1. Artykuły
  2. Zaburzenia gojenia ran. Przyczyn wiele, kluczowa diagnostyka

Zaburzenia gojenia ran. Przyczyn wiele, kluczowa diagnostyka

Zaburzenia gojenia się ran to - jak zauważa Zuzanna Horynecka, chirurg z Centrum Medycznego Severux - coraz częściej pojawiający się problem. Wśród przyczyn narastania tego zjawiska wskazuje m.in. starzenie się społeczeństwa, nadwagę czy otyłość. Nasza ekspertka podpowiada jak pielęgnować gojącą się ranę, aby uniknąć powikłań, jakie są możliwe przyczyny i typowe objawy zaburzeń gojenia się rany, a także kiedy konsultacja u chirurga jest konieczna i jak uniknąć blizny. 

Zaburzenia gojenia ran. Przyczyn wiele, kluczowa diagnostyka Zaburzenia gojenia ran. Przyczyn wiele, kluczowa diagnostyka
Spis treści
Zaburzenia gojenia się ran. Coraz częstszy problem Jak pielęgnować ranę? Zaburzenia gojenia się ran. Możliwe przyczyny Ból, obrzęk, zaczerwienienie, ale nie tylko Zaburzenia gojenia się ran - leczenie Blizna. Czy można jej uniknąć?

Zaburzenia gojenia się ran. Coraz częstszy problem

 

Zaburzenia gojenia się ran to nic innego jak spowolnienie tempa gojenia się, jego zatrzymanie bądź pogorszenie się miejscowego stanu rany. Jak zauważa nasza ekspertka, chirurg Zuzanna Horynecka to coraz częściej pojawiający się problem:

 

Problem gojenia ran staje się coraz częstszym zjawiskiem, związane jest to m.in. ze stale starzejącym się społeczeństwem i problemem nadwagi czy otyłości. Szacuje się, że zaburzone gojenie dotyczy od 1- 3 % wszystkich ran.

 

Najwięcej trudności w gojeniu się przysparzają rany, które pojawiły się w warunkach poza szpitalnych np. rany szarpane, miażdżone, zabrudzone, po ugryzieniach, poparzenia czy też rany postrzałowe.

Jak pielęgnować ranę?

 

Aby prawidłowo pielęgnować gojącą się ranę w pierwszej kolejności należy pamiętać o dezynfekcji rąk przed każdą czynnością.

 

Materiały opatrunkowe powinny być jednorazowe, dedykowane do opatrywania ran. Nie wolno używać chusteczek, ręczników papierowych itp. Preparaty do pielęgnacji ran powinny być o szerokim i potwierdzonym działaniu przeciwdrobnoustrojowym, lecz łagodne dla ran. W składach powinniśmy szukać np. podchloryn sodu, poliheksanidyny lub oktenidyny - wylicza chirurg Zuzanna Horynecka.

 

Należy także unikać preparatów na bazie alkoholu czy nadtlenku wodoru (woda utleniona). Natomiast stosowanie maści czy żeli specjalistycznych należy konsultować ze specjalistą, aby dobrać produkt do konkretnych potrzeb pacjenta.

 

Zaburzenia gojenia się ran. Możliwe przyczyny

 

Do najczęstszych przyczyn zaburzenia gojenia się ran zalicza się:

 

  • zakażenie rany,
  • niedostateczne ukrwienie kończyn (jak w przypadku miażdżycy),
  • starczy wiek,
  • towarzyszące choroby przewlekłe (np. otyłość ale i niedożywienie, cukrzyca, niewydolność żył kończyn dolnych, czyli tzw żylaki),
  • palenie papierosów.

 

Najczęstszym powikłaniem jest zakażenie rany. Dochodzi do niego w wyniku wyjściowej kontaminacji rany np. ziemią, pyłem czy śliną oraz nieprawidłowej higieny rany, czyli przenoszeniem mikroorganizmów na swoich dłoniach w okolice rany.

 

Jeśli organizm pacjenta jest mocno osłabiony czy chory ma inne schorzenia, które wpływają na proces gojenia, do zakażenia dochodzi dużo łatwiej niż w przypadku osób zdrowych - zwraca uwagę nasza ekspertka.

 

Ból, obrzęk, zaczerwienienie, ale nie tylko

 

Niepokój powinny wzbudzić takie objawy jak zaczerwienienie, obrzęk tkanek, narastający ból oraz gorączka. To typowe objawy zaburzenia gojenia się ran.

 

Ponadto możemy spodziewać się zwiększonego wysięku, pojawienia się przykrego zapachu czy nawet gorączki.

 

Powiększanie i pogłębienie się dna rany czy zahamowanie gojenia również świadczy o niewłaściwym przebiegu - dopowiada Zuzanna Horynecka.

 

I dodaje:

 

Pojedynczy objaw jeszcze nie powinien wzbudzać podejrzenia zaburzeń gojenia, lecz wystąpienie kilku z nich w tym samym czasie obliguje nas do konsultacji z chirurgiem.

 

Zaburzenia gojenia się ran - leczenie

 

Leczenie zaburzenia gojenia się ran zależne jest od jego przyczyn. Jak wyjaśnia chirurg Zuzanna Horynecka:

 

Przykładowo jeśli przyczyną jest zakażenie rany, właściwe będzie leczenie przeciwinfekcyjne w terapii miejscowej lub także ogólnoustrojowej. W sytuacji niewystarczającego ukrwienia kończyny wskazana będzie interwencja z zakresu chirurgii naczyniowej.

 

I przyznaje:

 

Przyczyn jest wiele, lecz kluczem do skutecznego leczenia jest właściwa diagnostyka.

 

Blizna. Czy można jej uniknąć?

 

Na koniec nasza ekspertka odpowiada na pytanie jak pielęgnować bliznę po ranie i czy można jej uniknąć?

 

Po każdej ranie pozostaje blizna, mniej lub bardziej widoczna. To jaka będzie należy od wielu czynników m.in. techniki operacyjnej, miejsca na ciele (są takie obszary ciała, w których blizny wyglądają gorzej jak np. plecy, kark czy dekolt), przebieg gojenia, genetycznych predyspozycji itp. - przyznaje.

 

Kształtowanie się blizny po operacji trwa od kilku miesięcy do nawet roku.

 

Niestety nie ma wiele uniwersalnych zaleceń co do pielęgnacji samej blizny, na pewno należy unikać ekspozycji na słońce i urazów (np. pocierania odzieży). Każdą bliznę należy zająć się indywidualnie i pod opieka specjalisty - kończy.

Zuzanna Korbecka chirurg 5.00 / 10 opinii artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Chirurg, absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej. Doświadczenie zawodowe zdobywała w oddziałach chirurgicznych oraz Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Pracuje jako asystent w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Na swoim koncie ma liczne kursy i szkolenia z zakresu diagnostyki USG, terapii podciśnieniowej ran oraz leczenia blizn. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy to jest możliwe?
Mój tata, dając jedzenie królikom - został przez jednego ugryziony. Króliki nie są domowe, są hodowlane w klatce na zewnątrz, więc trudno stwierdzić czy są na coś chore. Rana nie jest duża, ale martwię się, że tata mógłby zarazić się czymś od tego królika. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jakie badania wykonać? Czuje się coraz gorzej.
Od ponad miesiąca mam w nosie ranę, która ropieje i krwawi. Poza tym utrzymuje mi się ból gardła, szumy uszne, szczękościsk, ból zębów oraz uczucie przeszkody w gardle. Po tylnej ścianie gardła spływa mi od ok 2 lat wydzielina, w buzi czuje posmak ropy. Mam powiększone...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy raczej to odrzucić i wiązać to z urazami aparatu?
Od około roku noszę aparat ortodontyczny. Mam co jakiś czas taką jakby ranę na prawym policzku, przy dotyku nie boli - wygląda jakby lekko naderwana skóra w tej okolicy, boję się, że to może być jakaś groźna zmiana np. rak. Ortodonta mi nic nie powiedział, że to jest, ale wole się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku wątpliwości - stacjonarna wizyta u onkologa.
Czy powinnam pilnie udać się do lekarza, czy mogę zaczekać do kontroli za 5 dni?
Dwa dni temu miałem zabieg usunięcia przepukliny pachwinowej. Dziś podczas zmiany opatrunku zauważyłem, że dwa szwy na środku blizny się rozeszły. Rana nie boli i nie krwawi, przy dotyku wydaje się zasklepiona. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta kontrolna w ośrodku gdzie wykonano zabieg.
Rana dłoni - jak z nią prawidłowo postępować?
Dostałem głębokiej rany dłoni, skora jednak na jednym brzegu dalej się trzyma. Czy w takim wypadku lepiej ja oderwać i zostawić głęboką dziurę w ręce, czy zostawić naderwany fragment skory w środku i poczekać aż brzegi się zrosną?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta chirurgiczna.
Jak taką ranę opatrzeć albo czym smarować by zaschła?
Wczoraj miałam wypadek na rowerze — zdarłam sobie skórę z nogi. Z rany nie leciała krew. Po jakiś 3/4 godzinach zaczęła się z niej sączyć jakaś bezbarwna wydzielina. Dzisiaj, czyli dzień po wypadku rana nadal nie zaschła, a wydzielina zaczęła lecieć tym razem z krwią.  
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza. Można stosować Octenisept.
Kamil Czepiel
chirurg, lekarz, lekarz medycyny estetycznej, Specjalista
Umów wizytę
Wskazana jest codzienna dezynfekcja rany środkiem odkażającym typu Octenisept lub Microdacyna, zabezpieczenie rany opatrunkiem. W razie braku poprawy, pogorszenia, konieczna jest kontrola ambulatoryjna u lekarza.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
prosze sie zglsoic do lekarza stacjonarnie
Czy za duża ilość opatrunków ze srebra może być szkodliwa?
Odpadł mi opatrunek ze srebra (założony rano). Teraz założyłem nowy. Mogę go mieć, czy jest to już za dużo?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Bez obaw, proszę zostawić nowy opatrunek - w razie wątpliwości - zapraszam na konsultacje - najlepiej ze zdjęciem rany, wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Sprawianie sobie bólu - co można zrobić, żeby zaprzestać takich zachowań?
Odkąd pamiętam pewne rodzaje bólu sprawiają mi przyjemność, np. nałogowo gryzę sobie wargi, aż do krwi, gdy zacznę to nie mogę przestać i często robię sobie na nich mocne rany, bo po prostu gryząc je odczuwam przyjemność z tego bólu. Zdarza się też, że biję się...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Co zrobić w przypadku poparzenia chemicznego kończyn dolnych?
Moje pytanie dotyczy poparzenia chemicznego kończyn dolnych poprzez stosowanie maści przeciwbólowych. W wyniku ich stosowania na bolące nogi i przebywania na słońcu doznałem poparzeń /tak przypuszczam po objawach /nóg do wysokości kolan objawiających się bardzo silnym pod...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na wizytę do lekarza w warunkach stacjonarnych - konieczna jest ocena kończyn dolnych w badaniu fizykalnym i wdrożenie właściwego leczenia (może być potrzebna konsultacja chirurgiczna/dermatologiczna).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę pokazać zmiany skórne lekarzowi chirurgowi badz dermatologowi.
Zaczerwiona rana - czy dostanę dalsze chorobowe?
Mam ranie kłutą śródstopia. Miałem tydzień chorobowego. Rana mnie jeszcze ciągnie i jest zaczerwieniona. Czy mogę się starać o dalsze chorobowe? Pracuję w rzeźni. Dziękuję za odpowiedz.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli lekarz po przeprowadzonej konsultacji stwierdzi dalszą niezdolność do pracy, to oczywiście wystawi Panu zwolnienie lekarskie.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym, jeżeli stwierdzi niezdolność do pracy, to wypisze zwolnienie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Z opisu wynika, że występują jeszcze dolegliwości, o dalszym zwolnieniu lekarskim zdecyduje lekarz rodzinny lub chirurg na wizycie stacjonarnej.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę