1. Artykuły
  2. Kiedy do logopedy z małym dzieckiem. Sygnały alarmowe

Kiedy do logopedy z małym dzieckiem. Sygnały alarmowe

Nie tylko problemy z rozwojem mowy, ale i trudności z karmieniem, nieprawidłowym oddechem czy nadmiernym ślinieniem. O tym jakie sygnały powinny zaalarmować rodziców o konieczności wizyty z maluchem u logopedy, a także jak rozwijać mowę dziecka w codziennych sytuacjach i dlaczego należy unikać smoczka - mówi mgr Kinga Frąckiewicz,  specjalistka logopedii z Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego.

Kiedy do logopedy z małym dzieckiem. Sygnały alarmowe Kiedy do logopedy z małym dzieckiem. Sygnały alarmowe
Spis treści
Trudności z karmieniem noworodka Dziecko nie głuży i nie gaworzy Pierwsze słowa dziecka i łączenie wyrazów Głoski sz, ż, cz, dż - w piątym roku życia Nieprawidłowy oddech, ślinienie się, seplenienie Jak nauczyć dziecko mówić? Śpiewaj i opowiadaj Prawidłowe karmienie łyżeczką. Kubek „niekapek” do kosza Awantura o smoczek. Dlaczego wpływa negatywnie na mowę dziecka

Trudności z karmieniem noworodka

 

Rodzice od najwcześniejszych chwil życia dziecka powinni być wyczuleni na sygnały świadczące o tym, że ich maluch potrzebuje wsparcia logopedy. Pierwszym sygnałem alarmowym są trudności z karmieniem noworodka.

 

Kiedy dziecko krztusi się podczas jedzenia, ma problemy ze ssaniem i  połykaniem, kiedy pokarm często się „ulewa”, występują częste kolki, dziecko je niechętnie - wylicza nasza specjalistka, logopeda Kinga Frąckiewicz.

 

I dodaje:

 

Jeżeli w późniejszym czasie ma kłopot zgryzieniem, odmawia jedzenia różnorodnych konsystencji pokarmu, kiedy występują problem z rozszerzaniem diety dziecka. Tego typu sytuacje powinny skłonić rodziców do wizyty u logopedy.

arrow Pseudokrup. Jak ulżyć dziecku ze „szczekającym” kaszlem?
arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Adaptacja przedszkolna: zacznij przygotowania wcześniej. Wskazówki psychologa dziecięcego
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?

Dziecko nie głuży i nie gaworzy

 

Kolejny sygnał alarmowy to sytuacja, gdy dziecko nie głuży - około trzeciego miesiąca życia i nie gaworzy - u dziecka między 6 a 10 miesiącem życia.

 

Około trzeciego miesiąca życia, dziecko zaczyna głużyć, wydawać dźwięki tylnojęzykowe takie jak „a-ggg...”. U dziecka między 6 a 10 miesiącem życia pojawia się natomiast gaworzenie. W tym okresie dziecko powinno już łączyć i podwajać sylaby takie jak „ma-ma, ba-ba, pa-pa” - zauważa Kinga Frąckiewicz.

 

Pierwsze słowa dziecka i łączenie wyrazów

 

Pierwsze słowa zaczynają się pojawiać zwykle między 10 a 18 miesiącem życia. Sygnałem alarmowym powinno być to, kiedy do końca drugiego roku życia dziecko nie wymawia pojedynczych wyrazów.

 

Wtedy na pewno musimy się udać do logopedy. Pamiętajmy jednak, że za pojedyncze słowo możemy uważać każdy wyraz, którym maluch stale w ten sam sposób nazywa dany obiekt. Jeśli więc niezmiennie mówi na kota „mjama”, na ptaka „ptaptama”, a na konia „taj”, możemy te nazwy traktować jak słowa - zauważa nasza ekspertka.

 

Zwykle około 18 miesiąca życia dziecko używa już kilkunastu do kilkudziesięciu słów.

 

Dwulatek zazwyczaj zaczyna tworzyć pierwsze proste zdania. Używa rzeczowników i czasowników , które opisują znane mu z jego własnego życia przedmioty i czynności.

 

Jeśli dwulatek  nie zaczyna łączyć dwóch wyrazów w proste zdania to może nas to już zaniepokoić. Uważa się natomiast, że do ukończenia 3 roku życia zdania powinny się pojawić.

 

Warto jednak pamiętać, że maluchy rozwijają się w swoim własnym rytmie i zasób słownictwa u każdego będzie w tym wieku inny. Logopeda podkreśla:

 

Granice związane z rozwojem mowy nie mogą być sztywne. Przyjmuje się pół roku tolerancji jeśli termin, w którym mają się pojawić wyrazy lub pierwsze zdania się przesuwa. Niewielkie opóźnienie rozwoju mowy nie powinno nas martwić.

 

Głoski sz, ż, cz, dż - w piątym roku życia

 

Na diagnozę logopedyczną rodzice powinni się udać również wtedy, kiedy w odpowiednim do wieku dziecka czasie nie pojawiają się głoski.

 

Na przykład głoski „sz,ż,cz,dż”powinny być przez dziecko artykułowane w piątym roku życia, na pojawienie się głoski „r”możemy poczekać do końca 6 roku życia dziecka. Jest to głoska , która u dziecka pojawia się zwykle najpóźniej - tłumaczy nasza ekspertka.

 

Nieprawidłowy oddech, ślinienie się, seplenienie

 

Kinga Frąckiewicz mówi również o sygnałach, które niezależnie od wieku dziecka powinny skłonić rodzica do wizyty u logopedy.

 

Jeśli dziecko oddycha nieprawidłowym torem ustnym zamiast nosowym, kiedy podczas spoczynku (kiedy dziecko nie je, nie pije, nie mówi i kiedy śpi ) jego buzia jest stale otwarta, wargi nie domykają się i jeśli dziecko ślini się nadmiernie - wylicza specjalistka.

 

Czerwoną lampkę powinno załączyć rodzicom: seplenienie, wysuwanie języka między zęby lub wargi podczas artykulacji, jąkanie się czy nie reagowanie na polecenia i prośby.

 

Warto obserwować, w jaki sposób dziecko komunikuje się z rówieśnikami. Kiedy mowa przedszkolaka jest na tyle niewyraźna, że nie jest rozumiane przez innych albo gdy rozumieją ją jedynie najbliższe osoby, na przykład mama i tata, wtedy należy udać się na konsultację logopedyczną - dopowiada Kinga Frąckiewicz.

 

Jak nauczyć dziecko mówić? Śpiewaj i opowiadaj

 

Jak rodzice mogą rozwijać mowę dziecka w codziennych sytuacjach? Zdaniem naszej ekspertki - można to robić już od momentu narodzin:

 

Kiedy dziecko zaczyna głużyć a potem gaworzyć, rodzic może towarzyszyć mu przy tym i powtarzać dźwięki wydawane przez malucha. Dziecku się to podoba, jednocześnie uczy się powtarzania i utrwala sobie wypowiadane sylaby - wyjaśnia.

 

Warto dużo mówić do dziecka, nawet jeśli maluch jeszcze nie rozumie wszystkiego, co słyszy.

 

Słowa rodzica powinny mieć zabarwienie emocjonalne. Dobrze jest mówić wyraźnie, powoli, nie zalewać dziecka potokiem słów. Ważne jest, żeby dziecko widziało twarz rodzica, który do niego mówi. Daje to dziecku możliwość obserwowania, jak układają się narządy artykulacyjne -  wargi, język, policzki podczas wymawiania różnych głosek i pomaga w późniejszej artykulacji.

 

Logopeda poleca również śpiewanie. Podczas śpiewu dźwięki mowy są spowolnione, wydłużone. Dziecko uczy się jak brzmią samogłoski, uczy się ich rozróżniania.

 

Właśnie samogłoski decydują głównie o tym, czy nasza mowa jest wyrazista i płynna. Piosenki, które śpiewamy dzieciom przyczyniają się do poszerzania słownictwa dziecka. Połączenie melodii i słów stymuluje powstawanie połączeń między półkulami mózgu. Dziecko łatwiej zapamiętuje tekst piosenki niż tekst czytanego utworu - zwraca uwagę nasza ekspertka.

 

Ponadto rodzice mogą poszerzać słownictwo i ćwiczyć pamięć malucha poprzez czytanie i oglądanie książeczek oraz zabawy w odgrywanie ról. Dzięki temu dziecko nie tylko rozwija słownictwo, ale uczy się odpowiedniego do danej sytuacji stosowania konstrukcji zdań.

 

Każdą codzienną sytuację , w której rodzic jest z dzieckiem można wykorzystać do stymulacji rozwoju mowy. W domu, na spacerze, w sklepie. Wszędzie rodzic może nazywać przedmioty, które dziecko widzi i starać się pokazywać to, o czym mówi, opisywać czynności, które wykonuje - przekonuje logopeda.

 

Podczas zabawy z dzieckiem można używać wyrazów dźwiękonaśladowczych, takich jak odgłosy zwierząt, przedmiotów, kląskać, parskać razem z dzieckiem. Są to proste ćwiczenia, które usprawniają aparat artykulacyjny i przygotowują do artykulacji trudnych wyrazów.

 

To rodzice są pierwszymi nauczycielami dziecka i ich wymowę maluch naśladuje. Ważne jest więc, żeby mama i tata dbali o prawidłową dykcję.  Czasem jest miło stosować pieszczotliwe zdrobnienia w rozmowie z dzieckiem, ale nie należy ich nadużywać, nie stosować zdrobnień cały czas - podkreśla ekspertka.

 

Prawidłowe karmienie łyżeczką. Kubek „niekapek” do kosza

 

Co jeszcze ma wpływ na rozwój artykulacji i mowy? Jak się okazuje znaczenie ma prawidłowa technika karmienia dziecka łyżeczką.

 

Rodzic powinien tak podawać dziecku pokarm łyżeczką, żeby dziecko musiało samo zbierać z niej pokarm wargami. Nie pomagać wlewając zawartość łyżeczki do buzi - tłumaczy

 

Ponadto rozszerzając dietę należy zwrócić uwagę na to, żeby dziecko miało co żuć, aby podczas jedzenia pracowała żuchwa.

 

Takimi produktami może być mięso albo suszone owoce. Jedzenie powinno mieć różne konsystencje, stymulować język, podniebienie, być okazją do odgryzania i żucia - wylicza nasza ekspertka.

 

Jeśli dziecko zaczyna pić samodzielnie, zalecane jest używanie otwartego kubka zamiast„niekapka”. Dziecko uczy się przez to prawidłowego połykania.

 

Awantura o smoczek. Dlaczego wpływa negatywnie na mowę dziecka

 

Logopeda zwraca również uwagę na to, co może niekorzystnie wpłynąć na rozwój mowy dziecka. Taki skutek może odnieść długotrwałe używanie smoczka. Dlaczego?

 

Jeżeli dziecko korzysta ze smoczka, zaleca się odstawienie go przed ukończeniem pierwszego roku życia. Ze względów emocjonalnych często trudno jest to zrobić, ale warto. Zbyt długie korzystanie ze smoczka sprzyja powstawaniu wad zgryzu, na przykład tworzy się zgryz otwarty, który powoduje wady wymowy jak seplenienie - wyjaśnia Kinga Frąckiewicz.

 

Dziecko nie ma prawidłowej pozycji spoczynkowej języka, nie połyka i nie oddycha prawidłowo, bo buzia jest najczęściej otwarta.

 

Szkody wyrządzone przez długie ssanie smoczka wymagają żmudnej terapii logopedycznej i często leczenia ortodontycznego. Jeśli z jakiś przyczyn decydujemy się na korzystanie ze smoczka, warto skorzystać z porady logopedy przy wyborze odpowiednio wyprofilowanego, który wyrządzi jak najmniej szkody.

Kinga Frąckiewicz logopeda 5.00 / 3 opinie artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Logopeda. Absolwentka studiów logopedycznych w Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie na kierunku społeczna psychologia kliniczna. Doświadczenie zawodowe zdobywała w ośrodku dla osób z autyzmem „Stowarzyszenie Terapeutów” w Warszawie. Pracowała jako logopeda w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i stowarzyszeniach oraz przedszkolach i szkołach na terenie Warszawy i okolic. 
Pracuje z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z nieprawidłowościami rozwoju mowy - takimi jak opóźnienie rozwoju mowy (ORM), dyslalia czy afazja; a także z osobami borykającymi się z problemami na tle emocjonalnym. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Kto może wystawić zakończenie leczenia?
Córka jest po operacji amputacji opuszka do pierwszego zgięcia. Jest już ponad miesiąc po ściągnięciu szwów. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia wystawia ten lekarz, który leczenie prowadził.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zaświadczenie potwierdzające zakończenie leczenia może wystawić tylko ten lekarz, który to leczenie prowadził.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zaświadczenie wystawia lekarz prowadzący leczenie.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zaświadczenie wystawia lekarz prowadzący leczenie
Jak uzupełnić szczepienia 6 latkowi?
Czy trzeba realizować wszystkie szczepienia od samego początku? Czy jakieś szczepienia w tym wypadku odpadają? Od czego zacząć.....
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na stacjonarną wizytę do lekarza pediatry.
Co robić? U jakiego specjalisty szukać pomocy?
Córka obecnie 4 lata - od 2,5 roku codziennie w nocy płacze krzyczy i mówi przez sen.  
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry prowadzącego, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania.
zalecam wizytę w poradni psychologicznej dla dzieci
Czy w poniedziałek może przyjąć szczepienie przeciwko tężcowi, krztuścowi?
Córka lat 13 w sobotę ma rezonans z kontrastem. 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u lekarza pediatry/ lekarza rodzinnego
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzje będą podejmować lekarze kwalifikujący do sczepienia i badania.
Czy może być to przyczyną wyczuwalnych węzłów?
Dziecko 5 miesięcy ma powiększone 2 węzły chłonne - jedno za uchem, drugie na szyi. Węzły są małej wielkości, mniej niż 1 cm, dziecko ma atopowe zapalenie skóry. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Co to może być? Jakie badania należałoby zrobić?
Córka lat 15 od tygodnia skarży się na nagłe, krótkotrwałe, ale intensywne bóle przedramion. Mówi ze "bolą ja żyły". Czasem podczas takiego kilkusekundowego napadu, żyły przedramion są bardziej widoczne. Ból jest bez powodu, nagle się zaczyna i nagle...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam konsultacje stacjonarną u lekarza rodzinnego
Jak w tej sytuacji najlepiej postąpić? 
Dziecko 4,5 ma kaszel trwający tydzień, żadnych innych objawów. Jeden lekarz stwierdził obustronne zapalenie płuc i antybiotyk na 2 tygodnie, a inny lekarz 4 godziny później nic nie słyszał, zalecił syrop wykrztuśny. Dziecko nigdy nie brało antybiotyków, na co dzień nie ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić jedynie z lekarzami, którzy przeprowadzili badanie dziecka.
Brak trzymania leku w lodówce - czy mogą wystąpić negatywne skutki?
Czy jeżeli podawałam miesięcznemu dziecku witaminę d z dha która stała w temperaturze pokojowej, a nie w lodówce jak zaleca producent, to coś mogło się stać ? Stosowałam preparat przez miesiąc.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku wystąpienia powikłań należy udać się z dzieckiem do pediatry.
Czy to już jest powód do niepokoju?
Córka 11 lat, ma podwyższone płytki krwi. Inne parametry wyników dobre.
podwyższone płytki krwi mogą świadczyć o nadpłytkowości lub trombocytozie w zależności jak duży jest nadmiar możliwę że jeśli nadmiar jest niewielki tpo może byc zwykłe odwodnienie organizmu - zalecam wizytę stacjonarnie u pediatry
Czy jest to możliwe, że jest to rumień zakaźny? 
Czy jest możliwość, aby rumień zakaźny wystąpił bez rumienia na twarzy tzw. motylka? Córka dostała wysypkę przypominającą drobną kaszkę, ale tylko w miejscu ubrań tak jak uda i brzuch. Po wypiciu wapna wysypka ustała. Następnego dnia ponownie pojawiła się w tym samym miejscu....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to może być astma?
Córka ma dwa lata, od roku choruje często na krtań prawie 90 % przeziębień kończy się stridorem/dusznością, kaszel raczej mało uporczywy. Dodam, że choruje wteyd gdy brat przyniesie coś z przedszkola tak to zdrowa. Czy jest się czym martwić? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta u pediatry.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wizyta stacjonarna z badaniem lekarski.
Wyjazd na basen po chorobie.
Czy po wyleczonej bakterii Enterococcus faecalis można jechać na basen? (Dziecko 10 miesięcy)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z pediatrą prowadzącym leczenie.
Czy może to być po prostu przerośnięte wędzidełko lub opuchnięte przez chorobę?
Córka 5 lat mówi, że boli ją przy dotykaniu wędzidełko wargi górnej. Zaczęłam się bardziej przeglądać i wędzidełko jest grube, wcześniej mniej zwracałam uwagę. Zgrubienie przechodzi nawet między jedynkami, a na podniebieniu kończy się kulką. Bardzo się niepokoje. Mamy sterydy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u laryngologa dziecięcego.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u laryngologa
Czy jest jakiś preparat na receptę na to? Lub jakiś sposób na szybkie zwalczenie?
Córka zmaga się z wszawicą od pół roku. Jestem bezradna. Co tydzień stosujemy preparat na wszy, wyczesujemy 3 godziny i ściągamy gnidy i zaraz pojawiają się nowe żywe wszy i gnidy. Ocet też nie zadziałał, a tylko podrażnił skórę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Konieczne jest zastosowanie preparatów na receptę wydaną prze lekarza.
Proszę o informację czy to zgrubienie zniknie?
Trzy tygodnie temu mój 1,5 roczny synek w przeciągu dwóch miesięcy nabił sobie dwa duże guzy na czole w tym samym miejscu. Siniak i opuchlizna zeszła, ale niestety pozostało twarde podskórne zgrubienie. Oczywiście byłam na badaniu USG, wykazało ono pogrubienie okostnej (2...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u pediatry prowadzącego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę