Lenalidomide Fresenius Kabi

Nazwa Produktu Leczniczego
Lenalidomide Fresenius Kabi
Nazwa powszechnie stosowana
Lenalidomidum
Postać farmaceutyczna
Kapsułki twarde
Substancja czynna
Lenalidomidum 5 mg
Podmiot odpowiedzialny
Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o.
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Lenalidomide Fresenius Kabi - podstawowe informacje o leku:

Lenalidomide Fresenius Kabi to preparat medyczny zawierający substancję czynną o nazwie "lenalidomid". Należy on do grupy leków, które mają wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego organizmu. Stosuje się go u osób dorosłych w leczeniu różnych schorzeń, w tym:

  • szpiczaka mnogiego,
  • zespołów mielodysplastycznych,
  • chłoniaka z komórek płaszcza,
  • chłoniaka grudkowego.

Szpiczak mnogi to rodzaj nowotworu, który atakuje specyficzne białe krwinki zwane komórkami plazmatycznymi. Te komórki gromadzą się w szpiku kostnym i dzielą się niekontrolowanie, co może prowadzić do uszkodzeń kości i nerek. Szpiczak mnogi jest chorobą zasadniczo nieuleczalną, ale istnieje możliwość złagodzenia lub czasowego wyeliminowania objawów choroby, co nazywa się remisją.

W przypadku nowo rozpoznanego szpiczaka mnogiego u pacjentów po przeszczepie szpiku kostnego, Lenalidomide Fresenius Kabi może być stosowany jako leczenie podtrzymujące bez konieczności stosowania innych leków. Natomiast u pacjentów, u których nie ma możliwości przeprowadzenia przeszczepu szpiku kostnego, lek ten stosuje się w połączeniu z innymi lekami, takimi jak bortezomib (chemioterapia), deksametazon (lek przeciwzapalny), melfalan (chemioterapia) oraz prednizon (lek hamujący układ odpornościowy).

W przypadku pacjentów, którzy wcześniej przeszli leczenie szpiczaka mnogiego, Lenalidomide Fresenius Kabi stosuje się we współdziałaniu z deksametazonem (lek przeciwzapalny). Lek ten ma zdolność zatrzymywania progresji objawów i oznak szpiczaka mnogiego, a także opóźniania nawrotu choroby po zakończonym leczeniu.

Zespoły mielodysplastyczne (MDS) to grupa różnych chorób krwi i szpiku kostnego, charakteryzujących się nieprawidłowym funkcjonowaniem komórek krwi. Pacjenci mogą doświadczać różnych objawów, takich jak niedokrwistość (mała liczba czerwonych krwinek), konieczność przetaczania krwi oraz podwyższone ryzyko infekcji. Lenalidomide Fresenius Kabi stosuje się w monoterapii u dorosłych pacjentów z rozpoznanymi zespołami mielodysplastycznymi, jeśli pacjent spełnia określone warunki, takie jak potrzeba regularnych przetoczeń krwi z powodu niedokrwistości zależnej od przetoczeń oraz obecność izolowanej nieprawidłowości cytogenetycznej w postaci delecji 5q w komórkach szpiku kostnego.

Działanie Lenalidomide Fresenius Kabi polega na zwiększaniu liczby zdrowych krwinek produkowanych przez organizm poprzez ograniczanie liczby nieprawidłowych komórek. Może to prowadzić do zmniejszenia potrzeby przetaczania krwi u pacjentów.

Chłoniak z komórek płaszcza (MCL) to nowotwór tkanki limfatycznej, który atakuje limfocyty B. Lenalidomide Fresenius Kabi stosuje się w monoterapii u dorosłych pacjentów wcześniej leczonych innymi lekami.

Chłoniak grudkowy (FL) to powoli rosnący nowotwór złośliwy, który atakuje limfocyty B. Lenalidomide Fresenius Kabi stosuje się razem z rytuksymabem w leczeniu dorosłych pacjentów wcześniej leczonych chłoniakiem grudkowym.

Lenalidomide Fresenius Kabi działa poprzez wpływ na układ immunologiczny i bezpośrednią interakcję z komórkami nowotworowymi. Lek ma wiele różnych mechanizmów działania, takich jak hamowanie rozwoju komórek nowotworowych, zahamowanie naczyń krwionośnych w nowotworze oraz stymulowanie układu immunologicznego do zwalczania komórek nowotworowych.

Wskazania do stosowania:

Szpiczak mnogi
Lenalidomide Fresenius Kabi w monoterapii jest wskazany do stosowania w leczeniu podtrzymującym dorosłych pacjentów z nowo rozpoznanym szpiczakiem mnogim po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych.
Lenalidomide Fresenius Kabi w terapii skojarzonej z deksametazonem lub bortezomibem i deksametazonem, lub z melfalanem i prednizonem jest wskazany do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów z nieleczonym uprzednio szpiczakiem mnogim, którzy nie kwalifikują się do przeszczepu.
Lenalidomide Fresenius Kabi w skojarzeniu z deksametazonem jest wskazany do leczenia dorosłych pacjentów ze szpiczakiem mnogim, u których stosowano uprzednio co najmniej jeden schemat leczenia.

Zespoły mielodysplastyczne
Lenalidomide Fresenius Kabi w monoterapii jest wskazany do leczenia dorosłych pacjentów z anemią zależną od przetoczeń w przebiegu zespołów mielodysplastycznych o niskim lub pośrednim ryzyku, związanych z nieprawidłowością cytogenetyczną w postaci izolowanej delecji 5q, jeżeli inne sposoby leczenia są niewystarczające lub niewłaściwe.

Chłoniak z komórek płaszcza
Lenalidomide Fresenius Kabi w monoterapii wskazany jest w leczeniu dorosłych pacjentów z nawracającym lub opornym na leczenie chłoniakiem z komórek płaszcza.

Chłoniak grudkowy
Lenalidomide Fresenius Kabi w skojarzeniu z rytuksymabem (przeciwciałem anty-CD20) jest wskazany do stosowania w leczeniu dorosłych pacjentów z uprzednio leczonym chłoniakiem grudkowym (ang. FL – follicular lymphoma) (stopnia 1–3a). 

Pliki do pobrania

Lenalidomide Fresenius Kabi  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Lenalidomide Fresenius Kabi  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

więcej więcej

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta