czerwoną lampkę powinno załączyć rodzicom: seplenienie, wysuwanie języka między zęby lub wargi podczas artykulacji, jąkanie się czy nie reagowanie na polecenia i prośby.

 

Warto obserwować, w jaki sposób dziecko komunikuje się z rówieśnikami. Kiedy mowa przedszkolaka jest na tyle niewyraźna, że nie jest rozumiane przez innych albo gdy rozumieją ją jedynie najbliższe osoby, na przykład mama i tata, wtedy należy udać się na konsultację logopedyczną - dopowiada Kinga Frąckiewicz.

 

Jak nauczyć dziecko mówić? Śpiewaj i opowiadaj

 

Jak rodzice mogą rozwijać mowę dziecka w codziennych sytuacjach? Zdaniem naszej ekspertki - można to robić już od momentu narodzin:

 

Kiedy dziecko zaczyna głużyć a potem gaworzyć, rodzic może towarzyszyć mu przy tym i powtarzać dźwięki wydawane przez malucha. Dziecku się to podoba, jednocześnie uczy się powtarzania i utrwala sobie wypowiadane sylaby - wyjaśnia.

 

Warto dużo mówić do dziecka, nawet jeśli maluch jeszcze nie rozumie wszystkiego, co słyszy.

 

Słowa rodzica powinny mieć zabarwienie emocjonalne. Dobrze jest mówić wyraźnie, powoli, nie zalewać dziecka potokiem słów. Ważne jest, żeby dziecko widziało twarz rodzica, który do niego mówi. Daje to dziecku możliwość obserwowania, jak układają się narządy artykulacyjne -  wargi, język, policzki podczas wymawiania różnych głosek i pomaga w późniejszej artykulacji.

 

Logopeda poleca również śpiewanie. Podczas śpiewu dźwięki mowy są spowolnione, wydłużone. Dziecko uczy się jak brzmią samogłoski, uczy się ich rozróżniania.

 

Właśnie samogłoski decydują głównie o tym, czy nasza mowa jest wyrazista i płynna. Piosenki, które śpiewamy dzieciom przyczyniają się do poszerzania słownictwa dziecka. Połączenie melodii i słów stymuluje powstawanie połączeń między półkulami mózgu. Dziecko łatwiej zapamiętuje tekst piosenki niż tekst czytanego utworu - zwraca uwagę nasza ekspertka.

 

Ponadto rodzice mogą poszerzać słownictwo i ćwiczyć pamięć malucha poprzez czytanie i oglądanie książeczek oraz zabawy w odgrywanie ról. Dzięki temu dziecko nie tylko rozwija słownictwo, ale uczy się odpowiedniego do danej sytuacji stosowania konstrukcji zdań.

 

Każdą codzienną sytuację , w której rodzic jest z dzieckiem można wykorzystać do stymulacji rozwoju mowy. W domu, na spacerze, w sklepie. Wszędzie rodzic może nazywać przedmioty, które dziecko widzi i starać się pokazywać to, o czym mówi, opisywać czynności, które wykonuje - przekonuje logopeda.

 

Podczas zabawy z dzieckiem można używać wyrazów dźwiękonaśladowczych, takich jak odgłosy zwierząt, przedmiotów, kląskać, parskać razem z dzieckiem. Są to proste ćwiczenia, które usprawniają aparat artykulacyjny i przygotowują do artykulacji trudnych wyrazów.

 

To rodzice są pierwszymi nauczycielami dziecka i ich wymowę maluch naśladuje. Ważne jest więc, żeby mama i tata dbali o prawidłową dykcję.  Czasem jest miło stosować pieszczotliwe zdrobnienia w rozmowie z dzieckiem, ale nie należy ich nadużywać, nie stosować zdrobnień cały czas - podkreśla ekspertka.

 

Prawidłowe karmienie łyżeczką. Kubek „niekapek” do kosza

 

Co jeszcze ma wpływ na rozwój artykulacji i mowy? Jak się okazuje znaczenie ma prawidłowa technika karmienia dziecka łyżeczką.

 

Rodzic powinien tak podawać dziecku pokarm łyżeczką, żeby dziecko musiało samo zbierać z niej pokarm wargami. Nie pomagać wlewając zawartość łyżeczki do buzi - tłumaczy

 

Ponadto rozszerzając dietę należy zwrócić uwagę na to, żeby dziecko miało co żuć, aby podczas jedzenia pracowała żuchwa.

 

Takimi produktami może być mięso albo suszone owoce. Jedzenie powinno mieć różne konsystencje, stymulować język, podniebienie, być okazją do odgryzania i żucia - wylicza nasza ekspertka.

 

Jeśli dziecko zaczyna pić samodzielnie, zalecane jest używanie otwartego kubka zamiast„niekapka”. Dziecko uczy się przez to prawidłowego połykania.

 

Awantura o smoczek. Dlaczego wpływa negatywnie na mowę dziecka

 

Logopeda zwraca również uwagę na to, co może niekorzystnie wpłynąć na rozwój mowy dziecka. Taki skutek może odnieść długotrwałe używanie smoczka. Dlaczego?

 

Jeżeli dziecko korzysta ze smoczka, zaleca się odstawienie go przed ukończeniem pierwszego roku życia. Ze względów emocjonalnych często trudno jest to zrobić, ale warto. Zbyt długie korzystanie ze smoczka sprzyja powstawaniu wad zgryzu, na przykład tworzy się zgryz otwarty, który powoduje wady wymowy jak seplenienie - wyjaśnia Kinga Frąckiewicz.

 

Dziecko nie ma prawidłowej pozycji spoczynkowej języka, nie połyka i nie oddycha prawidłowo, bo buzia jest najczęściej otwarta.

 

Szkody wyrządzone przez długie ssanie smoczka wymagają żmudnej terapii logopedycznej i często leczenia ortodontycznego. Jeśli z jakiś przyczyn decydujemy się na korzystanie ze smoczka, warto skorzystać z porady logopedy przy wyborze odpowiednio wyprofilowanego, który wyrządzi jak najmniej szkody.

Kinga Frąckiewicz logopeda 5.00 / 3 opinie artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Logopeda. Absolwentka studiów logopedycznych w Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie na kierunku społeczna psychologia kliniczna. Doświadczenie zawodowe zdobywała w ośrodku dla osób z autyzmem „Stowarzyszenie Terapeutów” w Warszawie. Pracowała jako logopeda w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i stowarzyszeniach oraz przedszkolach i szkołach na terenie Warszawy i okolic. 
Pracuje z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z nieprawidłowościami rozwoju mowy - takimi jak opóźnienie rozwoju mowy (ORM), dyslalia czy afazja; a także z osobami borykającymi się z problemami na tle emocjonalnym. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Proszę o informację czy to zgrubienie zniknie?
Trzy tygodnie temu mój 1,5 roczny synek w przeciągu dwóch miesięcy nabił sobie dwa duże guzy na czole w tym samym miejscu. Siniak i opuchlizna zeszła, ale niestety pozostało twarde podskórne zgrubienie. Oczywiście byłam na badaniu USG, wykazało ono pogrubienie okostnej (2...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u pediatry prowadzącego.
Czy też leczenie powinno wyglądać inaczej?
Czy dla dziecka poniżej 2 lat przy stwierdzonym nieropnym zapaleniu uszu powinno się wdrożyć antybiotyk? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz po przeprowadzonym badaniu dziecka.
Infekcje wirusowe oraz bakteryjne, a wygląd dziecka.
Czy częste infekcje wirusowe oraz bakteryjne u dziecka mogą przyczyniać się do bladości twarzy?
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja w formie wizyty stacjonarnej u lekarza rodzinnego lub pediatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tę kwestę należy skonsultować z pediatrą prowadzącym leczenie dziecka.
Ile powinno przybierać dziecko tygodniowo lub miesięcznie w wieku 5 lat?
Córka prawie 5 lat. Od jakiegoś czasu w ogóle nie przybiera na wadze. Waży cały czas 17,6 kg. Od października urosła 2 cm. Były robione badania na pasożyty (negatywny wynik), jednak lekarz zadecydował, żeby podać środek przeciwpasożytniczy z uwagi na inne objawy towarzyszące...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosić do lekarza pediatry na konsultację.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana powtórna konsultacja u pediatry, do rozważenia badania obrazowe - usg jamy brzusznej. Do rozważenia konsultacja dietetyczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana powtórna konsultacja u pediatry, do rozważenia badania obrazowe - usg jamy brzusznej. Do rozważenia konsultacja dietetyczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry prowadzącego.
Czy taka woda nie jest szkodliwa dla takiego niemowlaka, czy lepiej może podawać z kranu?
Mieszkanie w Anglii. Mam 3-miesięczna córkę, od urodzenia karmię ja butelka, używam wody butelkowej naturalnej z zawartością sodu. Problem jest po przegotowaniu, pozostaje na dnie garnka taki biały jakby proszek. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z pediatrą prowadzącym.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Biały osad, który pojawia się na dnie garnka po przegotowaniu wody butelkowej, to zazwyczaj osady mineralne, które wytrącają się z wody pod wpływem wysokiej temperatury. W wodzie butelkowanej mogą znajdować się różne minerały, takie jak wapń, magnez czy sód, które są zdrowe i potrzebne organizmowi, ale mogą tworzyć osady podczas gotowania. Woda zawierająca wysokie stężenie tych minerałów nazywana jest „twardą wodą”. Twardość wody i jej skład mineralny są zwykle podane na etykiecie produktu. Gotowanie takiej wody powoduje, że minerały te krystalizują i tworzą biały osad. Jeśli chodzi o karmienie dziecka, bardzo ważne jest, aby używać wody bezpiecznej i odpowiedniej dla niemowląt. Woda do przygotowania posiłków dla niemowląt powinna być niskosodowa (zawartość sodu poniżej 20 mg/l) i wolna od zanieczyszczeń.
Czy to normalne, czy powinno niepokoić?
Dziecko 2 lata. Nad czołem po lewej stronie przy dotyku można wyczuć delikatne wgłębienie wielkości ok 2 cm. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
konieczna jest wizyta stacjonarna u pediatry/lekarza rodzinnego w celu badania fizykalnego.
Jak długo dzieci zarażają ospą?
Czy muszą odpaść strupki, czy też całkiem się wygoić? Urodziłam dwa tygodnie temu, ale boję się jeszcze wracać, by starsze rodzeństwo nie zaraziło brata... czy czekać 3 tygodnie a może 4? Kiedy będzie bezpiecznie? Czy trzeba "cały dom" prać? Czy wystarczy porządne wietrzenie?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Chory przestaje zakażać w momencie, gdy dochodzi do przyschnięcia wszystkich pęcherzyków oraz odpadnięcia strupków. Średnio osoba chora zakaża przez około tydzień.
Czy lek zdarzył się wchłonąć?
Córka ma grypę typu a - podałam jej lek o godzinie 18.00, a o 19.20 delikatnie zwymiotowała. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decydujące znaczenie ma jak "delikatnie" córka zwymiotowała.
Jakie jeszcze badania można zrobić i do jakiego specjalisty warto się udać?
Mam problem z dzieckiem. Pierwszego roku życia dostał pierwszy raz pokrzywkę w styczniu, która trwa 3 miesiące i przez te 3 miesiące ma nawracające zapaleni górnych dróg oddechowych. Teraz ma 4 lata i co roku w styczniu nawraca i trwa do marca. Leczymy się u alergologa, ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Do jakiego lekarza udać się jeśli chodzi o zaburzenia mitochodrialne u dzieci?
Jakie podstawowe badania zrobić, aby przyjść przygotowanym na wizytę?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z pediatrą prowadzącym leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podstawowoymi badaniami z wyboru są m.in: badanie poziomu kwasu mlekowego w surowicy, morfologia, badanie ogólne moczu, poziom glukozy, kinazy kreatynowej i hormony tarczycy. Diagnoza chorób mitochondrialnych jest diagnozą z wykluczenia.
Czy to mu nie zaszkodzi w żaden sposób?
Jeżeli karmie piersią 4-miesięczne dziecko od samego początku od kiedy się urodził. Czy mogę dziecku podać mleko modyfikowane na czas kiedy muszę coś pilnie załatwić, a nie jestem w stanie ściągnąć laktatorem tyle mleka z piersi, ile dziecko potrzebuje? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z pediatrą prowadzącym.
Czy dziecko, 2 lata, które przechodziło RSV (potwierdzone testem), aktualnie 7 dzień od wystąpienia objawów zaraża jeszcze inne dzieci?
Jeżeli chodzi o objawy chorobowe, to na chwilę obecną jest to kaszel i wskazanie przez pediatrę do robienia inhalacji, choć oskrzela już bez żadnych skurczy. Doktor zezwoliła na pójście do żłobka w poniedziałek. Czy jest ryzyko, że wirus jest jeszcze wydalany i dziecko może zarażać innych?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z pediatrą prowadzącym.
Czy możliwe, że dziecko ma alergię na BMK?
Na pokładzie 5 miesieczny niemowlak. Do tej pory karmiony wyłącznie piersią od samego początku mamy problem ze snem (ciągle pobudki, w dzień bardzo krótkie drzemki) wyginanie się przy karmieniu, bardzo luźne kupy. Od niedawna próbuje wprowadzić mm do jego diety, bo mam wrażenie, że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z pediatrą prowadzącym.
Czy to może być autyzm, czy FAS tak się objawia?
Mój synek skończył niedawno 2 lata i od tego momentu dziwnie się zachowuje. Zaczął układać przedmioty w rzędy, często się zapatruje, bawi się kręceniem jakiś przedmiotów, niekiedy robi kuleczka rekami, jak się denerwuje, ogólnie jest dzieckiem bardzo nerwowym....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą dziecięcym.
Kiedy można wykonać badanie kału plus krew utajona w kale po przyjęciu przez dziecko pierwszej dawki szczepionki rotateq? 
Badania są potrzebne do zdiagnozowania alergii na białko mleka krowiego, kiedy wyniki będą najbardziej miarodajne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Badanie na krew utajoną można wykonać niezależnie od podania szczepionki.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę