1. Artykuły
  2. Drętwienie rąk. Gdzie szukać pomocy?

Drętwienie rąk. Gdzie szukać pomocy?

Przyczyn drętwienia rąk może być wiele - od niewłaściwej pozycji w czasie pracy, snu, poprzez silny i długotrwały stres, do przewlekłych chorób. - Ważne jest, aby nie ignorować objawów, tylko skonsultować dolegliwości z odpowiednim specjalistą w celu znalezienia przyczyny. Bardzo często wizyta u fizjoterapeuty jest wystarczająca - przekonuje Adrianna Socha, fizjoterapeutka z CR Body Balance

Drętwienie rąk. Gdzie szukać pomocy?
Spis treści
Drętwienie rąk - coraz częstsze schorzenie Drętwienie rąk - przyczyny Drętwienie rąk - diagnoza Drętwienie rąk - leczenie krok po kroku Drętwienie rąk. Jak fizjoterapeuta może pomóc?

Drętwienie rąk - coraz częstsze schorzenie

 

Drętwienie rąk to objaw, który może świadczyć o powstawaniu różnych schorzeń. Jak wyjaśnia fizjoterapeutka Adrianna Socha:

 

Jest to potoczna nazwa określająca parestezje, czyli czucie opaczne. Mamy tu na myśli nietypowe odczucia w obrębie kończyn górnych jak i dolnych, niekiedy również dotyczą głowy oraz tułowia.

 

Drętwienie rąk jest odczuwalne jako mrowienie i uczucie dyskomfortu, cierpnięcia lub nieprzyjemnych skurczy w okolicy dłoni. Obszar, w którym pacjent odczuwa mrowienie zależy od jego przyczyny.

 

Zaburzenia, które mogą towarzyszyć drętwieniu rąk to: zaburzenia czucia, trudności podczas wykonywania ruchów precyzyjnych, osłabienie mięśni w kończynie górnej. Objaw na ogół szybko mija, jednak ma tendencję do nawracania - zwraca uwagę Adrianna Socha.

 

Schorzenia te najczęściej dotyczą układu nerwowego. Są efektem uciśnięcia lub uszkodzenia nerwu.

 

Jest to obecnie częsty objaw, z którym pacjenci zgłaszają się do specjalistów, a jego źródłem jest niejednokrotnie okolica ciała odległa od dłoni. Może on powstawać na skutek niewłaściwej pozycji podczas pracy, snu lub może być wywołany długotrwałym, silnym stresem - przyznaje nasza ekspertka.

arrow Stwardnienie rozsiane – objawy i przebieg choroby
arrow Łokieć golfisty. Najczęstsza przypadłość… pracowników biurowych
arrow Zespół cieśni nadgarstka. Fizjoterapueta ostrzega: nie lekceważ objawów
arrow Co jest przyczyną lumbago? Fizjoterapeuta: nasze złe nawyki
arrow Anemia – z czego wynika niedokrwistość?
arrow Ataki paniki - jak pomóc sobie i bliskim?

Drętwienie rąk - przyczyny

 

Najczęstsze zdiagnozowane przyczyny drętwienia rąk to:

  • zwyrodnienia/ zaburzenia strukturalne szyjnego odcinka kręgosłupa (mogą powodować zwężenie szczeliny międzykręgowej i ucisk nerwów w kanale kręgowym);
  • zespół cieśni nadgarstka (objawem jest mrowienie kciuka, II, III, oraz IV palca);
  • łokieć tenisisty, łokieć golfisty (przy łokciu tenisisty odczuwalne jest drętwienie palców u rąk oraz promieniowanie do przedramienia/ramienia/nadgarstka i dłoni, natomiast przy łokciu golfisty często odczuwalne jest drętwienie środkowych palców ręki);
  • choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa,
  • uszkodzenia centralnego układu nerwowego,
  • przepukliny kręgosłupa
  • choroby endokrynologiczne
  • miażdżyca i niewydolność krążeniowa
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • cukrzyca
  • niedobory w diecie (np. niedobór magnezu, potasu, wapnia lub witamin z grupy B),
  • uszkodzenia nerwów obwodowych
  • dyskopatie
  • stwardnienie rozsiane
  • nowotwory
  • stres
  • zespół górnego otworu klatki piersiowej

 

Drętwienie rąk jest efektem zaburzenia przepływu impulsu nerwowego.

 

Przyczyn drętwienia rąk może być wiele. Mogą być objawem wielu przewlekłych chorób i dolegliwości. Zatem, aby znaleźć dokładną przyczynę kluczowa jest dokładna diagnostyka - podkreśla nasza ekspertka.

 

Drętwienie rąk - diagnoza

 

Diagnostyka schorzeń, w których dochodzi do drętwienia rąk opiera się na szczegółowo zebranym wywiadzie, a następnie przeprowadzeniu badania fizykalnego.

 

W wywiadzie specjalista pyta o choroby współistniejące, przebyte urazy, operacje, przyjmowane leki.  A także o styl życia czy rodzaj wykonywanej pracy. Następnie zbierane są informacje dotyczące objawów - od kiedy trwają, jak często się pojawiają, intensywność i czas trwania, co powoduje nasilenie objawów, a jakie czynniki sprawiają, że objawy zmniejszają się - wylicza fizjoterapeutka Adrianna Socha.

 

Wszystkie te informacje pomogą specjaliście zadecydować, w jaki sposób poprowadzić dalszą, pogłębioną diagnostykę.

 

W badaniu fizykalnym specjalista bada wzrokowo i palpacyjnie pacjenta. Sprawdza ruchomość stawów, przewodnictwo nerwowe, siłę mięśni, oraz wykonuje szereg specjalistycznych testów, potrzebnych do diagnozy dodaje.

 

Specjalista może również zlecić wykonanie badań pomocniczych, takich jak.:

 

  • badanie EMG (elektromiografia) lub badanie ENG (elektroneurografia)- które posłużą do sprawdzenia typów uszkodzeń nerwów;
  • badania laboratoryjne: np. morfologia, mocz ogólny;
  • badania obrazowe (MR- rezonans magnetyczny; TK- tomografia komputerowa);
  • badanie USG;
  • angiogram.

 

Drętwienie rąk - leczenie krok po kroku

 

Jak zauważa nasza ekspertka Adrianna Socha, leczenie drętwienia rąk powinno odbywać się holistycznie, ale przede wszystkim skupiać się na wyeliminowaniu przyczyny jego powstawania.

 

  1. Należy skupić się na leczeniu choroby, która wywołuje drętwienie rąk (leczenie przyczynowe, np. przywrócenie prawidłowej pracy tarczycy przy chorobach związanych z tarczycą, ustabilizowanie poziomu cukru przy cukrzycy).
  2. Leczenie objawowe: tu największą rolę odgrywa fizjoterapia (terapia manualna, zabiegi fizykalne, odpowiednio dobrane ćwiczenia).
  3. Uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów.
  4. Ważne jest również wyeliminowanie czynnika, który sprzyja powianianiu się parestezji, np. poprawa postawy ciała (np. podczas pracy, snu),  unikanie przeciążeń, wprowadzenie aktywności fizycznej do swojego dnia.
  5. Profilaktyka - działania mające na celu zapobiec ponownemu powstawaniu drętwienia rąk.

 

Drętwienie rąk. Jak fizjoterapeuta może pomóc?

 

Fizjoterapia odgrywa szczególnie ważną rolę w leczeniu jak i profilaktyce powstawania drętwienia rąk.  W zależności od przyczyny dolegliwości związanych z drętwieniem rąk stosowane są:

 

  • metody Terapii Manualnej;
  • różnego rodzaju masaże: klasyczny, leczniczy, limfatyczny;
  • zabiegi fizykalne, takie jak: elektroterapia, krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki, magnetoterapia, ciepłolecznictwo;
  • odpowiednio dobrane ćwiczenia;
  • kinesiotaping;

 

Fizjoterapeuta edukuje również na temat profilaktyki, która jest bardzo ważna. Dzięki niej pacjent może zapobiec dalszym dolegliwościom lub zmniejszyć ryzyko ich powstawania. Po odnalezieniu przyczyny występowania drętwienia rąk, ważne jest, aby starać się ograniczać czynności, które przyczyniały się do powstawania dolegliwości, np. przyjmowanie prawidłowej postawy ciała podczas pracy, snu, wykonywania czynności życia codziennego; wykonywanie odpowiednich ćwiczeń; aktywność fizyczna; zbilansowana dieta - przekonuje nasza ekspertka Adrianna Socha.

 

I dodaje:

 

Bardzo często wizyta u fizjoterapeuty i odpowiednio przeprowadzone leczenie okazuje się skuteczne, dlatego warto zacząć swoją diagnostykę i leczenie od konsultacji fizjoterapeutycznej.

 

Bibilografia:

1. "Drętwienie palców. Na jakie choroby może wskazywać?" Weronika Muszkiewicz

2. "Urazy kręgosłupa w odcinku szyjnym" dr n. med. Marek Krasuski

3. "Diagnostyka różnicowa neuropatii nerwu łokciowego, radikulopatii C8 oraz uszkodzenia dolnej części splotu ramiennego" R. Bochyński, A. Gładysiak

4. "Neurologia praktyczna" A. Prusiński, PZWL, Warszawa 2011.

5. "Skąd się bierze i co oznacza drętwienie palców u rąk?" Agata Oleszkiewicz.

Adrianna Socha fizjoterapeuta 5.00 / 3 opinie artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Fizjoterapeuta. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami ortopedycznymi, z bólem przeciążeniowym, ograniczeniami ruchomości, bólami kręgosłupa oraz stawów obwodowych. Pracuje również z pacjentami po urazach oraz zabiegach operacyjnych. Zajmuję się terapią blizn.

Łączy terapię manualną z odpowiednim doborem ćwiczeń. Do pracy z pacjentem podchodzi holistycznie. Skupia się zarówno na zniesieniu bólu, jak i znalezieniu jego przyczyny. Edukuje pacjentów w zakresie profilaktyki oraz prawidłowych wzorców ruchowych, co pomaga w utrzymaniu efektów terapii.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy zgłosić się z badaniami do innego ortopedy?
Co robić w przypadku sprzecznych wniosków z badań? W trakcie usg kolana otrzymałam informację, że jest widoczny obrzęk, niewielki stan zapalny i pęknięta łąkotka w trzonie. Pan profesor, który wykonywał usg był pewien i w opisie zaznaczył, że łąkotka jest widocznie pęknięta i że...
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy zabiegi rehabilitacyjne mogą podrażnić lub uszkodzić dren?
Mam 33 lata i od urodzenia posiadam wszczepioną zastawkę do otrzewnej. W marcu miałam robioną laparotomie zwiadowczą (ginekologicznie). Od tygodnia chodzę na zabiegi rehabilitacyjne (laser, bioptron, rolowanie blizny). Boje się, że coś się stanie lub zrobi mi się torbiel rzekoma. Rehabilitantka...
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy hipoplazja tętnic może spowodować udar?
Trafiłem miesiąc temu do szpitala z powodu mrowienia, drętwienia, zawrotów głowy, nudności, bezsenności, z mroczkami przed oczami i bólem głowy. Wykonano badania i zdiagnozowano u mnie torbiel szyszynki 10 mm, przetrwałą tętnice trójdzielna, hipoplazje tętnic łączących...
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Czego oznaką mogą być spuchnięte dłonie i stopy oraz odrętwienie?
6 dni temu dostałam gorączkę oraz spuchły mi dłonie i stopy, a do tego czułam drętwienie lewej ręki (każdego dnia sytuacja była taka sama). Opuchlizna się utrzymywała, ból głowy był nie do wytrzymania, do tego doszły nocne bóle łydek, a drętwienie lewej ręki wybudzało mnie ze snu....
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy bóle pleców, pośladków i nóg mogą być spowodowane przepukliną?
Jestem 7 miesięcy po porodzie (cc), a od 5 miesięcy występują u mnie bóle pleców, pośladków i nóg. W tylnej części lewej nogi odczuwam ból (tak jakby prąd), najbardziej w pod kolanem, na łydce i tylnej części uda. Nie jest on stał, pojawia się na chwile w...
Wskazana hospitalizacja celem przeprowadzenie poszerzonej diagnostyki.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana hospitalizacja celem przeprowadzenie poszerzonej diagnostyki.
Bóle bioder- czy to przez niską aktywność fizyczną?
Co jakiś czas pojawiają się u mnie bóle bioder, ból jest nagły i dość silny, ale utrzymuje się przez krótki czas - zazwyczaj słabnie w przeciągu 30 minut. Czuje, jakby ból zaczynał się od kości biodrowych i w swoim najsilniejszym stadium rozchodzi się również w...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Ból kręgosłupa lędźwiowego - do jakiego specjalisty udać się na wizytę?
Od około roku mam problem z kręgosłupem, konkretnie z odcinkiem lędźwiowym. Wcześniej przy dłuższym zgięciu i po wyprostowaniu odczuwałem czasami ból w odcinku lędźwiowym. Od września zeszłego roku boli mnie już prawie cały czas, najbardziej jak się schylam o podnoszeniu ciężkich...
Opis Pana dolegliwości może wskazywać na zmiany typu Modic. Zmiany typu Modic to obrzęk szpiku o podłożu bakteryjny, reumatoidalnym lub mechanicznym. Do dokładnej diagnozy potrzebujemy rezonans nie starszy niż 12 miesięcy oraz wywiad z pacjentem podczas rozmowy kwalifikacyjnej do wskazania leczenia. darmową wizytę można umówić na klinikamodic.pl/rejestracja
Ewa Senderacki
Umów wizytę
Opis Pana dolegliwości może wskazywać na zmiany typu Modic. Zmiany typu Modic to obrzęk szpiku o podłożu bakteryjny, reumatoidalnym lub mechanicznym. Do dokładnej diagnozy potrzebujemy rezonans nie starszy niż 12 miesięcy oraz wywiad z pacjentem podczas rozmowy kwalifikacyjnej do wskazania leczenia. darmową wizytę można umówić na klinikamodic.pl/rejestracja
Czy po kilku miesiącach od kontuzji bicepsa można jeszcze podjąć leczenie?
Kilka miesięcy temu nabawiłam się kontuzji bicepsa od zwykłego ubijania masła w misce, w tym czasie aktywnie chodziłam na siłownię (był to wrzesień). Następnego dnia poczułam ból w ramieniu, ale nadal chodziłam na siłownię, po kilku dniach ból był nie do zniesienia przy...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pozostająca opuchlizna kilka tygodni po zdjęciu szwów.
Zostały mi zdjęte szwy parę tygodni temu, strupy też już zeszły, ale nie mogę zgiąć palca i cały czas jest spuchnięty i nie wiem co mam dalej robić.
Należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg.
Zabieg pola magnetycznego - czy jest bezpieczny jeżeli mam śruby?
Jestem po operacji haluksa. Minęły już 4 tygodnie, a od 2 tygodni mam zdjęte szwy. Ortopeda wypisał mi skierowanie na rehabilitację krio laser i ćwiczenia, ale pani która wykonuje rehabilitację dodatkowo robi mi pole magnetyczne i ultradźwięki. Czy jest to bezpieczne skoro w stopie...
Należy zapytać pani od rehabilitacji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zapytać pani od rehabilitacji.
Czy leki na nadciśnienie mogą zwiększyć skłonność do powstawania sińców?
Od dwóch dni chodzę na masaż klasyczny kręgosłupa do fizjoterapeuty w ośrodku rehabilitacyjnym. Niestety masaż strasznie boli i nieraz mam ochotę stamtąd wyjść. Na początku myślałam, że to normalne, że musi boleć, ale dzisiaj po drugim masażu na barkach zrobiły mi się od tego siniaki. Czy...
Zalecana konsultacja z fizjoterapeutą wykonującym masaż.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z fizjoterapeutą wykonującym masaż.
Przeszczep kości piszczelowej - ile trwa powrót do zdrowia?
Oczekuję na przeszczep kości piszczelowej (włókniak nie kostniejący). Chciałam zapytać orientacyjnie ile po operacji nie można chodzić na tej nodze? Jak długo trwa okres rekonwalescencji?
Zalecana konsultacja w ośrodku gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja w ośrodku gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Silne nawracające bóle kręgosłupa i mrowienie.
Będę miała w tym roku 28 lat. Od kilku lat (najczęściej od roku) miewam bardzo silne bóle kręgosłupa/odcinka szyjnego kręgosłupa, zawroty głowy, mrowienia kończyn, twarzy, ucisku całej twarzy, drętwienia rąk, nóg, głowy. Miałam robiony w zeszłym roku rezonans...
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Uczucie odrętwienia na udzie i mniejsze odczuwanie dotyku.
Od tygodnia męczą mnie te objawy, ale 2 dni temu się zaostrzyły. Mianowicie w lewym i prawym udzie na przedniej bocznej części odczuwam jakby znieczulenie, odrętwienie. Niby czuję dotyk, ale nie do końca. Podobnie jest z bodźcami o charakterze temperaturowym. Czy jest się czym...
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Drętwienie całego ciała - jakie badania wykonać?
Mam 22 lata, jestem kobietą. Od około 2 miesięcy miewam drętwienie ciała. Zazwyczaj jest to lewa strona, najczęściej drętewieją ręce. Pewnego razu podczas leżenia (to nie było naturalne zdrętwienie ciała od leżenia) stopniowo drętwiała mi cała lewa strona ciała. Zaczęło się od lewej...
Wskazana wizyta stacjonarna u neurologa.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u neurologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z