1. Artykuły
  2. Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta?

Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta?

Dysplazja stawu biodrowego. Częściej występuje u dziewczynek niż chłopców i zwykle wykrywana jest we wczesnym okresie noworodkowym podczas badania przez ortopedę i USG. Wyniki leczenia zależne są od wczesnej interwencji. Warto też postawić na profilaktykę - co o podwójnym pieluchowaniu, spowijaniu nóżek i noszeniu w chuście sądzi fizjoterapeutka dziecięca Marta Smyk? O tym w artykule. 

Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta? Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta?
Spis treści
Dysplazja stawu biodrowego - co to takiego? Dysplazja stawu biodrowego - przyczyny Dysplazja stawu biodrowego - objawy Dysplazja stawu biodrowego - wczesna interwencja ma znaczenie Dysplazja stawu biodrowego - profilaktyka

Dysplazja stawu biodrowego - co to takiego?

 

Dysplazja stawu biodrowego (DDH) to ogólne określenie dziecięcej niestabilności stawu biodrowego, zwichnięcia lub spłycenia panewki stawu biodrowego.

 

Według ostatnich badań IHDI (Międzynarodowy Instytut Dysplazji Stawów Biodrowych) zgłaszana częstość występowania dysplazji rozwojowej waha się od 1,5 do 20 na 1000 urodzeń, część z nich ustępuje samoistnie w ciągu 2-8 tygodni - podaje fizjoterapeutka dziecięca Marta Smyk.

 

Dysplazja rozwojowa stawu biodrowego jest zwykle wykrywana we wczesnym okresie noworodkowym na podstawie badania ortopedycznego i USG.

arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka
arrow Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj

Dysplazja stawu biodrowego - przyczyny

 

DDH częściej występuje u dziewczynek niż chłopców. Czynnikami ryzyka są ponadto:

 

  • pierwsze dziecko,
  • predyspozycji rodziny/czynniki genetyczne,
  • ułożenie miednicowe płodu,
  • ciąża bliźniacza,
  • nieprawidłowości strukturalne urodzeniowe (np. płytka panewka stawu biodrowego),
  • duża masa dziecka,
  • małowodzie w ciąży.

 

Nasza ekspertka wskazuje również na przyczynę dysplazji stawu biodrowego u dziecko jaką jest becikowanie czyli zbyt ciasne spowijanie noworodka, z prostowaniem nóżek i ich przywiedzeniem.

 

Dysplazja stawu biodrowego - objawy

 

Jak objawia się dysplazja stawu biodrowego? Fizjoterapeutka dziecięca odpowiada:

 

U dziecka poniżej 5-go tygodnia życia obserwuje się nadmierną  luźność zgięcia bioder i kolan. Natomiast u dziecka powyżej 5-go tygodnia życia jest to ograniczenie odwiedzenia stawów biodrowych.

 

I dodaje:

 

Z dodatkowych objawów są to: asymetryczne fałdy skórne, wyczuwalne przy pielęgnacji przeskakiwanie w biodrze. Warto także zaobserwować czy dziecko nie preferuje poruszania i zginania tylko jednej nóżki.

 

Dysplazja stawu biodrowego - wczesna interwencja ma znaczenie

 

Jak tłumaczy nasza ekspertka: leczenie dysplazji stawu biodrowego u dziecka polega na uzyskaniu koncentrycznej pozycji głowy kości udowej w panewce.

 

Wyniki leczenia zależne są od wieku, w którym wykryto zaburzenie i podjętych interwencji - podkreśla Marta Smyk.

 

W zależności od stopnia zaawansowania ortopeda decyduje o wybór leczenia.

 

Najczęściej polega ono na stosowaniu specjalnych uprzęży ortopedycznych. Ich celem jest prawidłowe ustawienie głowy kości udowej względem panewki - tłumaczy.

 

Stosuje się szelki Pavlika, które korygują ok. 95% DDH, jeśli są stosowane odpowiednio wcześniej (przed 6 – miesiącem życia), poduszkę Frejki i szyny odwodzące.

 

Dysplazja stawu biodrowego - profilaktyka

 

W zaleceniach profilaktycznych dysplazji stawu biodrowego u dzieci często mówi się o pozycjonowaniu  (pielęgnacji zgięciowo-odwiedzeniowej bioder). Co na ten temat sądzi fizjoterapeutka dziecięca?

 

Część rodziców zgłaszających się do gabinetu fizjoterapeutycznego, już od pierwszych dni urodzenia dziecka, stosuje bierne odwodzenie stawów biodrowych. Słyszy się również o zaleceniach stosowania podwójnej pieluszki. Jest to najprawdopodobniej nieszkodliwe, ale skuteczność, potwierdzona badaniami IHDI jest bliska zeru. Najlepszym działaniem profilaktycznym  jest zabezpieczenie swobody ruchu w stawie biodrowym - przyznaje.

 

Profilaktyka zgięciowo-odwiedzeniowa może być podjęta  w codziennych czynnościach. Warto pamiętać:

 

  • podczas przewijania maluszka nie zaleca się podnosić miednicy dziecka trzymając go za nóżki,
  • nie zaleca się wykonywać ćwiczeń bez konsultacji/instruktażu i wskazań,
  • nie zaleca się spowijać nóżek dziecka,
  • zaleca się noszenie dziecka w chuście.

 

Bez wczesnego leczenia u dziecka może rozwinąć się asymetria w obrębie miednicy i kończyn, ograniczenie ruchomości stawu biodrowego, co w przyszłości prowadzi do zwichnięcia stawu biodrowego i jego zwyrodnienia.

 

 

Marta Smyk

Jest magistrem rehabilitacji ruchowej, pielęgniarką pediatryczną i dyplomowanym technikiem masażystą. Posiada ponad 10 lat doświadczenia w pracy z noworodkami i małymi dziećmi. W codziennej pracy zajmuje się diagnostyką, terapią oraz masażem dzieci i niemowląt. Na swoim koncie ma liczne szkolenia i kursy z zakresu rehabilitacji dzieci i dorosłych: rehabilitację pediatryczną, diagnozę i terapię neurorozwojową niemowląt i dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, rehabilitację dzieci z mukowiscydozą, kurs integracji senosorycznej I st., kinezyterapię w pediatrii, terapię manualną kobiet w ciąży, terapię zajęciową w neurorehabilitacji, osteopatyczne strategie terapii stawu biodrowego.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy zgłosić się z badaniami do innego ortopedy?
Co robić w przypadku sprzecznych wniosków z badań? W trakcie usg kolana otrzymałam informację, że jest widoczny obrzęk, niewielki stan zapalny i pęknięta łąkotka w trzonie. Pan profesor, który wykonywał usg był pewien i w opisie zaznaczył, że łąkotka jest widocznie pęknięta i że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Ból nogi uniemożliwiający normlane funkcjonowanie.
Mam 31 lat, jestem kobietą. Od niemal roku zmagam się z silnym, nawracającym bólem nóg/nogi. Pojawia się on podczas długiego stania, siedzenia, kilkugodzinnej jazdy samochodem, wysiłku fizycznego, ale czasami i z rana, po nocy. Jest on skoncentrowany głównie w łydce i udzie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna
Czy zabiegi rehabilitacyjne mogą podrażnić lub uszkodzić dren?
Mam 33 lata i od urodzenia posiadam wszczepioną zastawkę do otrzewnej. W marcu miałam robioną laparotomie zwiadowczą (ginekologicznie). Od tygodnia chodzę na zabiegi rehabilitacyjne (laser, bioptron, rolowanie blizny). Boje się, że coś się stanie lub zrobi mi się torbiel rzekoma. Rehabilitantka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy bóle pleców, pośladków i nóg mogą być spowodowane przepukliną?
Jestem 7 miesięcy po porodzie (cc), a od 5 miesięcy występują u mnie bóle pleców, pośladków i nóg. W tylnej części lewej nogi odczuwam ból (tak jakby prąd), najbardziej w pod kolanem, na łydce i tylnej części uda. Nie jest on stał, pojawia się na chwile w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana hospitalizacja celem przeprowadzenie poszerzonej diagnostyki.
Bóle bioder- czy to przez niską aktywność fizyczną?
Co jakiś czas pojawiają się u mnie bóle bioder, ból jest nagły i dość silny, ale utrzymuje się przez krótki czas - zazwyczaj słabnie w przeciągu 30 minut. Czuje, jakby ból zaczynał się od kości biodrowych i w swoim najsilniejszym stadium rozchodzi się również w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Ból kręgosłupa lędźwiowego - do jakiego specjalisty udać się na wizytę?
Od około roku mam problem z kręgosłupem, konkretnie z odcinkiem lędźwiowym. Wcześniej przy dłuższym zgięciu i po wyprostowaniu odczuwałem czasami ból w odcinku lędźwiowym. Od września zeszłego roku boli mnie już prawie cały czas, najbardziej jak się schylam o podnoszeniu ciężkich...
Ewa Senderacki
Umów wizytę
Opis Pana dolegliwości może wskazywać na zmiany typu Modic. Zmiany typu Modic to obrzęk szpiku o podłożu bakteryjny, reumatoidalnym lub mechanicznym. Do dokładnej diagnozy potrzebujemy rezonans nie starszy niż 12 miesięcy oraz wywiad z pacjentem podczas rozmowy kwalifikacyjnej do wskazania leczenia. darmową wizytę można umówić na klinikamodic.pl/rejestracja
Czy po kilku miesiącach od kontuzji bicepsa można jeszcze podjąć leczenie?
Kilka miesięcy temu nabawiłam się kontuzji bicepsa od zwykłego ubijania masła w misce, w tym czasie aktywnie chodziłam na siłownię (był to wrzesień). Następnego dnia poczułam ból w ramieniu, ale nadal chodziłam na siłownię, po kilku dniach ból był nie do zniesienia przy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pozostająca opuchlizna kilka tygodni po zdjęciu szwów.
Zostały mi zdjęte szwy parę tygodni temu, strupy też już zeszły, ale nie mogę zgiąć palca i cały czas jest spuchnięty i nie wiem co mam dalej robić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg.
Czy stabilizacja za pomocą implantu unieruchomi kręgosłup na stałe w tym miejscu?
Jestem już 7 miesięcy po operacji stabilizacji segmentu L4/L5 metodą PLIF, ale bez użycia śrub. Czy taka stabilizacja przy pomocy implantu oznacza, że ta część kręgosłupa będzie już na stałe unieruchomiona? Od dłuższego czasu odczuwam sztywność pleców w tej części operowanej podczas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Zabieg pola magnetycznego - czy jest bezpieczny jeżeli mam śruby?
Jestem po operacji haluksa. Minęły już 4 tygodnie, a od 2 tygodni mam zdjęte szwy. Ortopeda wypisał mi skierowanie na rehabilitację krio laser i ćwiczenia, ale pani która wykonuje rehabilitację dodatkowo robi mi pole magnetyczne i ultradźwięki. Czy jest to bezpieczne skoro w stopie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zapytać pani od rehabilitacji.
Czy leki na nadciśnienie mogą zwiększyć skłonność do powstawania sińców?
Od dwóch dni chodzę na masaż klasyczny kręgosłupa do fizjoterapeuty w ośrodku rehabilitacyjnym. Niestety masaż strasznie boli i nieraz mam ochotę stamtąd wyjść. Na początku myślałam, że to normalne, że musi boleć, ale dzisiaj po drugim masażu na barkach zrobiły mi się od tego siniaki. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z fizjoterapeutą wykonującym masaż.
Przeszczep kości piszczelowej - ile trwa powrót do zdrowia?
Oczekuję na przeszczep kości piszczelowej (włókniak nie kostniejący). Chciałam zapytać orientacyjnie ile po operacji nie można chodzić na tej nodze? Jak długo trwa okres rekonwalescencji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja w ośrodku gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Silne nawracające bóle kręgosłupa i mrowienie.
Będę miała w tym roku 28 lat. Od kilku lat (najczęściej od roku) miewam bardzo silne bóle kręgosłupa/odcinka szyjnego kręgosłupa, zawroty głowy, mrowienia kończyn, twarzy, ucisku całej twarzy, drętwienia rąk, nóg, głowy. Miałam robiony w zeszłym roku rezonans...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Zerwane ścięgno w bicepsie - czy należy zrobić operację?
Tydzień temu zerwałem ścięgno w bicepsie. Biceps jest krótszy aczkolwiek nie przeszkadza mi to w aspekcie wizualnym. Czy konieczna jest operacja czy można z tym żyć? Mam 41 lat i nie planuję już uprawiać sportów siłowych. 
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zerwanie ścięgna wymaga unieruchomienia, wskazana konsultacja ortopedyczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
W badaniu USG ściegien można ocenić rozległość urazu i ustalić dalsze postępowanie - zapraszam na konsultacje online z posiadaną dokumentacją- wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
Ból w biodrze podczas biegania.
Mam problem z talerzem biodrowym podczas biegania. Ogólnie boli mnie już od dłuższego czasu i nawet ostatnio odpuściłem ćwiczenia na miesiąc, bo ból był nie do wytrzymania, ale to nic nie dało. Teraz gdy wróciłem do biegania, to boli dalej tak samo. Bardzo proszę o...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta ortopedyczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy przeprowadzić dalszą diagnostykę - zapraszam na konsultacje online - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie