1. Artykuły
  2. Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?

Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?

W ciągu cyklu miesiączkowego istnieje czas, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest szczególnie wysokie. Czym są dni płodne i jak je oszacować?

Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?
Spis treści
Cykl miesiączkowy Dni płodne Dni niepłodne Sposoby obliczania dni płodnych i niepłodnych Kalendarzyk Testy owulacyjne Obserwacja śluzu Metoda termiczna Objawy owulacji

Cykl miesiączkowy

 

Dla zrozumienia pojęć związanych z dniami płodnymi niezbędne jest zapoznanie się z pewnymi definicjami dotyczącymi cyklu menstruacyjnego. W cyklu miesiączkowym kobiety następują po sobie kolejne etapy, dzięki którym organizm w wyniku zmian hormonalnych przygotowuje się do zapłodnienia. Długość jednego cyklu wynosi średnio 28 dni (od 21 do 35 dni), choć jest to kwestia mocno indywidualna. Błędnym założeniem jest, iż owulacja występuje zawsze w połowie cyklu, czyli stereotypowo w 14 dniu. Moment owulacji wyznaczamy odejmując liczbę 14 od czasu trwania cyklu. Czyli np., jeśli cykl trwa 31 dni, owulacja nastąpi w 17 dniu cyklu. Za pierwszy dzień cyklu uznajemy pierwszy dzień krwawienia.

 

arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!
arrow Jak skutecznie zwalczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?
arrow Jak przebiega histeroskopia i kiedy jest zalecana?
arrow Codzienna rutyna pielęgnacyjna dla osób z suchą skórą i AZS - Odkryj naturalne rozwiązania

Dni płodne

 

Dniami płodnymi określamy czas, kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, czyli połączenia dojrzałej komórki jajowej z plemnikiem. Jest to możliwe podczas owulacji, czyli w momencie gdy dojrzały oocyt II rzędu zostaje uwolniony z pęcherzyka Graffa, przedostaje się do jajowodu i jako komórka jajowa gotowy jest do zapłodnienia. Dni płodne występują więc w tzw. okresie okołoowulacyjnym, czyli 3 dni przed owulacją i 2 dni po jej wystąpieniu. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona do 24h od jej uwolnienia, rozpoczyna się proces jej obumierania. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach może dochodzić do fluktuacji w zakresie cyklu menstruacyjnego i obliczone dni płodne mogą okazać się niekoniecznie jedynym czasem, kiedy istnieje szansa na zajście w ciążę. Do wahań cyklu mogą przyczyniać się sytuacje takie jak: choroby, zmiany nastroju, wahania wagi czy stres.

 

Dni niepłodne

 

Dni niepłodne występują w tzw. fazach niepłodności względnej oraz bezwględnej. Fazę niepłodności względnej traktujemy jako czas przed owulacją. Jako początek tej fazy uznajemy pierwszy dzień cyklu, czyli krwawienie. Komórka jajowa w tym okresie jest jeszcze niedojrzała i teoretycznie nie powinno dojść wtedy do zapłodnienia. W czasie tego etapu śluz jest lepki i występuje w małych ilościach. Faza niepłodności bezwzględnej natomiast występuje po owulacji i  jest to moment, kiedy teoretycznie obumarła komórka jajowa nie może brać udziału w zapłodnieniu. Należy pamiętać jednak, że plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych 2-3, do 5 dni, stąd trzeba wziąć to pod uwagę jeśli ktoś nie planuje dziecka, a zamierza współżyć pod koniec tej fazy. W tym okresie śluzu jest stosunkowo niewiele, może mieć kremową konsystencję.

 

Sposoby obliczania dni płodnych i niepłodnych

 

Umiejętność oszacowania prawdopodobieństwa zajścia w ciążę w czasie cyklu jest niezwykle przydatna w kontekście planowania powiększenia rodziny, a także uniknięcia ewentualnej ciąży. Warto więc wiedzieć jak obliczyć dni płodne, na co istnieje kilka metod.

 

Kalendarzyk

 

Metoda ta jest jedną z podstawowych i uważanych za najskuteczniejszą do obliczania dni płodnych. Dzięki regularnemu odnotowywaniu wystąpienia krwawienia menstruacyjnego oraz czasu jego trwania możliwe jest określenie długości cyklu i momentu owulacji, a co za tym idzie dni płodnych i niepłodnych. Dla ułatwienia określenia tego okresu dostępnych jest wiele aplikacji, w których odnotowuje się początek i koniec krwawienia co miesiąc, a także objawy towarzyszące poszczególnym fazom cyklu, co ułatwia prognozowanie przebiegu kolejnych cykli oraz określenie dni płodnych.

 

W celu ułatwienia korzystania z metody kalendarzykowej stworzyliśmy kalkulator dni płodnych opierający się na dacie ostatniej miesiączki i czasie trwania ostatniego cyklu. Po zaznaczeniu  tych danych, program określa moment, w którym szansa na zajście w ciążę jest największa.

 

Testy owulacyjne

 

Jeśli chodzi o wykonanie testu owulacyjnego, niczym nie różni się on w tym względzie od testu ciążowego. Kupimy go w aptekach bez recepty. Narzędzie to może okazać się bardzo przydatne w kontekście tego, że nie w każdym cyklu musi nastąpić owulacja. Zasada testu owulacyjnego opiera się na wykrywaniu stężenia hormonu luteinizującego (LH) równego lub wyższego 25-30 mIU/ml w moczu. Odpowiada on za stymulację owulacji, a jego wyrzut następuje ok. 24-36h przed owulacją.

 

UWAGA! U kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS) test ten może okazać się niemiarodajny, bowiem poziom LH  ulega różnym wahaniom podczas cyklu menstruacyjnego. W przypadku przyjmowania leków hormonalnych również może się okazać, że test owulacyjny ma niską skuteczność w przewidywaniu dni płodnych. W tych sytuacjach jego wynik dobrze jest skonsultować z lekarzem.

 

W razie wszelkich wątpliwości na konsultację ginekologiczną możesz umówić się online, bez wychodzenia z domu. Jest to niezwykle wygodna możliwość omówienia symptomów i wyników wcześniej wykonanych badań.

 

Obserwacja śluzu

 

Na podstawie konsystencji, barwy i zapachu śluzu możliwe jest przybliżone oszacowanie momentu cyklu miesiączkowego, co wynika z wahań w poziomie hormonów płciowych, czyli estrogenu i progesteronu. Tzw. śluz płodny, tzn. występujący w czasie, kiedy prawdopodobieństwo zapłodnienia jest największe, charakteryzuje gładka konsystencja oraz przejrzystość. Wyglądem może przypominać białko surowego jaja. Przyjmuje się, że czym śluz jest bardziej wodnisty i przejrzysty, tym większa jest szansa na zajście w ciążę. Jego zadaniem jest ochrona plemników, które znalazły się w drogach rodnych, a także ułatwienie dotarcia do komórki jajowej.

 

 

W trakcie dni niepłodnych natomiast, podczas gdy wzrasta poziom progesteronu, śluz jest zdecydowanie gęstszy, czemu często towarzyszy uczucie suchości. Jego barwa może przybierać żółtawy odcień i nie jest on już przezroczysty. Jego zadanie polega na ochronie dróg rodnych przed infekcjami, a także w tym kontekście na niedopuszczeniu plemników do komórki jajowej.

 

Metoda termiczna

 

Sposób ten opiera się na codziennym mierzeniu temperatury ciała, najlepiej o tej samej porze, zaraz po przebudzeniu. Jako, że pomiar temperatury ciała powinien być o ok. 0,2 st. C wyższy podczas dni płodnych, tak ważne jest skrupulatne notowanie. Metoda ta jednak ma stosunkowo niską skuteczność, ponieważ o wahaniach temperatury ciała decyduje wiele różnych czynników, w tym infekcje.

 

Objawy owulacji

 

Prócz wyżej wymienionych symptomów towarzyszących owulacji (wygląd śluzu, podwyższenie temperatury ciała) mogą o niej świadczyć także ból podbrzusza, zmiany trądzikowe na twarzy, bolesność piersi czy podwyższone libido.

 

Najskuteczniejszym sposobem predykcji dni płodnych będzie oczywiście połączenie wszystkich wyżej wymienionych metod. Należy jednak pamiętać, że zwiększenie częstotliwości stosunków płciowych niekoniecznie musi wpłynąć na wzrost prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Wielokrotne zbliżenia prowadzą do częstych ejakulacji, co może skutkować zmniejszeniem ilości plemników w nasieniu. Podczas planowania zajścia w ciążę zaleca się współżycie 3 dni przed przewidywaną owulacją i kontynuowanie stosunków codziennie przez następne 4 dni.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Ból jajników i podbrzusza w trakcie dni płodnych
Mam dzisiaj dni płodne i bardzo bolą mnie jajniki i podbrzusze. Wzięłam lek przeciwbólowy i ból stał się trochę mniejszy. Są na to jakieś porady?
Dzień dobry, Podczas owulacji mogą pojawiać się dolegliwości bólowe. Jeśli są one uciążliwe można zastosować doraźne leczenie objawowe lub rozważyć stosowanie antykoncepcji hormonalnej celem długotrwałego zmniejszenia dolegliwości.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Ból owulacyjny jest związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa - trwa od kilku minut do 2-3 dni. W łagodzeniu bólu stosuje się paracetamol i ibuprofen, można w bolące miejsce przyłożyć poduszkę termiczną lub wziąć ciepłą kąpiel.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Oczywiście proszę porozmawiać z mama, babcią, lekarzem rodzinnym, ginekologiem.
Dawid Luwański
Umów wizytę
można zastosować leki w drugiej fazie cyklu które złagodzą lub zniwelują dolegliwości
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Podczas owulacji mogą pojawiać się dolegliwości bólowe. Jeśli są one uciążliwe można zastosować doraźne leczenie objawowe lub rozważyć stosowanie antykoncepcji hormonalnej celem długotrwałego zmniejszenia dolegliwości.
Czy brak śluzu w dni płodne może wskazywać na bezpłodność?
W dni płodne nie występuje u mnie przezroczysty śluz, czy to może oznaczać, że mogą być jakies problemy z płodnością lub jestem bezpłodna?
Nie musi to oznaczać problemów z płodnością. W razie wątpliwości sugeruję jednak konsultację ginekologiczną z badaniem ultrasonograficznym i ewentualną dalszą diagnostykę w kierunku zaburzeń owulacji jeśli będzie to zasadne.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
nie, ale należy wykonac badania hormonalne
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nie musi to oznaczać problemów z płodnością. W razie wątpliwości sugeruję jednak konsultację ginekologiczną z badaniem ultrasonograficznym i ewentualną dalszą diagnostykę w kierunku zaburzeń owulacji jeśli będzie to zasadne.
Czy powinnam wykonać jeszcze jakieś inne badania?
Ok. 2 lata temu pojawiły się u mnie delikatne zmiany skórne na jednym policzku, przypominające zaskórniki zamknięte. Widoczne są one głównie pod światło, choć na twarzy zauważyć można czerwonawe przebarwienia. Dermatolog zdiagnozował to jako trądzik pospolity, przepisał leki....
Zalecana kontrolna wizyta u dermatologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u dermatologa.
Jak poprawić swój stan cery?
Mam 25 lat i zmagam się z dziurkami na policzkach i nie mam pojęcia jak to zrobić, aby były mniej widoczne i żeby mieć w końcu ładną buzię. Co mam zrobić? 
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Stosowanie leku na trądzik po wykonaniu makijażu permanentnego.
Czy jeśli miałabym świeżo wykonany makijaż permanentny brwi, to ile czasu musi minąć, abym mogła zacząć przyjmować lek na trądzik, tak aby nie naruszyć makijażu brwi? Naskórek będzie się złuszczać podczas kuracji, dlatego obawiam się, że makijaż permanentny też się złuszczy.
Zalecana konsultacja z dermatologiem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dermatologiem prowadzącym.
Jakie działania podjąć, jeżeli od lat nie mogę pozbyć się trądziku?
Mam 33 lata i od 20 lat walczę z trądzikiem, przez ten czas przeszłam już kuracje antybiotykami, zmiany pielęgnacji cery, zabiegi kosmetyczne, próbowałam też diet, były suplementacje witamin (wszystko w konsultacji z lekarzem i kosmetologiem), badania krwi w normie (hormony...
Jest wiele metod walki z trądzikiem. Należy zgłosić się do dermatologa, który zajmuje się tym problemem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest wiele metod walki z trądzikiem. Należy zgłosić się do dermatologa, który zajmuje się tym problemem.
Czego objawem może być nagłe pojawianie się krostek na twarzy?
Od jakiegoś tygodnia na policzkach pojawiają mi się czerwone krostki. Na początku były to pojedyńcze wypryski, jednak teraz objawy nasiliły się i pojawiają się skupiska krostek, również pod oczami. Podkreślam, że nigdy wcześniej takie sytuacje nie miały miejsca i nie mam...
Konieczna jest konsultacja wstępna na wizycie u lekarza rodzinnego, na videoporadzie lub na wizycie stacjonarnej. Trzeba zebrać wywiad oraz przyjrzeć się tej zmianie. Zapraszam na konsultację online.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Do postawienia odpowiedzi na to pytanie niezbędna jest ocena zmian badaniem fizykalnym oraz zebranie szczegółowego wywiadu. Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego bądź dermatologa.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dzień dobry, proponuje ocenić zmiany - zapraszam na konsultacje online - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest konsultacja wstępna na wizycie u lekarza rodzinnego, na videoporadzie lub na wizycie stacjonarnej. Trzeba zebrać wywiad oraz przyjrzeć się tej zmianie. Zapraszam na konsultację online.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Beata Lipska
psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Umów wizytę
Rekomendowana konsultacja podczas wizyty stacjonarnej z lekarzem.
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecam wizyte u dermatologa oraz poszerzenie diagnostyki o badania laboratoryjne
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego bądź dermatologa.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wskazana konsultacja dermatologiczna.
Czy tryb życia i sytuacje stresowe mogą powodować nawroty trądziku?
Czy po kuracji lekiem na trądzik warto ją powtórzyć, jeżeli nastąpił delikatniejszy nawrót? Czy ponowne pojawienie się trądziku może być spowodowane dużym stresem oraz nieodpowiednią dietą?
Zasadność powtórzenia terapii powinien ocenić dermatolog po uprzedniej konsultacji. Niewłaściwa dieta, stres czy współistniejące choroby mogą mieć niebagatelny wpływ na występowania zmian trądzikowych. Warto również ocenić ewentualne podłoże hormonalne zmian wykonując zalecone przez lekarza badania laboratoryjne.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zarówno stres jak i niewłaściwa dieta mogą przyczyniać się do zaostrzenia/nawrotu zmian skórnych. Warto skonsultować obecnie występujące zmiany z lekarzem dermatologiem (najlepiej tym, który prowadzi/prowadził leczenie). W przypadku braku wiedzy na temat odpowiedniej diety-proszę skonsultować się z dietetykiem.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zasadność powtórzenia terapii powinien ocenić dermatolog po uprzedniej konsultacji. Niewłaściwa dieta, stres czy współistniejące choroby mogą mieć niebagatelny wpływ na występowania zmian trądzikowych. Warto również ocenić ewentualne podłoże hormonalne zmian wykonując zalecone przez lekarza badania laboratoryjne.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dieta i stres mogą nasilać zmiany trądzikowe - w celu oceny - zapraszam na konsultacje - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zarówno stres, jak i niewłaściwa dieta mogą mieć wpływ na ponowne pojawienie się zmian skórnych. Zalecana konsultacja z lekarzem dermatologiem.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak mogą. Proszę zgłosić się do Dermatologa.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Niewłaściwa dieta i stres mogą powodować nawrót trądziku. Kolejna terapia antybiotykiem wymaga konsultacji z dermatologiem prowadzącym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, dieta i stres mogą wpływać na pojawienie się zmian trądzikowych, o leczeniu powinien zdecydować dermatolog.
Czy bakterie wykryte na skórze mogą mieć związek z nawracającym trądzikiem?
Na mojej skórze z przesiewu bakterii (zleconego przez dermatologa po nieudanych terapiach przeciwtrądzikowych) wykryto bakterie staphylococcus spp. -koag.neg. w ilości nielicznej. Czy może miec to związek z powstajacymi nieustanie zmianami trądzikowymi na twarzy skóry? Dodam,...
Należałoby ocenić zmiany, proponuje wysłać do mnie zdjęcia przez aplikacje podczas wizyty wraz z wynikami badań. W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Dawid Luwański
Umów wizytę
w zależności od rodzaju bakterii, mogą miec wpływ na tradzik
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tak, może mieć to związek z opisywanymi zmianami skórnymi.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Bakteria powodują trądzik, w szczególności te skórne. Proszę zaopatrzyć się w środki antybakteryjne.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należałoby ocenić zmiany, proponuje wysłać do mnie zdjęcia przez aplikacje podczas wizyty wraz z wynikami badań. W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna konsultacja dermatologiczna.
Czy kilka dni po powiększeniu ust mogę przyjąć antybiotyk?
2 dni temu powiększyłam usta, od jutra muszę brać antybiotyk w tabletkach na pryszcze. Czy mogę go już przyjmować skoro zabieg był wykonywany 2 dni temu? Czy lepiej odczekać jakiś czas?
Może Pani zacząć antybiotykoterapię bez czekania
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Może Pani zacząć antybiotykoterapię bez czekania
Jakie badania wykonać, aby odnaleźć przyczynę łojotoku i trądziku?
Jakie konkretnie badania hormonalne najlepiej wykonać poszukując przyczyny łojotoku, trądziku i nadmiernego wypadania włosów? Jakie androgeny konkretnie oznaczyć? W badaniu ginekologicznym w porządku, cykle regularne. Kobieta, 24 lat.
Poprowadzenie szczegółowej diagnostyki hormonalnej proponuję skonsultować ze specjalistą w tym zakresie. Poza oznaczeniem stężeń androgenów w określonych dniach cyklu diagnostykę należałoby poszerzyć też o inne osie hormonalne celem wykluczenia innych niż hiperandrogenemia przyczyn Pani dolegliwości.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Poprowadzenie szczegółowej diagnostyki hormonalnej proponuję skonsultować ze specjalistą w tym zakresie. Poza oznaczeniem stężeń androgenów w określonych dniach cyklu diagnostykę należałoby poszerzyć też o inne osie hormonalne celem wykluczenia innych niż hiperandrogenemia przyczyn Pani dolegliwości.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
należy skonsultować się z dermatologiem
Małgorzata Krasnodębska- Kiljańska
androlog, endokrynolog
Umów wizytę
Szanowna Pani zakres badań hormonalnych optymalnych dla Pani problemów zdrowotnych może byc ustalony na wizycie u endokrynologa po uzupełnieniu wielu innych informacji z wywiadu
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Trądzik nasilił się po zastosowaniu antybiotyku na jego wyleczenie.
Lekarz przepisał mi lek na trądzik do stosowania 2 razy dziennie. Stosuję to już 2 tydzień na skórę twarzy i mój trądzik nasilił się. Kolejną wizytę u dermatologa mam za tydzień. Czy powinnam przestać używać lek do tego czasu czy kontynuować leczenie?
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy ciągłe zaczerwienienie policzków może być skutkiem diety?
Mam 20 lat. Mój problem to nieustannie zaczerwienione policzki. Leczyłem się przeciwtrądzikowo - problem policzków lekko ustępował, ale praktycznie nie znikał. Skóra natychmiast robi się czerwona przy kontakcie ze słońcem. Problem dotyczy tylko policzków,...
W przypadku zaczerwienienia policzków, nie zawsze dieta jest przyczyną. Przyczyną może być wiele czynników, takich jak stres, choroby skóry, alergie, choroby autoimmunologiczne lub reakcje na kosmetyki. Jeśli podejrzewasz, że dieta jest przyczyną Twojego problemu, warto spróbować wyeliminować z diety potencjalne alergeny pokarmowe, takie jak orzechy, soję, gluten, nabiał czy jaja. Możesz również spróbować zmniejszyć spożycie pikantnych potraw i alkoholu, które mogą powodować zaczerwienienie skóry. Warto również zwrócić uwagę na skład kosmetyków, które używasz, i wybrać produkty o delikatnym działaniu, bez silnych substancji drażniących skórę. Dodatkowo, warto skonsultować się z dermatologiem/alergologiem, który może pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny i zalecić odpowiednie leczenie. W kwestii eliminacji produktów z diety najlepiej skontaktować się z dietetykiem. Pozdrawiam mgr Klaudia Ułamek Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Umów wizytę
W przypadku zaczerwienienia policzków, nie zawsze dieta jest przyczyną. Przyczyną może być wiele czynników, takich jak stres, choroby skóry, alergie, choroby autoimmunologiczne lub reakcje na kosmetyki. Jeśli podejrzewasz, że dieta jest przyczyną Twojego problemu, warto spróbować wyeliminować z diety potencjalne alergeny pokarmowe, takie jak orzechy, soję, gluten, nabiał czy jaja. Możesz również spróbować zmniejszyć spożycie pikantnych potraw i alkoholu, które mogą powodować zaczerwienienie skóry. Warto również zwrócić uwagę na skład kosmetyków, które używasz, i wybrać produkty o delikatnym działaniu, bez silnych substancji drażniących skórę. Dodatkowo, warto skonsultować się z dermatologiem/alergologiem, który może pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny i zalecić odpowiednie leczenie. W kwestii eliminacji produktów z diety najlepiej skontaktować się z dietetykiem. Pozdrawiam mgr Klaudia Ułamek Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Czy węzeł chłonny może być powiększony przez trądzik?
Mój syn ma 14 lat. 8 miesięcy temu powiększył mu się węzeł chłonny, więc zrobiłam badania krwi, ale wyszły w porządku. Lekarz stwierdził, że to od ostrego trądziku na plecach i od tamtej pory węzeł był lekko powiększony, ale teraz mu się jeszcze powiększył...
Proszę wrócić do lekarza, powtórzyć badania, jeżeli lekarz uzna za wskazane zleci badanie węzła.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proszę wrócić do lekarza, powtórzyć badania, jeżeli lekarz uzna za wskazane zleci badanie węzła.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Myślę, że dobrze byłoby powtórzyć badania i wykonać USG powiększonego węzła
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecam USG węzła chłonnego i poszerzenie diagnostyki
Izotretynoina na trądzik różowaty?
Czy doustna izotretynoina pomoże zwalczyć silny stan trądziku różowatego? Czy lek ten również spowoduje zahamowanie silnego zaczerwienienia które towarzyszy tej chorobie?
Izotretynoina nie jest zarejestrowana w leczeniu trądziku różowatego
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Izotretynoina nie jest zarejestrowana w leczeniu trądziku różowatego
Uporczywy trądzik po założeniu spirali antykoncepcyjnej
Mam trądzik od 5 lat nic mi nie pomogło, a gdy ginekolog założył mi spiralę z hormonami, to trądzik się nasilił, nigdy takiego nie miałam więc teraz biorę tabletki na trądzik. Moje pytanie brzmi: czy po kuracji trądzik i tak mi wróci jeśli nie wyjmę tej spirali? Bo ona...
Najprawdopodobniej wkładka nie jest przyczyną nasilenia dolegliwości, bo mimo wszystko uwalniane dawki hormonów są minimalne. Terapia aktualnie stosowanym lekiem może przynieść trwałą poprawę, ale jeśli przyczyna leży w zaburzeniach hormonalnych to rozważyć proszę też inne preparaty pod kontrolą lekarza ginekologa lub endokrynologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Najprawdopodobniej wkładka nie jest przyczyną nasilenia dolegliwości, bo mimo wszystko uwalniane dawki hormonów są minimalne. Terapia aktualnie stosowanym lekiem może przynieść trwałą poprawę, ale jeśli przyczyna leży w zaburzeniach hormonalnych to rozważyć proszę też inne preparaty pod kontrolą lekarza ginekologa lub endokrynologa.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wydaje mi się ze to nie spirala wywołała nasilenie trądziku. Proszę umówić się na wizytę do dermatologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak lepiej wymienić na wkładkę bez hormonów
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna u dermatologa.
Czy to mogą być efekty uboczne antykoncepcji hormonalnej?
Mam pytanie odnośnie tabletek antykoncepcyjnych, od 4 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne, przed rozpoczęciem 4 opakowania skutków ubocznych żadnych nie było, więc postanowiliśmy wraz z ginekologiem zacząć antykoncepcje właśnie owymi tabletkami. Jestem w połowie 4 opakowania i tu...
Zalecana konsultacja u lekarza, który przepisał antykoncepcję.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u lekarza, który przepisał antykoncepcję.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z