1. Artykuły
  2. Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?

Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?

Olej z wiesiołka ma bardzo duży potencjał prozdrowotny, dlatego znajduje swoje stałe miejsce w codziennej diecie wielu osób dbających o kondycję swojego organizmu. Jest szczególnym wsparciem dla kobiet, niwelując wiele dolegliwości m.in. w okresie okołomiesiączkowym czy menopauzy. Okazuje się, że warto stosować go również w ciąży. Dlaczego? Sprawdźmy!

Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować? Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?
Spis treści
Olej z wiesiołka - właściwości Olej z wiesiołka w ciąży - dlaczego warto go wprowadzić do diety? Jak stosować olej z wiesiołka w ciąży? Oleje dla kobiet w ciąży - na jakie warto jeszcze postawić?

 

Olej z wiesiołka - właściwości

 

Właściwości oleju z wiesiołka są doceniane już od lat. Niegdyś już mieszkańcy Ameryki Północnej dodawali go do diety doceniając w nim obecność m.in. kwasów tłuszczowych i omega-6. Wiesiołek to niepozorna, żółta kwitnąca wieczorami roślina, jednak w jej nasionach jest ogromna moc. Tworzony z nich olej jest bardzo pomocny na drodze do utrzymania równowagi hormonalnej, jak również łagodzenie objawów PMS. Jeśli stosujemy go na skórę, to możemy spodziewać się efektów w postaci spłycenia zmarszczek, jak również rozjaśniania przebarwień. 

 

Jakie składniki mają wpływ na dobroczynne działanie oleju z wiesiołka? Dużą zasługę przypisuje się nienasyconym kwasom tłuszczowym LA (kwas linolowy) i GLA (kwas gamma-linolenowy). Stosowanie go jest tożsame ze stawianiem na działanie ochronne dla układów rozrodczego, sercowo-naczyniowego czy też immunologicznego, a ponadto antyoksydacyjne i przeciwzapalne. 

 

Kwas tłuszczowy GLA jest bardzo ważny dla kondycji organizmu, a olej z wiesiołka jest jego najbogatszym źródłem. Jego niedobór może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Wśród nich można wymienić m.in. zaburzenia pracy narządów wydzielania wewnętrznego. To z kolei może prowadzić między innymi do otyłości, cukrzycy, jak również przyczynić się do nawracających infekcji dróg oddechowych czy też przewlekłych stanów zapalnych skóry (łuszczyca, egzema). 

 

 

 

arrow Czy ból głowy może być spowodowany problemami z kręgosłupem?
arrow Pielęgnacja skóry w czasie ciąży
arrow Zdrowie intymne kobiet po menopauzie – ginekolog i jego rola w profilaktyce oraz leczeniu
arrow Biorytm – czym jest i jak o niego zadbać?
arrow Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków
arrow Witaminy na stawy – jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?

Olej z wiesiołka w ciąży - dlaczego warto go wprowadzić do diety?

 

Olej z wiesiołka jest bardzo cennym wsparciem dla kobiet. Nie od dziś stosuje się go do łagodzenia dolegliwości związanych m.in. z PMS, bolesnością piersi czy też menopauzy. Co ważne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić go do diety w trakcie ciąży, co potwierdzają badania przeprowadzone zgodnie ze światowymi standardami randomizowanych kontrolowanych badań klinicznych.

 

Warto mieć na uwadze to, że w dobrej klasy oleju z wiesiołka znajdziemy moc kwasów tłuszczowych. Ich rolą jest aktywna stymulacja produkcji hormonów odpowiadających za rozluźnienie mięśni gładkich. Od lat prowadzone są badania na temat tego, czy dzięki temu może on przyczyniać się do rozwarcia szyjki macicy, a co za tym idzie, inicjować poród. 

 

Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że przyjmowanie oleju z wiesiołka w ciąży nie wiąże się z występowaniem żadnych efektów niepożądanych. Dotyczy to zarówno dziecka, jak i matki.

 

Jak stosować olej z wiesiołka w ciąży?

 

W 2017 roku przeprowadzono badania, podczas których część kobiet w ciąży przyjmowała 500 mg oleju z wiesiołka, z tym że w formie globulek, a druga część - placebo. Rok później u 80 pacjentek powtórzono je, jednak zdecydowano się na podwojenie dawki - grupa badawcza przyjmowała olej z wiesiołka w dawce 1000 mg przez 7 dni, ale doustnie. Wnioski?

 

Nie odnotowano zmian, jeśli chodzi o szybsze przygotowanie szyjki macicy do porodu. Olej z wiesiołka nie wpłynął również na czas trwania kolejnych etapów porodu. Nie zauważono także tego, aby przy jego podawaniu zniknęła konieczność podawania oksytocyny - w stosunku do grupy badawczej, u której w tym samym czasie podawano placebo zamiast oleju z wiesiołka. Badacze nie zauważyli również różnic w skali Apgar u noworodków.

 

Na tej podstawie specjaliści prowadzący badanie podali tezę, że doustne spożywanie oleju z wiesiołka nie ma większego wpływu na to, w jaki sposób przebiega przygotowanie kobiecego ciała do porodu.

 

Nieco inaczej wyglądają wnioski dotyczące dopochwowego zastosowania oleju z wiesiołka w postaci globulek. Tutaj zauważono, że może mieć on wpływ na zmiękczenie szyjki macicy.

 

 

 

Oleje dla kobiet w ciąży - na jakie warto jeszcze postawić?

 

Wśród olejów, po które chętnie sięgają kobiety w ciąży ważne miejsce zajmuje olej z czarnuszki. Niemniej popularny, co jest zresztą zrozumiałe, jest olej lniany. Stanowi on bardzo cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych - omega-3 i omega-6 (niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu). 

 

Pamiętajmy jednak o tym, że podobnie jak w przypadku oleju z czarnuszki, tak też lnianego, mamy do czynienia z wpływem na gospodarkę hormonalną. Zanim więc po nie sięgniemy, warto jest skonsultować się z lekarzem. Inaczej sytuacja się przedstawia, kiedy bierzemy na tapet olej lniany i jego aplikowanie na skórę. Wówczas jest całkowicie bezpieczny dla ciężarnych kobiet. Jego regularne stosowanie wpływa bardzo korzystnie zarówno na nią, jak i na włosy. W jego składzie znajdziemy kwasy: linolenowy, oleinowy, linolowy, palmitynowy i stearynowy, a ponadto witaminę E i fitoestrogeny.



Ponadto dostępne są preparaty od sprawdzonych producentów, które łączą w sobie właściwości oleju z wiesiołka, lnianego i oliwy z oliwek. Tego typu olej dla kobiet to istna skarbnica składników odżywczych i zdrowych tłuszczów.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jaka jest norma kortyzolu dla kobiety (37 lat, na czczo, godziny poranne) w µg/dl?
Różne laboratoria podają inne wartości referencyjne — raz jest to 20 µg/dl, raz 25 µg/dl (dla godzin porannych). 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zakresy referencyjne mogą różnić się w zależności od laboratorium-z uwagi na metody oznaczania.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Każde laboratorium podaje swój zakres referencyjny w zależności od metody oznaczania.
Czy to wina chloru?
W piątek dostałam silnego bólu gardła, mam całe zatkane zatoki, mam kaszel, nie mogę normalnie oddychać, wiec oddycham buzia głęboko, przy tym boli mnie coś mocno w klatce piersiowej (na środku bardziej). W środę byłam na aqua parku, w czwartek i piątek na basenie ogrodowym. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na stacjonarną wizytę do lekarza.
Czy mogę jutro wykonać te badania, jak jestem przed miesiączką?
Mam zlecone zrobienie hormonów: androstendion, testosteron, dhea, dhea-s, 17-hydroksyprogesteron i progesteron. Jestem 1-2 dni przed miesiączką. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Badania hormonalne wykonuje się w określonych dniach cyklu miesiączkowego bądź wg zaleceń lekarza prowadzącego-tak więc proszę dokładnie omówić zalecenia z lekarzem, który zalecił wykonanie badań.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie, który skierował na badania.
Jak obniżyć wyniki i czym je leczyć? 
Testosteron w górnej granicy u mężczyzny, Lh i FSH również w górnej granicy. Słabe libido. Reszta wyników w normie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z wynikami badań proszę zgłosić się na wizytę stacjonarną do androloga/urologa bądź endokrynologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u endokrynologa.
Jeśli zachorowałam na bostonkę, ile czasu musi upłynąć, żebym znów mogła spotykać się z ludźmi w bliskich kontaktach?
Czy wystarczy przeczekać objawy, czy muszę przejść jakąś kwarantannę jeszcze po nich? I czy jest duża szansa na zarażenie np. partnera już po przejściu choroby i zaniku wysypki?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wystarczy poczekać do ustąpienia wszystkich objawów.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Osoba chora jest najbardziej zaraźliwa tuż przed wystąpieniem objawów i izolacji wymaga do czasu ich ustąpienia (zwłaszcza wysypki) i powrotu dobrego samopoczucia - mimo to, trzeba pamiętać o dokładnym przestrzeganiu higieny (zakaźność utrzymuje się bowiem do czasu wydalenia wirusa w kale, a to może trwać nawet do 12 tygodni).
Czy powinnam udać się z tym do lekarza?
Od jakiegoś czasu z rana trochę boli mnie gardło, często czuje też ból prawego ucha, raz na jakiś czas zaczyna mnie drapać w gardle i utrzymuje się to parę minut, często odczuwam też taką "gule", czuje się, jakby coś mi stanęło w gardle, mimo że nic nie jadłam. Uczucie nie...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na stacjonarną konsultacją laryngologiczną.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u laryngologa.
Czy należy wykonać badania kału?
Od dwóch tygodni boli mnie brzuch. Mam podejrzenie, graniczące z pewnością, że przyczyną było spożycie dwukrotnie zamrożonego i rozmrożonego (możliwe też, że nie do końca rozmrożonego) salami (dopiero post factum dowiedziałem się, że nie wolno takiego mięsa jeść). Jeśli należy wykonać...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyt lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W pierwszej kolejności wskazana jest wizyta stacjonarna u lekarza, który po badaniu fizykalnym ukierunkuje dalsze postępowanie.
Jak leczyć zapalenie ucha i czy jest się czym martwić?
Zapalenie ucha od ok. miesiąca prawdopodobnie od irygacji zatok. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana kontrolna wizyta stacjonarna - lekarz rodzinny/laryngolog.
W jaki sposób je brać? Czy któryś witamin nie można ze sobą łączyć?
Biorę witaminy. Selen, D3, Cynk, Magnez Wit A oraz E. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazane omówienie z lekarzem, który wdrożył suplementację.
Wysoka ferrytyna - co oznacza?
Kto mi wyjaśni, co jest przyczyną wysokiego poziomu ferrytyny we krwi u mężczyzny. Inne badania w normie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wyjaśni to na wizycie stacjonarnej lekarz, który będzie miał możliwość zebrania dokładnego wywiadu medycznego, zbadania pacjenta oraz zapoznania się z wynikami wszystkich badań.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Z wynikami badań należy zgłosić się do lekarza celem interpretacji wyników.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lekarza w celu interpretacji wyników
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
W celu interpretacji wyników należy zgłosić się na wizytę do lekarza
Czy w takim stanie są jakieś przeciwwskazania do lotu samolotem?
W połowie lipca miałam operację resekcji jelita cienkiego z powodu ostrego niedokrwienia krezki jelita cienkiego, podczas której usunięto mi 2,05 m jelita. Byłam tydzień w szpitalu I potem w domu zaczęłam brać leki, również te na biegunkę, gdyż po operacji było jej dużo. Od 3...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
O wskazaniach/przeciwskazaniach do podróży może zadecydować w takiej sytuacji tylko lekarz prowadzący pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam kontakt z lekarzem prowadzącym
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę o kontakt z lekarzem prowadzącym
Czy jest to niepokojący objaw?
Delikatnie boli mnie gardło, więc chciałam zobaczyć czy nie jest czerwone. Tego nie zobaczyłam, ale zauważyłam, że jeden z migdałków ma bardzo nieregularny kształt. Jakby był poszarpany. Miewałam anginy, więc dobrze pamiętam, że wcześniej tak nie było. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja laryngologiczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam stacjonarną wizytę lekarską
Może to być zapalenie lub wirus?
Od kilku dni mam powiększone migdałki, uczucie guli w gardle i flegmę. Nie mam żadnego nalotu na migdałkach ani nie boli mnie gardło. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u lekarza.
Czego mogą być to objawy? 
Od kilku dni mam boli mnie gardło oraz zatoki to tego mam mocny katar. Wczoraj opuchła mi lewa powieka a oko łzawiło, dzisiaj zaczęła mi drętwieć lewa strona twarzy. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza -najlepiej u laryngologa, ew. u lekarza rodz./internisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co mam zrobić by ten ból zniknął? Co to może być?
Od paru lat, posiadam codzienne kucie, zawsze po lewej stronie brzucha, na poziomie pępka lub lekko poniżej. Rzadziej, co najmniej raz w tygodniu, jak się wypróżniam, odczuwam lekki ból w odbycie, który po chwili znika. Byłem z tym u lekarzy na NFZ. Zrobili mi USG, X-Ray,...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja gastrologiczna (z poszerzeniem diagnostyki m.in. o badania endoskopowe przewodu pokarmowego).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u gastroenterologa.
zalecam wizytę u gastrologa i wykonania gastroskopii w celu
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Pokaż wszystkie artykuły arrow
Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę