1. Artykuły
 2. Wiosenne zapalenie spojówek. Co na uciążliwe objawy?

Wiosenne zapalenie spojówek. Co na uciążliwe objawy?

Wiosenne zapalenie spojówek najczęściej dotyka osoby cierpiące na alergie, reagujące na pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt lub pleśnie, które są obficie obecne w otoczeniu w okresie wiosennym. Objawy mogą być uciążliwe i obejmować: zaczerwienienie spojówek, świąd i pieczenie oczu, łzawienie, nadwrażliwość na światło, opuchnięcie powiek, a także częste mruganie i uczucie piasku w oczach. Istnieje wiele metod leczenia, w tym leki przeciwhistaminowe, krople do oczu łagodzące objawy, a także unikanie alergenów i stosowanie kompresów zimnych, aby złagodzić dyskomfort.

Wiosenne zapalenie spojówek. Co na uciążliwe objawy? Wiosenne zapalenie spojówek. Co na uciążliwe objawy?
Spis treści
Czy to wiosenne zapalenie spojówek? Objawy Wiosenne zapalenie spojówek. Przyczyny Wiosenne zapalenie spojówek. Leczenie Wiosenne zapalenie spojówek. Domowe sposoby

Czy to wiosenne zapalenie spojówek? Objawy

 

Wiosenne zapalenie spojówek, zwane także alergicznym zapaleniem spojówek, to rodzaj zapalenia spojówek o charakterze alergicznym, które występuje zwykle w okresie wiosennym. Jest to reakcja immunologiczna na alergeny znajdujące się w otoczeniu, takie jak pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt lub pleśnie, które są wtedy obficie obecne w powietrzu.

 

Objawy wiosennego zapalenia spojówek obejmują:

 

 • Świąd: to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów. Świąd może być intensywny i prowadzić do częstego pocierania lub drapania oczu.
 • Zaczerwienienie spojówek: spowodowane jest reakcją zapalną, która występuje w wyniku kontaktu spojówek z alergenem. Spojeówki mogą wyglądać podrażnione, czerwone i wylewać się na białka oka.
 • Łzawienie: oczy mogą produkować nadmierną ilość łez w odpowiedzi na podrażnienie alergenem.
 • Opuchnięte powieki.
 • Nadwrażliwość na światło: niektóre osoby z wiosennym zapaleniem spojówek odczuwają większą wrażliwość na światło słoneczne lub sztuczne światło.
 • Uczucie piasku w oczach: wielu pacjentów opisuje uczucie, jakby miało coś w oczach, co jest wynikiem podrażnienia i zwiększonej suchości oczu.
 • Częste mruganie może być naturalną reakcją na dyskomfort i podrażnienie spojówek.

 

Należy pamiętać, że każdy może być podatny na alergie, więc nawet jeśli ktoś wcześniej nie wykazywał oznak alergii, nadal może doświadczyć wiosennego zapalenia spojówek.

 

arrow Zapalenie spojówek - przyczyny i sposoby leczenia
arrow Sezonowe zapalenie spojówek. Objawy zazwyczaj są łagodne, ale uciążliwe

Wiosenne zapalenie spojówek. Przyczyny

 

Przyczyny wiosennego zapalenia spojówek są związane z reakcją alergiczną organizmu na substancje, które są obecne w otoczeniu, zwłaszcza w okresie wiosennym. Główne przyczyny to:

 

 1. Pyłki roślin: pyłki drzew, traw i chwastów są jednymi z głównych alergenów odpowiedzialnych za wiosenne zapalenie spojówek. Wiosną pylenie roślin osiąga szczyt, co zwiększa ekspozycję na te alergeny.
 2. Kurz zawiera cząsteczki roztoczy, które mogą być silnymi alergenami dla niektórych osób. Wiosną, gdy otwierane są okna i przeprowadzane są prace porządkowe, kontakt z kurzem może się zwiększyć.
 3. Sierść zwierząt: ludzie uczuleni na sierść zwierząt mogą doświadczyć wiosennego zapalenia spojówek po kontakcie z futrem lub łuskami skórnymi zwierząt, które mogą przenosić alergeny.
 4. Pleśnie: wiosną wilgotne warunki sprzyjają rozwojowi pleśni, która jest kolejnym potencjalnym alergenem. Pleśnie mogą rosnąć wewnątrz i na zewnątrz budynków, szczególnie w wilgotnych i źle wentylowanych obszarach.
 5. Inne alergeny: oprócz wymienionych powyżej, istnieje wiele innych potencjalnych alergenów, takich jak roztocza, pyłki ziół, a nawet niektóre składniki pokarmowe, które mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych osób.

 

Podsumowując, wiosenne zapalenie spojówek jest wynikiem reakcji alergicznej organizmu na substancje obecne w otoczeniu, zwłaszcza w okresie wiosennym, gdy alergeny są bardziej powszechne.

 

Wiosenne zapalenie spojówek. Leczenie

 

W leczeniu wiosennego zapalenia spojówek stosuje się różne metody, które mają na celu złagodzenie objawów oraz kontrolę reakcji alergicznej. Oto kilka popularnych metod leczenia:

 

 • leki przeciwhistaminowe mogą pomóc w zmniejszeniu swędzenia, kichania i łzawienia. Dostępne są zarówno w formie doustnej, jak i w postaci kropli do oczu,
 • krople nawilżające: wiosenne zapalenie spojówek może powodować uczucie suchości oczu. Krople nawilżające mogą pomóc w złagodzeniu tego dyskomfortu,
 • leki przeciwzapalne: w przypadku objawów bardziej nasilonych, lekarz może przepisać krople do oczu zawierające leki przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego,
 • immunoterapia alergenowa: w przypadku osób cierpiących na ciężkie i przewlekłe wiosenne zapalenie spojówek, może być rozważana immunoterapia alergenowa (desensybilizacja). Polega ona na stopniowym narażaniu organizmu na alergeny w celu zmniejszenia reakcji alergicznej.

 

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii zaleca się konsultację z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie i dostosować je do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

Wiosenne zapalenie spojówek. Domowe sposoby

 

Jak poradzić sobie z wiosennym zapaleniem spojówek w warunkach domowych? Istnieje kilka prostych kroków, które mogą pomóc złagodzić objawy i poprawić komfort:

 

Częste mycie rąk

 

Regularne mycie rąk może pomóc w redukcji kontaktu z alergenami, które mogą być przenoszone na oczy.

 

Stosowanie okularów przeciwsłonecznych

 

Noszenie okularów przeciwsłonecznych może pomóc w ograniczeniu dostępu pyłków do oczu.

 

Unikanie alergenów

 

Starać się ograniczyć kontakt z alergenami, takimi jak pyłki roślin, poprzez unikanie otwierania okien w dni, gdy stężenie pyłków jest wysokie oraz częste czyszczenie i odkurzanie domu, aby pozbyć się kurzu i pleśni.

 

Używanie klimatyzacji

 

W przypadku wysokiego stężenia alergenów w powietrzu warto korzystać z klimatyzacji z filtrem powietrza, aby zatrzymać pyłki i inne alergeny.

 

Czystość w sypialni

 

Staraj się utrzymać sypialnię w czystości, aby uniknąć nagromadzenia kurzu i pleśni, co może prowadzić do nasilenia objawów w nocy.

 

Kompresy zimne

 

Stosowanie chłodnych kompresów na zamknięte oczy może pomóc złagodzić obrzęk i uczucie podrażnienia.

 

Ograniczenie kontaktu z sierścią zwierząt

 

Jeśli jesteś uczulony na sierść zwierząt, staraj się ograniczyć kontakt z nimi i często myć ręce po kontakcie.

 

Konsultacja z lekarzem

 

W przypadku ciężkich lub uporczywych objawów wiosennego zapalenia spojówek zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie lub środki łagodzące objawy.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy powinnam udać się gdzieś z tym wcześniej?
Zarówno dziś jak i trzy dni temu miałam problem z widzeniem jednym okiem (na oko prawe nie widzę od urodzenia - zanik nerwu). Problem polegał na tym, że obraz stał się jakby ciemniejszy, przytłumiony - jak po wpatrywaniu się w jasne światło, a do tego w polu widzenia pojawiła się długa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta u okulisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana konsultacja okulistyczna stacjonarna w trybie pilnym (a w przypadku ponownego pojawienia się objawów-Izba Przyjęć )
Czy bez jakichkolwiek innych większych objawów jest to możliwe?
Od około tygodnia w lewym oku czuje takie jakby drganie, trochę tak jakby pod powieką coś mi pulsowało. Nie trwa to bez przerwy, ale codziennie zdarza się taki epizod lub nawet kilka razy dziennie. Czasem boli mnie głowa po tej stronie. Oko też czasem szczypie lub robi się czerwone, ale kiedyś...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta okulistyczna.
Gdzie szukać pomocy przy moim bólu oczu?
Mężczyzna 26 lat. Mam problem z bólem oczu, od roku bolą mnie oczy jakbym miał naświetlone oraz często mrugam. Nie mogę funkcjonować, nic nie widzę. Leczyłem się na depresje i jest już lepiej, ale oczy nadal bolą. Bylem w szpitalu psych. 10 razy i żadnej poprawy jeśli chodzi o ból....
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stała opieka okulistyczna, a dodatkowo - z dotychczasową dokumentacją medyczną proszę zgłosić się na konsultację neurologiczną.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Jeżeli jest wykluczona przyczyna okulistyczna i neurologiczna objawy moga pochodzić z somatyzacji także wskazana jest modyfikacja leczenia psychiatrycznego.
Czy taka niedopasowana soczewka nie będzie obciążająca dla zdrowego oka? Czy nie będzie pogarszać mojego widzenia w tym oku?
Posiadam dużą różnicę wady wzroku pomiędzy jednym a drugim okiem. Na lewym oku mam astygmatyzm (+3.0 sfera i -2,25 cylinder), na oko prawe - widzę idealnie i nie posiadam wady. Lekarz okulista zapisał mi jednak na prawe oko okulary z soczewką +0.75 sfera i -0.5 cylinder tłumacząc, że to za...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z okulistą prowadzącym.
Ile może trwać powrót ostrości wzroku po tego typu zabiegu?
Moje pytanie dotyczy rekonwalescencji czy też po prostu powrotu lepszej ostrości wzroku w oku, ponieważ miałem robione cyklofotokoagulacje laserem diodowym ze względu na jaskrę. Faktem jest, że na szczęście jaskra została wykryta szybko, gdyż moja wada miała do tego usposobienie, więc regularnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Czy powinienem się jeszcze gdzieś udać, stosować okulary z przyciemniającymi szkłami itp?
Doskwiera mi duża liczba mroczków przed oczami, dodatkowo mam astygmatyzm. Okulista stwierdził, że to zmętnienie ciała szklistego i nigdzie dalej mnie nie skierował. Przepisał mi tylko jakieś tabletki, które może pomogą, jak będę je brał 6 miesięcy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z okulistą prowadzącym leczenie.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Uzupelniajaco konsultacja u Swojego lekarza POZ w celu wykonania podstawowych badan powinna potwierdzić trafność zaleconego leczenia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli nie ma poprawy , wskazana ponowna konsultacja z okulistą.
Czy te mroczki przed oczami mogą być powiązane, z pozostałymi objawiamy, czy do 2 osobne problemy?
Od pewnego czasu doskwierają mi zawroty oraz bóle głowy. Czuję się słabo - czuję ciężar na głowie, jakby ktoś położył mi coś ciężkiego. Mam problem, aby utrzymać głowę uniesioną,  głowa mi opada i oczy mi się zamykają - mam problem, aby utrzymać je otwarte....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Jaka może być przyczyna mojego problemu?
Mam problem od dokładnie roku czasu - mianowicie chodzi o oczy, powieki i oczodoły. Z dnia na dzień opadły mi oczodoły i zrobiły się jakieś dziwne wory do tego obrzydliwe zmarszczki. Robiłem oczywiście badania z krwi i nic nie wykazało poza cholesterolem, miałem też 3 wizyty u...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zalecana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego lub internisty by rozpocząć proces diagnostyczny
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego.
Na czym może polegać problem?
Jestem dalekowidzem. Kiedy wkładam okulary korekcyjne, moje oczy są bardzo wrażliwe na światło. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne jest badanie okulistyczne w gabinecie - zalecam wizytę u okulisty
Czy mam możliwość dostać się do zawodowej służby wojskowej?
Staram się do zawodowej służby wojskowej i nadwzroczność z niedowidzeniem +1,25 oko prawe i brak widzenia obuocznego. Byłem prywatnie u okulisty i stwierdził, że owszem mam tę wadę, ale mogę nosić okulary i zmieniło się rozporządzenie, że brak widzenia obuocznego jest Z/N czy mam jakąś szanse?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz podczas badania kwalifikacyjnego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz podczas komisji lekarskiej.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
O przyjęciu do służby decyduje komisja lekarska
Czy stanie się coś złego jeśli powiedzmy, to nie było 30 mm tylko 29,5?
Byłam u okulisty, wyrobił mi receptę na okulary, ale nie zmierzył mi odległości źrenic. Chciałam kupić okulary, a trzeba było podać tę odległość, znalazłam więc szablon jak dobrze to zmierzyć i wyszło mi 60 mm, czyli 30 na jedno i na drugie oko. Natomiast w aplikacji na telefon, która...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty, który przepisał okulary.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty, który przepisał okulary.
Czy w moim przypadku dostanę badania na kategorie B?
Mam ostrość wzroku prawego oka 0,6, a lewego 0,05 - w rozporządzeniu jest napisane obuoczna ostrość wzroku nie mniej niż 0,5. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz po przeprowadzonym badaniu.
Czy może błędnie dokonano mojej korekcji wzroku? 
Jestem dziesięć dni po laserowej korekcji wzroku metodą EBK (oko prawe-3.5,oko lewe 3,25). Niestety nie widzę tak ostro jak się tego spodziewałam. Mam kłopot równie do bliży oraz dali. Litery zlewają się, obraz jest niewyraźny. Na dużych powierzchniach nie widzę dostatecznie z daleka....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta w ośrodku gdzie przeprowadzono zabieg.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Czasami potrzebny jest czas do stabilizacji ostrości wzroku po zabiegu. Konieczne wyjaśnienie z okulistą , który wykonywał zabieg.
Czy jest szansa, że taka opuchlizna zejdzie sama?
Od pięciu dni mam spuchniętą górną powiekę prawego oka. Rano, po nocy stan się nasila, później nieco ustępuje. Powieka jest delikatnie zaczerwieniona i lekko ją czuć, ale poza tym nie ma żadnych innych objawów (brak ewidentnego bólu, guzka, ropy czy innych zmian). Z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Czy objawy grypy mogą powodować pogorszenie ostrości widzenia?
Mam taki problem, że od kilku dni przechodzę ciężką grypę.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
stacjonarnie wizyta u lekarza rodzinnego
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, zapraszamy na poradę. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę