1. Artykuły
  2. Ból pleców w trakcie ciąży. Można się go pozbyć!

Ból pleców w trakcie ciąży. Można się go pozbyć!

Bywa, że kobiety w ciąży żyją w błędnym przeświadczeniu, iż ból w tym okresie jest normalny i trzeba go po prostu znieść - zauważa mgr Paulina Sowa, fizjoterapeutka uroginekologiczna. I podpowiada: co robić, aby złagodzić ból pleców w ciąży, jakie ćwiczenia można wykonywać i kiedy zgłosić się do specjalisty?

Ból pleców w trakcie ciąży. Można się go pozbyć! Ból pleców w trakcie ciąży. Można się go pozbyć!
Spis treści
Przyczyny bólu pleców w ciąży Ból pleców w kolejnych trymestrach ciąży Ból pleców w ciąży - kiedy do specjalisty? Ćwiczenia na ból pleców w ciąży

Przyczyny bólu pleców w ciąży

 

Jakie są przyczyny bólu pleców w ciąży? Jeżeli kobieta nie odczuwała wcześniej podobnych dolegliwości, to wyróżnia się trzy najczęstsze powody:

 

  • zwiększenie mechanicznego obciążenia kręgosłupa, miednicy, bioder i nóg z powodu wzrostu masy ciała,
  • zmiana środka ciężkości (w górę i na zewnątrz),
  • rozciąganie i rozluźnienie więzadeł stabilizujących miednicę, biodra oraz dolną część pleców (co skutkuje m.in. zwiększeniem napięcia mięśniowego).

 

Te fizjologiczne zmiany często prowadzą do powiększenia się krzywizn (kifozy piersiowej, lordozy lędźwiowej), ustawiania ciała w pozycjach przeciwbólowych (często zaburzających biomechanikę i symetrię ciała), co może prowadzić do niestabilności, problemów dyskowych, dysbalansu mięśniowego - wylicza ekspertka, Paulina Sowa.

 

I jak dodaje. wszystkie wymienione wyżej zmiany w okresie ciąży mogą skutkować bólem okolic kręgosłupa i miednicy przyszłej mamy.

arrow Mityczny “ból pod łopatką”. Co to za dolegliwość?
arrow Poród przedwczesny. O czym każda ciężarna powinna wiedzieć
arrow Toksoplazmoza. Może być niebezpieczna
arrow Bóle porodowe. Jak je rozpoznać i łagodzić? Kiedy jechać do szpitala?
arrow Stan przedrzucawkowy. Jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla ciężarnych
arrow Zespół lędźwiowy. Kiedy boli w dolnej części pleców

Ból pleców w kolejnych trymestrach ciąży

 

Rzadko kobiety skarżą się na bóle pleców w początkowym okresie ciąży. Najczęściej dochodzi do takich dolegliwości w II i III trymestrze.

 

Jest to związane z wyżej wymienionymi zmianami w ciele ciężarnej, jakie zachodzą w czasie ciąży - zwłaszcza ze zwiększeniem masy ciała, zmianą środka ciężkości i pogłębieniem krzywizn kręgosłupa - zauważa fizjoterapeutka.

 

Wady postawy, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe pozycje ciała podczas codziennych aktywności i nadwaga mogą być dodatkowymi czynnikami ryzyka pojawienia się bólu pleców w okresie ciąży.

 

Ból pleców w ciąży - kiedy do specjalisty?

 

“Ból jest ostrzeżeniem, sygnałem alarmowym od naszego ciała, stąd nigdy nie powinno się go bagatelizować. Bywa, że kobiety w ciąży żyją w błędnym przeświadczeniu, iż ból w tym okresie jest normalny i trzeba go po prostu znieść, bo nie wolno się rehabilitować, ćwiczyć, czy wybrać na masaż, poza tym po porodzie zawsze mija - otóż oczywiście nie zawsze - podkreśla Paulina Sowa,

 

I jak zauważa, kobiety instynktownie wykonują określoną kombinację ruchów ciała, uciskają sobie bolesne punkty na ciele lub układają w pozycjach, które przynoszą ulgę.

 

Gdy jednak ciężarna nie potrafi znaleźć ruchów lub pozycji zmniejszających ból, który dodatkowo nasila się po względnie niewielkiej aktywności i przez kilka dni nie mija, wówczas tym bardziej powinna zgłosić się do specjalisty w celu znalezienia przyczyny dolegliwości i otrzymania porady lub konkretnego leczenia.

 

Nasza ekspertka zwraca uwagę, że długotrwały ból oprócz oczywistego negatywnego wpływu na stan psychofizyczny przyszłej matki może również przyczynić do nieprawidłowego rozwoju płodu.

 

Ćwiczenia na ból pleców w ciąży

 

Jak ćwiczenia są pomocne w łagodzeniu bólu pleców w ciąży?

 

Jeśli ciężarna nie ma medycznych przeciwwskazań do aktywności fizycznej, a odczuwa bóle kręgosłupa powinna udać się do trenera lub fizjoterapeuty, którzy indywidualnie dopasują odpowiedni dla niej trening - odpowiada Paulina Sowa.

 

Trener lub fizjoterapeuta zwróci uwagę, aby ćwiczenia dla ciężarnej były dopasowane do m.in. aktualnego trymestru ciąży, stanu zdrowia (ewentualne nieprawidłowości w przebiegu ciąży ze strony układu pokarmowego, krążenia, hormonalnego itd.), postawy ciała, siły i napięcia mięśni (także brzucha i dna miednicy).

 

Nasza ekspertka uczula:

 

Istnieją co prawda aplikacje, filmiki, czy inne poradniki z propozycjami treningu dla kobiet w ciąży, należy jednak być ostrożnym. Nie wszystko będzie odpowiednie dla każdej przyszłej mamy zwłaszcza, jeśli nie ćwiczyła w podobny sposób lub wcale przed zajściem w ciążę. Nie wie, jak jej ciało powinno odczuwać dane pozycje wyjściowe, napięcie mięśni i ruchy.

 

Poleca natomiast zajęcia grupowe dla kobiet w ciąży (oczywiście za zgodą lekarza prowadzącego) i wybór treningu w małej grupie (do 6-10 osób).

 

Jak zauważa nasza ekspertka, bonusem treningu indywidualnego poza wzmocnieniem ciała oraz profilaktyką lub terapią bólu może być pomoc w przygotowaniu ciała do porodu - nauka efektywnego oddechu, pozycji odciążających, przeciwbólowego ruchu czy relaksacji.

artykuły 5 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Fizjoterapeuta, fizjoterapeuta uroginekologiczny, fizjoterapueta sportowy. Jest absolwentką studiów magisterskich AWF w Krakowie. Swój warsztat pracy rozwija poprzez szkolenia w zakresie terapii manualnej, fizjoterapię uroginekologiczną czy medycynę ortopedyczną. W swoim gabinecie najczęściej spotyka się z osobami po urazach lub przeciążeniach aparatu ruchu, z bólem kręgosłupa lub stawów obwodowych, pacjentkami w ciąży, po porodzie oraz z problemami uroginekologicznymi.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Ból pleców w ciąży
Jestem w 8/9 tygodniu ciąży. Niestety ostatnio nasila mi się bol pleców w odcinku lędźwiowym. Czy to normalne? Czy jest jakaś szansa by ten ból załagodzić?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przebiegu ciąży bóle mogą się nasilać. Proszę skontaktować się z fizjoterapeutą, który zaleci odpowiednie ćwiczenia.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
W ciąży mogą nasilać się bóle kręgosłupa. Niemniej, warto wykluczyć inne przyczyny dolegliwości bólowych w tym obszarze.
Dawid Luwański
Umów wizytę
nalezy zgłosic sie do ginekologa celem badania usg
Czy to zagraża ciąży, czy może się coś stać?
Jestem w 10tc tymczasowo przebywamy w starym domu gdzie wychodzi grzyb na ścianie. Nie mamy możliwości pójść gdzie indziej. Pleśń prawdopodobnie przebija się z obok opuszczonego domu - właściciele wyjechali już dawno temu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy to raczej objawy spowodowane powiększaniem się macicy?
Zaczęłam odczuwać dyskomfort/delikatny ból najczęściej podczas chodzenia/ wstawania z łóżka jakby w pachwinach/pochwie/podbrzuszu. Jestem na początku 7 miesiąca ciąży. Poza tymi objawami nic się nie dzieje, nie plamię. Czy te objawy mogą być niepokojące i powinnam zgłosić się do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy długi lot z Wiednia do Japonii w 10 tygodniu ciąży może mieć negatywne skutki na rozwój dziecka?
Zwłaszcza jeśli chodzi o ekspozycję na promieniowanie? Miałam już pierwsze badanie w ramach książeczki zdrowia dziecka i wszystko było w porządku.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Nie istnieją badania sugerujące obecność negatywnych skutków na rozwój dziecka, szczególnie przy zdrowej ciąży :)
Ciąża, a wyjazd.
Jestem w 3 tygodniu ciąży. Czy mogę wyjechać w góry na weekend majowy (500 km) oczywiście nie chodzić po górach.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, oczywiście, że Pani może, lekka aktywność fizyczna również nie jest przeciwskazana, nawet jest wskazana :)
Czy faktycznie mogę mieć cukrzycę ciążową i czy jest się czego obawiać?
Jestem w 22tc i dziś będąc u lekarza, stwierdził on razem z położną, że mam zbyt wysoki cukier po 1h od glukozy. W następnym tygodniu mam umówioną wizytę u diabetologa. Waga przed ciążą w normie. Jedynie czasem sporadycznie, już nawet przed ciążą zdarzało mi się, że gdy zbyt długo nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Z tym pytaniem należy zwrócić się do diabetologa podczas umówionej wizyty.
Czy jest to powód do niepokoju?
Jestem w 3 trymestrze ciąży i niepokoi mnie tętno mojego dziecka. Na 3 głównych USG wydaje się bardzo wysokie. 1 trymestr 158, 2 trymestr 157, 3 trymestr 152. Czytałam, że norma do 160, ale niepokoje się, że tak wysokie tętno może świadczyć o tym, że moje dziecko jest, chociażby...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy muszę iść do szpitala?
Jestem w 22 tyg. ciąży. w poniedziałek miałam wizytę u lekarza I wszystko było ok, we wtorek zaczęła mnie boleć i szczypać blizna po nacięciu krocza (miałam zabieg po porodzie, bo byłam źle zszyta w 1 ciąży) jest to moja 3 ciąża. Wizyta za miesiąc u mojego lekarza, bo wyjechał na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Plamienia w ciąży - czy powinnam się niepokoić?
Czy delikatne plamienia w 11 tygodniu ciąży są normalne? 3 tygodnie temu miałam usg i było wszystko w porządku.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy pilnie skontaktować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Jestem w końcówce pierwszego trymestru ciąży, od dziecka mam problemy z AZS a od niedawna potwierdzoną insulinoopornością.
Słyszałam, że są probiotyki, których przyjmowanie w trakcie ciąży może ograniczać ryzyko zachorowania dziecka na alergię i atopię oraz ograniczyć negatywne skutki insulinooporności dla mnie. Jednak ani mój ginekolog, ani dermatolog nie są w stanie nic konkretnego mi doradzić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy dopytać o szczegóły u źródła, od którego słyszała Pani o takim preparacie.
Czy przez to mogę nie zajść w ciążę?
Czy jeśli staram się o dziecko i chciałabym zajść w ciążę to, czy w trakcie starania mogę brać leki przeczyszczające na zaparcia? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym.
Czy tak krótki czas przebywania w oparach zaszkodzi dziecku?
Jestem w 19 tygodniu ciąży. Weszłam na 3-5 min do pomieszczenia, w którym używany był zmywacz do usuwania silikonu. Na etykiecie jest napisane „podejrzewa się, że działa szkodliwie na dziecko w łonie matki". Ok 2-3 miesiące temu też zdarzyło mi się wejść na 2 min do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy powinnam się tym martwić, czy to całkiem normalne?
Jestem w 26 tygodniu ciąży, od kilku dni czuję bóle krocza, nie wiem, czy to pachwiny, czy może coś innego. Brak innych objawów, żadnych upławów.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazane jest przeprowadzenie pełnego badania ginekologicznego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wizytę u ginekologa prowadzącego
Jakie suplementy oprócz kwasu foliowego i DHA powinna przyjmować kobieta w I trymestrze ciąży?
Czy kobieta w ciąży zawsze powinna brać żelazo, nawet jeśli na badaniach mieści się w dolnej granicy normy? Co z jodem, witaminą D3 i innymi suplementami?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wizytę u ginekologa prowadzącego
Czy operacja w czasie ciąży jest możliwa? Co innego mogłabym zrobić?
Jestem aktualnie w 7tc ok 3 miesiące temu dowiedziałam się, że mam polipy w nosie i zatokach (wszystko porządnie zajechane i mam skierowanie na operacje, bo podobno nie da się już noc więcej zrobić). Od pewnego czasu już bardzo ciężko mi się oddycha, nie mogę spać w nocy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zabieg usunięcia polipów jest interwencją planową więc powinna być wykonana po porodzie.
Lepiej wstrzymać się ze staraniami czy nie na żadnych zagrożeń?
Z partnerem chcemy starać się o dziecko. Zażywa on antybiotyk z powodu trądziku. 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie trądziku
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skontaktować się z dermatologiem prowadzącym leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W zależności jaki to antybiotyk i jak długo będzie podawany; należy skonsultować się z lekarzem leczącym tradzik, aby wskazał, czy są tu przeciwwskazania.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę