Do najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia spojówek zalicza się przekrwienie oka i świąd. Choć domowe sposoby pomagają leczyć zapalenie spojówek, są przypadki w których należy włączyć antybiotykoterapię. Kiedy należy zgłosić się do okulisty? Czy zapalenie spojówek może być zaraźliwe?
Zapalenie spojówek jest często diagnozowaną chorobą okulistyczną i występuje często przy innych schorzeniach górnych dróg oddechowych. Do najczęstszych przyczyn zalicza się ropne bakterie, kurz, chemikalia i dym papierosowy. Przy alergicznym zapaleniu spojówek przyczyną mogą być pyłki roślin, kurz, cząstki pochodzenia zwierzęcego, substancje chemiczne, bakterie, kosmetyki i lekarstwa.
Zapalenie spojówek przebiega podobnie niezależnie od rodzaju infekcji. Okulista stawiając diagnozę dzieli objawy na podmiotowe i przedmiotowe. Najczęstszymi objawami podmiotowymi są:
Najbardziej istotne dla okulisty są objawy przedmiotowe, ponieważ one pomogą określić typ choroby:
Zapalenie spojówek jest dość powszechnym schorzeniem i w ciągu życia człowiek może kilkukrotnie doświadczyć stanu zapalnego śluzówki oka. Wyróżniamy kilka typów zapalenia spojówek, w tym m.in. wirusowe, bakteryjne i alergiczne zapalenie spojówek.
Wirusowe zapalenie spojówek wywołane jest najczęściej przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca, adenowirusy lub wirusa opryszczki. Charakteryzuje się dużym przekrwieniem oka, obrzękiem spojówki i łzawieniem. Chory odczuwa dyskomfort pod powieką (uczucie ciała obcego). Infekcja atakuje jedno oko, ale po krótkim czasie może pojawić się również na drugim oku. Na wirusowe zapalenie spojówek najczęściej chorują osoby o obniżonej odporności - w trakcie grypy lub przeziębienia.
Bakteryjne zapalenie spojówek jest wywołane przez bakterie (m.in. gronkowce, paciorkowce, pneumokoki i gonokoki). Do typowych objawów tego rodzaju zakażenia zalicza się ropną wydzielinę, zaczerwienienie spojówek oraz widoczny obrzęk.
Alergiczne zapalenie spojówek charakteryzuje się świądem, pieczeniem i łzawieniem. Na ten typ zapalenia najczęściej chorują alergicy, którzy są uczuleni na pyłki roślin, roztocza, niektóre leki i konserwanty.
Gdy domowe sposoby oraz krople dostępne w aptece bez recepty nie pomagają, należy udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W tym celu należy udać się do okulisty, który zbada oczy za pomocą lampy szczelinowej (biomikroskopia). Okulista może też zlecić badanie bakteriologiczne lub posiew gdy schorzenie ma charakter przewlekły lub choroba przebiega w sposób ciężki.
Sposób leczenia zależy od typu zapalenia spojówek, czyli czynnika, który wywołał infekcję. Po postawionej diagnozie okulista przepisuje antybiotyki w postaci tabletek doustnych, kropli lub maści do oczu. Wyleczenie zapalenia spojówek zajmuje przeważnie od 5 do 7 dni po włączeniu antybiotykoterapii.
W celu wyleczenia zapalenia spojówek można zastosować domowe sposoby. Jeżeli jednak objawy nie ustąpią w ciągu 2-3 dni, należy udać się do okulisty.
Do domowych sposobów walki z zapaleniem spojówek zalicza się:
Ponadto, należy unikać dotykania i pocierania chorego oka, powstrzymać się od kąpieli w basenie, unikać alergenów (w przypadku alergicznego zapalenia spojówek) oraz nie stosować makijażu ani nie używać soczewek kontaktowych do czasu wyzdrowienia. Warto nawilżać oczy kroplami ze świetlika bądź sztucznymi łzami.
Jeżeli zapalenie spojówek zostało wywołane przez bakterie bądź wirusy, to może dojść do zakażenia. Należy unikać kontaktu z osobami zarażonymi, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii. Bardzo często na zapalenie spojówek chorują właśnie dzieci, ponieważ łatwo mogą zarazić się od siebie nawzajem, np. podczas wspólnej zabawy.
Aby uniknąć zapalenia spojówek należy wdrożyć profilaktykę nakierowaną na higienę oczu. Podstawowe zasady codziennej higieny oczu to:
Masz zapalenie spojówek a domowe sposoby nie pomagają? Skontaktuj się z lekarzem aby uzyskać e-Receptę na silniejszy specyfik. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z wizyty stacjonarnej, umów się na konsultację online za pośrednictwem platformy telemedycznej haloDoctor.
Wypełnij formularz e-Recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej.
e-Recepta w 5 minut / 59zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!