1. Artykuły
  2. Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?

Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?

W ciągu cyklu miesiączkowego istnieje czas, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest szczególnie wysokie. Czym są dni płodne i jak je oszacować?

Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?
Spis treści
Cykl miesiączkowy Dni płodne Dni niepłodne Sposoby obliczania dni płodnych i niepłodnych Kalendarzyk Testy owulacyjne Obserwacja śluzu Metoda termiczna Objawy owulacji

Cykl miesiączkowy

 

Dla zrozumienia pojęć związanych z dniami płodnymi niezbędne jest zapoznanie się z pewnymi definicjami dotyczącymi cyklu menstruacyjnego. W cyklu miesiączkowym kobiety następują po sobie kolejne etapy, dzięki którym organizm w wyniku zmian hormonalnych przygotowuje się do zapłodnienia. Długość jednego cyklu wynosi średnio 28 dni (od 21 do 35 dni), choć jest to kwestia mocno indywidualna. Błędnym założeniem jest, iż owulacja występuje zawsze w połowie cyklu, czyli stereotypowo w 14 dniu. Moment owulacji wyznaczamy odejmując liczbę 14 od czasu trwania cyklu. Czyli np., jeśli cykl trwa 31 dni, owulacja nastąpi w 17 dniu cyklu. Za pierwszy dzień cyklu uznajemy pierwszy dzień krwawienia.

 

arrow Poronienie. Zjawisko, przyczyny, zapobieganie
arrow Endometrioza – czym jest i jak sobie z nią radzić?
arrow Wkładka domaciczna - najlepsza metoda antykoncepcji?
arrow Ból jajnika, o czym może świadczyć?
arrow Biała wydzielina z pochwy - kiedy oznacza infekcję?
arrow Torbiel jajnika - czy istnieją skuteczne metody leczenia i kiedy konieczna jest interwencja chirurga?

Dni płodne

 

Dniami płodnymi określamy czas, kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, czyli połączenia dojrzałej komórki jajowej z plemnikiem. Jest to możliwe podczas owulacji, czyli w momencie gdy dojrzały oocyt II rzędu zostaje uwolniony z pęcherzyka Graffa, przedostaje się do jajowodu i jako komórka jajowa gotowy jest do zapłodnienia. Dni płodne występują więc w tzw. okresie okołoowulacyjnym, czyli 3 dni przed owulacją i 2 dni po jej wystąpieniu. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona do 24h od jej uwolnienia, rozpoczyna się proces jej obumierania. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach może dochodzić do fluktuacji w zakresie cyklu menstruacyjnego i obliczone dni płodne mogą okazać się niekoniecznie jedynym czasem, kiedy istnieje szansa na zajście w ciążę. Do wahań cyklu mogą przyczyniać się sytuacje takie jak: choroby, zmiany nastroju, wahania wagi czy stres.

 

Dni niepłodne

 

Dni niepłodne występują w tzw. fazach niepłodności względnej oraz bezwględnej. Fazę niepłodności względnej traktujemy jako czas przed owulacją. Jako początek tej fazy uznajemy pierwszy dzień cyklu, czyli krwawienie. Komórka jajowa w tym okresie jest jeszcze niedojrzała i teoretycznie nie powinno dojść wtedy do zapłodnienia. W czasie tego etapu śluz jest lepki i występuje w małych ilościach. Faza niepłodności bezwzględnej natomiast występuje po owulacji i  jest to moment, kiedy teoretycznie obumarła komórka jajowa nie może brać udziału w zapłodnieniu. Należy pamiętać jednak, że plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych 2-3, do 5 dni, stąd trzeba wziąć to pod uwagę jeśli ktoś nie planuje dziecka, a zamierza współżyć pod koniec tej fazy. W tym okresie śluzu jest stosunkowo niewiele, może mieć kremową konsystencję.

 

Sposoby obliczania dni płodnych i niepłodnych

 

Umiejętność oszacowania prawdopodobieństwa zajścia w ciążę w czasie cyklu jest niezwykle przydatna w kontekście planowania powiększenia rodziny, a także uniknięcia ewentualnej ciąży. Warto więc wiedzieć jak obliczyć dni płodne, na co istnieje kilka metod.

 

Kalendarzyk

 

Metoda ta jest jedną z podstawowych i uważanych za najskuteczniejszą do obliczania dni płodnych. Dzięki regularnemu odnotowywaniu wystąpienia krwawienia menstruacyjnego oraz czasu jego trwania możliwe jest określenie długości cyklu i momentu owulacji, a co za tym idzie dni płodnych i niepłodnych. Dla ułatwienia określenia tego okresu dostępnych jest wiele aplikacji, w których odnotowuje się początek i koniec krwawienia co miesiąc, a także objawy towarzyszące poszczególnym fazom cyklu, co ułatwia prognozowanie przebiegu kolejnych cykli oraz określenie dni płodnych.

 

W celu ułatwienia korzystania z metody kalendarzykowej stworzyliśmy kalkulator dni płodnych opierający się na dacie ostatniej miesiączki i czasie trwania ostatniego cyklu. Po zaznaczeniu  tych danych, program określa moment, w którym szansa na zajście w ciążę jest największa.

 

Testy owulacyjne

 

Jeśli chodzi o wykonanie testu owulacyjnego, niczym nie różni się on w tym względzie od testu ciążowego. Kupimy go w aptekach bez recepty. Narzędzie to może okazać się bardzo przydatne w kontekście tego, że nie w każdym cyklu musi nastąpić owulacja. Zasada testu owulacyjnego opiera się na wykrywaniu stężenia hormonu luteinizującego (LH) równego lub wyższego 25-30 mIU/ml w moczu. Odpowiada on za stymulację owulacji, a jego wyrzut następuje ok. 24-36h przed owulacją.

 

UWAGA! U kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS) test ten może okazać się niemiarodajny, bowiem poziom LH  ulega różnym wahaniom podczas cyklu menstruacyjnego. W przypadku przyjmowania leków hormonalnych również może się okazać, że test owulacyjny ma niską skuteczność w przewidywaniu dni płodnych. W tych sytuacjach jego wynik dobrze jest skonsultować z lekarzem.

 

W razie wszelkich wątpliwości na konsultację ginekologiczną możesz umówić się online, bez wychodzenia z domu. Jest to niezwykle wygodna możliwość omówienia symptomów i wyników wcześniej wykonanych badań.

 

Obserwacja śluzu

 

Na podstawie konsystencji, barwy i zapachu śluzu możliwe jest przybliżone oszacowanie momentu cyklu miesiączkowego, co wynika z wahań w poziomie hormonów płciowych, czyli estrogenu i progesteronu. Tzw. śluz płodny, tzn. występujący w czasie, kiedy prawdopodobieństwo zapłodnienia jest największe, charakteryzuje gładka konsystencja oraz przejrzystość. Wyglądem może przypominać białko surowego jaja. Przyjmuje się, że czym śluz jest bardziej wodnisty i przejrzysty, tym większa jest szansa na zajście w ciążę. Jego zadaniem jest ochrona plemników, które znalazły się w drogach rodnych, a także ułatwienie dotarcia do komórki jajowej.

 

 

W trakcie dni niepłodnych natomiast, podczas gdy wzrasta poziom progesteronu, śluz jest zdecydowanie gęstszy, czemu często towarzyszy uczucie suchości. Jego barwa może przybierać żółtawy odcień i nie jest on już przezroczysty. Jego zadanie polega na ochronie dróg rodnych przed infekcjami, a także w tym kontekście na niedopuszczeniu plemników do komórki jajowej.

 

Metoda termiczna

 

Sposób ten opiera się na codziennym mierzeniu temperatury ciała, najlepiej o tej samej porze, zaraz po przebudzeniu. Jako, że pomiar temperatury ciała powinien być o ok. 0,2 st. C wyższy podczas dni płodnych, tak ważne jest skrupulatne notowanie. Metoda ta jednak ma stosunkowo niską skuteczność, ponieważ o wahaniach temperatury ciała decyduje wiele różnych czynników, w tym infekcje.

 

Objawy owulacji

 

Prócz wyżej wymienionych symptomów towarzyszących owulacji (wygląd śluzu, podwyższenie temperatury ciała) mogą o niej świadczyć także ból podbrzusza, zmiany trądzikowe na twarzy, bolesność piersi czy podwyższone libido.

 

Najskuteczniejszym sposobem predykcji dni płodnych będzie oczywiście połączenie wszystkich wyżej wymienionych metod. Należy jednak pamiętać, że zwiększenie częstotliwości stosunków płciowych niekoniecznie musi wpłynąć na wzrost prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Wielokrotne zbliżenia prowadzą do częstych ejakulacji, co może skutkować zmniejszeniem ilości plemników w nasieniu. Podczas planowania zajścia w ciążę zaleca się współżycie 3 dni przed przewidywaną owulacją i kontynuowanie stosunków codziennie przez następne 4 dni.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Ból jajników i podbrzusza w trakcie dni płodnych
Mam dzisiaj dni płodne i bardzo bolą mnie jajniki i podbrzusze. Wzięłam lek przeciwbólowy i ból...
02.12.2020
Dzień dobry, Podczas owulacji mogą pojawiać się dolegliwości bólowe. Jeśli są one uciążliwe można zastosować doraźne leczenie objawowe lub rozważyć stosowanie antykoncepcji hormonalnej celem długotrwałego zmniejszenia dolegliwości.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Ból owulacyjny jest związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa - trwa od kilku minut do 2-3 dni. W łagodzeniu bólu stosuje się paracetamol i ibuprofen, można w bolące miejsce przyłożyć poduszkę termiczną lub wziąć ciepłą kąpiel.
Oczywiście proszę porozmawiać z mama, babcią, lekarzem rodzinnym, ginekologiem.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
można zastosować leki w drugiej fazie cyklu które złagodzą lub zniwelują dolegliwości
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Podczas owulacji mogą pojawiać się dolegliwości bólowe. Jeśli są one uciążliwe można zastosować doraźne leczenie objawowe lub rozważyć stosowanie antykoncepcji hormonalnej celem długotrwałego zmniejszenia dolegliwości.
Czy brak śluzu w dni płodne może wskazywać na bezpłodność?
W dni płodne nie występuje u mnie przezroczysty śluz, czy to może oznaczać, że mogą być jakies...
15.06.2022
Nie musi to oznaczać problemów z płodnością. W razie wątpliwości sugeruję jednak konsultację ginekologiczną z badaniem ultrasonograficznym i ewentualną dalszą diagnostykę w kierunku zaburzeń owulacji jeśli będzie to zasadne.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
nie, ale należy wykonac badania hormonalne
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nie musi to oznaczać problemów z płodnością. W razie wątpliwości sugeruję jednak konsultację ginekologiczną z badaniem ultrasonograficznym i ewentualną dalszą diagnostykę w kierunku zaburzeń owulacji jeśli będzie to zasadne.
Czego objawem może być nagłe pojawianie się krostek na twarzy?
Od jakiegoś tygodnia na policzkach pojawiają mi się czerwone krostki. Na początku były to...
07.09.2022
Konieczna jest konsultacja wstępna na wizycie u lekarza rodzinnego, na videoporadzie lub na wizycie stacjonarnej. Trzeba zebrać wywiad oraz przyjrzeć się tej zmianie. Zapraszam na konsultację online.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Do postawienia odpowiedzi na to pytanie niezbędna jest ocena zmian badaniem fizykalnym oraz zebranie szczegółowego wywiadu. Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego bądź dermatologa.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Dzień dobry, proponuje ocenić zmiany - zapraszam na konsultacje online - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest konsultacja wstępna na wizycie u lekarza rodzinnego, na videoporadzie lub na wizycie stacjonarnej. Trzeba zebrać wywiad oraz przyjrzeć się tej zmianie. Zapraszam na konsultację online.
Beata Lipska
psycholog, terapeuta
Umów wizytę
Rekomendowana konsultacja podczas wizyty stacjonarnej z lekarzem.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecam wizyte u dermatologa oraz poszerzenie diagnostyki o badania laboratoryjne
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego bądź dermatologa.
Czy tryb życia i sytuacje stresowe mogą powodować nawroty trądziku?
Czy po kuracji lekiem na trądzik warto ją powtórzyć, jeżeli nastąpił delikatniejszy...
06.09.2022
Zasadność powtórzenia terapii powinien ocenić dermatolog po uprzedniej konsultacji. Niewłaściwa dieta, stres czy współistniejące choroby mogą mieć niebagatelny wpływ na występowania zmian trądzikowych. Warto również ocenić ewentualne podłoże hormonalne zmian wykonując zalecone przez lekarza badania laboratoryjne.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zarówno stres jak i niewłaściwa dieta mogą przyczyniać się do zaostrzenia/nawrotu zmian skórnych. Warto skonsultować obecnie występujące zmiany z lekarzem dermatologiem (najlepiej tym, który prowadzi/prowadził leczenie). W przypadku braku wiedzy na temat odpowiedniej diety-proszę skonsultować się z dietetykiem.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zasadność powtórzenia terapii powinien ocenić dermatolog po uprzedniej konsultacji. Niewłaściwa dieta, stres czy współistniejące choroby mogą mieć niebagatelny wpływ na występowania zmian trądzikowych. Warto również ocenić ewentualne podłoże hormonalne zmian wykonując zalecone przez lekarza badania laboratoryjne.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Dieta i stres mogą nasilać zmiany trądzikowe - w celu oceny - zapraszam na konsultacje - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zarówno stres, jak i niewłaściwa dieta mogą mieć wpływ na ponowne pojawienie się zmian skórnych. Zalecana konsultacja z lekarzem dermatologiem.
Sylwester Król
lekarz
Umów wizytę
Tak mogą. Proszę zgłosić się do Dermatologa.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Niewłaściwa dieta i stres mogą powodować nawrót trądziku. Kolejna terapia antybiotykiem wymaga konsultacji z dermatologiem prowadzącym.
Czy bakterie wykryte na skórze mogą mieć związek z nawracającym trądzikiem?
Na mojej skórze z przesiewu bakterii (zleconego przez dermatologa po nieudanych terapiach...
18.08.2022
Należałoby ocenić zmiany, proponuje wysłać do mnie zdjęcia przez aplikacje podczas wizyty wraz z wynikami badań. W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
w zależności od rodzaju bakterii, mogą miec wpływ na tradzik
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tak, może mieć to związek z opisywanymi zmianami skórnymi.
Sylwester Król
lekarz
Umów wizytę
Bakteria powodują trądzik, w szczególności te skórne. Proszę zaopatrzyć się w środki antybakteryjne.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Należałoby ocenić zmiany, proponuje wysłać do mnie zdjęcia przez aplikacje podczas wizyty wraz z wynikami badań. W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna konsultacja dermatologiczna.
Czy kilka dni po powiększeniu ust mogę przyjąć antybiotyk?
2 dni temu powiększyłam usta, od jutra muszę brać antybiotyk w tabletkach na...
08.04.2022
Może Pani zacząć antybiotykoterapię bez czekania
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Może Pani zacząć antybiotykoterapię bez czekania
Jakie badania wykonać, aby odnaleźć przyczynę łojotoku i trądziku?
Jakie konkretnie badania hormonalne najlepiej wykonać poszukując przyczyny łojotoku, trądziku i...
06.04.2022
Poprowadzenie szczegółowej diagnostyki hormonalnej proponuję skonsultować ze specjalistą w tym zakresie. Poza oznaczeniem stężeń androgenów w określonych dniach cyklu diagnostykę należałoby poszerzyć też o inne osie hormonalne celem wykluczenia innych niż hiperandrogenemia przyczyn Pani dolegliwości.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Poprowadzenie szczegółowej diagnostyki hormonalnej proponuję skonsultować ze specjalistą w tym zakresie. Poza oznaczeniem stężeń androgenów w określonych dniach cyklu diagnostykę należałoby poszerzyć też o inne osie hormonalne celem wykluczenia innych niż hiperandrogenemia przyczyn Pani dolegliwości.
Małgorzata Krasnodębska- Kiljańska
androlog, endokrynolog
Umów wizytę
Szanowna Pani zakres badań hormonalnych optymalnych dla Pani problemów zdrowotnych może byc ustalony na wizycie u endokrynologa po uzupełnieniu wielu innych informacji z wywiadu
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 14477 opinii
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
5.00 / 120 opinii
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
4.96 / 90 opinii
Umów wizytę