1. Artykuły
  2. Zapalenie spojówek - przyczyny i sposoby leczenia

Zapalenie spojówek - przyczyny i sposoby leczenia

Do najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia spojówek zalicza się przekrwienie oka i świąd. Choć domowe sposoby pomagają leczyć zapalenie spojówek, są przypadki w których należy włączyć antybiotykoterapię. Kiedy należy zgłosić się do okulisty? Czy zapalenie spojówek może być zaraźliwe?

Zapalenie spojówek - przyczyny i sposoby leczenia
Spis treści
Zapalenie spojówek - przyczyny Zapalenie spojówek - objawy Zapalenie spojówek - rodzaje Zapalenie spojówek - diagnostyka Zapalenie spojówek - leczenie Domowe sposoby na zapalenie spojówek Czy zapaleniem spojówek można się zarazić? Jak zapobiegać zapaleniu spojówek?

Zapalenie spojówek - przyczyny

 

Zapalenie spojówek jest często diagnozowaną chorobą okulistyczną i występuje często przy innych schorzeniach górnych dróg oddechowych. Do najczęstszych przyczyn zalicza się ropne bakterie, kurz, chemikalia i dym papierosowy. Przy alergicznym zapaleniu spojówek przyczyną mogą być pyłki roślin, kurz, cząstki pochodzenia zwierzęcego, substancje chemiczne, bakterie, kosmetyki i lekarstwa.

 

arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!
arrow Jak skutecznie zwalczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?
arrow Jak przebiega histeroskopia i kiedy jest zalecana?
arrow Codzienna rutyna pielęgnacyjna dla osób z suchą skórą i AZS - Odkryj naturalne rozwiązania

Zapalenie spojówek - objawy

 

Zapalenie spojówek przebiega podobnie niezależnie od rodzaju infekcji. Okulista stawiając diagnozę dzieli objawy na podmiotowe i przedmiotowe. Najczęstszymi objawami podmiotowymi są:

 

  • świąd oka,
  • pieczenie oka,
  • uczucie obecności ciała obcego w oku,
  • światłowstręt.

 

Najbardziej istotne dla okulisty są objawy przedmiotowe, ponieważ one pomogą określić typ choroby:

 

  • łzawienie spojówki,
  • obrzęk spojówki
  • zaczerwienienie,
  • Reakcja spojówkowa - brodawki, grudki, opuchlizna,
  • wydzielina z oka - wodnista (podłoże wirusowe), śluzowa i ropna (podłoże bakteryjne) oraz śluzowo-ropna,
  • przekrwienie spojówki,
  • łzawienie.

 

Zapalenie spojówek - rodzaje

 

Zapalenie spojówek jest dość powszechnym schorzeniem i w ciągu życia człowiek może kilkukrotnie doświadczyć stanu zapalnego śluzówki oka. Wyróżniamy kilka typów zapalenia spojówek, w tym m.in. wirusowe, bakteryjne i alergiczne zapalenie spojówek.

 

Wirusowe zapalenie spojówek wywołane jest najczęściej przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca, adenowirusy lub wirusa opryszczki. Charakteryzuje się dużym przekrwieniem oka, obrzękiem spojówki i łzawieniem. Chory odczuwa dyskomfort pod powieką (uczucie ciała obcego). Infekcja atakuje jedno oko, ale po krótkim czasie może pojawić się również na drugim oku. Na wirusowe zapalenie spojówek najczęściej chorują osoby o obniżonej odporności - w trakcie grypy lub przeziębienia.

 

Bakteryjne zapalenie spojówek jest wywołane przez bakterie (m.in. gronkowce, paciorkowce, pneumokoki i gonokoki). Do typowych objawów tego rodzaju zakażenia zalicza się ropną wydzielinę, zaczerwienienie spojówek oraz widoczny obrzęk.

 

Alergiczne zapalenie spojówek charakteryzuje się świądem, pieczeniem i łzawieniem. Na ten typ zapalenia najczęściej chorują alergicy, którzy są uczuleni na pyłki roślin, roztocza, niektóre leki i konserwanty.

 

Zapalenie spojówek - diagnostyka

 

Gdy domowe sposoby oraz krople dostępne w aptece bez recepty nie pomagają, należy udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W tym celu należy udać się do okulisty, który zbada oczy za pomocą lampy szczelinowej (biomikroskopia). Okulista może też zlecić badanie bakteriologiczne lub posiew gdy schorzenie ma charakter przewlekły lub choroba przebiega w sposób ciężki.

 

Zapalenie spojówek - leczenie

 

Sposób leczenia zależy od typu zapalenia spojówek, czyli czynnika, który wywołał infekcję. Po postawionej diagnozie okulista przepisuje antybiotyki w postaci tabletek doustnych, kropli lub maści do oczu. Wyleczenie zapalenia spojówek zajmuje przeważnie od 5 do 7 dni po włączeniu antybiotykoterapii.

 

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

 

W celu wyleczenia zapalenia spojówek można zastosować domowe sposoby. Jeżeli jednak objawy nie ustąpią w ciągu 2-3 dni, należy udać się do okulisty.

 

Do domowych sposobów walki z zapaleniem spojówek zalicza się:

 

  • kompres z naparem z rumianku,
  • kompres z naparem z kopru,
  • kompres z naparem ze świetlika lekarskiego,
  • okłady z lodu.

 

Ponadto, należy unikać dotykania i pocierania chorego oka, powstrzymać się od kąpieli w basenie, unikać alergenów (w przypadku alergicznego zapalenia spojówek) oraz nie stosować makijażu ani nie używać soczewek kontaktowych do czasu wyzdrowienia. Warto nawilżać oczy kroplami ze świetlika bądź sztucznymi łzami.

 

Czy zapaleniem spojówek można się zarazić?

 

Jeżeli zapalenie spojówek zostało wywołane przez bakterie bądź wirusy, to może dojść do zakażenia. Należy unikać kontaktu z osobami zarażonymi, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii. Bardzo często na zapalenie spojówek chorują właśnie dzieci, ponieważ łatwo mogą zarazić się od siebie nawzajem, np. podczas wspólnej zabawy.

 

Jak zapobiegać zapaleniu spojówek?

 

Aby uniknąć zapalenia spojówek należy wdrożyć profilaktykę nakierowaną na higienę oczu. Podstawowe zasady codziennej higieny oczu to:

 

  • częste mycie rąk,
  • unikanie pożyczania kosmetyków do oczu,
  • unikanie pożyczania wielorazowych soczewek kontaktowych,
  • rezygnacja z makijażu w trakcie infekcji oka,
  • rezygnacja ze szkieł kontaktowych w trakcie infekcji oka,
  • przemywanie oczu kilka razy dziennie (np. bawełnianym płatkiem),
  • zmiana szkieł kontaktowych na nowe po wyleczeniu oka,
  • dokładne mycie rąk przed zakrapianiem oczu.

 

Masz zapalenie spojówek a domowe sposoby nie pomagają? Skontaktuj się z lekarzem aby uzyskać e-Receptę na silniejszy specyfik. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z wizyty stacjonarnej, umów się na konsultację online za pośrednictwem platformy telemedycznej haloDoctor.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online

Wypełnij formularz e-Recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej.

e-Recepta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy przy częstym zapaleniu spojówek mogę wykonać makijaż permanentny górnej powieki?
Czy przy częstym zapaleniu spojówek (a co za tym idzie problemami z kosmetykami do makijażu oczu) mogłabym wykonać makijaż permanentny na górnej powiece?
W Pani przypadku nie jest wskazane wykonanie makijażu permanentnego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
nie jest to zalecane, zwieksza ryzyko infekcji
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W Pani przypadku nie jest wskazane wykonanie makijażu permanentnego.
Zmiany skórne utrzymujące się kilka miesięcy - czy mogą wskazywać na covid?
W lipcu zauważyłem na skórze dłoni zmiany w przestrzeni między palcami lewej dłoni. Jestem lek. wet. 65 lat. Sądziłem, że doszło do zakażenia grzybica - liszajec. Zastosowałem leki, bez efektu. Pod koniec sierpnia pojawiła się zmiana na policzku wielkości ok. 1 grosza - wyniesiony ponad...
Opisane objawy nie są charakterystyczne dla COVID-19. W sprawie zmian na skórze proszę skontaktować się z dermatologiem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisane objawy nie są charakterystyczne dla COVID-19. W sprawie zmian na skórze proszę skontaktować się z dermatologiem.
Ile czasu oczy potrzebują, żeby się w 100% zregenerować?
Wybieram się na laserową korekcję wzroku. Pracuje na Stoczni, często mam opiłki w oku, które później okulista wyjmuje igłą z oka. Wszędzie jest napisane, ze L4 wystawia lekarz do miesiąca, ale ja pracuje w dość skrajnych warunkach i czy po miesiącu będę mogła wrócić do pracy,...
Decyzję oczywiście podejmuje lekarz.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję oczywiście podejmuje lekarz.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Decyzję oczywiście podejmuje lekarz.
Kiedy warto rozważyć zmianę okularów?
Pogorszyła mi się wada wzroku o ćwierć dioptrii na każdym oku, czy warto zmienić okulary?
Proszę omówić to z okulistą. Jeśli pogłębienie się wady wzroku wpływa istotnie na codzienne funkcjonowanie rozważenie zmiany okularów może być zasadne.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę omówić to z okulistą. Jeśli pogłębienie się wady wzroku wpływa istotnie na codzienne funkcjonowanie rozważenie zmiany okularów może być zasadne.
Czy w moim przypadku jest możliwość skorygowania tej wady plusowej laserowo?
Mam 55 lat. W lutym przeszłam operację zaćmy z wszczepieniem soczewek jednoogniskowych z korekcją wady -3 dioptrie i muszę czytać w okularach. Lekarze skutecznie odradzili mi soczewkę wieloogniskową. 
Zalecana konsultacja z okulistą prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z okulistą prowadzącym.
Czy jest to możliwe, że bez żadnych uszkodzeń oka tak bardzo pogorszyła mi się ostrość wzroku?
Mam 26 lat. Miesiąc temu oparzyłem sobie oko lewe tłuszczem, od tego czasu pogorszyła mi się ostrość wzroku z 5/5 do 5/50 w oku lewym. Poza tym badanie okulistyczne w normie jak i badanie nerwów też. Neurologicznie też normą. 
Wskazana wizyta stacjonarna kontrolna u okulisty.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna kontrolna u okulisty.
Wylew podsiatkówkowy - czy można uprawiać sport?
Mam wylew podsiatkówkowy w prawym oku, w trakcie resorpcji. Czy w związku z tym mogę wykonywać ćwiczenia na siłowni z ciężarami lub chociaż biegać? 
Tego typu krwotok jest objawem patologicznego procesu toczącego się w obrębie oka. Po krwotoku podsiatkówkowym wymagana jest regularna kontrola okulistyczna oraz leczenia choroby podstawowej, która się przyczyniła do upośledzenia widzenia. Wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany. Dobrze byłoby zapytać okulistę o rokowanie, planowane leczenie oraz wskazówki do ograniczenia wysiłku i przez jaki okres te ograniczenia trzeba zastosować.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tego typu krwotok jest objawem patologicznego procesu toczącego się w obrębie oka. Po krwotoku podsiatkówkowym wymagana jest regularna kontrola okulistyczna oraz leczenia choroby podstawowej, która się przyczyniła do upośledzenia widzenia. Wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany. Dobrze byłoby zapytać okulistę o rokowanie, planowane leczenie oraz wskazówki do ograniczenia wysiłku i przez jaki okres te ograniczenia trzeba zastosować.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta okulistyczna.
Wada wzroku, a możliwość oddawania krwi.
Chciałem dzisiaj oddać krew jednak nie zostałem dopuszczony do tego ze względu na moją wadę wzroku (-6.25, -6.5). Chociaż w innym centrum krwiodawstwa mogłem oddawać, tutaj nagle potrzebuję jakiegoś zaświadczenia od okulisty czy nie ma przeciwskazań do oddania krwi. Szukałem informacji...
Stacjonarna wizyta u dowolnego okulisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dowolnego okulisty.
Nierównomierne źrenice u niemowlęcia w słabym świetle.
Mamy 2 miesięcznego chłopca który świetnie się rozwija natomiast niepokoi nas jedna rzecz. W słabszym świetle jedna ze źrenic chłopca jest znacząco większa od drugiej (1-1,5 mm). Po przeniesieniu chłopca do dobrze oświetlonego miejsca obie źrenice bardzo ładnie i równomiernie...
Należy zgłosić się do lekarza okulisty dziecięcego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u okulisty dziecięcego.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza okulisty dziecięcego.
Czy uszkodzenie oka z porodu można wyleczyć w dorosłości?
Odkąd pamiętam na jedno oko widzę jakby poprzez popękane szkło/lustro. Czy to trwałe uszkodzenie (podczas porodu, wczesnego dzieciństwa) czy można to wyleczyć/zoperować? Mężczyzna lat 36.
Proszę zgłosić się do poradni okulistycznej.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do poradni okulistycznej.
Czy ból oka może być wczesną postacią spondyloartropatii?
Od 10 dni mam ból i zaczerwienienie lewego oka. U mnie w rodzinie są przypadki spondyloartropatii i podejrzewam, że jest to oczna postać spondyloartropatii, bo oprócz bólu, zaczerwienienia i pogorszenia ostrości widzenia nie mam innych objawów. Byłem u okulisty na NFZ,...
W przypadku braku poprawy - kolejna wizyta u okulisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy - kolejna wizyta u okulisty.
Laserowa korekta wzroku po operacji zeza.
Czy jest możliwe przeprowadzenie laserowej korekty wzroku pół roku po operacji zeza zbieżnego?
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Czy nadwzroczność u dziecka wymaga noszenia okularów?
U 4,5 latka wyszło, że ma nadzwzroczność 1. Jeden specjalista (nie wiem czy typowo lekarz okulista, badanie było bez kropli) twierdzi, że musi nosić okulary (szkła 0,5), żeby nie popsuł mu się wzrok, bo za bardzo nadwyrężają się mięśnie i jego oko rośnie za wolno do...
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty dziecięcego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty dziecięcego.
Operacja zaćmy - czy zawsze będę widzieć wszystko zamglone?
Jestem 5 dzień po operacji zaćmy i widzę wszystko mocno zamglone, nie rozróżniam zarysów, w oku mam szwy. Czy moje oko wróci do stanu sprzed operacji lub lepszego, czy coś jest nie tak? 
Niezbędna wizyta kontrolna w ośrodku, gdzie wykonywano zabieg.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna wizyta kontrolna w ośrodku, gdzie wykonywano zabieg.
Czy minusowa wada wzroku może dawać podobne objawy jak astygmatyzm?
Mam wadę wzroku -1 na jednym oku, a na drugim -1.5 i jak jadę w nocy autem to światła samochodów z naprzeciwka bardzo mnie oślepiają, widzę tak jakby promienie czy kreski i wszystkie inne światła (bardzo mi to przeszkadza). Po przeczytaniu na internecie, że to może być...
Dzień dobry, może być to tzw. efekt halo - często pojawia się przy krótkowzroczności - w razie dalszych pytań zapraszam na konsultacje online - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dzień dobry, może być to tzw. efekt halo - często pojawia się przy krótkowzroczności - w razie dalszych pytań zapraszam na konsultacje online - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Czarna kropka w polu widzenia oka z wadą wzroku.
Dziś zauważyłam, że jedno oko (lewe, które ma wadę minus 1,5) nawet bez okularów widzi przed sobą małą poruszającą się czarną kropeczkę. Jak temu zapobiec bez interwencji chirurga?
Wskazana konsultacja okulistyczna oraz badanie wzroku.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja okulistyczna oraz badanie wzroku.
Czy brak wartości oś na recepcie okularowej umożliwi wydanie okularów?
Otrzymałem receptę na okulary do bliży od okulisty. Wyszło, że jestem astygmatykiem, więc na recepcie mam podaną wartość cylindra dla obu oczu, ale w miejscu oś zostało puste pole. Czy to oznacza, że okulista się pomylił i muszę do niego wrócić, czy z taką receptą bez podanej...
Proszę zwrócić się z tym pytaniem do autora recepty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zwrócić się z tym pytaniem do autora recepty.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z