1. Artykuły
  2. Ból pleców w trakcie ciąży. Można się go pozbyć!

Ból pleców w trakcie ciąży. Można się go pozbyć!

Bywa, że kobiety w ciąży żyją w błędnym przeświadczeniu, iż ból w tym okresie jest normalny i trzeba go po prostu znieść - zauważa mgr Paulina Sowa, fizjoterapeutka uroginekologiczna. I podpowiada: co robić, aby złagodzić ból pleców w ciąży, jakie ćwiczenia można wykonywać i kiedy zgłosić się do specjalisty?

Ból pleców w trakcie ciąży. Można się go pozbyć! Ból pleców w trakcie ciąży. Można się go pozbyć!
Spis treści
Przyczyny bólu pleców w ciąży Ból pleców w kolejnych trymestrach ciąży Ból pleców w ciąży - kiedy do specjalisty? Ćwiczenia na ból pleców w ciąży

Przyczyny bólu pleców w ciąży

 

Jakie są przyczyny bólu pleców w ciąży? Jeżeli kobieta nie odczuwała wcześniej podobnych dolegliwości, to wyróżnia się trzy najczęstsze powody:

 

  • zwiększenie mechanicznego obciążenia kręgosłupa, miednicy, bioder i nóg z powodu wzrostu masy ciała,
  • zmiana środka ciężkości (w górę i na zewnątrz),
  • rozciąganie i rozluźnienie więzadeł stabilizujących miednicę, biodra oraz dolną część pleców (co skutkuje m.in. zwiększeniem napięcia mięśniowego).

 

Te fizjologiczne zmiany często prowadzą do powiększenia się krzywizn (kifozy piersiowej, lordozy lędźwiowej), ustawiania ciała w pozycjach przeciwbólowych (często zaburzających biomechanikę i symetrię ciała), co może prowadzić do niestabilności, problemów dyskowych, dysbalansu mięśniowego - wylicza ekspertka, Paulina Sowa.

 

I jak dodaje. wszystkie wymienione wyżej zmiany w okresie ciąży mogą skutkować bólem okolic kręgosłupa i miednicy przyszłej mamy.

arrow Mityczny “ból pod łopatką”. Co to za dolegliwość?
arrow Aborcja. 6 najważniejszych pytań do ginekologa
arrow Bezpłatne badania prenatalne dla wszystkich ciężarnych. Ważne zmiany
arrow Poród przedwczesny. O czym każda ciężarna powinna wiedzieć
arrow Toksoplazmoza. Może być niebezpieczna
arrow Bóle porodowe. Jak je rozpoznać i łagodzić? Kiedy jechać do szpitala?

Ból pleców w kolejnych trymestrach ciąży

 

Rzadko kobiety skarżą się na bóle pleców w początkowym okresie ciąży. Najczęściej dochodzi do takich dolegliwości w II i III trymestrze.

 

Jest to związane z wyżej wymienionymi zmianami w ciele ciężarnej, jakie zachodzą w czasie ciąży - zwłaszcza ze zwiększeniem masy ciała, zmianą środka ciężkości i pogłębieniem krzywizn kręgosłupa - zauważa fizjoterapeutka.

 

Wady postawy, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe pozycje ciała podczas codziennych aktywności i nadwaga mogą być dodatkowymi czynnikami ryzyka pojawienia się bólu pleców w okresie ciąży.

 

Ból pleców w ciąży - kiedy do specjalisty?

 

“Ból jest ostrzeżeniem, sygnałem alarmowym od naszego ciała, stąd nigdy nie powinno się go bagatelizować. Bywa, że kobiety w ciąży żyją w błędnym przeświadczeniu, iż ból w tym okresie jest normalny i trzeba go po prostu znieść, bo nie wolno się rehabilitować, ćwiczyć, czy wybrać na masaż, poza tym po porodzie zawsze mija - otóż oczywiście nie zawsze - podkreśla Paulina Sowa,

 

I jak zauważa, kobiety instynktownie wykonują określoną kombinację ruchów ciała, uciskają sobie bolesne punkty na ciele lub układają w pozycjach, które przynoszą ulgę.

 

Gdy jednak ciężarna nie potrafi znaleźć ruchów lub pozycji zmniejszających ból, który dodatkowo nasila się po względnie niewielkiej aktywności i przez kilka dni nie mija, wówczas tym bardziej powinna zgłosić się do specjalisty w celu znalezienia przyczyny dolegliwości i otrzymania porady lub konkretnego leczenia.

 

Nasza ekspertka zwraca uwagę, że długotrwały ból oprócz oczywistego negatywnego wpływu na stan psychofizyczny przyszłej matki może również przyczynić do nieprawidłowego rozwoju płodu.

 

Ćwiczenia na ból pleców w ciąży

 

Jak ćwiczenia są pomocne w łagodzeniu bólu pleców w ciąży?

 

Jeśli ciężarna nie ma medycznych przeciwwskazań do aktywności fizycznej, a odczuwa bóle kręgosłupa powinna udać się do trenera lub fizjoterapeuty, którzy indywidualnie dopasują odpowiedni dla niej trening - odpowiada Paulina Sowa.

 

Trener lub fizjoterapeuta zwróci uwagę, aby ćwiczenia dla ciężarnej były dopasowane do m.in. aktualnego trymestru ciąży, stanu zdrowia (ewentualne nieprawidłowości w przebiegu ciąży ze strony układu pokarmowego, krążenia, hormonalnego itd.), postawy ciała, siły i napięcia mięśni (także brzucha i dna miednicy).

 

Nasza ekspertka uczula:

 

Istnieją co prawda aplikacje, filmiki, czy inne poradniki z propozycjami treningu dla kobiet w ciąży, należy jednak być ostrożnym. Nie wszystko będzie odpowiednie dla każdej przyszłej mamy zwłaszcza, jeśli nie ćwiczyła w podobny sposób lub wcale przed zajściem w ciążę. Nie wie, jak jej ciało powinno odczuwać dane pozycje wyjściowe, napięcie mięśni i ruchy.

 

Poleca natomiast zajęcia grupowe dla kobiet w ciąży (oczywiście za zgodą lekarza prowadzącego) i wybór treningu w małej grupie (do 6-10 osób).

 

Jak zauważa nasza ekspertka, bonusem treningu indywidualnego poza wzmocnieniem ciała oraz profilaktyką lub terapią bólu może być pomoc w przygotowaniu ciała do porodu - nauka efektywnego oddechu, pozycji odciążających, przeciwbólowego ruchu czy relaksacji.

artykuły 5 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Fizjoterapeuta, fizjoterapeuta uroginekologiczny, fizjoterapueta sportowy. Jest absolwentką studiów magisterskich AWF w Krakowie. Swój warsztat pracy rozwija poprzez szkolenia w zakresie terapii manualnej, fizjoterapię uroginekologiczną czy medycynę ortopedyczną. W swoim gabinecie najczęściej spotyka się z osobami po urazach lub przeciążeniach aparatu ruchu, z bólem kręgosłupa lub stawów obwodowych, pacjentkami w ciąży, po porodzie oraz z problemami uroginekologicznymi.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Ból pleców w ciąży
Jestem w 8/9 tygodniu ciąży. Niestety ostatnio nasila mi się bol pleców w odcinku lędźwiowym. Czy to normalne? Czy jest jakaś szansa by ten ból załagodzić?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przebiegu ciąży bóle mogą się nasilać. Proszę skontaktować się z fizjoterapeutą, który zaleci odpowiednie ćwiczenia.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
W ciąży mogą nasilać się bóle kręgosłupa. Niemniej, warto wykluczyć inne przyczyny dolegliwości bólowych w tym obszarze.
Dawid Luwański
Umów wizytę
nalezy zgłosic sie do ginekologa celem badania usg
Czy mogli się pomylić? Może wykonać dodatkowo test z krwi? 
9 dni po spóźnionym okresie zrobiłam test ciążowy z porannego moczu - wyszedł negatywny. Byłam na 2 usg .jeden lekarz powiedział, że ciąży w macicy nie ma tylko jakiś tan zapalny. Drugi też nie widział ciąży, tylko jakąś jasną plamę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ginekologa z badaniem USG.
Czy na usg już powinna być widoczna ciąża? Co może hamować okres?
Od 9 dni spóźnia mi się okres, robiłam 3 testy wszystkie negatywne. Dziś byłam u lekarza - ciąży w macicy nie widzi, ale powiedział, że widzi jakąś plamkę i nie jest pewien czy to stan zapalny, czy ciąża pozamaciczna. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się WYŁĄCZNIE z lekarzem, który wykonywał USG.
Czy może mieć to związek z pracą na kuchni, którą wykonuje (oraz przynoszenie towarów)?
Od kilku dni odczuwam ból prawej łopatki, nie utrudnia ona oddychania, lecz jest uciążliwy, ponieważ nie mogę wykonać żadnych nagłych ruchów, gdyż ta zaczyna boleć. Ból jest piekący. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który po zbadaniu wyda stosowne zalecenia dotyczące leczenia i ewentualnej diagnostyki.
Czy są jakieś leki bezpiecznie w ciąży, które można brać? Jak leczyć takie przeziębienie?
Jestem w 14 tygodniu ciąży, dopadło mnie jakieś prawdopodobnie zapalenie gardła, ponieważ zaczęło się od chrypy i bólu gardła, gardło zaczerwienione. Dzisiaj doszła temperatura 37,5 wieczorem 38. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza. Po zbadaniu wdroży odpowiednie leczenie, właściwe dla Pani stanu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ciąży leczenie kobiet jest mocno ograniczone ze względu na szereg działań teratogennych leków. Wskazana jest badanie fizykalne w Poradni POZ.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza
Czy jest szansa na kolejną zdrową ciążę?
Pierwsza ciąża — poronienie (puste jajo płodowe) druga — zdrowe dziecko ciąża idealna, wyniki książkowe, trzecia poronienie. Co może być nie tak? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna z lekarzem ginekologiem.
Czy powinniśmy szukać już pomocy lekarskiej?
Staramy się o dziecko od 5 miesięcy. Wcześniej była ciąża 2 miesiącach starań, która skończyła się poronieniem. Żona miała zabieg łyżeczkowania macicy, a teraz ma drobne krwawienia przed okresem. Mamy po 35 lat. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ginekologa, który po zebraniu szczegółowego wywiadu, zapoznaniu się z dokumentacją, zbadaniu żony - ukierunkuje dalsze postępowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Należy udać się do lekarza prowadzącego oraz ginekologa. Często przygotowanie do ciąży wymaga także zmiany nawyków żywieniowych oraz diety. Pozdrawiam, mgr Żaneta Petryka
Ciąża, a kłucie w piersi.
Jestem w ciąży w 6 miesiącu. Dlaczego delikatne rwanie lub kłucie odczuwam w jednej piersi w okolicy sutka, a w drugiej piersi jest to bardzo sporadyczne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ciązy ból sutka może występować najcześciej w I i II symestrze.
Plamienia w 7 tygodniu ciąży.
Witam. Jestem w 7 tygodniu ciąży, która przebiega prawidłowo, serduszko bije. Jedyną ciekawostką jest to, że pojawiają się plamienia, ale ewidentnie są one spowodowane tym, że zrobię przysłowiową "dwójkę" bo pojawiają się tylko raz lub dwa razy w ten dzień, kiedy jest ta...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Chciałam się dowiedzieć jak to leczyć i do jakiego lekarza się udać.
Od około 3 lat bolą mnie plecy. Ból odczuwam cały czas. Przy każdym ruchu się nasila, także podczas wdechu. W rtg klatki piersiowej wyszła skolioza lewopukla z rotacją kręgów.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna (internista, ortopeda).
Czy w ciąży można chodzić na solarium?
Jestem w 13 tygodniu i się zastanawiam właśnie czy można.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Działanie solarium jest szkodliwe w każdym przypadku.
Czy to wczesny objaw poronienia? Bądź początek poronienia?
Dzień dobry, jestem w 6 tygodniu ciąży. 4 dni temu potwierdziłam ciążę. Dolegliwości takie jak ból podbrzusza oraz tkliwość piersi ustały wczoraj. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę umówić wizytę stacjonarną u lek ginekologa.
Czy powinnam przyjąć szczepionkę? 
Na co dzień pracuje i mieszkam w Wielkiej Brytanii. Aktualnie jestem w 18 tygodniu ciąży. Przychodnia rodzinna i położne (ponieważ od początku ciąży nie miałam ani jednej wizyty z ginekologiem) bombardują mnie zaproszeniami na szczepienie różnej maści oraz na krztusiec już od 16 tygodnia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Szczepienia te są zalecane w trakcie ciąży. Należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy leczenie zęba tzn. borowanie, plombowanie albo usuwanie kamienia może mi zaszkodzić, pogorszyć krwiaka?
Jestem w 18 tygodniu ciąży i mam 8 cm krwiaka podkosmówkowego. Mogę się ruszać, ale oszczędzać. Mam za kilka dni zaplanowaną wizytę u dentysty i nie wiem, czy mogę iść. Wizytę u mojego ginekologa mam dopiero za miesiąc. Proszę o poradę, nie wiem, co robić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy można nam współżyć podczas mojej miesiączki? 
Jestem nosicielką wirusa HIV, wykryty szybko i podjęte zostało leczenie lekami. Aktualnie HIV RNA - nie wykryto. Mój partner nie jest nosicielem, zabezpieczamy się prezerwatywa, ale chcieliśmy przestać (planujemy niedługo starania o dziecko), czy gdybyśmy przestali używać prezerwatywy to,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Czy podwyższona temperatura w czasie gorączki występuje także w drogach rodnych i może tam zniszczyć plemniki?
Staramy się z mężem o dziecko. Do współżycia doszło raz ok 2 dni przed spodziewaną owulacją, a ja na drugi dzień dostałam gorączki 38,0 która trwała dwie doby. W czasie gorączki najprawdopodobniej wystąpiła owulacja (dużo płynnego śluzu i czułam pęknięcie pęcherzyka). Czy moja...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę