1. Artykuły
 2. Zapalenie spojówek - przyczyny i sposoby leczenia

Zapalenie spojówek - przyczyny i sposoby leczenia

Do najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia spojówek zalicza się przekrwienie oka i świąd. Choć domowe sposoby pomagają leczyć zapalenie spojówek, są przypadki w których należy włączyć antybiotykoterapię. Kiedy należy zgłosić się do okulisty? Czy zapalenie spojówek może być zaraźliwe?

Zapalenie spojówek - przyczyny i sposoby leczenia Zapalenie spojówek - przyczyny i sposoby leczenia
Spis treści
Zapalenie spojówek - przyczyny Zapalenie spojówek - objawy Zapalenie spojówek - rodzaje Zapalenie spojówek - diagnostyka Zapalenie spojówek - leczenie Domowe sposoby na zapalenie spojówek Czy zapaleniem spojówek można się zarazić? Jak zapobiegać zapaleniu spojówek?

Zapalenie spojówek - przyczyny

 

Zapalenie spojówek jest często diagnozowaną chorobą okulistyczną i występuje często przy innych schorzeniach górnych dróg oddechowych. Do najczęstszych przyczyn zalicza się ropne bakterie, kurz, chemikalia i dym papierosowy. Przy alergicznym zapaleniu spojówek przyczyną mogą być pyłki roślin, kurz, cząstki pochodzenia zwierzęcego, substancje chemiczne, bakterie, kosmetyki i lekarstwa.

 

arrow Wiosenne zapalenie spojówek. Co na uciążliwe objawy?
arrow Kurze łapki. Nie musisz ich akceptować: domowe sposoby i zabiegi
arrow Uraz oka. Liczy się czas
arrow Sezonowe zapalenie spojówek. Objawy zazwyczaj są łagodne, ale uciążliwe
arrow Badanie dna oka. Szybkie, bezbolesne, wykrywa wiele chorób
arrow Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Jak je rozpoznać?

Zapalenie spojówek - objawy

 

Zapalenie spojówek przebiega podobnie niezależnie od rodzaju infekcji. Okulista stawiając diagnozę dzieli objawy na podmiotowe i przedmiotowe. Najczęstszymi objawami podmiotowymi są:

 

 • świąd oka,
 • pieczenie oka,
 • uczucie obecności ciała obcego w oku,
 • światłowstręt.

 

Najbardziej istotne dla okulisty są objawy przedmiotowe, ponieważ one pomogą określić typ choroby:

 

 • łzawienie spojówki,
 • obrzęk spojówki,
 • zaczerwienienie,
 • Reakcja spojówkowa - brodawki, grudki, opuchlizna,
 • wydzielina z oka - wodnista (podłoże wirusowe), śluzowa i ropna (podłoże bakteryjne) oraz śluzowo‑ropna,
 • przekrwienie spojówki,
 • łzawienie.

 

Zapalenie spojówek - rodzaje

 

Zapalenie spojówek jest dość powszechnym schorzeniem i w ciągu życia człowiek może kilkukrotnie doświadczyć stanu zapalnego śluzówki oka. Wyróżniamy kilka typów zapalenia spojówek, w tym m.in. wirusowe, bakteryjne i alergiczne zapalenie spojówek.

 

Wirusowe zapalenie spojówek wywołane jest najczęściej przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca, adenowirusy lub wirusa opryszczki. Charakteryzuje się dużym przekrwieniem oka, obrzękiem spojówki i łzawieniem. Chory odczuwa dyskomfort pod powieką (uczucie ciała obcego). Infekcja atakuje jedno oko, ale po krótkim czasie może pojawić się również na drugim oku. Na wirusowe zapalenie spojówek najczęściej chorują osoby o obniżonej odporności - w trakcie grypy lub przeziębienia.

 

Bakteryjne zapalenie spojówek jest wywołane przez bakterie (m.in. gronkowce, paciorkowce, pneumokoki i gonokoki). Do typowych objawów tego rodzaju zakażenia zalicza się ropną wydzielinę, zaczerwienienie spojówek oraz widoczny obrzęk.

 

Alergiczne zapalenie spojówek charakteryzuje się świądem, pieczeniem i łzawieniem. Na ten typ zapalenia najczęściej chorują alergicy, którzy są uczuleni na pyłki roślin, roztocza, niektóre leki i konserwanty.

 

Zapalenie spojówek - diagnostyka

 

Gdy domowe sposoby oraz krople dostępne w aptece bez recepty nie pomagają, należy udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W tym celu należy udać się do okulisty, który zbada oczy za pomocą lampy szczelinowej (biomikroskopia). Okulista może też zlecić badanie bakteriologiczne lub posiew gdy schorzenie ma charakter przewlekły lub choroba przebiega w sposób ciężki.

 

Zapalenie spojówek - leczenie

 

Sposób leczenia zależy od typu zapalenia spojówek, czyli czynnika, który wywołał infekcję. Po postawionej diagnozie okulista przepisuje antybiotyki w postaci tabletek doustnych, kropli lub maści do oczu. Wyleczenie zapalenia spojówek zajmuje przeważnie od 5 do 7 dni po włączeniu antybiotykoterapii.

 

Domowe sposoby na zapalenie spojówek

 

W celu wyleczenia zapalenia spojówek można zastosować domowe sposoby. Jeżeli jednak objawy nie ustąpią w ciągu 2-3 dni, należy udać się do okulisty.

 

Do domowych sposobów walki z zapaleniem spojówek zalicza się:

 

 • kompres z naparem z rumianku,
 • kompres z naparem z kopru,
 • kompres z naparem ze świetlika lekarskiego,
 • okłady z lodu.

 

Ponadto, należy unikać dotykania i pocierania chorego oka, powstrzymać się od kąpieli w basenie, unikać alergenów (w przypadku alergicznego zapalenia spojówek) oraz nie stosować makijażu ani nie używać soczewek kontaktowych do czasu wyzdrowienia. Warto nawilżać oczy kroplami ze świetlika bądź sztucznymi łzami.

 

Czy zapaleniem spojówek można się zarazić?

 

Jeżeli zapalenie spojówek zostało wywołane przez bakterie bądź wirusy, to może dojść do zakażenia. Należy unikać kontaktu z osobami zarażonymi, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii. Bardzo często na zapalenie spojówek chorują właśnie dzieci, ponieważ łatwo mogą zarazić się od siebie nawzajem, np. podczas wspólnej zabawy.

 

Jak zapobiegać zapaleniu spojówek?

 

Aby uniknąć zapalenia spojówek należy wdrożyć profilaktykę nakierowaną na higienę oczu. Podstawowe zasady codziennej higieny oczu to:

 

 • częste mycie rąk,
 • unikanie pożyczania kosmetyków do oczu,
 • unikanie pożyczania wielorazowych soczewek kontaktowych,
 • rezygnacja z makijażu w trakcie infekcji oka,
 • rezygnacja ze szkieł kontaktowych w trakcie infekcji oka,
 • przemywanie oczu kilka razy dziennie (np. bawełnianym płatkiem),
 • zmiana szkieł kontaktowych na nowe po wyleczeniu oka,
 • dokładne mycie rąk przed zakrapianiem oczu.

 

Masz zapalenie spojówek a domowe sposoby nie pomagają? Recepta online na silniejszy specyfik. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z wizyty stacjonarnej, umów się na konsultację online za pośrednictwem platformy telemedycznej haloDoctor.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz recepty online i przejdź do konsultacji lekarskiej.

e-Konsultacja z receptą online
- tylko 5 min!

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy przy częstym zapaleniu spojówek mogę wykonać makijaż permanentny górnej powieki?
Czy przy częstym zapaleniu spojówek (a co za tym idzie problemami z kosmetykami do makijażu oczu) mogłabym wykonać makijaż permanentny na górnej powiece?
Dawid Luwański
Umów wizytę
nie jest to zalecane, zwieksza ryzyko infekcji
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W Pani przypadku nie jest wskazane wykonanie makijażu permanentnego.
Zmiany skórne utrzymujące się kilka miesięcy - czy mogą wskazywać na covid?
W lipcu zauważyłem na skórze dłoni zmiany w przestrzeni między palcami lewej dłoni. Jestem lek. wet. 65 lat. Sądziłem, że doszło do zakażenia grzybica - liszajec. Zastosowałem leki, bez efektu. Pod koniec sierpnia pojawiła się zmiana na policzku wielkości ok. 1 grosza - wyniesiony ponad...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisane objawy nie są charakterystyczne dla COVID-19. W sprawie zmian na skórze proszę skontaktować się z dermatologiem.
Czy powinnam udać się gdzieś z tym wcześniej?
Zarówno dziś jak i trzy dni temu miałam problem z widzeniem jednym okiem (na oko prawe nie widzę od urodzenia - zanik nerwu). Problem polegał na tym, że obraz stał się jakby ciemniejszy, przytłumiony - jak po wpatrywaniu się w jasne światło, a do tego w polu widzenia pojawiła się długa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta u okulisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana konsultacja okulistyczna stacjonarna w trybie pilnym (a w przypadku ponownego pojawienia się objawów-Izba Przyjęć )
Czy bez jakichkolwiek innych większych objawów jest to możliwe?
Od około tygodnia w lewym oku czuje takie jakby drganie, trochę tak jakby pod powieką coś mi pulsowało. Nie trwa to bez przerwy, ale codziennie zdarza się taki epizod lub nawet kilka razy dziennie. Czasem boli mnie głowa po tej stronie. Oko też czasem szczypie lub robi się czerwone, ale kiedyś...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta okulistyczna.
Gdzie szukać pomocy przy moim bólu oczu?
Mężczyzna 26 lat. Mam problem z bólem oczu, od roku bolą mnie oczy jakbym miał naświetlone oraz często mrugam. Nie mogę funkcjonować, nic nie widzę. Leczyłem się na depresje i jest już lepiej, ale oczy nadal bolą. Bylem w szpitalu psych. 10 razy i żadnej poprawy jeśli chodzi o ból....
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stała opieka okulistyczna, a dodatkowo - z dotychczasową dokumentacją medyczną proszę zgłosić się na konsultację neurologiczną.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Jeżeli jest wykluczona przyczyna okulistyczna i neurologiczna objawy moga pochodzić z somatyzacji także wskazana jest modyfikacja leczenia psychiatrycznego.
Czy taka niedopasowana soczewka nie będzie obciążająca dla zdrowego oka? Czy nie będzie pogarszać mojego widzenia w tym oku?
Posiadam dużą różnicę wady wzroku pomiędzy jednym a drugim okiem. Na lewym oku mam astygmatyzm (+3.0 sfera i -2,25 cylinder), na oko prawe - widzę idealnie i nie posiadam wady. Lekarz okulista zapisał mi jednak na prawe oko okulary z soczewką +0.75 sfera i -0.5 cylinder tłumacząc, że to za...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z okulistą prowadzącym.
Ile może trwać powrót ostrości wzroku po tego typu zabiegu?
Moje pytanie dotyczy rekonwalescencji czy też po prostu powrotu lepszej ostrości wzroku w oku, ponieważ miałem robione cyklofotokoagulacje laserem diodowym ze względu na jaskrę. Faktem jest, że na szczęście jaskra została wykryta szybko, gdyż moja wada miała do tego usposobienie, więc regularnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Czy powinienem się jeszcze gdzieś udać, stosować okulary z przyciemniającymi szkłami itp?
Doskwiera mi duża liczba mroczków przed oczami, dodatkowo mam astygmatyzm. Okulista stwierdził, że to zmętnienie ciała szklistego i nigdzie dalej mnie nie skierował. Przepisał mi tylko jakieś tabletki, które może pomogą, jak będę je brał 6 miesięcy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z okulistą prowadzącym leczenie.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Uzupelniajaco konsultacja u Swojego lekarza POZ w celu wykonania podstawowych badan powinna potwierdzić trafność zaleconego leczenia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli nie ma poprawy , wskazana ponowna konsultacja z okulistą.
Czy te mroczki przed oczami mogą być powiązane, z pozostałymi objawiamy, czy do 2 osobne problemy?
Od pewnego czasu doskwierają mi zawroty oraz bóle głowy. Czuję się słabo - czuję ciężar na głowie, jakby ktoś położył mi coś ciężkiego. Mam problem, aby utrzymać głowę uniesioną,  głowa mi opada i oczy mi się zamykają - mam problem, aby utrzymać je otwarte....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Jaka może być przyczyna mojego problemu?
Mam problem od dokładnie roku czasu - mianowicie chodzi o oczy, powieki i oczodoły. Z dnia na dzień opadły mi oczodoły i zrobiły się jakieś dziwne wory do tego obrzydliwe zmarszczki. Robiłem oczywiście badania z krwi i nic nie wykazało poza cholesterolem, miałem też 3 wizyty u...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zalecana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego lub internisty by rozpocząć proces diagnostyczny
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego.
Na czym może polegać problem?
Jestem dalekowidzem. Kiedy wkładam okulary korekcyjne, moje oczy są bardzo wrażliwe na światło. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne jest badanie okulistyczne w gabinecie - zalecam wizytę u okulisty
Czy mam możliwość dostać się do zawodowej służby wojskowej?
Staram się do zawodowej służby wojskowej i nadwzroczność z niedowidzeniem +1,25 oko prawe i brak widzenia obuocznego. Byłem prywatnie u okulisty i stwierdził, że owszem mam tę wadę, ale mogę nosić okulary i zmieniło się rozporządzenie, że brak widzenia obuocznego jest Z/N czy mam jakąś szanse?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz podczas badania kwalifikacyjnego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz podczas komisji lekarskiej.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
O przyjęciu do służby decyduje komisja lekarska
Czy stanie się coś złego jeśli powiedzmy, to nie było 30 mm tylko 29,5?
Byłam u okulisty, wyrobił mi receptę na okulary, ale nie zmierzył mi odległości źrenic. Chciałam kupić okulary, a trzeba było podać tę odległość, znalazłam więc szablon jak dobrze to zmierzyć i wyszło mi 60 mm, czyli 30 na jedno i na drugie oko. Natomiast w aplikacji na telefon, która...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty, który przepisał okulary.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty, który przepisał okulary.
Czy w moim przypadku dostanę badania na kategorie B?
Mam ostrość wzroku prawego oka 0,6, a lewego 0,05 - w rozporządzeniu jest napisane obuoczna ostrość wzroku nie mniej niż 0,5. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz po przeprowadzonym badaniu.
Czy może błędnie dokonano mojej korekcji wzroku? 
Jestem dziesięć dni po laserowej korekcji wzroku metodą EBK (oko prawe-3.5,oko lewe 3,25). Niestety nie widzę tak ostro jak się tego spodziewałam. Mam kłopot równie do bliży oraz dali. Litery zlewają się, obraz jest niewyraźny. Na dużych powierzchniach nie widzę dostatecznie z daleka....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta w ośrodku gdzie przeprowadzono zabieg.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Czasami potrzebny jest czas do stabilizacji ostrości wzroku po zabiegu. Konieczne wyjaśnienie z okulistą , który wykonywał zabieg.
Czy jest szansa, że taka opuchlizna zejdzie sama?
Od pięciu dni mam spuchniętą górną powiekę prawego oka. Rano, po nocy stan się nasila, później nieco ustępuje. Powieka jest delikatnie zaczerwieniona i lekko ją czuć, ale poza tym nie ma żadnych innych objawów (brak ewidentnego bólu, guzka, ropy czy innych zmian). Z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Czy objawy grypy mogą powodować pogorszenie ostrości widzenia?
Mam taki problem, że od kilku dni przechodzę ciężką grypę.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
stacjonarnie wizyta u lekarza rodzinnego
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, zapraszamy na poradę. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4