1. Artykuły
 2. Badanie dna oka. Szybkie, bezbolesne, wykrywa wiele chorób

Badanie dna oka. Szybkie, bezbolesne, wykrywa wiele chorób

To badanie mające na celu ocenę tylnego odcinka gałki ocznej. Badanie dna oka wykonuje się w gabinecie okulistycznym, jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Jakie choroby wykrywa? M.in. schorzenia naczyniowe siatkówki, nabyte choroby plamki, odwarstwienie siatkówki, guzy gałki ocznej, schorzenia ciała szklistego. Badanie jest również kluczowe w diagnostyce i monitorowaniu  jaskry. O szczegółach mówi okulistka Lidia Główka. 

Badanie dna oka. Szybkie, bezbolesne, wykrywa wiele chorób Badanie dna oka. Szybkie, bezbolesne, wykrywa wiele chorób
Spis treści
Co to jest badanie dna oka? Jak przebiega badanie dna oka? Badanie dna oka. Jakie choroby wykrywa? Badanie dna oka - przeciwwskazania

Co to jest badanie dna oka?

 

Badanie dna oka to badanie mające na celu ocenę tylnego odcinka gałki ocznej. Wykonywane jest w czasie rutynowego badania okulistycznego, a w szczególności, gdy pacjent uskarża się na:

 

 • pogorszenie widzenia,
 • występowanie błysków, mętów („ widzenie muszek, pajączków przed oczami"),
 • plamę w centrum widzenia,
 • ubytek w polu widzenia,
 • krzywienie się linii,
 • gdy pacjent ma chorobę ogólnoustrojową mogącą mieć wpływ na narząd wzroku np. w cukrzycy.

 

Dodatkowo po zastosowaniu tropicamidu, cyklopentolatu czy atropiny do badania dna oka oprócz efektu rozszerzenia źrenicy występuje porażenie akomodacji.

 

Daje to możliwość oceny wady wzroku po porażeniu akomodacji i dobraniu odpowiedniej korekcji okularowej u dzieci i młodych dorosłych - wyjaśnia nasza specjalistka, Lidia Główka.

arrow Oczopląs. Przyczyny, objawy i leczenie
arrow Uraz oka. Liczy się czas
arrow Sezonowe zapalenie spojówek. Objawy zazwyczaj są łagodne, ale uciążliwe
arrow Katarakta. Okulista o tym czy zaćma jest groźna i jak chronić oczy
arrow Zapalenie spojówek - przyczyny i sposoby leczenia
arrow Jęczmień na powiece - przyczyny, objawy i leczenie

Jak przebiega badanie dna oka?

 

Okulistka tłumaczy na czym polega badanie dna oka:

 

Badanie dna oka wykonujemy używając lampy szczelinowej, bądź w przypadku osób leżących lub małych  dzieci za pomocą oftalmoskopu pośredniego Fisona. Przed badaniem podajemy krople rozszerzające  źrenicę (możliwe jest również badanie bez podania kropli, jednak obszar siatkówki dostępny badaniu jest  mniejszy niż przy badaniu z rozszerzeniem źrenic).

 

Do stosowanych kropli rozszerzających źrenicę zaliczamy: tropicamid, fenylefrynę, cyklopentolat czy atropinę. U dorosłych najczęściej używamy kropli z  tropicamidem, u dzieci z cyklopentolatem. Atropina jest obecnie bardzo rzadko stosowana do rutynowego  badania dna oka ze względu na długi czas utrzymywania się rozszerzonych źrenic.

 

Po kilkunastu minutach  od momentu zakroplenia oczu rozpoczynamy badanie dna oka. Pacjent przykłada głowę do ramki lampy  szczelinowej i patrzy w zadanym przez okulistę kierunku. Okulista trzyma przed okiem pacjenta soczewkę i  przez okular lampy szczelinowej ogląda dno oka. Na dno oka pada w tym czasie wiązka światła. W czasie  badania ocenia się tarczę nerwu wzrokowego, plamkę, siatkówkę, naczynia krwionośne.

 

Badanie jest  bezbolesne i trwa kilka minut. Rozszerzenie źrenic i gorsze widzenie po zakropleniu oczu tropicamidem  będzie utrzymywać się przez kilka godzin, po cyklopentolacie do 24 godzin.

 

Przez ten czas pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn. Pacjent może również odczuwać w  tym czasie nadwrażliwość na światło - podkreśla Lidia Główka.

 

Badanie dna oka. Jakie choroby wykrywa?

 

W badaniu dna oka możemy wykryć:

 

 • schorzenia naczyniowe siatkówki (np. zakrzep żyły środkowej  siatkówki, zator tętnicy środkowej siatkówki, angiopatię nadciśnieniową),
 • nabyte choroby plamki (np.  zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, obrzęk plamki, otwór plamki, centralną surowiczą chorioretinopatię),
 • dystrofie plamki,
 • odwarstwienie siatkówki,
 • przedarcia siatkówki,
 • zapalenie tylnego odcinka błony naczyniowej,
 • schorzenia nerwu wzrokowego,
 • guzy gałki ocznej,
 • schorzenia ciała szklistego (np.  krwotok do ciała szklistego).

 

Ocena tarczy nerwu wzrokowego jest kluczowa w diagnostyce i monitorowaniu  jaskry. Po rozszerzeniu źrenicy możemy również lepiej ocenić soczewkę oka i jej patologie (np. nasilenie  zaćmy, występowanie zespołu PEX czy podwichnięcie soczewki). 

 

Badanie dna oka - przeciwwskazania

 

Na  koniec nasza specjalistka wskazuje przeciwwskazaniem do badania dna oka z podaniem kropli rozszerzających źrenicę.

 

Przeciwwskazaniem jest uczulenie na  którykolwiek ze składników kropli. Ponadto jeśli okulista przeprowadzający badanie stwierdzi wysokie ryzyko  wystąpienia u pacjenta ostrego zamknięcia się kąta przesączania, może zalecić odroczenie badania dna oka  do czasu wykonania profilaktycznej irydotomii laserowej. 

Lidia Główka okulista artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Okulistka. Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Szkolenie specjalizacyjne odbyła w Klinice Okulistycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W 2021r. zdała Państwowy Egzamin Specjalizacyjny oraz Europejski Egzamin Specjalizacyjny uzyskując tytuł FEBO (Fellow of European Board of Ophthalmology). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i uczestnikiem licznych konferencji i szkoleń. Do szczególnych jej zainteresowań należy diagnostyka i leczenie jaskry.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy powinnam udać się gdzieś z tym wcześniej?
Zarówno dziś jak i trzy dni temu miałam problem z widzeniem jednym okiem (na oko prawe nie widzę od urodzenia - zanik nerwu). Problem polegał na tym, że obraz stał się jakby ciemniejszy, przytłumiony - jak po wpatrywaniu się w jasne światło, a do tego w polu widzenia pojawiła się długa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta u okulisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana konsultacja okulistyczna stacjonarna w trybie pilnym (a w przypadku ponownego pojawienia się objawów-Izba Przyjęć )
Czy bez jakichkolwiek innych większych objawów jest to możliwe?
Od około tygodnia w lewym oku czuje takie jakby drganie, trochę tak jakby pod powieką coś mi pulsowało. Nie trwa to bez przerwy, ale codziennie zdarza się taki epizod lub nawet kilka razy dziennie. Czasem boli mnie głowa po tej stronie. Oko też czasem szczypie lub robi się czerwone, ale kiedyś...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta okulistyczna.
Gdzie szukać pomocy przy moim bólu oczu?
Mężczyzna 26 lat. Mam problem z bólem oczu, od roku bolą mnie oczy jakbym miał naświetlone oraz często mrugam. Nie mogę funkcjonować, nic nie widzę. Leczyłem się na depresje i jest już lepiej, ale oczy nadal bolą. Bylem w szpitalu psych. 10 razy i żadnej poprawy jeśli chodzi o ból....
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stała opieka okulistyczna, a dodatkowo - z dotychczasową dokumentacją medyczną proszę zgłosić się na konsultację neurologiczną.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Jeżeli jest wykluczona przyczyna okulistyczna i neurologiczna objawy moga pochodzić z somatyzacji także wskazana jest modyfikacja leczenia psychiatrycznego.
Czy taka niedopasowana soczewka nie będzie obciążająca dla zdrowego oka? Czy nie będzie pogarszać mojego widzenia w tym oku?
Posiadam dużą różnicę wady wzroku pomiędzy jednym a drugim okiem. Na lewym oku mam astygmatyzm (+3.0 sfera i -2,25 cylinder), na oko prawe - widzę idealnie i nie posiadam wady. Lekarz okulista zapisał mi jednak na prawe oko okulary z soczewką +0.75 sfera i -0.5 cylinder tłumacząc, że to za...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z okulistą prowadzącym.
Ile może trwać powrót ostrości wzroku po tego typu zabiegu?
Moje pytanie dotyczy rekonwalescencji czy też po prostu powrotu lepszej ostrości wzroku w oku, ponieważ miałem robione cyklofotokoagulacje laserem diodowym ze względu na jaskrę. Faktem jest, że na szczęście jaskra została wykryta szybko, gdyż moja wada miała do tego usposobienie, więc regularnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Czy powinienem się jeszcze gdzieś udać, stosować okulary z przyciemniającymi szkłami itp?
Doskwiera mi duża liczba mroczków przed oczami, dodatkowo mam astygmatyzm. Okulista stwierdził, że to zmętnienie ciała szklistego i nigdzie dalej mnie nie skierował. Przepisał mi tylko jakieś tabletki, które może pomogą, jak będę je brał 6 miesięcy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z okulistą prowadzącym leczenie.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Uzupelniajaco konsultacja u Swojego lekarza POZ w celu wykonania podstawowych badan powinna potwierdzić trafność zaleconego leczenia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli nie ma poprawy , wskazana ponowna konsultacja z okulistą.
Czy te mroczki przed oczami mogą być powiązane, z pozostałymi objawiamy, czy do 2 osobne problemy?
Od pewnego czasu doskwierają mi zawroty oraz bóle głowy. Czuję się słabo - czuję ciężar na głowie, jakby ktoś położył mi coś ciężkiego. Mam problem, aby utrzymać głowę uniesioną,  głowa mi opada i oczy mi się zamykają - mam problem, aby utrzymać je otwarte....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Jaka może być przyczyna mojego problemu?
Mam problem od dokładnie roku czasu - mianowicie chodzi o oczy, powieki i oczodoły. Z dnia na dzień opadły mi oczodoły i zrobiły się jakieś dziwne wory do tego obrzydliwe zmarszczki. Robiłem oczywiście badania z krwi i nic nie wykazało poza cholesterolem, miałem też 3 wizyty u...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zalecana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego lub internisty by rozpocząć proces diagnostyczny
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego.
Na czym może polegać problem?
Jestem dalekowidzem. Kiedy wkładam okulary korekcyjne, moje oczy są bardzo wrażliwe na światło. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne jest badanie okulistyczne w gabinecie - zalecam wizytę u okulisty
Czy mam możliwość dostać się do zawodowej służby wojskowej?
Staram się do zawodowej służby wojskowej i nadwzroczność z niedowidzeniem +1,25 oko prawe i brak widzenia obuocznego. Byłem prywatnie u okulisty i stwierdził, że owszem mam tę wadę, ale mogę nosić okulary i zmieniło się rozporządzenie, że brak widzenia obuocznego jest Z/N czy mam jakąś szanse?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz podczas badania kwalifikacyjnego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz podczas komisji lekarskiej.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
O przyjęciu do służby decyduje komisja lekarska
Czy stanie się coś złego jeśli powiedzmy, to nie było 30 mm tylko 29,5?
Byłam u okulisty, wyrobił mi receptę na okulary, ale nie zmierzył mi odległości źrenic. Chciałam kupić okulary, a trzeba było podać tę odległość, znalazłam więc szablon jak dobrze to zmierzyć i wyszło mi 60 mm, czyli 30 na jedno i na drugie oko. Natomiast w aplikacji na telefon, która...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty, który przepisał okulary.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty, który przepisał okulary.
Czy w moim przypadku dostanę badania na kategorie B?
Mam ostrość wzroku prawego oka 0,6, a lewego 0,05 - w rozporządzeniu jest napisane obuoczna ostrość wzroku nie mniej niż 0,5. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz po przeprowadzonym badaniu.
Czy może błędnie dokonano mojej korekcji wzroku? 
Jestem dziesięć dni po laserowej korekcji wzroku metodą EBK (oko prawe-3.5,oko lewe 3,25). Niestety nie widzę tak ostro jak się tego spodziewałam. Mam kłopot równie do bliży oraz dali. Litery zlewają się, obraz jest niewyraźny. Na dużych powierzchniach nie widzę dostatecznie z daleka....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta w ośrodku gdzie przeprowadzono zabieg.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Czasami potrzebny jest czas do stabilizacji ostrości wzroku po zabiegu. Konieczne wyjaśnienie z okulistą , który wykonywał zabieg.
Czy jest szansa, że taka opuchlizna zejdzie sama?
Od pięciu dni mam spuchniętą górną powiekę prawego oka. Rano, po nocy stan się nasila, później nieco ustępuje. Powieka jest delikatnie zaczerwieniona i lekko ją czuć, ale poza tym nie ma żadnych innych objawów (brak ewidentnego bólu, guzka, ropy czy innych zmian). Z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Czy objawy grypy mogą powodować pogorszenie ostrości widzenia?
Mam taki problem, że od kilku dni przechodzę ciężką grypę.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
stacjonarnie wizyta u lekarza rodzinnego
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, zapraszamy na poradę. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę