1. Artykuły
  2. Ciemieniucha u niemowlaka. Czy rodzice powinni się niepokoić?

Ciemieniucha u niemowlaka. Czy rodzice powinni się niepokoić?

Charakterystyczne grube, żółte łuski na głowie niemowlaka - to ciemieniucha. Jest chorobą łagodną, nie zagraża zdrowiu malucha i nie musi być powodem do niepokoju - zapewnia nasza ekspertka, dermatolog Dominika Ziółkowska-Banasik. Zdarza się jednak, że mimo podejmowanych przez rodziców wysiłków ciemieniucha nie ustępuje, a zmiany rozprzestrzeniają się. Co wtedy robić? Odpowiadamy w artykule. 

Ciemieniucha u niemowlaka. Czy rodzice powinni się niepokoić? Ciemieniucha u niemowlaka. Czy rodzice powinni się niepokoić?
Spis treści
Co to jest ciemieniucha? Domowe sposoby na ciemieniuchę Z ciemieniuchą do lekarza Dermatolog o mitach na temat ciemieniuchy

Co to jest ciemieniucha?

 

Ciemieniucha to łagodna forma łojotokowego zapalenia skóry. Charakteryzuje się występowaniem grubych, żółtych łusek na skórze głowy, choć zmiany mogą rozprzestrzeniać się również na okolicę zauszną, tułów, kończyny, w okolice fałdów skóry.

 

Ciemieniucha jest związana z nadprodukcją gruczołów łojowych. Już w 17 tygodniu życia płodowego gruczoły łojowe są stymulowane do produkcji, a ich aktywność związana jest z hormonami - androgenami. Przypuszcza się, że ciemieniuchę może też nasilać obecność na skórze grzybów drożdżopodobnych - tłumaczy dermatolog Dominika Ziółkowska-Banasik.

 

Jak zapewnia, ciemieniucha nie boli, może - lecz nie musi - swędzieć. Jest chorobą łagodną, nie zagraża zdrowiu malucha i nie musi być powodem do niepokoju. Często ustępuje sama przed 2-3 miesiącem życia, choć może pojawiać się nawet u kilkuletnich dzieci.

arrow Samodzielność przedszkolaka. Psycholog: powstrzymaj się od wyręczania
arrow Pseudokrup. Jak ulżyć dziecku ze „szczekającym” kaszlem?
arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Krztusiec. Szczególnie niebezpieczny u niemowląt
arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?

Domowe sposoby na ciemieniuchę

 

Jak w warunkach domowych poradzić sobie z ciemieniuchą? Nasza ekspertka odpowiada:

 

W zwalczaniu ciemieniuchy są pomocne delikatne środki złuszczające i specjalnie przeznaczone szampony. Warto sięgnąć również po specjalne oliwki dla niemowląt, które zmiękczają łuskę i ułatwiają jej delikatne wyczesanie.

 

I podpowiada:

 

Oliwkę po wmasowaniu w skórę głowy trzeba pozostawić na kilka godzin, a następnie po wyczesaniu łuski miękką szczoteczką umyć włosy delikatnym szamponem. Proponuję zainwestować w środki atestowane, przeznaczone dla  dzieci. Mamy wówczas pewność, że nie podrażnimy główki dziecka.

 

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą, która może w pewnych sytuacjach nawracać. Dlatego warto pamiętać, że oprócz stosowania specjalnych kosmetyków, trzeba unikać przegrzewania bobaska.

 

Czego nie wolno robić z ciemieniuchą, a co jest dosyć powszechnym procederem to zdrapywanie łusek.

 

Ciemieniuchy nie wolno drapać. Nie powinno się również w agresywny sposób, „na siłę” usuwać łuski, żeby nie podrażnić delikatnej skóry dziecka. W zwalczaniu ciemieniuchy nie wolno również używać preparatów na bazie alkoholu - zwraca uwagę dermatolog Dominika Ziółkowska-Banasik.

 

Z ciemieniuchą do lekarza

 

Kiedy zmiany nie ustępują, pomimo naszych starań, wtedy warto udać się z maluszkiem na wizytę u lekarza. Być może konieczne będzie zastosowanie preparatów przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych na receptę.

 

Na wizytę trzeba również wybrać się kiedy zmiany rozprzestrzeniają się na kolejne obszary skóry. Kiedy towarzyszy im świąd, sączenie lub kiedy przybierają nietypowy wygląd - wylicza nasza ekspertka.

 

Lekarz po zebraniu wywiadu, zbadaniu dziecka i ewentualnie dodatkowych badań zróżnicuje ciemieniuchę z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, alergicznym zapaleniem skóry i innymi rzadziej występującymi schorzeniami.

 

Dermatolog o mitach na temat ciemieniuchy

 

Jak przyznaje dermatolog Dominika Ziółkowska-Banasik, w swoim gabinecie spotyka się z różnymi mitami związanymi z ciemieniuchą u niemowlaka.

 

Pierwszy i najważniejszy mit jaki trzeba obalić, to, że ciemieniucha bierze się z brudu. Ciemieniucha absolutnie nie jest związana z zaniedbaniem higienicznym i brakiem dbałości ze strony rodziców - podkreśla nasza specjalistka.

 

Drugim mitem, który często spotyka w swoim gabinecie jest obawa, że w związku z ciemieniuchą należy odstawić dziecko od piersi.

 

Ciemieniucha może występować zarówno u dzieci karmionych piersią, mlekiem modyfikowanym, ale również u starszych dzieci, które spożywają „dorosłe jedzenie” i zakończyły już proces rozszerzania diety - przyznaje na koniec.

Dominika Ziółkowska-Banasik dermatolog 5.00 / 10 opinii artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Dermatolog. Jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pracuje w Klinicznym Oddziale Dermatologii, Chorób Wewnętrznych i Alergologii w Zabrzu. Jest asystentem dydaktycznym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie przekazuje wiedzę z dziedziny dermatologii i wenerologii. Swoich pacjentów traktuje holistycznie, oceniając choroby skóry w odniesieniu do ogólnego stanu zdrowia. Szczególne zainteresowanie poświęca chorobom tkanki łącznej i leczeniu łuszczycy. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Do kogo się zgłosić, by kontynuować leczenie i by kontrolować mocne pocenie?
Bardzo bym prosił o pokierowanie mnie: chodzi o bardzo mocne pocenie ciała do pasa, pot bez zapachowy i chwilami to jak by wiadro wody na mnie wylać. Zrobiłem badania na tarczycę i prywatnie zapisałem się do Endokrynologa, który wykluczył tarczycę, mówiąc, że mam wręcz idealne...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Przyczyny potliwości mogą mieć różne podłoże. Z dotychczas wykonanymi wynikami proszę zgłosić się na stacjonarną wizytę do internisty, aby po zbadaniu Pana i zapoznaniu z dotychczasowymi wynikami ukierunkował dalszą diagnostykę.
Czy jeśli spaliłem się na słońcu, może to mieć skutki uboczne?
Mam atopowe zapalenie skóry. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja dermatologiczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u specjalisty medycyny rodzimej.
Co to może być? Czy to coś poważnego?
Dziś rano gdy wstałam, zauważyłam dziwne zmiany na pośladkach. Nie wydarzyło się nic wczoraj, co by takie zmiany mogło spowodować. Są to małe kropki wyglądające na krwiaki albo siniaki na oby dwóch pośladkach. Tak naprawdę całe pośladki są nimi pokryte, plus są bardzo mocno widoczne. Nic...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W celu oceny zmian, ich charakteru-wskazana wizyta stacjonarna u lekarza dermatologa (ew.lekarza rodzinnego).
Co to może być? Czy może to być ukąszenie?
Pojawił mi się pod skórą z tyłu uda bolesny twardy guz, średnica ok. 3 cm. Przy np. kucaniu ból nasila się, a przy dotykaniu ból również się nasila. Oprócz tego skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona. Widać też małą kropkę, która mogłaby oznaczać...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u lekarza.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to przez tę zieloną bakterię?
Mam zieloną bakterię na paznokciu. Mam podwyższone OB i powiększone węzły chłonne. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna jest wizyta stacjonarna u lekarza.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to od opryszczki? Jeżeli tak to czy samo leczenie objawów opryszczki wystarczy?
Mam powiększony węzeł pod brodą i czuję w uchu, jakby coś bolesnego mi urosło i przytkało ucho. Przy ruszaniu szczęka boli i ciągnie. W uchu w nocy czułam jakby pojedyncze prądy. Mam opryszczkę na ustach, na którą biorę tabletki i smaruje maścią. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy lekka/średnia alergia na orzeszki ziemne jest przeciwwskazaniem do brania leku na trądzik?
Mam stwierdzoną alergię na orzeszki, ale nie jest bardzo nasilona. Zazwyczaj po zjedzeniu kilku orzeszków występuje swędzenie gardła, poza tym nie występują żadne objawy.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
O istniejących alergiach należy poinformować lekarza włączającego terapię farmakologiczną.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy się skonsultować z dermatologiem prowadzącym leczenie.
Czy powinnam zgłosić się do lekarza, czy poczekać aż zagoi się samoistnie?
Rozdrapałam wystającego pieprzyka na obojczyku. Poleciała krew, umyłam ranę wodą, ponieważ nie mam nic odkażającego rany w domu, i przykleiłam plaster. Pieprzyk nie zdrapał się całkowicie, ale chyba delikatnie odstaje od skóry. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku problemów z gojeniem stacjonarna wizyta u dermatologa.
Monika Korcz-Brandlhuber
dermatolog
Umów wizytę
Powinna się Pani zgłosić do dermatologa w celu oceny dermatoskopowej zmiany barwnikowej (pozostałości rozdrapanego "pieprzyka"). W rzadkich przypadkach świąd w obrębie zmiany, mogący być przyczyną rozdrapania, może świadczyć o aktywności w obrębie zmiany.
Czy powinnam już szukać terminu do dermatologa?
Wczoraj zauważyłam na drugim palcu prawej stopy niewielki odcisk, na którym jest czarna plamka. Na pewno pojawiła się niedawno około 2 dni, bo regularnie oglądam swoje ciało. Czy mam się martwić? Jestem umówiona na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu w poniedziałek, ale bardzo...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Lekarz POZ podejmie decyzję co do dalszego postępowania.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Po ocenie na wizycie stacjonarnej lekarz ukierunkuje dalsze postępowanie.
Czy online mogę otrzymać receptę na taką maść?
Mam na szyi liszaja. Używałam kiedyś maści recepturowej na niego. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli zna Pani skład tej maści lekarz podczas konsultacji online najpewniej taką receptę wystawi.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje stacjonarną u lekarza rodzinnego lub dermatologa
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wystawienie recepty zależy od decyzji lekarza.
Czy poczekać spokojnie? Czy udać się do innego lekarza? 
W niedzielę zauważyłam, że moje znamię ma czerwoną, nieregularną otoczkę. Zauważyłam też dwa ugryzienia, jedno w samo znamię, drugie w te czerwoną otoczkę. Trochę się wystraszyłam tej czerwieni, która wyglądała jak po ukąszeniu właśnie. W poniedziałek byłam z tym u dermatologa, Pani Doktor...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u dermatologa prowadzącego leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę skonsultować się ponownie z lekarzem dermatologiem, który oceniał zmiany.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna u lekarza rodzinnego.
Czy ktoś spotkał się z czymś takim? Co to może być?
Mąż obudził się rano z pomarańczowymi, dużymi plamami po wewnętrznej stronie dłoni. Na pewno nie było ich wieczorem. Nie jest to również brudne - w żaden sposób nie da się tego zmyć. Wizyta u lekarza w przyszłym tygodniu. Niedawno robione badania - morfologia, próby...
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę obserwować skórę całego ciała - w razie powiększania się zmian - wizyta stacjonarna u lekarza internisty/rodzinnego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wizytę stacjonarna u lekarza rodzinnego/internisty
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego/internisty-mąż wymaga dokładnego badania fizykalnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Nie wiem, co to może być i jak mu pomóc. 
Moje dziecko 4 lata od 2 miesięcy zmaga się ze zmianami skórnymi, które pojawiały się głównie na kończynach i głowie, byłby to krosty, które mocno siedziały i coś się z nich sączyło, została mu przepisana maść. Po krostach zostały przebarwione plamy. Teraz od 3 dni...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna u dermatologa.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazań wizyta stacjonarna u pediatry/dermatologa.
Czy to może być czerniak?
Około 4 lat pojawiło mi się znamię, jest wypukłe i ma około 3 mm średnicy jest koloru jasnobrązowego, od kilku dni zaczął mnie trochę boleć. Obawiam się, że to może być czerniak. Zaznaczam, że jestem straszną panikarą i okropnie się boję.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do dermatologa, zmiana wymaga oceny na wizycie stacjonarnej.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u dermatologa + badanie dermatoskopowe
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Badanie dermatoskopowego w gabinecie dermatologa.
Czy na początku zażywania leku na trądzik można stosować depilację laserową?
Biorę tabletki dopiero piąty dzień łącznie z dzisiaj. Czy jeżeli jutro zrobiłabym depilację laserową linii brzucha (czyli niewielki fragment skóry) jest duże prawdopodobieństwo na jakieś przebarwienia i komplikacje?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który przepisał konkretny preparat.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Należy to skonsultować z lekarzem, który wdrożył konkretne leczenie farmakologiczne.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Pokaż wszystkie artykuły arrow
Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę