1. Artykuły
  2. Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?

Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?

Olej z wiesiołka ma bardzo duży potencjał prozdrowotny, dlatego znajduje swoje stałe miejsce w codziennej diecie wielu osób dbających o kondycję swojego organizmu. Jest szczególnym wsparciem dla kobiet, niwelując wiele dolegliwości m.in. w okresie okołomiesiączkowym czy menopauzy. Okazuje się, że warto stosować go również w ciąży. Dlaczego? Sprawdźmy!

Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować? Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?
Spis treści
Olej z wiesiołka - właściwości Olej z wiesiołka w ciąży - dlaczego warto go wprowadzić do diety? Jak stosować olej z wiesiołka w ciąży? Oleje dla kobiet w ciąży - na jakie warto jeszcze postawić?

 

Olej z wiesiołka - właściwości

 

Właściwości oleju z wiesiołka są doceniane już od lat. Niegdyś już mieszkańcy Ameryki Północnej dodawali go do diety doceniając w nim obecność m.in. kwasów tłuszczowych i omega-6. Wiesiołek to niepozorna, żółta kwitnąca wieczorami roślina, jednak w jej nasionach jest ogromna moc. Tworzony z nich olej jest bardzo pomocny na drodze do utrzymania równowagi hormonalnej, jak również łagodzenie objawów PMS. Jeśli stosujemy go na skórę, to możemy spodziewać się efektów w postaci spłycenia zmarszczek, jak również rozjaśniania przebarwień. 

 

Jakie składniki mają wpływ na dobroczynne działanie oleju z wiesiołka? Dużą zasługę przypisuje się nienasyconym kwasom tłuszczowym LA (kwas linolowy) i GLA (kwas gamma-linolenowy). Stosowanie go jest tożsame ze stawianiem na działanie ochronne dla układów rozrodczego, sercowo-naczyniowego czy też immunologicznego, a ponadto antyoksydacyjne i przeciwzapalne. 

 

Kwas tłuszczowy GLA jest bardzo ważny dla kondycji organizmu, a olej z wiesiołka jest jego najbogatszym źródłem. Jego niedobór może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Wśród nich można wymienić m.in. zaburzenia pracy narządów wydzielania wewnętrznego. To z kolei może prowadzić między innymi do otyłości, cukrzycy, jak również przyczynić się do nawracających infekcji dróg oddechowych czy też przewlekłych stanów zapalnych skóry (łuszczyca, egzema). 

 

 

 

arrow Zdrowie intymne kobiet po menopauzie – ginekolog i jego rola w profilaktyce oraz leczeniu
arrow Biorytm – czym jest i jak o niego zadbać?
arrow Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków
arrow Witaminy na stawy – jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?
arrow Wybór polisy na życie i zdrowie - na co zwrócić uwagę?
arrow Znajdź lekarza w swojej okolicy i umów się na wizytę

Olej z wiesiołka w ciąży - dlaczego warto go wprowadzić do diety?

 

Olej z wiesiołka jest bardzo cennym wsparciem dla kobiet. Nie od dziś stosuje się go do łagodzenia dolegliwości związanych m.in. z PMS, bolesnością piersi czy też menopauzy. Co ważne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić go do diety w trakcie ciąży, co potwierdzają badania przeprowadzone zgodnie ze światowymi standardami randomizowanych kontrolowanych badań klinicznych.

 

Warto mieć na uwadze to, że w dobrej klasy oleju z wiesiołka znajdziemy moc kwasów tłuszczowych. Ich rolą jest aktywna stymulacja produkcji hormonów odpowiadających za rozluźnienie mięśni gładkich. Od lat prowadzone są badania na temat tego, czy dzięki temu może on przyczyniać się do rozwarcia szyjki macicy, a co za tym idzie, inicjować poród. 

 

Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że przyjmowanie oleju z wiesiołka w ciąży nie wiąże się z występowaniem żadnych efektów niepożądanych. Dotyczy to zarówno dziecka, jak i matki.

 

Jak stosować olej z wiesiołka w ciąży?

 

W 2017 roku przeprowadzono badania, podczas których część kobiet w ciąży przyjmowała 500 mg oleju z wiesiołka, z tym że w formie globulek, a druga część - placebo. Rok później u 80 pacjentek powtórzono je, jednak zdecydowano się na podwojenie dawki - grupa badawcza przyjmowała olej z wiesiołka w dawce 1000 mg przez 7 dni, ale doustnie. Wnioski?

 

Nie odnotowano zmian, jeśli chodzi o szybsze przygotowanie szyjki macicy do porodu. Olej z wiesiołka nie wpłynął również na czas trwania kolejnych etapów porodu. Nie zauważono także tego, aby przy jego podawaniu zniknęła konieczność podawania oksytocyny - w stosunku do grupy badawczej, u której w tym samym czasie podawano placebo zamiast oleju z wiesiołka. Badacze nie zauważyli również różnic w skali Apgar u noworodków.

 

Na tej podstawie specjaliści prowadzący badanie podali tezę, że doustne spożywanie oleju z wiesiołka nie ma większego wpływu na to, w jaki sposób przebiega przygotowanie kobiecego ciała do porodu.

 

Nieco inaczej wyglądają wnioski dotyczące dopochwowego zastosowania oleju z wiesiołka w postaci globulek. Tutaj zauważono, że może mieć on wpływ na zmiękczenie szyjki macicy.

 

 

 

Oleje dla kobiet w ciąży - na jakie warto jeszcze postawić?

 

Wśród olejów, po które chętnie sięgają kobiety w ciąży ważne miejsce zajmuje olej z czarnuszki. Niemniej popularny, co jest zresztą zrozumiałe, jest olej lniany. Stanowi on bardzo cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych - omega-3 i omega-6 (niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu). 

 

Pamiętajmy jednak o tym, że podobnie jak w przypadku oleju z czarnuszki, tak też lnianego, mamy do czynienia z wpływem na gospodarkę hormonalną. Zanim więc po nie sięgniemy, warto jest skonsultować się z lekarzem. Inaczej sytuacja się przedstawia, kiedy bierzemy na tapet olej lniany i jego aplikowanie na skórę. Wówczas jest całkowicie bezpieczny dla ciężarnych kobiet. Jego regularne stosowanie wpływa bardzo korzystnie zarówno na nią, jak i na włosy. W jego składzie znajdziemy kwasy: linolenowy, oleinowy, linolowy, palmitynowy i stearynowy, a ponadto witaminę E i fitoestrogeny.Ponadto dostępne są preparaty od sprawdzonych producentów, które łączą w sobie właściwości oleju z wiesiołka, lnianego i oliwy z oliwek. Tego typu olej dla kobiet to istna skarbnica składników odżywczych i zdrowych tłuszczów.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czym mój ból może być powiązany z guzkiem na nerce?
Mam 23 lata od ponad roku borykam się z bólem prawej strony. Miałam robione zabiegi kręgosłupa termolezje, ale mój stan zdrowia powoli się pogarszał — pojechałam do lekarza i lekarz zobaczył na rezonansie jakiś guzek przy nerce, robiłam trzy razy USG.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska. Należy zabrać ze sobą wyniki badań obrazowych.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z wynikami dotychczas wykonanych badań proszę zgłosić się do lekarza (internista/rodzinny) w celu ukierunkowania dalszej diagnostyki. Wskazana również konsultacja ginekologiczna.
Od czego może być spowodowana moja przeczulica dotykowa?
Od ponad 2 lat wszystko mnie swędzi, kłuje i odczuwam pewnego rodzaju przeczulicę dotykową całego ciała (łaskotanie przy nawet niewielkim dotyku). Wykonałem szereg badań alergologicznych i dermatologicznych (wszystko ujemne), stan psychiczny również ok. Zrobiłem także badanie EMG...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Przyczyny przeczulicy mogą być różnorodne. Z wynikami dotychczas wykonanych badań proszę zgłosić się na stacjonarną wizytę (internista/lek.rodz.), sukcesywnie należy wykluczać poszczególne przyczyny tego stanu.
Czy powinnam udać się na SOR, żeby sprawdzić ewentualność jakiegoś zakażenia?
Ugryzł mnie dziki kot do krwi w palec, ranę przemyłam, nie odkaziłam, nie miałam czym. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W takiej sytuacji jak najbardziej zalecane zgłoszenie się na SOR.
Od czego to może być?
Od tygodnia miałam mokry kaszel, w nocy duszący. Lekarz rodzinny zdiagnozował ostre zapalenie oskrzeli i zmiany na płucach. Dzisiaj od rana nic mnie nie bolało. Nagle zaczęło boleć mnie jedno żebro na dole po prawej stronie. Jak siedzę nie boli, ale przy poruszaniu i kaszlu już tak. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia diagnostyki i ewentualnego leczenia.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna kontrolna stacjonarna wizyta u lekarza-po zbadaniu Pani lekarz podejmie decyzję co do dalszego postępowania (np. rtg klatki piersiowej)
Czy konieczna jest wizyta u lekarza?
Bylem przeziębiony - miałem mokry kaszel i katar i bylem osłabiony. Po 1,5 tygodnia jestem zdrowy, nie kaszle już a flegmy mam coraz mniej. Pojawiło się zatkane ucho lewe i lekki szum w uchu, nie boli, tylko jest przytkane. Co mogę zrobić — jakieś inhalacje? 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli jest Pan zdrowy - to nie ma potrzeby wizyty lekarskiej, jeśli jednak występują objawy, o których Pan pisze - należy zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy od kaszlu mogłem uszkodzić żebra?
Jestem w trakcie przechodzenia infekcji. Mam bardzo mocny kaszel z wykrztuszaniem znacznej ilości wydzieliny. Podczas kąpieli miałem napad kaszlu taki, że prawie zwymiotowałem i w pewnym momencie poczułem ból w lewym żebrze. Teraz nie mogę głęboko oddychać, śmiać się, kichać, kaszleć,...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna wizyta u lekarza w warunkach stacjonarnych, wymaga Pan zbadania fizykalnego i wykonania rtg klatki piersiowej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana pilna stacjonarna wizyta lekarska.
Jak liczy się dni dawkowania leków?
Mam iniekcje leku co 3 tygodnie i nie wiem, czy dzień, w którym biorę zastrzyk wliczać w te 21 dni czy liczyć od następnego dnia od zastrzyku. Przykład zastrzyk 3.07 - następny ma być 23 czy 24.07?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się WYŁĄCZNIE z lekarzem, który zlecił leczenie.
Czy należy się martwić powyższymi wynikami krwi, czy może to być chwilowa sytuacja związana ze stresem?
Co oznacza niski poziom limfocytów i wysoki poziom neutrofili (procentowo), ilościowo w normie. Czy na wynik mógł mieć wpływ stres? Taka sytuacja zdarzyła się pierwszy raz. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy miałam morfologię robioną jeszcze dwa razy i zarówno...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Nie ocenia się pojedynczych parametrów morfologii; dokonuje się oceny jej wszystkich parametrów z danego badania (i porównawczo w stosunku do badań poprzednich), biorąc pod uwagę dodatkowo pełny wywiad zebrany z pacjentem, badanie fizykalne pacjenta, a także wyniki innych wykonanych badań. Tak więc oceny powinien dokonać lekarz, który zlecał badania z określonego powodu i ma wgląd w pełny obraz historii pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza celem interpretacji wszystkich wyników badań, a nie tylko wybranych parametrów.
Jak długo probówka z krwią znajdująca się w temperaturze pokojowej nadaje się do badań?
Jest to kwestia kilku godzin, jeśli tak, to ilu w przybliżeniu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Laboratoria wykonujące badania krwi posiadają odpowiednie procedury i ściśle do nich się stosują.
Jeśli rodzice nie będą mieli objawów żadnych przez tw dwa tygodnie, mogę spokojnie do nich pojechać czy jakiś czas odczekać?
Siostra przechodziła krztusiec. Ona i syn dostali antybiotyk, ale córka i młodszy syn nie. Przyjechali do rodziców na wakacje na 2 tygodnie. Nie mam z nimi kontaktu, ponieważ stwierdziłam ze 7-latek i 2-miesięczna córka, mogą się zarazić. Czy przez dotknięcie rzeczy tej samej...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Największa zaraźliwość występuje w pierwszych dwóch tygodniach choroby i utrzymuje się przez około 3–4 tygodnie (odpowiednio dobrana antybiotykoterapia skraca zaraźliwość do 5 dni). Zakażenie przenosi się drogą kropelkową podczas kaszlu i kichania, a także poprzez kontakt bezpośredni (w tym przypadku zaraźliwość jest znacznie mniejsza).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Maksymalna zakaźność występuje w ciągu 2 tygodni i może utrzymywać się do 5 tygodni.
Czy rozcieńczenie moczu mogło wpłynąć na wynik i białko w rzeczywistości jest?
Z powodu nadciśnienia ciążowego muszę badać czy w moczu znajduje się białko. Dziś otrzymany wynik jest negatywny, ale mocz ma obniżony ciężar z powodu tego, że dużo piłam. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Najlepiej wynik skonsultować z lekarzem prowadzącym, który ma wgląd w poprzednie wyniki i będzie wiedział o czynnikach towarzyszących kolejnym badaniom (takich jak np.ilość przyjmowanych płynów).
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Obniżony ciężar moczu może świadczyć zarówno o dużej ilości spożywanych płynów.
Czy mam iść do lekarza rodzinnego poprosić o inny antybiotyk lub mocniejszą dawkę?
Parę dni temu okazało się, że mam boreliozę - biorę antybiotyk od ponad tygodnia, niestety żadnej poprawy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zlecił antybiotykoterapię.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Ocena leczenia należy do lekarza, który to leczenie wdrożył.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Warto skonsultować wątpliwość z lekarzem prowadzącym leczenie.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Warto skonsultować z innym lekarzem w razie wątpliwości
Zostałam odesłana bez diagnozy ze szpitala - co mi może być?
Mam 31 lat, od kilku lat szukam przyczyny moich dolegliwości: Przyćmione zmysły, gorsze odczucia, drżenie karku, głowy, mimo braku wady gorsze widzenie — zamglone. Mam niedoczynność tarczycy. Osłabienie mięśni, zmęczenie, spadek motywacji, piski szumy w uszach, bóle sztywność...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z pełną, dotychczasową dokumentacją medyczną (wyniki badań-laboratoryjnych, obrazowych, wypisy ze szpitala) proszę zgłosić się na wizytę stacjonarną do lekarza (rodzinny, internista), który zadecyduje o dalszej diagnostyce.
Do jakiego specjalisty powinnam się zgłosić?
Zauważyłem u siebie następujące objawy: częste duszności, bóle w klatce piersiowej (piekące/uciskające), przewlekły ból pleców między łopatkami, oraz ślina podbarwiona na brązowo, lub z brązowymi „plamami". Ostatnio pojawiły się również zawroty głowy. Mam 21...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci Panu niezbędne badania diagnostyczne.
Czy powinnam odczekać dłużej przed rozpoczęciem przyjmowania kolejnych antybiotyków?
Po ekstrakcji ósemki został mi przepisany antybiotyk (10 tabletek), jestem w trakcie jego przyjmowania. Czeka mnie również dwutygodniowa antybiotykoterapia związana z IMO. Czy tygodniowa przerwa pomiędzy tymi kuracjami jest wystarczająca? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy konsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę skonsultować zaistniałą sytuację z lekarzem, który prowadzi terapię IMO.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4