Tabletki poronne bardzo często błędnie mylone są z awaryjną antykoncepcją, którą jest tabletka nazywana tabletką „dzień po”, przyjmowana do 72. godzin po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia. Tabletki poronne są farmakologiczną formą usuwania niechcianej ciąży i są nielegalne w Polsce, natomiast tabletka „dzień po”, ma na celu nie dopuścić do ciąży i jest dostępna na receptę.
Tabletki poronne służą do usunięcia zagnieżdżonego w ścianie macicy zarodka, są aborcją farmakologiczną. Do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej służą dwie substancje:
Działanie mifepristonu polega na hamowaniu produkcji progesteronu, czyli hormonu, który odpowiada za utrzymanie ciąży i powoduje również złuszczanie endometrium, co skutkuje oderwaniem od ściany macicy zagnieżdżonego w niej jaja płodowego.
Mizoprostol, z kolei powoduje silne skurcze macicy oraz krwawienie, co umożliwia wydalenie zarodka.
Aborcję farmakologiczną można przeprowadzić za pomocą samego Mizoprostolu (przyjmując po 4 tabletki w odstępach co 3 godz. w sumie co najmniej 12 tabletek) lub za pomocą 1 tabletki Mifepristonu i co najmniej 4 tabletek Misoprostolu przyjętych po 24 godzinach od Mifepristonu.
Proces wydalania zarodka zaczyna się ok. 3-12 godz. po przyjęciu Mizoprostolu.
Zgodnie z wytycznymi WHO, bezpieczną aborcję farmakologiczną można przeprowadzić do 12 tyg. ciąży, jest ona wtedy skuteczna w ok. 98 proc.
Dlatego bardzo ważne jest wykonanie badania USG w celu określenia czasu trwania ciąży (tygodnie liczone są od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) oraz upewnienie się, że ciąża nie jest pozamaciczna.
W tym celu należy udać się na wizytę ginekologiczną.
Zwykle działanie Mifepristonu nie jest silnie odczuwalne, natomiast Mizoprostol może wywołać silne skutki uboczne. Najczęściej występują:
Krwawienie oraz skurcze macicy są stanem pożądanym podczas stosowania tabletek poronnych, natomiast w bardzo nielicznych przypadkach krwawienie może być zbyt silne, powodować omdlenia i wymagać pomocy lekarskiej.
Dlatego tabletki poronne powinny być stosowane w obecności osoby, która będzie w stanie odpowiednio szybko zareagować i udzielić pomocy.
Ryzyko wystąpienia powikłań po zażyciu tabletek poronnych jest bardzo niskie.
Tabletki poronne nie są dostępne w Polsce, natomiast bezpiecznie i całkowicie legalnie można nabyć je przez internet. Cena tabletek poronnych to ok. 70 euro.
Tabletka „dzień po” to antykoncepcja awaryjna (postkoitalna), którą stosuje się w przypadku gdy inne formy antykoncepcji zawiodły (pominięta została pigułka antykoncepcyjna, uszkodzeniu uległa prezerwatywa) w celu wyeliminowania prawdopodobieństwa niechcianej ciąży.
Tabletka „dzień po” nie powinna być traktowana jako podstawowa metoda antykoncepcji, ponieważ zawiera o wiele większe stężenie hormonów, niż zwykła pigułka antykoncepcyjna, dlatego zażywać ją należy jedynie w wyjątkowych sytuacjach.
Działanie tabletki „dzień po” polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji, co uniemożliwia zajście w ciążę.
Tabletka „dzień po” dostępna jest w aptece jedynie na receptę, wystawioną przez lekarza każdej specjalizacji, w tym lekarza rodzinnego.
Na rynku dostępne są dwa preparaty, które są antykoncepcją awaryjną:
Im szybciej zostanie zażyta tabletka „dzień po”, tym mniejsze jest ryzyko zajścia w ciążę.
Zażycie antykoncepcji awaryjnej może wiązać się z pojawieniem skutków ubocznych, na skutek przyjęcia dużej dawki hormonów.
Najczęściej występują:
Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.
Tabletka dzień po — eRecepta w 5 minut / 59zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!