2020-12-05

Zmiany skórne utrzymujące się kilka miesięcy - czy mogą wskazywać na covid?

W lipcu zauważyłem na skórze dłoni zmiany w przestrzeni między palcami lewej dłoni. Jestem lek. wet. 65 lat. Sądziłem, że doszło do zakażenia grzybica - liszajec. Zastosowałem leki, bez efektu. Pod koniec sierpnia pojawiła się zmiana na policzku wielkości ok. 1 grosza - wyniesiony ponad skórę rumień. Wrzesień - październik doszły i nasiliły się następne zmiany na palcach obu dłoni, na lewym podudziu (szorstka plama), na prawym przedramieniu rumienie z grudkami - silny świąd, na obu stronach szyi wyraźnie uniesione rumienie. Trwa to do dziś, połączone z silnym napadowym świądem. Leki nie przynosiły poprawy, stosuję jedynie maści - kremy na bazie nagietka lekarskiego - witamin, bo przynoszą ulgę - natłuszczają. Zaznaczam, że nie przypominam sobie, abym przechodził jakikolwiek epizod przeziębieniowy. W listopadzie doszedł jeszcze bardzo uciążliwy epizod zapalny spojówek, z opadnięciami powiek i pieczeniem. Charakterystyczny obrzęk tkanki podskórnej dłoni - pogrubiona skóra, z pojawiającymi się ciągle nowymi wykwitami. Ulgę przynosi też mycie w bardzo ciepłej wodzie i następnie natłuszczanie maściami. Czy tak może objawiać się długi covid i ewentualnie jak można się wspomóc w niwelowaniu tych nieprzyjemnych objawów? Czy postępujące nasilenia objawów może świadczyć o dodatkowym zakażeniu i czy nie stanowię w tym okresie zagrożenia dla otoczenia? Żona przebywająca stale ze mną nie ma żadnych objawów. Dodam, że żona od dwóch lat miała bardzo uciążliwe epizody krwotoków z nosa trudnych do zatamowania. Mnie przytrafił się jeden epizod zimą połączony z bardzo dużym ubytkiem krwi.

Opisane objawy nie są charakterystyczne dla COVID-19. W sprawie zmian na skórze proszę skontaktować się z dermatologiem.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Choroby skóry w Warszawie Dermatolog w Warszawie Choroby skóry w Krakowie Choroby skóry w Bielsku-Białej Dermatolog w Bielsku-Białej Internista w Bielsku-Białej Choroby skóry w Katowicach Dermatolog w Dąbrowie Górniczej

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6483
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
16891
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+156
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4