1. Artykuły
  2. Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?

Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?

W ciągu cyklu miesiączkowego istnieje czas, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest szczególnie wysokie. Czym są dni płodne i jak je oszacować?

Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko? Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?
Spis treści
Cykl miesiączkowy Dni płodne Dni niepłodne Sposoby obliczania dni płodnych i niepłodnych Kalendarzyk Testy owulacyjne Obserwacja śluzu Metoda termiczna Objawy owulacji

Cykl miesiączkowy

 

Dla zrozumienia pojęć związanych z dniami płodnymi niezbędne jest zapoznanie się z pewnymi definicjami dotyczącymi cyklu menstruacyjnego. W cyklu miesiączkowym kobiety następują po sobie kolejne etapy, dzięki którym organizm w wyniku zmian hormonalnych przygotowuje się do zapłodnienia. Długość jednego cyklu wynosi średnio 28 dni (od 21 do 35 dni), choć jest to kwestia mocno indywidualna. Błędnym założeniem jest, iż owulacja występuje zawsze w połowie cyklu, czyli stereotypowo w 14 dniu. Moment owulacji wyznaczamy odejmując liczbę 14 od czasu trwania cyklu. Czyli np., jeśli cykl trwa 31 dni, owulacja nastąpi w 17 dniu cyklu. Za pierwszy dzień cyklu uznajemy pierwszy dzień krwawienia.

 

arrow Poród przedwczesny. O czym każda ciężarna powinna wiedzieć
arrow Nie każda ciąża kończy się porodem. Ginekolog wyjaśnia czym jest obumarcie płodu
arrow Jakie badania przed zajściem w ciążę?
arrow USG w ciąży. Czego mogą dowiedzieć się rodzice i lekarz?
arrow Konflikt serologiczny w ciąży. Kiedy jest groźny dla dziecka?
arrow Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Kto podejmuje decyzję?

Dni płodne

 

Dniami płodnymi określamy czas, kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, czyli połączenia dojrzałej komórki jajowej z plemnikiem. Jest to możliwe podczas owulacji, czyli w momencie gdy dojrzały oocyt II rzędu zostaje uwolniony z pęcherzyka Graffa, przedostaje się do jajowodu i jako komórka jajowa gotowy jest do zapłodnienia. Dni płodne występują więc w tzw. okresie okołoowulacyjnym, czyli 3 dni przed owulacją i 2 dni po jej wystąpieniu. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona do 24h od jej uwolnienia, rozpoczyna się proces jej obumierania. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach może dochodzić do fluktuacji w zakresie cyklu menstruacyjnego i obliczone dni płodne mogą okazać się niekoniecznie jedynym czasem, kiedy istnieje szansa na zajście w ciążę. Do wahań cyklu mogą przyczyniać się sytuacje takie jak: choroby, zmiany nastroju, wahania wagi czy stres.

 

Dni niepłodne

 

Dni niepłodne występują w tzw. fazach niepłodności względnej oraz bezwględnej. Fazę niepłodności względnej traktujemy jako czas przed owulacją. Jako początek tej fazy uznajemy pierwszy dzień cyklu, czyli krwawienie. Komórka jajowa w tym okresie jest jeszcze niedojrzała i teoretycznie nie powinno dojść wtedy do zapłodnienia. W czasie tego etapu śluz jest lepki i występuje w małych ilościach. Faza niepłodności bezwzględnej natomiast występuje po owulacji i  jest to moment, kiedy teoretycznie obumarła komórka jajowa nie może brać udziału w zapłodnieniu. Należy pamiętać jednak, że plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych 2-3, do 5 dni, stąd trzeba wziąć to pod uwagę jeśli ktoś nie planuje dziecka, a zamierza współżyć pod koniec tej fazy. W tym okresie śluzu jest stosunkowo niewiele, może mieć kremową konsystencję.

 

Sposoby obliczania dni płodnych i niepłodnych

 

Umiejętność oszacowania prawdopodobieństwa zajścia w ciążę w czasie cyklu jest niezwykle przydatna w kontekście planowania powiększenia rodziny, a także uniknięcia ewentualnej ciąży. Warto więc wiedzieć jak obliczyć dni płodne, na co istnieje kilka metod.

 

Kalendarzyk

 

Metoda ta jest jedną z podstawowych i uważanych za najskuteczniejszą do obliczania dni płodnych. Dzięki regularnemu odnotowywaniu wystąpienia krwawienia menstruacyjnego oraz czasu jego trwania możliwe jest określenie długości cyklu i momentu owulacji, a co za tym idzie dni płodnych i niepłodnych. Dla ułatwienia określenia tego okresu dostępnych jest wiele aplikacji, w których odnotowuje się początek i koniec krwawienia co miesiąc, a także objawy towarzyszące poszczególnym fazom cyklu, co ułatwia prognozowanie przebiegu kolejnych cykli oraz określenie dni płodnych.

 

W celu ułatwienia korzystania z metody kalendarzykowej stworzyliśmy kalkulator dni płodnych opierający się na dacie ostatniej miesiączki i czasie trwania ostatniego cyklu. Po zaznaczeniu  tych danych, program określa moment, w którym szansa na zajście w ciążę jest największa.

 

Testy owulacyjne

 

Jeśli chodzi o wykonanie testu owulacyjnego, niczym nie różni się on w tym względzie od testu ciążowego. Kupimy go w aptekach bez recepty. Narzędzie to może okazać się bardzo przydatne w kontekście tego, że nie w każdym cyklu musi nastąpić owulacja. Zasada testu owulacyjnego opiera się na wykrywaniu stężenia hormonu luteinizującego (LH) równego lub wyższego 25-30 mIU/ml w moczu. Odpowiada on za stymulację owulacji, a jego wyrzut następuje ok. 24-36h przed owulacją.

 

UWAGA! U kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS) test ten może okazać się niemiarodajny, bowiem poziom LH  ulega różnym wahaniom podczas cyklu menstruacyjnego. W przypadku przyjmowania leków hormonalnych również może się okazać, że test owulacyjny ma niską skuteczność w przewidywaniu dni płodnych. W tych sytuacjach jego wynik dobrze jest skonsultować z lekarzem.

 

W razie wszelkich wątpliwości na konsultację ginekologiczną możesz umówić się online, bez wychodzenia z domu. Jest to niezwykle wygodna możliwość omówienia symptomów i wyników wcześniej wykonanych badań.

 

Obserwacja śluzu

 

Na podstawie konsystencji, barwy i zapachu śluzu możliwe jest przybliżone oszacowanie momentu cyklu miesiączkowego, co wynika z wahań w poziomie hormonów płciowych, czyli estrogenu i progesteronu. Tzw. śluz płodny, tzn. występujący w czasie, kiedy prawdopodobieństwo zapłodnienia jest największe, charakteryzuje gładka konsystencja oraz przejrzystość. Wyglądem może przypominać białko surowego jaja. Przyjmuje się, że czym śluz jest bardziej wodnisty i przejrzysty, tym większa jest szansa na zajście w ciążę. Jego zadaniem jest ochrona plemników, które znalazły się w drogach rodnych, a także ułatwienie dotarcia do komórki jajowej.

 

 

W trakcie dni niepłodnych natomiast, podczas gdy wzrasta poziom progesteronu, śluz jest zdecydowanie gęstszy, czemu często towarzyszy uczucie suchości. Jego barwa może przybierać żółtawy odcień i nie jest on już przezroczysty. Jego zadanie polega na ochronie dróg rodnych przed infekcjami, a także w tym kontekście na niedopuszczeniu plemników do komórki jajowej.

 

Metoda termiczna

 

Sposób ten opiera się na codziennym mierzeniu temperatury ciała, najlepiej o tej samej porze, zaraz po przebudzeniu. Jako, że pomiar temperatury ciała powinien być o ok. 0,2 st. C wyższy podczas dni płodnych, tak ważne jest skrupulatne notowanie. Metoda ta jednak ma stosunkowo niską skuteczność, ponieważ o wahaniach temperatury ciała decyduje wiele różnych czynników, w tym infekcje.

 

Objawy owulacji

 

Prócz wyżej wymienionych symptomów towarzyszących owulacji (wygląd śluzu, podwyższenie temperatury ciała) mogą o niej świadczyć także ból podbrzusza, zmiany trądzikowe na twarzy, bolesność piersi czy podwyższone libido.

 

Najskuteczniejszym sposobem predykcji dni płodnych będzie oczywiście połączenie wszystkich wyżej wymienionych metod. Należy jednak pamiętać, że zwiększenie częstotliwości stosunków płciowych niekoniecznie musi wpłynąć na wzrost prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Wielokrotne zbliżenia prowadzą do częstych ejakulacji, co może skutkować zmniejszeniem ilości plemników w nasieniu. Podczas planowania zajścia w ciążę zaleca się współżycie 3 dni przed przewidywaną owulacją i kontynuowanie stosunków codziennie przez następne 4 dni.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Ból jajników i podbrzusza w trakcie dni płodnych
Mam dzisiaj dni płodne i bardzo bolą mnie jajniki i podbrzusze. Wzięłam lek przeciwbólowy i ból stał się trochę mniejszy. Są na to jakieś porady?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Ból owulacyjny jest związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa - trwa od kilku minut do 2-3 dni. W łagodzeniu bólu stosuje się paracetamol i ibuprofen, można w bolące miejsce przyłożyć poduszkę termiczną lub wziąć ciepłą kąpiel.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Oczywiście proszę porozmawiać z mama, babcią, lekarzem rodzinnym, ginekologiem.
Dawid Luwański
Umów wizytę
można zastosować leki w drugiej fazie cyklu które złagodzą lub zniwelują dolegliwości
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Podczas owulacji mogą pojawiać się dolegliwości bólowe. Jeśli są one uciążliwe można zastosować doraźne leczenie objawowe lub rozważyć stosowanie antykoncepcji hormonalnej celem długotrwałego zmniejszenia dolegliwości.
Czy brak śluzu w dni płodne może wskazywać na bezpłodność?
W dni płodne nie występuje u mnie przezroczysty śluz, czy to może oznaczać, że mogą być jakies problemy z płodnością lub jestem bezpłodna?
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
nie, ale należy wykonac badania hormonalne
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nie musi to oznaczać problemów z płodnością. W razie wątpliwości sugeruję jednak konsultację ginekologiczną z badaniem ultrasonograficznym i ewentualną dalszą diagnostykę w kierunku zaburzeń owulacji jeśli będzie to zasadne.
Lepiej wstrzymać się ze staraniami czy nie na żadnych zagrożeń?
Z partnerem chcemy starać się o dziecko. Zażywa on antybiotyk z powodu trądziku. 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie trądziku
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skontaktować się z dermatologiem prowadzącym leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W zależności jaki to antybiotyk i jak długo będzie podawany; należy skonsultować się z lekarzem leczącym tradzik, aby wskazał, czy są tu przeciwwskazania.
Co może być przyczyną takiej reakcji organizmu na podanie żelaza, że zamiast hemoglobina wzrastać, ona spada?
Jestem pacjentka ciężarna. W 3 miesiącu ciąży spadła mi hemoglobina, zostało zapisane żelazo, które źle znosiłam. Dostałam skierowanie na przetoczenie żelaza w szpitalu, w którym dopiero po 3 tygodniach jeżdżenia i błagania o żelazo w końcu zaczęli je toczyć. Decyzja zapadła dopiero...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Jestem przerażona, czy mogłam tym zaszkodzić dziecku?
Jestem w 11+1tc od czterech dni sprawdzam domowym detektorem tętna serduszko, niestety nie znalazłam. Będąc na wizycie u ginekologa w 9+1 usłyszałam serduszko. Dziś natknęłam się na artykuł w internecie, że doppler we wczesnej ciąży i słuchanie serca jest niebezpieczne. Czy słuchanie chwilę w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę.
Jak duże jest ryzyko urodzenia chorego dziecka?
Jestem w 7 tygodniu ciąży. Dotychczas nie brałam kwasu foliowego. Naczytałam się tego wielu artykułów i jestem przerażona. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma powodu do niepokoju, proszę skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma zagrożenia.O suplementacji proszę porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy w takiej formie lek nie zaszkodził dziecku?
Jestem w ciąży, obecnie stosuje antybiotyk zapisany przez ginekologa. Wzięłam 4 tabletki i dopiero teraz przeczytałam, że powinnam je rozpuścić w wodzie, a ja do tej pory połykałam je w całości. Czy obojętna jest formą przyjęcia leku? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Czy pobierać można tylko w 1 trymestrze ciąży?
Jestem obecnie w 23 tygodniu ciąży. Miałam wykonane przeciwciała odnośnie różyczki i toksoplazmozy zlecone przez doktor prowadzącą ciążę. Nie miałam zleconej cytomegalii, a dopiero teraz poczytałam o tym, że to też jest ważne badanie. Miałam wykonane USG połówkowe - wyszło dobrze....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem, który prowadzi ciążę.
Jak długo w organizmie utrzymuje się lek zakażenie pasożytnicze?
Brałam dzisiaj (około 13.00), 8. dzień cyklu, jedną tabletkę. W tym cyklu planuję starać się o ciążę. Owulację najwcześniej będę miała około 13.-14. dnia cyklu. Czy w takim wypadku w organizmie nie będzie już leku i ewentualna ciąża będzie bezpieczna? Na ulotce było napisane, że lek może...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Jak powinnam się zachowywać podczas tej ciąży?
Miałam USG w 20 tygodniu ciąży i wyszło, że mam nisko położone łożysko z przodu. Miałam wcześniej cesarkę i teraz łożysko jest na bliźnie po CC. Czy są jakieś specjalne zalecenia? Mam na myśli basen, spacery, praca stojąca, współżycie. Czy lepiej byłoby leżeć ? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Te kwestie należy skonsultować z lekarzem, który prowadzi ciążę.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Nisko położone łożysko, szczególnie w przypadku, gdy znajduje się ono na bliźnie po poprzedniej cesarskim cięciu, wymaga szczególnej uwagi i ostrożności w trakcie ciąży. Jest to stan, który może wiązać się z większym ryzykiem komplikacji, takich jak przedwczesne oddzielenie łożyska czy problemów podczas porodu, dlatego ważne jest, aby ścisłe stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę. Zazwyczaj, w przypadku nisko położonego łożyska, zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, co oznacza, że aktywności takie jak ciężka praca fizyczna, długotrwała praca w pozycji stojącej, intensywne ćwiczenia czy podnoszenie ciężarów mogą być niezalecane. Co do współżycia, lekarz może zalecić jego ograniczenie lub całkowite powstrzymanie się od niego, szczególnie jeśli występują jakiekolwiek objawy niepokojące, takie jak krwawienie. Basen i spacery są zazwyczaj uznawane za formy aktywności bezpieczne dla kobiet w ciąży, jednak w Pani konkretnym przypadku, decyzja o ich bezpieczeństwie powinna być podjęta indywidualnie przez lekarza prowadzącego, uwzględniając lokalizację łożyska, jego wpływ na ciążę i ogólny stan zdrowia. Jeśli chodzi o pozycję leżącą, może ona być zalecana w niektórych sytuacjach, aby zmniejszyć ryzyko komplikacji, jednak stałe leżenie nie jest zawsze wymagane i może prowadzić do innych problemów zdrowotnych, takich jak zakrzepy krwi. Kluczowe jest indywidualne dostosowanie zaleceń do stanu zdrowia, przebiegu ciąży i ewentualnych objawów. Proszę pamiętać, aby regularnie konsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę i informować go o wszelkich zmianach w Pani samopoczuciu. Ścisłe przestrzeganie jego zaleceń jest najlepszą strategią, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno Pani, jak i rozwijającego się dziecka. Czy są jakieś konkretne pytania lub obawy, które chciałaby Pani omówić w kontekście Pani ciąży? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy przyjmowane leki mogą mieć wpływ na dziecko?
Dzień dobry, mam 18 lat i 2 dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Z tego co wynika, jest to około 2 miesiąc i czekam na wizytę u lekarza. Problem polega na tym, że mam epilepsje i zażywam mocne leki. Wcześniej lekarze powiedzieli mi, abym przed planowaniem ciąży odstawiła te leki ze...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam pilną konsultacje z lekarzem prowadzącym
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Gratuluję Pani ciąży i rozumiem Pani zaniepokojenie związane z przyjmowaniem leków na epilepsję. Leki przeciwpadaczkowe mogą mieć różny wpływ na rozwijającą się ciążę, w zależności od konkretnego typu leku, jego dawki oraz indywidualnych czynników. Niektóre z tych leków mogą zwiększać ryzyko wad wrodzonych lub innych problemów u dziecka, dlatego ważne jest dokładne monitorowanie ciąży u kobiet przyjmujących tego typu medykamenty. Nie jestem w stanie bezpośrednio ocenić ryzyka dla Pani dziecka bez znajomości konkretnych leków, które Pani przyjmuje, jednak ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Lekarz prowadzący ciążę, w porozumieniu z neurologiem, będzie mógł ocenić Pani aktualną sytuację i dostosować leczenie w taki sposób, aby zminimalizować ewentualne ryzyko dla dziecka, jednocześnie dbając o Pani zdrowie. Nie należy samodzielnie przerywać ani modyfikować przyjmowanych leków bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć zarówno na Pani zdrowie, jak i bezpieczeństwo ciąży. Podczas wizyty u lekarza ważne będzie przekazanie wszystkich informacji o przyjmowanych lekach oraz ich dawkach. Możliwe, że lekarz zaleci dodatkowe badania, takie jak szczegółowe USG czy badania genetyczne, aby dokładniej ocenić stan zdrowia dziecka. Równie ważna będzie współpraca z neurologiem – kontrolowanie epilepsji podczas ciąży jest kluczowe, ponieważ napady mogą stanowić ryzyko zarówno dla Pani, jak i dla dziecka. Lekarze mogą rozważyć dostosowanie leczenia do Pani obecnej sytuacji w taki sposób, aby było bezpieczne zarówno dla Pani, jak i dla dziecka. Pamiętaj Pani, że wsparcie medyczne jest teraz najważniejsze. Nie jest Pani sama w tej sytuacji, a lekarze zrobią wszystko, co możliwe, aby pomóc Pani przejść przez ciążę bezpiecznie. Jeśli ma Pani jakiekolwiek dodatkowe pytania lub obawy, proszę o ich udzielenie. Dbając o siebie i regularnie konsultując się z lekarzem, robi Pani wszystko, co możliwe, aby zapewnić najlepszą opiekę dla siebie i dla swojego dziecka. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wskazana pilna konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę.
Kiedy najwcześniej mogę udać się do ginekologa w celu potwierdzenia ciąży?
We wrześniu 2023 roku poroniłam w 11 tyg ciąży. W styczniu znowu zaczęliśmy się starać z mężem o dziecko i właśnie wyszedł mi test pozytywny. Boję się, że znowu sytuacja się powtórzy i chciałabym jak najszybciej przejść na l4. 
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Należy zgłosić się do swojego ginekologa , który najpierw oszacuje prawdopodobieństwo kolejnego i obejmie właściwą opieka i nadzorem. Zwolnienie l4 nie chroni przez kolejnym ,a jest jedynie opcja z wielu możliwości .
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Przede wszystkim pragnę wyrazić moje współczucie z powodu Pani wcześniejszego doświadczenia. Rozumiem Pani obawy i pragnienie zapewnienia najlepszej opieki dla siebie i rozwijającej się ciąży. W celu potwierdzenia ciąży i rozpoczęcia odpowiedniej opieki prenatalnej, można udać się do ginekologa już po pierwszym pozytywnym teście ciążowym. Wczesna wizyta u specjalisty pozwala na dokładną ocenę stanu zdrowia, potwierdzenie ciąży za pomocą badania USG oraz podjęcie odpowiednich kroków w celu zapewnienia jak najlepszych warunków dla rozwijającego się dziecka. Zazwyczaj pierwsza wizyta odbywa się około 6-8 tygodnia ciąży, ale w przypadku szczególnych obaw lub wcześniejszych doświadczeń, jak poronienie, lekarz może zalecić wcześniejszą konsultację. Zachęcam do umówienia się na wizytę jak najszybciej, abyśmy mogli rozpocząć monitorowanie Pani ciąży i dostosować opiekę do Pani indywidualnych potrzeb. Ważne jest, aby na wizycie poruszyć temat Pani wcześniejszego doświadczenia, jak również wszelkie obawy związane z obecną ciążą. Proszę pamiętać, że opieka nad kobietą w ciąży jest kompleksowa i obejmuje nie tylko aspekty fizyczne, ale również wsparcie emocjonalne. Jeśli ma Pani jakiekolwiek dodatkowe pytania lub obawy, proszę nie wahać się skontaktować z lekarzem, który będzie prowadził Pani ciążę. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy coś się mogło wydarzyć?
Jestem w 24 tygodniu ciąży, używam od lat płynu do płukania jamy ustnej i ostatnio coś mnie olśniło i poszłam sprawdzić skład i okazało się, że jest z alkoholem. Przejęłam się tym, ponieważ nie przyszło mi do głowy, że płyn do płukania może zaszkodzić. 
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Rozumiem Pani obawy dotyczące stosowania płynu do płukania jamy ustnej z zawartością alkoholu podczas ciąży. Ważne jest, aby w tym okresie zwracać szczególną uwagę na produkty, które używamy, ze względu na potencjalny wpływ na rozwijające się dziecko. Jednakże, w przypadku płynów do płukania jamy ustnej, ilość alkoholu, która mogłaby zostać wchłonięta przez organizm jest bardzo niewielka, szczególnie jeśli stosuje się je zgodnie z zaleceniami, czyli nie połyka. Większość badań wskazuje, że sporadyczne stosowanie produktów zawierających alkohol zewnętrznie, takich jak płyny do płukania ust, nie ma znaczącego wpływu na rozwój płodu. Ważne jest jednak, aby podczas ciąży wybierać produkty bezpieczne i, jeśli istnieją wątpliwości, konsultować ich używanie z lekarzem prowadzącym ciążę. Na rynku dostępne są również płyny do płukania jamy ustnej bez alkoholu, które są równie skuteczne i mogą być bezpieczniejszą opcją dla przyszłych mam. Jeśli jednak Pani niepokój pozostaje, warto poruszyć tę kwestię podczas najbliższej wizyty u ginekologa. Lekarz może rozwiać Pani wątpliwości i doradzić najlepsze postępowanie w kontekście dbania o zdrowie jamy ustnej w trakcie ciąży. Czy ma Pani jeszcze jakieś inne obawy związane z ciążą lub produkty, które Pani używa? Zachęcam do omówienia ich podczas wizyty, abyśmy mogli zapewnić najlepszą możliwą opiekę dla Pani i Pani dziecka. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Od kilku dni mam również zaparcia, czy to może być powód?
Jestem w 30 tygodniu ciąży. Od 3 dni gdy stoję lub chodzę - mój brzuch się napina i twardnieje. Gdy się położę lub usiądę, rozluźnia się, żadnego bólu brzucha i skurczów nie czuje. Ruchy dziecka czuje. Sama też bardzo dobrze się czuję.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opisane przez Panią objawy - twardnienie brzucha podczas stania czy chodzenia, które ustępuje w spoczynku, mogą być związane z tzw. skurczami Braxtona-Hicksa, które są zupełnie normalne i często występują w drugiej połowie ciąży. Są one swoistym przygotowaniem macicy do porodu, ale nie powinny być bolesne ani prowadzić do rozpoczęcia porodu przedwczesnego. Fakt, że Pani się dobrze czuje, ruchy dziecka są wyczuwalne i regularne, a brak jest bolesnych skurczów, jest dobrym znakiem. Zaparcia, które Pani wspomniała, również są powszechnym zjawiskiem w ciąży, spowodowane zmianami hormonalnymi oraz fizycznym uciskiem rosnącej macicy na przewód pokarmowy. Mogą one wpływać na dyskomfort oraz uczucie zwiększonego napięcia w obrębie brzucha, ale zazwyczaj nie są bezpośrednio powiązane z twardnieniem brzucha związanym ze skurczami Braxtona-Hicksa. Aby złagodzić zaparcia, warto zwrócić uwagę na dietę bogatą w błonnik, spożywanie odpowiedniej ilości płynów oraz, o ile to możliwe, na łagodną aktywność fizyczną, co może pomóc w zachowaniu prawidłowej pracy jelit. Jeśli jednak zaparcia są dla Pani dużym problemem lub mają Państwo inne pytania dotyczące samopoczucia w ciąży, zalecam konsultację z lekarzem prowadzącym ciążę. Czy są jakieś inne dolegliwości lub pytania związane z ciążą, które chciałaby Pani omówić? Zachęcam do kontaktu oraz umówienia się na wizytę, abyśmy mogli upewnić się, że zarówno Pani, jak i Pani dziecko jesteście w najlepszej możliwej kondycji. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę
Jakie jest ryzyko zapłodnienia, bo bardzo się martwię?
Mam 41 lat. Mój ostatni cykl trwał 34 dni, poprzednie 27/29/30 dni. W 9 dniu cyklu (4 dni po miesiączce) współżyłam z mężem stosunkiem przerywanym. Od 14 lat stosujemy te metodę, gdyż mąż ma uczulenie na środki nawilżające, a ja mam żylaki, wiec pigułki odpadają. Od tygodnia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Rozumiem Pani obawy związane z ryzykiem zapłodnienia. Metoda stosunku przerywanego, choć przez niektóre pary stosowana jako forma antykoncepcji, wiąże się z dość wysokim ryzykiem zajścia w ciążę. Ryzyko to wynika przede wszystkim z możliwości obecności plemników w płynie wydzielanym przez mężczyznę jeszcze przed ejakulacją. W Pani przypadku, współżycie odbyło się w 9 dniu cyklu, co przy zmiennych długościach cykli może zbliżać się do okresu potencjalnej owulacji, zwłaszcza jeśli uwzględnić, że plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do kilku dni. Biorąc pod uwagę Pani ostatnie cykle, które były zróżnicowane (27/29/30/34 dni), okres okołoowulacyjny, czyli najbardziej płodny, może być trudny do precyzyjnego określenia bez dodatkowych metod monitorowania cyklu (takich jak mierzenie temperatury bazowej czy obserwacja śluzu szyjkowego). Objawy, które Pani opisuje (silny ból piersi, uczucie opuchnięcia, ból brzucha), mogą być zarówno symptomami zbliżającej się menstruacji, jak i wczesnymi objawami ciąży. Jednakże, bez dalszej diagnostyki, trudno jednoznacznie stwierdzić ich przyczynę. Zachęcam do wykonania testu ciążowego, jeśli wystąpi opóźnienie miesiączki lub około 14 dni po wspomnianym stosunku, aby uzyskać więcej pewności. Dodatkowo, warto rozważyć konsultację z lekarzem ginekologiem, który może pomóc Pani w znalezieniu bardziej niezawodnej metody antykoncepcji, biorąc pod uwagę Pani indywidualną sytuację zdrowotną, w tym obecność żylaków. Jeśli ma Pani dodatkowe pytania lub obawy, proszę nie wahać się skontaktować. Pamiętać proszę, że istnieją różne metody antykoncepcji, a wspólnie możemy znaleźć taką, która będzie dla Pani najodpowiedniejsza. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Od którego tygodnia ciąży lekarz ginekolog może wystawić zwolnienie?
 Byłam u ginekologa w 5 tygodniu i niestety powiedział, że nie może wystawić zwolnienia, że dopiero od 7 tygodnia. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz po przeprowadzonym badaniu.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zasady dotyczące wystawiania zwolnienia lekarskiego (L4) w ciąży mogą różnić się w zależności od indywidualnej oceny lekarza, jak również od przepisów i praktyk w danym kraju czy placówce medycznej. W Polsce, lekarz ginekolog może wystawić zwolnienie lekarskie w ciąży, gdy uzna, że jest to konieczne ze względów zdrowotnych – zarówno dla dobra matki, jak i dziecka. Nie ma ściśle określonego, od którego tygodnia ciąży lekarz „może” wystawić zwolnienie, ponieważ decyzja ta zależy od oceny stanu zdrowia kobiety ciężarnej i potencjalnych zagrożeń dla ciąży. Jeśli lekarz stwierdził, że zwolnienie może być wystawione dopiero od 7. tygodnia ciąży, może to wynikać z jego osobistej praktyki lub interpretacji przepisów. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, a decyzja o zwolnieniu powinna być uzasadniona medycznie, na przykład obecnością objawów, które mogą negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży lub stan zdrowia przyszłej matki. Jeśli Pani stan zdrowia lub warunki pracy stanowią potencjalne ryzyko dla ciąży, a czuje Pani, że potrzebuje Pani wsparcia już teraz, warto poruszyć ten temat ponownie przy kolejnej wizycie lub zasięgnąć drugiej opinii. Można również omówić sytuację z pracodawcą, który w niektórych przypadkach może dostosować warunki pracy do aktualnej sytuacji bez konieczności posiadania zwolnienia lekarskiego. Jeżeli ma Pani dodatkowe pytania lub wątpliwości dotyczące swojej sytuacji, zachęcam do ponownej rozmowy z lekarzem prowadzącym ciążę lub konsultacji z innym specjalistą, aby uzyskać pełne wsparcie, na które Pani zasługuje w tym wyjątkowym czasie. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy jest możliwość, że owulacja wyszła w tych dniach?
Staram się o ciążę 4 miesiąc. Mój cykl trwa 28 dni. Test owulacyjny wyszedł pozytywny w 11 i 12 dniu cyklu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Jeśli Pani cykl trwa regularnie 28 dni, a test owulacyjny wyszedł pozytywny w 11 i 12 dniu cyklu, jest to bardzo prawdopodobne, że owulacja miała miejsce w tym okresie. Owulacja zazwyczaj występuje około 14 dni przed następną miesiączką, co w przypadku 28-dniowego cyklu wskazuje na środek cyklu, czyli około 14 dnia. Jednakże, owulacja może niekiedy wystąpić wcześniej lub później, zależnie od indywidualnych różnic w cyklu każdej kobiety. Pozytywny wynik testu owulacyjnego wskazuje, że stężenie hormonu luteinizującego (LH) w Pani organizmie wzrosło, co jest sygnałem do uwolnienia jajeczka z jajnika. Zazwyczaj owulacja następuje w ciągu 24-36 godzin po wzroście LH, co czyni ten czas oraz dzień po nim najbardziej płodnymi dniami w Pani cyklu. Jeśli stara się Pani o ciążę, to właśnie te dni (11, 12 i kolejne po pozytywnym teście owulacyjnym) są najlepszym okresem do prób zajścia w ciążę, ponieważ szanse na zapłodnienie są wtedy najwyższe. Ważne jest również, aby pamiętać o regularnym współżyciu przez cały cykl, nie tylko w dni uznane za najbardziej płodne, co zwiększa ogólne szanse na ciążę. Jeśli Pani i Pani partner staracie się o dziecko już od pewnego czasu, zachęcam do utrzymania pozytywnego nastawienia i cierpliwości. Jeśli po roku regularnego starania się o ciążę bez użycia środków antykoncepcyjnych nie dojdzie do zapłodnienia, warto wtedy skonsultować się z lekarzem ginekologiem specjalizującym się w dziedzinie medycyny rozrodczej. Czy ma Pani jeszcze jakieś pytania czy wątpliwości, które mogę dla Pani wyjaśnić? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę