1. Artykuły
  2. Ciemieniucha u niemowlaka. Czy rodzice powinni się niepokoić?

Ciemieniucha u niemowlaka. Czy rodzice powinni się niepokoić?

Charakterystyczne grube, żółte łuski na głowie niemowlaka - to ciemieniucha. Jest chorobą łagodną, nie zagraża zdrowiu malucha i nie musi być powodem do niepokoju - zapewnia nasza ekspertka, dermatolog Dominika Ziółkowska-Banasik. Zdarza się jednak, że mimo podejmowanych przez rodziców wysiłków ciemieniucha nie ustępuje, a zmiany rozprzestrzeniają się. Co wtedy robić? Odpowiadamy w artykule. 

Ciemieniucha u niemowlaka. Czy rodzice powinni się niepokoić? Ciemieniucha u niemowlaka. Czy rodzice powinni się niepokoić?
Spis treści
Co to jest ciemieniucha? Domowe sposoby na ciemieniuchę Z ciemieniuchą do lekarza Dermatolog o mitach na temat ciemieniuchy

Co to jest ciemieniucha?

 

Ciemieniucha to łagodna forma łojotokowego zapalenia skóry. Charakteryzuje się występowaniem grubych, żółtych łusek na skórze głowy, choć zmiany mogą rozprzestrzeniać się również na okolicę zauszną, tułów, kończyny, w okolice fałdów skóry.

 

Ciemieniucha jest związana z nadprodukcją gruczołów łojowych. Już w 17 tygodniu życia płodowego gruczoły łojowe są stymulowane do produkcji, a ich aktywność związana jest z hormonami - androgenami. Przypuszcza się, że ciemieniuchę może też nasilać obecność na skórze grzybów drożdżopodobnych - tłumaczy dermatolog Dominika Ziółkowska-Banasik.

 

Jak zapewnia, ciemieniucha nie boli, może - lecz nie musi - swędzieć. Jest chorobą łagodną, nie zagraża zdrowiu malucha i nie musi być powodem do niepokoju. Często ustępuje sama przed 2-3 miesiącem życia, choć może pojawiać się nawet u kilkuletnich dzieci.

arrow Pseudokrup. Jak ulżyć dziecku ze „szczekającym” kaszlem?
arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Krztusiec. Szczególnie niebezpieczny u niemowląt
arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?
arrow Straszenie dzieci. Kiedy rodzice serwują dzieciom lęki i nieufność

Domowe sposoby na ciemieniuchę

 

Jak w warunkach domowych poradzić sobie z ciemieniuchą? Nasza ekspertka odpowiada:

 

W zwalczaniu ciemieniuchy są pomocne delikatne środki złuszczające i specjalnie przeznaczone szampony. Warto sięgnąć również po specjalne oliwki dla niemowląt, które zmiękczają łuskę i ułatwiają jej delikatne wyczesanie.

 

I podpowiada:

 

Oliwkę po wmasowaniu w skórę głowy trzeba pozostawić na kilka godzin, a następnie po wyczesaniu łuski miękką szczoteczką umyć włosy delikatnym szamponem. Proponuję zainwestować w środki atestowane, przeznaczone dla  dzieci. Mamy wówczas pewność, że nie podrażnimy główki dziecka.

 

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą, która może w pewnych sytuacjach nawracać. Dlatego warto pamiętać, że oprócz stosowania specjalnych kosmetyków, trzeba unikać przegrzewania bobaska.

 

Czego nie wolno robić z ciemieniuchą, a co jest dosyć powszechnym procederem to zdrapywanie łusek.

 

Ciemieniuchy nie wolno drapać. Nie powinno się również w agresywny sposób, „na siłę” usuwać łuski, żeby nie podrażnić delikatnej skóry dziecka. W zwalczaniu ciemieniuchy nie wolno również używać preparatów na bazie alkoholu - zwraca uwagę dermatolog Dominika Ziółkowska-Banasik.

 

Z ciemieniuchą do lekarza

 

Kiedy zmiany nie ustępują, pomimo naszych starań, wtedy warto udać się z maluszkiem na wizytę u lekarza. Być może konieczne będzie zastosowanie preparatów przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych na receptę.

 

Na wizytę trzeba również wybrać się kiedy zmiany rozprzestrzeniają się na kolejne obszary skóry. Kiedy towarzyszy im świąd, sączenie lub kiedy przybierają nietypowy wygląd - wylicza nasza ekspertka.

 

Lekarz po zebraniu wywiadu, zbadaniu dziecka i ewentualnie dodatkowych badań zróżnicuje ciemieniuchę z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, alergicznym zapaleniem skóry i innymi rzadziej występującymi schorzeniami.

 

Dermatolog o mitach na temat ciemieniuchy

 

Jak przyznaje dermatolog Dominika Ziółkowska-Banasik, w swoim gabinecie spotyka się z różnymi mitami związanymi z ciemieniuchą u niemowlaka.

 

Pierwszy i najważniejszy mit jaki trzeba obalić, to, że ciemieniucha bierze się z brudu. Ciemieniucha absolutnie nie jest związana z zaniedbaniem higienicznym i brakiem dbałości ze strony rodziców - podkreśla nasza specjalistka.

 

Drugim mitem, który często spotyka w swoim gabinecie jest obawa, że w związku z ciemieniuchą należy odstawić dziecko od piersi.

 

Ciemieniucha może występować zarówno u dzieci karmionych piersią, mlekiem modyfikowanym, ale również u starszych dzieci, które spożywają „dorosłe jedzenie” i zakończyły już proces rozszerzania diety - przyznaje na koniec.

Dominika Ziółkowska-Banasik dermatolog 5.00 / 10 opinii artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Dermatolog. Jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pracuje w Klinicznym Oddziale Dermatologii, Chorób Wewnętrznych i Alergologii w Zabrzu. Jest asystentem dydaktycznym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie przekazuje wiedzę z dziedziny dermatologii i wenerologii. Swoich pacjentów traktuje holistycznie, oceniając choroby skóry w odniesieniu do ogólnego stanu zdrowia. Szczególne zainteresowanie poświęca chorobom tkanki łącznej i leczeniu łuszczycy. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy na początku zażywania leku na trądzik można stosować depilację laserową?
Biorę tabletki dopiero piąty dzień łącznie z dzisiaj. Czy jeżeli jutro zrobiłabym depilację laserową linii brzucha (czyli niewielki fragment skóry) jest duże prawdopodobieństwo na jakieś przebarwienia i komplikacje?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który przepisał konkretny preparat.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Należy to skonsultować z lekarzem, który wdrożył konkretne leczenie farmakologiczne.
O czym może świadczyć pokrzywka na łokciach oraz na przedramieniu?
Jestem osobą dorosłą. Mam też straszny świąd skóry głowy. Co robić?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja dermatologiczna w warunkach stacjonarnych.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecana jest wizyta u dermatologa i w razie czego dietetyka może być to spowodowane złym żywieniem i brak witamin
Czy tak powinno być, czy to nietrafiona diagnoza?
Miałem wysypkę na ciele, dermatolog stwierdził ze świerzb, przepisał maść, jednak minął tydzień od zastosowania, wczoraj smarowałem się drugi raz, jak lekarz kazał, a poprawy nie widać, a wręcz mam wrażenie ze ciało swędzi mnie bardziej niż przed i wyskakują mi małe czerwone strasznie swędzące...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana kontrolna wizyta u dermatologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta kontrolna u dermatologa prowadzącego leczenie.
Co to może być za zmiana skórna?
Bardzo się niepokoje, bo 10 czerwca wyskoczyła mi plama na łydce. Jest długa. Takie 13 cm na 2/3 cm. Nie swędzi, nie piecze. Czasem jaśnieje, czasem jest czerwona. Z 2 miesiące wcześniej miałam bardzo podobna na udzie, mniejszą. Zeszła po miesiącu. Dermatolog podejrzewała atopowe zapalenie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń dermatologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Czy jest jakiś środek, którym mogłabym to smarować?
Od dłuższego czasu mam problem ze zmianami na skórze. Otóż po ugryzieniu komara (tak domniemam) zostają mi na skórze zaczerwienione, twarde guzki. Nie są one w żaden sposób bolesne, swędzące, jedynie wpływają na estetykę skóry, dlatego chciałabym się poradzić...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na konsultację dermatologiczną, lekarz po zbadaniu dobierze właściwe leczenie.
Co może być tego przyczyną i jak zdiagnozować taką przypadłość?
Mam problem, od jakiegoś czasu boli mnie ciało (skóra też) przy lekkim dotyku i robią mi się samoistnie siniaki. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza (rodzinnego, internisty) na wizytę stacjonarną.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Niedokłady wywiad, wskazana jest wizyta stacjonarna.
Czy jeśli zostanie ona zabezpieczona plastrem, to zagoi się sama, czy jest to coś groźnego?
Moja mama ma na ciele sporo brodawek łojotokowych. Ostatnio podczas robienia czegoś zahaczyła taką brodawką o coś i ta brodawka się rozdrapała. Zaczęła krwawić, ale nie zerwała się całkowicie. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Czy jest to możliwe, że przez 5 lat nie miała ona żadnych objawów i zaraziła się ode mnie na samym początku, a objawy wystąpiły dopiero teraz?
Mam 31 lat i 6 lat temu miałam kontakt z osobą chorą na kłykciny kończyste i sam zostałem zarażony. Po 5 latach moja partnerka (inna osoba) zauważyła u siebie zmiany na skórze i są to kłykciny. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozował u partnerki kłykciny kończyste.
Mam pytanie dotyczące depilacji laserowej i bielactwa.
Mam plamy bielactwa np. na dłoniach. Zabieg depilacji chciałbym wykonać na plecach, gdzie nie mam takich plam. Czy mogę wykonać taki zabieg, czy powinienem w pełni zrezygnować z depilacji laserowej?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Czym może być spowodowana wysypka?
Mam problem z twarzą - wyskakuje mi wysypka już od jakiegoś czasu pojawia się nagle i samoistnie znika po 5/6 dniach. Początkowo była lekka, teraz doszedł rumień na twarzy, występuje gorączka, bóle głowy i piekące oczy. Na twarzy występują małe białe „grudki” a pod nimi rumień....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Co mogę jeszcze zrobić, aby pozbyć się trądziku? 
Od dłuższego czasu mam trądzik różowaty, cera jest w złym stanie. Biorę antybiotyk od 4 miesięcy i maści chyba przetestowałam wszystkie. Nie jem ostrego gorącego itp. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Bardzo możliwe, że wymagana jest też zmiana nawyków żywieniowych i diety. Zapraszam na konsultacje dietetyczne.
Czy to normalne zjawisko przy pieprzykach?
Dlaczego niektóre płaskie pieprzyki z dzieciństwa zjaśniały (2 pieprzyki), niektóre ściemniały, a niektóre są jasne i ciemne pieprzyki na rękach? Mam 26 lat. Nie opalałam się. Byłam u lekarza, ale nic nie stwierdził.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Jeśli Była Pani na wizycie stacjonarnej .To powodem tych zmian jest juz wiek w wraz nimi zmiany hormonalne.
Jestem w końcówce pierwszego trymestru ciąży, od dziecka mam problemy z AZS a od niedawna potwierdzoną insulinoopornością.
Słyszałam, że są probiotyki, których przyjmowanie w trakcie ciąży może ograniczać ryzyko zachorowania dziecka na alergię i atopię oraz ograniczyć negatywne skutki insulinooporności dla mnie. Jednak ani mój ginekolog, ani dermatolog nie są w stanie nic konkretnego mi doradzić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy dopytać o szczegóły u źródła, od którego słyszała Pani o takim preparacie.
Czy są jakieś środki dostępne bez recepty, które by mi doraźnie pomogły?
Ostatnio zaczął mnie męczyć świąd całego ciała, swędzenie nie ustaje nawet na chwilę, sypiam przez to dopiero gdy padnę ze zmęczenia raz na kilka dni. Żadne kremy nie dają efektu, jednie ruch, zimne kompresy i picie dużych ilości płynów dają minimalny efekt, z czego do tego ostatniego nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
zalecana wizyta stacjonarna u dermatologa
Czy to może być coś poważnego, czy może tylko jakieś uczulenie?
Dzisiaj zauważyłam nagle guzek zaraz nad sutkiem prawej piersi. Jest on bolący przy dotyku, twardy, zaczerwieniony i swędzi jak od ugryzienia komara. Jest on podłużny na jakieś 2 cm. Wcześniej go nie zauważyłam, dopiero późnym wieczorem. Wcześniej nie czułam najmniejszych zmian w tym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę