Sprawianie sobie bólu - co można zrobić, żeby zaprzestać takich zachowań?

Odkąd pamiętam pewne rodzaje bólu sprawiają mi przyjemność, np. nałogowo gryzę sobie wargi, aż do krwi, gdy zacznę to nie mogę przestać i często robię sobie na nich mocne rany, bo po prostu gryząc je odczuwam przyjemność z tego bólu. Zdarza się też, że biję się do powstania siniaków, ściskam sobie w specyficzny sposób nos, żeby zabolało, ale właśnie w taki przyjemny dla mnie sposób. Często znajduję sobie jakieś miejsce, w którym zadaję sobie ból i sprawia mi to przyjemność. Czasami nawet ciągnięcie się za włosy lub delikatne bicie pięścią w kość policzkową. Nie potrafię określić co może być tego przyczyną, brat sugerował mi, że może to przez stres, ale nie zauważyłam jakiejś dużej zależności od tego. Po prostu jak przypomni mi się np. o gryzieniu warg, albo czymś takim i zacznę to potem cały czas to robię. Chcę również podkreślić, że nie lubię, jak to ktoś sprawia mi ból i na to się nie zgadzam, np. patrząc na to w aspekcie seksualnym, nie podnieca mnie to w żaden sposób. Sprawia mi przyjemność ból, który zadaję sobie sama. Jest tak odkąd pamiętam. Nie wiem co może być tego przyczyną? Szukałam odpowiedzi w internecie na różnych portalach, ale tam wypowiadały się raczej osoby które bardzo mocno się okaleczały np nacinajac ciało i wynikało to raczej ze stanów depresyjnych, z czym ja się nie identyfikuję. Czy mam powody do niepokoju? Co mogę zrobić w danej sytuacji, jesli chcialabym przestać, ale czuję się od tych zachowań uzależniona?

Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Psychiatra w Warszawie Psycholog w Warszawie Psycholog w Bielsku-Białej Psychiatra w Dąbrowie Górniczej Psycholog w Dąbrowie Górniczej Psychiatra w Katowicach Psycholog w Katowicach Psychiatra we Wrocławiu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
4533
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
12264
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+114
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Psycholog Psycholog Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z