1. Artykuły
  2. Bezsenność – przyczyny i leczenie

Bezsenność – przyczyny i leczenie

Szacuje się, że problem bezsenności może dotykać nawet 50 proc. osób w Polsce i pojawia się przede wszystkim u osób po 30. roku życia. Dodatkowo częściej dotyka on kobiet i to zwłaszcza tych, które ukończyły 60 lat. Jakie są przyczyny bezsenności oraz w jaki sposób można ją leczyć?

Bezsenność – przyczyny i leczenie Bezsenność – przyczyny i leczenie
Spis treści
Czym jest bezsenność? Jakie są przyczyny bezsenności? Jakie są skutki bezsenności? Jak diagnozuje się bezsenność? Jak przebiega leczenie bezsenności? Jak przeciwdziałać bezsenności?

Czym jest bezsenność?

 

Jako bezsenność określa się zaburzenie snu, przede wszystkim pod kątem jego rytmu oraz czasu trwania. Za problem uznaje się również długi czas zasypiania, który przekracza 45 minut oraz częste wybudzanie w nocy.

 

Jeśli bezsenność pojawia się przez okres co najmniej miesiąca oraz kilkukrotnie w tygodniu, wówczas jest to podstawa do zdiagnozowania problemu oraz wdrożenia leczenia.

 

arrow Kiedy sen nie chce przyjść. Bezsenność
arrow Problemy z zasypianiem. Kilka wskazówek jak zapewnić sobie dobry sen
arrow Bezdech senny. Poważne konsekwencje niewinnego chrapania
arrow Dieta na spokojny sen. Co jeść i pić, a czego na kolację bezwzględnie unikać?
arrow Modafinil – wskazania, działanie i skutki uboczne
arrow Ciągłe zmęczenie - jak z tym walczyć?

Jakie są przyczyny bezsenności?

 

Znalezienie przyczyn bezsenności jest kluczowe, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie. W ostatnim czasie jedną z głównych przyczyn kłopotów ze snem u osób dorosłych jest stres, co wynika ze zwiększania wydzielania hormonów adrenaliny oraz noradrenaliny, włączających reakcję „walki lub ucieczki”.

 

Inną przyczyną bezsenności mogą być zaburzenia depresyjne, choć te ostatnie w wielu przypadkach powodują również nadmierną senność. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że do problemu może doprowadzić przyjmowanie leków na receptę, w tym preparatów obniżających ciśnienie, leków na astmę, antybiotyków oraz środków hormonalnych.

 

Bezsenność częściej dotyka również osób starszych, kobiet po przebytej menopauzie oraz osób, które pracują zmianowo.

 

Jakie są skutki bezsenności?

 

Bezsenność jest problemem, którego nie można ignorować, odbija się ona bowiem na życiu codziennym i ma również wiele długofalowych, negatywnych skutków. Przede wszystkim zwiększa ryzyko zachorowania na depresję, która w społeczeństwie również jest diagnozowana coraz częściej.

 

Bezsenność sprzyja dodatkowo tyciu, co wynika m.in. z zaburzenia pracy całego organizmu oraz z faktu, że niewyspane osoby chętniej podjadają i są mniej zmotywowane, by dbać o zdrowe nawyki.

 

Deprywacja senna trwająca przez dłuższy czas zwiększa również ryzyko:

 

Jak diagnozuje się bezsenność?

 

Przyczyny bezsenności mogą być ukryte, dlatego też tak ważna jest konsultacja z lekarzem, który na podstawie dokładnego wywiadu oceni, z czego problem ten może wynikać. Obecnie taką konsultację można zrealizować również online za pośrednictwem wygodnej e-Wizyty. Platformą, dzięki której można ją odbyć jest haloDoctor.pl.

 

Jak przebiega diagnozowanie bezsenności? Lekarz przede wszystkim pyta pacjenta o ogólny stan zdrowia, a przy osobistej wizycie wykonywane są dodatkowo pomiary ciśnienia tętniczego. Te ostatnie można jednak wykonać również samodzielnie, jeśli pacjent zdecyduje się na konsultację online.

 

Jeśli lekarz nie rozpozna somatycznych przyczyn bezsenności, wówczas zlecona może być rozmowa z lekarzem psychiatrą. Będzie to niezbędne zwłaszcza u osób z podejrzeniem depresji czy tych pacjentów, którzy na co dzień doświadczają dużego stresu.

 

Inną drogą jest zgłoszenie się do Poradni Leczenia Zaburzeń Snu. To miejsce dla osób, które mają pierwotne zaburzenia snu czy też borykają się z zaburzeniami takimi jak narkolepsja.

 

Jak przebiega leczenie bezsenności?

 

Leczenie bezsenności zawsze uzależnione jest od tego, jaki problem za nią stoi. Obecnie jedną z podstawowych metod jest terapia poznawczo-behawioralna, w przypadku której uznaną techniką jest kontrolowanie bodźców poprzez przestrzeganie pewnych zaleceń związanych z optymalną higieną snu. Jednym z takich zaleceń jest wstawanie rano zawsze o tej samej porze, czy kładzenie się spać tylko wtedy, gdy czuje się sennym. Pomocne mogą być również techniki relaksacyjne przed snem, takie jak relaksujący masaż, ćwiczenia oddechowe oraz praktykowanie jogi.

 

Przy leczeniu bezsenności korzysta się również z farmakoterapii. Leki na bezsenność zazwyczaj wdraża się jednak krótkoterminowo, by nie doszło do powstania tolerancji na tego typu preparaty. Specjalista może zalecić również stosowanie niedużych dawek leków przeciwdepresyjnych, które potęgują senność.

 

Osoby z bezsennością często sięgają również po preparaty bez recepty, jednak będą one skuteczne tylko wtedy, gdy problem ten jest krótkotrwały i wynika przede wszystkim ze stresu. Wówczas substancje pochodzenia naturalnego oczywiście mogą pomóc, jednak mimo wszystko zaleca się, aby ich przyjmowanie skonsultować z lekarzem.

 

Jak przeciwdziałać bezsenności?

 

Nie ulega wątpliwości, że narastający problem z bezsennością jest znakiem naszych czasów. Wynika to nie tylko z nadmiaru stresu, ale po prostu ze stylu życia. Problemem z zasypianiem w wielu przypadkach jest rezultatem choćby z nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych tuż przed snem, czy nieregularnego trybu życia. Co jednak robić i czego nie robić w ciągu dnia, aby zwiększyć szansę na regenerujący i spokojny sen?

 

  • Prowadzić zdrowy tryb życia, w tym dbać o aktywność fizyczną.
  • Nie spożywać ciężkostrawnych posiłków tuż przed snem.
  • Wprowadzić stałą, dzienną rutynę, która ułatwi zasypianie.
  • Nie pić alkoholu tuż przed snem.
  • Unikać korzystania z urządzeń elektronicznych na co najmniej jedną godzinę przed zaśnięciem.
  • Wprowadzić wieczorną, relaksującą rutynę, która pozwoli uspokoić organizm i ułatwi zasypianie.

 

Osoby mające tego typu problemy powinny dodatkowo unikać drzemek w ciągu dnia, które często również sprawiają, że w godzinach wieczornych trudniej zasnąć.

 

Bezsenność obija się na życiu zarówno w krótkim, jak i w długim okresie czasu, dlatego tak ważne jest, by szybko rozpoznać jej przyczyny i wdrożyć leczenie. Jeśli właśnie w tym zakresie poszukują Państwo szybkiej porady lekarskiej, zachęcamy do skorzystania z platformy haloDoctor.pl.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Do jakiego specjalisty udać się z problemem z bezsennością?
Nigdy nie miałam i mam większych problemów z bezsennością. W ostatnich miesiącach jednak mam wrażenie, że mimo iż funkcjonuję normalnie, odczuwam większe napięcie i lęk. Zauważyłam, że jeśli śpię ze swoim chłopakiem, nie mam problemów ze snem. Kiedy okazjonalnie śpimy osobno - ja w...
Dawid Luwański
Umów wizytę
Psychoterapeuta będzie odpowiednią osobą która pomoże Pani w opisanym problemie
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli problem będzie się powtarzał. to wskazana psychoterapia.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli problem będzie się powtarzał. to wskazana psychoterapia.
W jaki sposób mogę sobie jeszcze pomóc?
12 lat temu zacząłem opadać z sił,  mieć silny ból z lewej strony szyi i zaczęło mi piszczeć w uszach. Obecnie mam 36 lat i ledwo radze sobie z tymi dolegliwościami, nie mogę spać, bo wiecznie boli mnie głowa i jest gorąca pomimo tego ze temperaturę mam w normie to czuje jak ciśnienie...
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
witam, proszę pamiętać, że leki opioidowe uzależniają, wskazana jest wizyta u lekarza POZ , zalecana jest również terapia wstępna, celem diagnozy, czy wskazane przez Pana symptomy nie mają podłoża psychicznego. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czym mogą być spowodowane moje objawy?
Mam 33 lata a będąc w wieku szkolnym, ukazywały się u mnie omdlenia oraz bóle w klatce piersiowej. Po czasie leczyłem się na depresję ciężką spowodowaną nerwicą lękowa, od tamtej pory minęło 5 lat i nigdy nie robiłem poważniejszych badan, lecz od niedawna zaczęła się u mnie mocna utrata...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Witam, zalecam wizytę u lekarza POZ - wspomniane przez Pana wskazania są najprawdopodobniej efektem przeciążenia organizmu spowodowanego pracą fizyczną. Zalecany jest odpoczynek celem regeneracji organizmu i nabrania sił. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy mogę to w jakiś sposób złagodzić?
Witam, jestem w trakcie odstawiania leków z wenlafaksyną. Leki brałam od prawie 4 lat, za zgodą lekarza zeszłam ze 150, przed 75 aż do 37,5 mg teraz. Chciałabym już całkowicie odstawić, ale nie mogę poradzić sobie ze skutkami ubocznymi. Prądy w głowie, biegunka, bezsenność i szumy nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna wizyta z lekarzem specjalistą, który zalecił stosowanie tego leku.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Konsultacja u lekarza prowadzącego.
Jaka może być przyczyna mojego złego samopoczucia?
Przez ostatni miesiąc mam ciągłe bóle głowy, zmęczenie oraz problemy ze snem. Tracę równowagę oraz nie mam siły, do tego mam problem ze stawami, bolą mnie i chrupią. W ciągu ostatniego tygodnia miałem 3 krwawienia z nosa.     
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam stacjonarną wizytę lekarską, brak równowagi świadczy o błędniku, lekarz powinien zalecić tomograf głowy. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Oblewanie potem w nocy - jakie badania zrobić?
Mam 42 lata, od pewnego czasu oblewają mnie poty (najczęściej w nocy), przez które nie mogę spać i przybrałam na wadze mimo, że nie spożywam za dużo posiłków. Jaka może być przyczyna moich objawów i pod jakim kierunkiem muszę zrobić badania?
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
proszę zrobić tsh być może mogą być objawy tarczycy.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy przeprowadzić diagnostykę różnicową i zlecić odpowiednie badania - zapraszam na konsultacje online w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Koniecznie trzeba wykonać badania diagnostyczne laboratoryjne, np. morfologia, OB, glukoza, hemoglobina glikowana, insulina na czczo,CRP, badanie ogólne moczu, kreatynina, sód, potas, TSH, anty TPO, anty TG, a następnie skonsultować te wyniki z lekarzem rodzinnym, który ukierunkuje dalsze postępowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta lekarska podczas której lekarz po przeprowadzonym badaniu fizykalnym zleci badania laboratoryjne i podejmie decyzję co do dalszego postępowania.
Dawid Luwański
Umów wizytę
proszę zrobić tsh być może mogą być objawy tarczycy.
Czy hipoplazja tętnic może spowodować udar?
Trafiłem miesiąc temu do szpitala z powodu mrowienia, drętwienia, zawrotów głowy, nudności, bezsenności, z mroczkami przed oczami i bólem głowy. Wykonano badania i zdiagnozowano u mnie torbiel szyszynki 10 mm, przetrwałą tętnice trójdzielna, hipoplazje tętnic łączących...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Trudności z zasypianiem pomimo przyjmowania leku od psychiatry.
Od ponad roku przyjmujęlek, który do niedawna znakomicie mnie usypiał (nawet za bardzo, bo sypiam po nim nawet o 5h za dużo), ale od ok. 2 dni mam problemy z zaśnięciem - długo leżę w łóżku nim zasnę. Jak już zasnę to jest ok, śpię do tej 14:00 normalnie, ale właśnie mam problem z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Zaburzenia snu - jakie badania wykonać w celu zdiagnozowania problemu?
Jestem 22-letnim mężczyzną. Od początku kwietnia występuje u mnie ciągłe uczucie oszołomienia, jestem zmęczony, a do tego występują u mnie również zaburzenia snu (dosypiam do którejś godziny, a potem już nie potrafię zasnąć). Strasznie się martwię, ponieważ ten stan...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Niedobór witaminy D, a problemy ze snem.
Moje pytanie odnosi się wpływu niedoboru witaminy D na bezsenność. Od dłuższego czasu bardzo często wybudzam się w nocy - średnio co 1,5–2 h (śpię mniej więcej 7-8 h). Pracuję umysłowo i fizycznie po 10-13 godzin. Dwa razy w tygodniu odsypiam dłużej - 10 godzin snu z wybudzaniem,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Najpewniej jest to bez związku, ale oczywiście należy uzupełnić niedobory witaminy D i obserwować.
Jak pomóc osobie z depresją i nerwicą lękową?
Od połowy stycznia mój przyjaciel cierpi na bezsenność. Leczy się na depresję i nerwicę lękową, ma myśli samobójcze. Chodzi na terapię grupową, ale nie pomaga mu. Leczy się u psychiatry. Zapisał mu leki, które źle na niego działają, a nie chce zapisać innych....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Być może konieczne będzie leczenie stacjonarne w oddziale szpitalnym.
Czy kilka miesięcy nadużywania alkoholu może doprowadzić do uszkodzeń w mózgu?
Mam pytanie odnosnie alkoholu. Przez kilka miesięcy nadużywałam go. Moja tolerancja szybko spadała, aż do momentu gdy przestał działać. Zauważyłam, że przestałam odczuwać senność, śpię tylko płytkim snem oraz nie odczuwam zmęczenia. Czy to możliwe, że w tak krótkim...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, jest to prawdopodobne. Proszę zasięgnąć konsultacji lekarza zajmującego się terapią uzależnień.
Brak uczucia senności - jaki specjalista pomoże zdiagnozować problem?
Od dłuższego czasu nie czuję się senna i śpię dopiero po zażyciu leków. Nie czuję senności ani w dzień ani w nocy co jest strasznie męczące. Co może być przyczyną takiego stanu? Gdzie udać się z taką dolegliwością?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W pierwszej kolejności proszę zasięgnąć porady psychiatry oraz poszerzyć diagnostykę w oparciu o szerszy wywiad chorobowy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Są ośrodki zajmujące się leczeniem zaburzań anu - proszę poszukać takiej placówki w swojej okolicy.
Ewa Jastrzębska
lekarz
Umów wizytę
Poza Poradnią Zdrowia Psychicznego (skierowanie niepotrzebne) i Poradnią Zaburzeń Snu (potrzebne skierowanie, jeśli jest Pani z Warszawy polecam: http://www.sen-instytut.pl/poradnia.html) zgłosiłabym się do swojego Lekarza Rodzinnego w POZ i wykonała badania laboratoryjne, żeby wykluczyć internistyczne przyczyny w/w zaburzeń. Warto też zadbać o higienę snu (przykładowe zalecenia: http://mkrzymowski.pl/pliki/higiena_snu.pdf)
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Najczęstszą przyczyną zaburzeń snu i zasypiania są stany napięcia w układzie nerwowym, wynikające z przebytych i aktualnych sytuacji stresowych , a także dysfunkcje czy stany chorobowe w organiźmie. Najlepiej porozmawiać o tym z psychoterapeutą, psychiatrą oraz z lekarzem rodzinnym.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Kłopoty z snem
Witam. Mój partner od jakiegoś czasu nie może spać w nocy. Zrywa się z łóżka, ma bezdech i cały czas jest mu gorąco. Otwarte wszędzie okna nic nie dają. Jestem przerażona, ponieważ mam często wrażenie w nocy, że mój partner przestał oddychać. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana jest diagnostyka-najlepiej udać się do lek. Rodz., który przeprowadzi badanie fizykalne, wykona ekg, zleci bad. Lab., a także skieruje na niezbędne konsultacje (pulmonologiczna, laryngologiczna).
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Tam wykonają Panu badania dodatkowe.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja internistyczna.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego i kardiologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W pierwszej kolejności skonsultować się proszę z lekarzem rodzinnym, który w oparciu o zgłaszane dolegliwości rozpocznie diagnostykę.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecana wizyta u lekarza rodzinnego.
Bezsenność po przyjęciu leku na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.
Mam 18 lat. Od końcówki 2019 do początku 2020 brałem (jeszcze jako osoba niepełnoletnia) przepisany przez lekarza psychiatrę lek, który był przepisany na moje zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (natręctwa). Później psychiatra uznał, że nie ma już potrzeby go...
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą oraz seksuologiem
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę