1. Artykuły
  2. ADHD u dorosłych. Kiedy chaos jest codziennością

ADHD u dorosłych. Kiedy chaos jest codziennością

W przeszłości uważano, że ADHD dotyczy wyłącznie dzieci, jednak w ostatnich latach coraz częściej rozpoznawane jest także u osób dorosłych. Według szacunków - występuje u około 3-5% populacji dorosłych. - U osób dotkniętych ADHD typowe są  trudności w samoorganizacji, zarówno w aspekcie zawodowym jak i „bałagan życiowy” - zwraca uwagę psychiatra, dr Dariusz Bartczak. 

ADHD u dorosłych. Kiedy chaos jest codziennością ADHD u dorosłych. Kiedy chaos jest codziennością
Spis treści
Co to jest ADHD? ADHD u dorosłych - objawy Codzienność z ADHD u dorosłych ADHD u dorosłych - przyczyny ADHD u dorosłych - leczenie

Co to jest ADHD?

 

ADHD jest zaburzeniem neurorozwojowym, które cechuje się występowaniem zaburzeń koncentracji uwagi, nadmierną impulsywnością i nadruchliwością. Ma negatywny wpływ na funkcjonowanie w środowisku szkolnym, zawodowym bądź rodzinnym.

 

Pierwsze objawy pojawiają najczęściej  między 5 a 7 rokiem życia, jednak charakter objawów oraz ich stopień  nasilenia zmienia się na przestrzeni życia - tłumaczy nasz ekspert.

 

Często objawy, które dominują w wieku dziecięcym, w dorosłości nie stanowią już problemu, natomiast mogą manifestować się objawy z innych sfer ADHD.

Niegdyś uważano, że zaburzenie to dotyczy wyłącznie dzieci. To zmieniło się jednak w ostatnich latach i ADHD coraz częściej rozpoznawane jest także u dorosłych.

 

Szacuje się, że ADHD występuje u około 3-5% populacji dorosłych. Należy jednak zauważyć, że wiele osób pozostaje niezdiagnozowanych, objawy często współwystępują z innymi zaburzeniami psychicznymi i mogę być przez nie maskowane (m.in. uzależnienia, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości, zaburzenia ze spektrum autyzmu) - przyznaje psychiatra Dariusz Bartczak.

 

arrow Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
arrow Najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci – którą wybrać?
arrow Najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego
arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!

ADHD u dorosłych - objawy

 

U dorosłych ADHD daje objawy ze sfery zaburzeń koncentracji uwagi, impulsywności oraz regulacji emocji. Objawy hiperaktywności są zazwyczaj mniej nasilone niż w dzieciństwie .

 

Osoba dotknięta ADHD może sprawiać wrażenie osoby roztargnionej, źle zorganizowanej, która często gubi ważne dokumenty, klucze do mieszkania, zapomina o spotkaniach, rocznicach, terminach płatności. Osoby z ADHD często unikają zadań monotonnych, wymagających dokładności, powtarzalnych czynności, zdecydowanie lepiej radzą sobie w środowisku kreatywnym - wylicza lekarz.

 

W wieku dorosłym zaburzenia koncentracji mogą się manifestować jako trudności z utrzymaniem uwagi na jednej czynności przez dłuższy czas, łatwym rozpraszaniem się nawet błahymi bodźcami, dużą przerzutnością uwagi „z tematu na temat”. Może to powodować trudności w uczeniu się, przyswajaniu nowego materiału.

 

W codziennej pracy mogą pojawiać się liczne błędy wynikające z nieuwagi, bądź szybkiego działania. Wymiar zaburzeń impulsywności manifestuje się podejmowaniem szybkich decyzji, przerywaniem wypowiedzi innych osób, trudnością z oczekiwaniem na swoją kolej,  podejmowaniem zachowań  ryzykowanych, np. niebezpieczna jazda samochodem - wyjaśnia Dariusz Bartczak.

 

Osoby z ADHD mają także często trudności w uspokojeniu się, towarzyszy im uczucie wewnętrznego niepokoju, odczuwają potrzebę działania, bycia w ruchu.

 

Może utrzymywać się potrzeba poruszania kończynami, zmian pozycji ciała, bawienia się przedmiotami z otoczenia. Występuje wewnętrzny niepokój w sytuacjach wymagających spokojnego siedzenia, powstrzymania się od zabierania głosu. Mogą także występować trudności w regulacji emocji, zmienność nastrojów, wybuchy złości na błahe sytuacje - zauważa nasz ekspert.

 

Codzienność z ADHD u dorosłych

 

 Osoby dotknięte ADHD często są postrzegane przez otoczenie jako chaotyczne, źle zorganizowane, impulsywne. Jakie wygląda codzienność osoby dorosłej z ADHD? Psychiatra tłumaczy:

 

Na przestrzeni życia typowe są częste zmiany pracy „wypalanie się” , zmiany kierunku studiów, poszukiwanie nowych doznań, nowych relacji. Osoby z ADHD często poszukują ekstremalnych doznań, co może skutkować zachowaniami ryzykownymi, tendencją do uzależnień, hazardu.

 

W codziennym funkcjonowaniu  osoby dotknięte ADHD często mają rozpoczętych wiele projektów, kursów, niedokończonych książek, przy czym szybko tracą nimi zainteresowanie, wykazują tzw. „słomiany zapał".

 

Z chęcią rzucają się w wir nowych aktywności, zainteresowań „wgryzają się w temat”. Często w sposób impulsywny dokonują zakupy niezbędnych sprzętów, książek, akcesoriów w danym temacie - przyznaje.

 

Trudności doświadczane przez osoby z ADHD mogą skutkować przerwaniem edukacji poniżej możliwości intelektualnych. Wpływać na trudności w utrzymaniu stałej pracy oraz powodować trudności w relacjach partnerskich.

 

Doświadczane niepowodzenia życiowe mogą prowadzić do obniżonej samooceny, obaw przed oceną innych, nadmiernym przeżywaniem krytyki. Występowanie objawów ADHD sprzyja występowaniu innych zaburzeń psychicznych - dopowiada Dariusz Bartczak.

 

ADHD u dorosłych - przyczyny

 

Jak podkreśla psychiatra, dokładne przyczyny ADHD nie są znane. Uznaje się, że jest to wynik  zbiegu czynników  genetycznych i wpływu czynników środowiskowych na które dana osoba była narażona w wieku prenatalnym i wczesnodziecięcym.

 

U osób dotkniętych ADHD występują odmienności w rozwoju i funkcjonowaniu części struktur OUN w których obserwuje się niedobór neuroprzekaźników - dopaminy i noradrenaliny. Objawy są związane z odrębnością w obrębie układu limbicznego odpowiedzialnego za regulację emocji, kory czołowej odpowiedzialnej m.in. za planowanie, organizację, funkcje wykonawcze. Odmienności w funkcjonowaniu ciała siatkowatego i zwojów podstawy mają wpływ na impulsywność oraz trudności w filtrowaniu dochodzących informacji, mogą także powodować zaburzenia snu - objaśnia fachowo.

 

ADHD u dorosłych - leczenie

 

Jak przebiega leczenie ADHD u osób dorosłych? Nasz ekspert przyznaje: pierwszym ważnym krokiem jest postawienie właściwej diagnozy lekarskiej w zakresie ADHD jak i zaburzeń współistniejących.

 

Następnie konieczna jest właściwa edukacja w zakresie ADHD dla pacjenta i jego najbliższych, świadomość konsekwencji, wpływu na życie, konstruktywne spojrzenie na możliwości terapeutyczne - podkreśla psychiatra.

 

U większości pacjentów rekomendowane jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Część objawów w szczególności związanych z zaburzeniami koncentracji, impulsywnością dobrze reaguje na leczenie lekami stymulującymi OUN (zwiększającymi poziom dopamin, noradrenaliny) znacznie poprawiając komfort w funkcjonowaniu osobistym, jak i zawodowym.

 

Wybór konkretnego preparatu, dawki, długości leczenia, ewentualnych działań niepożądanych i przeciwwskazań musi być ustalony ze specjalistą zajmującym się leczeniem ADHD - dodaje nasz ekspert.

 

Dodatkowo rekomendowane jest podjęcie psychoterapii poznawczo – behawioralnej, mającej na celu pomóc w wypracowaniu strategii radzenia sobie z objawami,  pomóc w kształtowaniu korzystnych nawyków i samoorganizacji.

 

U części pacjentów pomocne mogą być treningi relaksacyjne, udział w zajęciach mindfulness - kończy.

Dariusz Bartczak psychiatra 5.00 / 76 opinii artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psychiatra. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Warszawie, w SP ZOZ Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Otwocku, w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Psychiatrycznym w Rasztowie, w poradniach zdrowia psychicznego.

Diagnozuje i leczy osoby cierpiące na zaburzenia nastroju, depresję, nerwicę, zaburzenia psychotyczne, schizofrenię, uzależnienia od narkotyków i alkoholu, zaburzenia zachowania wieku podeszłego, zaburzenia snu, zaburzenia odżywiania. Pomaga osobom w kryzysie psychicznym i ich rodzinom.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Depresja, a niedoczynność tarczycy.
Czy gdy wyleczy się depresję, może zniknąć także niedoczynność tarczycy?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Nie, ale nieleczona lub źle kontrolowana niedoczynność tarczycy może być przyczyną depresji.
Ćwiczenie mózgu - jak robić to najskuteczniej.
Czy rozwiązywanie wykreślanek, zabawę w Familiadę i Koło fortuny, kolorowanie po numerach oraz grę warcaby, można zaliczyć do ćwiczenia mózgu i treningu funkcji poznawczych?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy warto iść do lekarza psychiatry prywatnie, czy to coś zmieni?
W sierpniu tego roku dostałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, na stałe i nie odwołałam się, nie wierzyłam, że to coś da. Tak mam od 2010 roku po mastektomii, histerektomii, również usunięcie jajników. Od tego czasu pogorszyło się moje zdrowie psychiczne, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Dlaczego tak jest, że jak idę na spacer sama, to się mocno pocę, a jak idę tą samą trasą z mamą, to pot jest o wiele mniejszy?
Mam zespół lęku uogólnionego, depresję i fobię społeczną, ale już od jakiegoś czasu prawie w ogóle nie boję się, że ludzie mnie ocenią i się nie wstydzę siebie. Dotychczas myślałam, że pocenie się wynika z wysiłku fizycznego, bo mam mało ruchu i nadwagę, ale dzisiaj szłam z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Ogromy stres w życiu codziennym - jak nad nim zapanować?
Mam bardzo duże problemy z samopoczuciem. W styczniu tego roku dowiedziałam się, że choruję na hipoglikemie reaktywna. Po powtórzeniu badań w maju cukier po wypiciu glukozy po 2 godzinach wynosił 80. Fakt stwierdziłam, że jest lepiej i trochę odpuściłam sobie swoje zdrowe i regularne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń specjalisty psychiatry i przyjmować przepisane leki.
Stany lękowe i depresja, a L4 z pracy.
Miałam silne stany lękowe i mam od dziś stwierdzoną depresję, jednak lekarz nie chce mi wystawić zwolnienia tydzień wstecz. Od tygodnia leżę w łóżku i mam wszystkiego dość. Nie miałam siły nawet zadzwonić do lekarza, a jak nie będę miała z czego żyć, to całkiem się załamię. Czy jest taka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję w sprawie niezdolności do pracy każdorazowo podejmuje wyłącznie lekarz.
Czy to może być autyzm, czy FAS tak się objawia?
Mój synek skończył niedawno 2 lata i od tego momentu dziwnie się zachowuje. Zaczął układać przedmioty w rzędy, często się zapatruje, bawi się kręceniem jakiś przedmiotów, niekiedy robi kuleczka rekami, jak się denerwuje, ogólnie jest dzieckiem bardzo nerwowym....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą dziecięcym.
Proszę o poradę jak reagować na takie zachowanie i co zrobić, żeby jakoś temu zaradzić?
Mam problem z 3,5 letnim synem. Dostałam sygnały z przedszkola, że syn w ogóle nie skupia się na zajęciach, nie słucha i prowokuje inne dzieci do rozrabiania. Na szczęście nie bije innych dzieci, ale wyrywa im zabawki. Robi sobie to, co mu się podoba i gdy Panie mu tłumaczą, że coś ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy z dzieckiem zgłosić się do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Antydepresanty - czy powodują szkody w organizmie?
Mam pytanie, czy jest możliwość, aby antydepresanty wyrządziły w mózgu szkody ze nie ma zmysłów smaku oraz węchu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, przeważnie nie maja takich skutków ubocznych. Natomiast, jeżeli orpócz ww objawów są również obecne objawy przeziębienia (katar, kaszel, osłabienie itp) wskazane jest wykonanie szybkich testów antygenowych w kierunku COVID-19. Ponieważ dla COVID-19 są powszechne zaburzenia węchu i smaku. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy stosując leki antydepresyjne lub psychotropowe można stosować treonian magnezu?
Wiem, że można stosować ogólnie magnez, ale czytałam, że ta forma magnezu przekracza barierę krew-mózg. Czy w związku z tym jest korzystna, czy niekorzystna przy stosowaniu wyżej wymienionych leków?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym.
Czy paraliże senne mogą być związane z jakąś chorobą?
Od czterech miesięcy mam paraliże senne co noc po kilka razy i głównie one są, jak próbuje zasnąć. Przykładowo, dzisiaj dostałam go 5 razy, gdy próbowałam zasnąć. Zdarzają się nawet po snach. Bardzo mnie to męczy, bo boję się spać i przez to się nie wysypiam i muszę spać w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne konsultacje neurologa i psychiatry.
Czy mogę mieć aż taką reakcję na ten lek?
Biorę antydepresant przez 5 tygodni. Po podwyższeniu dawki na 15 mg dostałem następnego dnia dysfagii. Mam ograniczony kontakt z psychiatrą. Przez 5 dni mam problemy z połykaniem, praktycznie nic nie jem. Co zrobić w takiej sytuacji? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym celem rozważenia zmiany sposobu leczenia.
Kofeina w tabletkach, a leki antydepresyjne.
Czy przyjmowanie kofeiny w tabletkach 200 g raz dziennie może mieć wpływ na działanie leków antydepresyjnych? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, raczej zwykła dostępna dawka kofeiny nie powinna mieć wpływu na działanie leków p/depresyjnych. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie