1. Artykuły
  2. Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?

Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?

W ciągu cyklu miesiączkowego istnieje czas, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest szczególnie wysokie. Czym są dni płodne i jak je oszacować?

Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko? Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?
Spis treści
Cykl miesiączkowy Dni płodne Dni niepłodne Sposoby obliczania dni płodnych i niepłodnych Kalendarzyk Testy owulacyjne Obserwacja śluzu Metoda termiczna Objawy owulacji

Cykl miesiączkowy

 

Dla zrozumienia pojęć związanych z dniami płodnymi niezbędne jest zapoznanie się z pewnymi definicjami dotyczącymi cyklu menstruacyjnego. W cyklu miesiączkowym kobiety następują po sobie kolejne etapy, dzięki którym organizm w wyniku zmian hormonalnych przygotowuje się do zapłodnienia. Długość jednego cyklu wynosi średnio 28 dni (od 21 do 35 dni), choć jest to kwestia mocno indywidualna. Błędnym założeniem jest, iż owulacja występuje zawsze w połowie cyklu, czyli stereotypowo w 14 dniu. Moment owulacji wyznaczamy odejmując liczbę 14 od czasu trwania cyklu. Czyli np., jeśli cykl trwa 31 dni, owulacja nastąpi w 17 dniu cyklu. Za pierwszy dzień cyklu uznajemy pierwszy dzień krwawienia.

 

arrow Bezpłatne badania prenatalne dla wszystkich ciężarnych. Ważne zmiany
arrow Poród przedwczesny. O czym każda ciężarna powinna wiedzieć
arrow Nie każda ciąża kończy się porodem. Ginekolog wyjaśnia czym jest obumarcie płodu
arrow Jakie badania przed zajściem w ciążę?
arrow USG w ciąży. Czego mogą dowiedzieć się rodzice i lekarz?
arrow Konflikt serologiczny w ciąży. Kiedy jest groźny dla dziecka?

Dni płodne

 

Dniami płodnymi określamy czas, kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, czyli połączenia dojrzałej komórki jajowej z plemnikiem. Jest to możliwe podczas owulacji, czyli w momencie gdy dojrzały oocyt II rzędu zostaje uwolniony z pęcherzyka Graffa, przedostaje się do jajowodu i jako komórka jajowa gotowy jest do zapłodnienia. Dni płodne występują więc w tzw. okresie okołoowulacyjnym, czyli 3 dni przed owulacją i 2 dni po jej wystąpieniu. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona do 24h od jej uwolnienia, rozpoczyna się proces jej obumierania. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach może dochodzić do fluktuacji w zakresie cyklu menstruacyjnego i obliczone dni płodne mogą okazać się niekoniecznie jedynym czasem, kiedy istnieje szansa na zajście w ciążę. Do wahań cyklu mogą przyczyniać się sytuacje takie jak: choroby, zmiany nastroju, wahania wagi czy stres.

 

Dni niepłodne

 

Dni niepłodne występują w tzw. fazach niepłodności względnej oraz bezwględnej. Fazę niepłodności względnej traktujemy jako czas przed owulacją. Jako początek tej fazy uznajemy pierwszy dzień cyklu, czyli krwawienie. Komórka jajowa w tym okresie jest jeszcze niedojrzała i teoretycznie nie powinno dojść wtedy do zapłodnienia. W czasie tego etapu śluz jest lepki i występuje w małych ilościach. Faza niepłodności bezwzględnej natomiast występuje po owulacji i  jest to moment, kiedy teoretycznie obumarła komórka jajowa nie może brać udziału w zapłodnieniu. Należy pamiętać jednak, że plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych 2-3, do 5 dni, stąd trzeba wziąć to pod uwagę jeśli ktoś nie planuje dziecka, a zamierza współżyć pod koniec tej fazy. W tym okresie śluzu jest stosunkowo niewiele, może mieć kremową konsystencję.

 

Sposoby obliczania dni płodnych i niepłodnych

 

Umiejętność oszacowania prawdopodobieństwa zajścia w ciążę w czasie cyklu jest niezwykle przydatna w kontekście planowania powiększenia rodziny, a także uniknięcia ewentualnej ciąży. Warto więc wiedzieć jak obliczyć dni płodne, na co istnieje kilka metod.

 

Kalendarzyk

 

Metoda ta jest jedną z podstawowych i uważanych za najskuteczniejszą do obliczania dni płodnych. Dzięki regularnemu odnotowywaniu wystąpienia krwawienia menstruacyjnego oraz czasu jego trwania możliwe jest określenie długości cyklu i momentu owulacji, a co za tym idzie dni płodnych i niepłodnych. Dla ułatwienia określenia tego okresu dostępnych jest wiele aplikacji, w których odnotowuje się początek i koniec krwawienia co miesiąc, a także objawy towarzyszące poszczególnym fazom cyklu, co ułatwia prognozowanie przebiegu kolejnych cykli oraz określenie dni płodnych.

 

W celu ułatwienia korzystania z metody kalendarzykowej stworzyliśmy kalkulator dni płodnych opierający się na dacie ostatniej miesiączki i czasie trwania ostatniego cyklu. Po zaznaczeniu  tych danych, program określa moment, w którym szansa na zajście w ciążę jest największa.

 

Testy owulacyjne

 

Jeśli chodzi o wykonanie testu owulacyjnego, niczym nie różni się on w tym względzie od testu ciążowego. Kupimy go w aptekach bez recepty. Narzędzie to może okazać się bardzo przydatne w kontekście tego, że nie w każdym cyklu musi nastąpić owulacja. Zasada testu owulacyjnego opiera się na wykrywaniu stężenia hormonu luteinizującego (LH) równego lub wyższego 25-30 mIU/ml w moczu. Odpowiada on za stymulację owulacji, a jego wyrzut następuje ok. 24-36h przed owulacją.

 

UWAGA! U kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS) test ten może okazać się niemiarodajny, bowiem poziom LH  ulega różnym wahaniom podczas cyklu menstruacyjnego. W przypadku przyjmowania leków hormonalnych również może się okazać, że test owulacyjny ma niską skuteczność w przewidywaniu dni płodnych. W tych sytuacjach jego wynik dobrze jest skonsultować z lekarzem.

 

W razie wszelkich wątpliwości na konsultację ginekologiczną możesz umówić się online, bez wychodzenia z domu. Jest to niezwykle wygodna możliwość omówienia symptomów i wyników wcześniej wykonanych badań.

 

Obserwacja śluzu

 

Na podstawie konsystencji, barwy i zapachu śluzu możliwe jest przybliżone oszacowanie momentu cyklu miesiączkowego, co wynika z wahań w poziomie hormonów płciowych, czyli estrogenu i progesteronu. Tzw. śluz płodny, tzn. występujący w czasie, kiedy prawdopodobieństwo zapłodnienia jest największe, charakteryzuje gładka konsystencja oraz przejrzystość. Wyglądem może przypominać białko surowego jaja. Przyjmuje się, że czym śluz jest bardziej wodnisty i przejrzysty, tym większa jest szansa na zajście w ciążę. Jego zadaniem jest ochrona plemników, które znalazły się w drogach rodnych, a także ułatwienie dotarcia do komórki jajowej.

 

 

W trakcie dni niepłodnych natomiast, podczas gdy wzrasta poziom progesteronu, śluz jest zdecydowanie gęstszy, czemu często towarzyszy uczucie suchości. Jego barwa może przybierać żółtawy odcień i nie jest on już przezroczysty. Jego zadanie polega na ochronie dróg rodnych przed infekcjami, a także w tym kontekście na niedopuszczeniu plemników do komórki jajowej.

 

Metoda termiczna

 

Sposób ten opiera się na codziennym mierzeniu temperatury ciała, najlepiej o tej samej porze, zaraz po przebudzeniu. Jako, że pomiar temperatury ciała powinien być o ok. 0,2 st. C wyższy podczas dni płodnych, tak ważne jest skrupulatne notowanie. Metoda ta jednak ma stosunkowo niską skuteczność, ponieważ o wahaniach temperatury ciała decyduje wiele różnych czynników, w tym infekcje.

 

Objawy owulacji

 

Prócz wyżej wymienionych symptomów towarzyszących owulacji (wygląd śluzu, podwyższenie temperatury ciała) mogą o niej świadczyć także ból podbrzusza, zmiany trądzikowe na twarzy, bolesność piersi czy podwyższone libido.

 

Najskuteczniejszym sposobem predykcji dni płodnych będzie oczywiście połączenie wszystkich wyżej wymienionych metod. Należy jednak pamiętać, że zwiększenie częstotliwości stosunków płciowych niekoniecznie musi wpłynąć na wzrost prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Wielokrotne zbliżenia prowadzą do częstych ejakulacji, co może skutkować zmniejszeniem ilości plemników w nasieniu. Podczas planowania zajścia w ciążę zaleca się współżycie 3 dni przed przewidywaną owulacją i kontynuowanie stosunków codziennie przez następne 4 dni.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Ból jajników i podbrzusza w trakcie dni płodnych
Mam dzisiaj dni płodne i bardzo bolą mnie jajniki i podbrzusze. Wzięłam lek przeciwbólowy i ból stał się trochę mniejszy. Są na to jakieś porady?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Ból owulacyjny jest związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa - trwa od kilku minut do 2-3 dni. W łagodzeniu bólu stosuje się paracetamol i ibuprofen, można w bolące miejsce przyłożyć poduszkę termiczną lub wziąć ciepłą kąpiel.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Oczywiście proszę porozmawiać z mama, babcią, lekarzem rodzinnym, ginekologiem.
Dawid Luwański
Umów wizytę
można zastosować leki w drugiej fazie cyklu które złagodzą lub zniwelują dolegliwości
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Podczas owulacji mogą pojawiać się dolegliwości bólowe. Jeśli są one uciążliwe można zastosować doraźne leczenie objawowe lub rozważyć stosowanie antykoncepcji hormonalnej celem długotrwałego zmniejszenia dolegliwości.
Czy brak śluzu w dni płodne może wskazywać na bezpłodność?
W dni płodne nie występuje u mnie przezroczysty śluz, czy to może oznaczać, że mogą być jakies problemy z płodnością lub jestem bezpłodna?
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
nie, ale należy wykonac badania hormonalne
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nie musi to oznaczać problemów z płodnością. W razie wątpliwości sugeruję jednak konsultację ginekologiczną z badaniem ultrasonograficznym i ewentualną dalszą diagnostykę w kierunku zaburzeń owulacji jeśli będzie to zasadne.
Czy mogli się pomylić? Może wykonać dodatkowo test z krwi? 
9 dni po spóźnionym okresie zrobiłam test ciążowy z porannego moczu - wyszedł negatywny. Byłam na 2 usg .jeden lekarz powiedział, że ciąży w macicy nie ma tylko jakiś tan zapalny. Drugi też nie widział ciąży, tylko jakąś jasną plamę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ginekologa z badaniem USG.
Czy na usg już powinna być widoczna ciąża? Co może hamować okres?
Od 9 dni spóźnia mi się okres, robiłam 3 testy wszystkie negatywne. Dziś byłam u lekarza - ciąży w macicy nie widzi, ale powiedział, że widzi jakąś plamkę i nie jest pewien czy to stan zapalny, czy ciąża pozamaciczna. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się WYŁĄCZNIE z lekarzem, który wykonywał USG.
Czy są jakieś leki bezpiecznie w ciąży, które można brać? Jak leczyć takie przeziębienie?
Jestem w 14 tygodniu ciąży, dopadło mnie jakieś prawdopodobnie zapalenie gardła, ponieważ zaczęło się od chrypy i bólu gardła, gardło zaczerwienione. Dzisiaj doszła temperatura 37,5 wieczorem 38. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza. Po zbadaniu wdroży odpowiednie leczenie, właściwe dla Pani stanu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ciąży leczenie kobiet jest mocno ograniczone ze względu na szereg działań teratogennych leków. Wskazana jest badanie fizykalne w Poradni POZ.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza
Czy jest szansa na kolejną zdrową ciążę?
Pierwsza ciąża — poronienie (puste jajo płodowe) druga — zdrowe dziecko ciąża idealna, wyniki książkowe, trzecia poronienie. Co może być nie tak? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna z lekarzem ginekologiem.
Czy powinniśmy szukać już pomocy lekarskiej?
Staramy się o dziecko od 5 miesięcy. Wcześniej była ciąża 2 miesiącach starań, która skończyła się poronieniem. Żona miała zabieg łyżeczkowania macicy, a teraz ma drobne krwawienia przed okresem. Mamy po 35 lat. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ginekologa, który po zebraniu szczegółowego wywiadu, zapoznaniu się z dokumentacją, zbadaniu żony - ukierunkuje dalsze postępowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Należy udać się do lekarza prowadzącego oraz ginekologa. Często przygotowanie do ciąży wymaga także zmiany nawyków żywieniowych oraz diety. Pozdrawiam, mgr Żaneta Petryka
Ciąża, a kłucie w piersi.
Jestem w ciąży w 6 miesiącu. Dlaczego delikatne rwanie lub kłucie odczuwam w jednej piersi w okolicy sutka, a w drugiej piersi jest to bardzo sporadyczne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ciązy ból sutka może występować najcześciej w I i II symestrze.
Plamienia w 7 tygodniu ciąży.
Witam. Jestem w 7 tygodniu ciąży, która przebiega prawidłowo, serduszko bije. Jedyną ciekawostką jest to, że pojawiają się plamienia, ale ewidentnie są one spowodowane tym, że zrobię przysłowiową "dwójkę" bo pojawiają się tylko raz lub dwa razy w ten dzień, kiedy jest ta...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Czy w ciąży można chodzić na solarium?
Jestem w 13 tygodniu i się zastanawiam właśnie czy można.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Działanie solarium jest szkodliwe w każdym przypadku.
Czy to wczesny objaw poronienia? Bądź początek poronienia?
Dzień dobry, jestem w 6 tygodniu ciąży. 4 dni temu potwierdziłam ciążę. Dolegliwości takie jak ból podbrzusza oraz tkliwość piersi ustały wczoraj. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę umówić wizytę stacjonarną u lek ginekologa.
Czy powinnam przyjąć szczepionkę? 
Na co dzień pracuje i mieszkam w Wielkiej Brytanii. Aktualnie jestem w 18 tygodniu ciąży. Przychodnia rodzinna i położne (ponieważ od początku ciąży nie miałam ani jednej wizyty z ginekologiem) bombardują mnie zaproszeniami na szczepienie różnej maści oraz na krztusiec już od 16 tygodnia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Szczepienia te są zalecane w trakcie ciąży. Należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy leczenie zęba tzn. borowanie, plombowanie albo usuwanie kamienia może mi zaszkodzić, pogorszyć krwiaka?
Jestem w 18 tygodniu ciąży i mam 8 cm krwiaka podkosmówkowego. Mogę się ruszać, ale oszczędzać. Mam za kilka dni zaplanowaną wizytę u dentysty i nie wiem, czy mogę iść. Wizytę u mojego ginekologa mam dopiero za miesiąc. Proszę o poradę, nie wiem, co robić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy można nam współżyć podczas mojej miesiączki? 
Jestem nosicielką wirusa HIV, wykryty szybko i podjęte zostało leczenie lekami. Aktualnie HIV RNA - nie wykryto. Mój partner nie jest nosicielem, zabezpieczamy się prezerwatywa, ale chcieliśmy przestać (planujemy niedługo starania o dziecko), czy gdybyśmy przestali używać prezerwatywy to,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Czy podwyższona temperatura w czasie gorączki występuje także w drogach rodnych i może tam zniszczyć plemniki?
Staramy się z mężem o dziecko. Do współżycia doszło raz ok 2 dni przed spodziewaną owulacją, a ja na drugi dzień dostałam gorączki 38,0 która trwała dwie doby. W czasie gorączki najprawdopodobniej wystąpiła owulacja (dużo płynnego śluzu i czułam pęknięcie pęcherzyka). Czy moja...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy jest się czym denerwować?
Jestem w 10+5 tc ciąży zauważyłam dziś niewielkie plamienie na bieliźnie w kolorze brązowym dosłownie dwie plamki. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę.
Co mam dalej robić? Czy może cierpliwie czekać?
Pod koniec sierpnia albo początek września 2023 odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, dlatego że zaczęliśmy z mężem starać się o dziecko. Pierwsze 2 miesiączki były regularne, a później się zaczęło przesuwanie o parę dni, a ostatnie miesiączki po ponad tydzień się poprzesuwały. W lutym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4