Czy objawy mamy wskazują na schizofrenię?

Moja mama ostatnio dziwnie się zachowuje. Obawiam się, że może być to schizofrenia. Gdy mama coś do mnie mówi to tak jakby się jąka, ma małe problemy w przypomnieniu sobie czegoś co zdarzyło się 2-7 dni temu, zastanawia się około minutę nad odpowiedzią, musze ją naprowadzić na dane pytanie (dać małe wskazówki co wtedy się działo/co robiła). Gdy mówię jej, że ostatnio się inaczej zachowuje to mówi mi, że to przez to, że jest zapracowana, ma dużo spraw na głowie (musi wszystko robić sama, chodzić na zakupy, myśleć co zrobić na obiad, itp. co jest prawdą), mówi, że schizofrenia to halucynacje, żebym myślał o sobie. po takiej rozmowie mama się dziwnie podśmiechuje i wychodzi jakby nic z pokoju kręcąc głową. Dodam również, że mama ma geny po swojej mamie, która również miała schizofrenię, ale już zmarła, bo dołożył się do tego rak. Moja mama ma 41 lat, ma nadciśnienie oraz cukrzyce typu 2. Wiem to, ponieważ mama około miesiąc temu przywiesiła mi karteczkę z informacjami o jej chorobach i numerach telefonu osób z rodziny nad biurkiem mówiąc, że to jest, cytuje: "gdyby coś mi się kiedyś stało" jakby wiedziała, że coś z nią będzie nie tak lub już wtedy coś się zaczęło z nią dziać. Czy to rzeczywiście objawy schizofrenii? Czy poinformować o tym innych członków rodziny? Jeśli to rzeczywiście schizofrenia to do jakiego lekarza się udać? Co robić?
Należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą.
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Proszę namówić mamę na wizytę u psychiatry.
Konieczna będzie konsultacja psychiatryczna.
zalecam wizyte u psychiatry
wymagana wizyta u psychiatry

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2785
Pytań zadanych
przez pacjentów
6957
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi