1. Artykuły
  2. Tabletka antykoncepcyjna a alkohol – czy to bezpieczne połączenie?

Tabletka antykoncepcyjna a alkohol – czy to bezpieczne połączenie?

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że łączenie alkoholu z tabletkami zawsze niesie pewne ryzyko. Spożywanie napojów alkoholowych wpływa na skuteczność wielu leków, zaburza proces ich wchłaniania i wydalania. W efekcie farmakoterapia może się okazać nieskuteczna lub nasilają się działania niepożądane leku i wzrasta ryzyko groźnych powikłań.

Tabletka antykoncepcyjna a alkohol – czy to bezpieczne połączenie? Tabletka antykoncepcyjna a alkohol – czy to bezpieczne połączenie?
Spis treści
Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej a alkohol Niebezpieczne wymioty a antykoncepcja Metabolizm alkoholu a tabletki antykoncepcyjne Cierpiąca wątroba i antykoncepcja Antykoncepcja awaryjna - czyli tabletka “dzień po”

Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych jest podyktowana wieloma czynnikami. Choć nie ma dowodów naukowych wskazujących na obniżenie skuteczności pigułki antykoncepcyjnej podczas spożywania alkoholu, to jednak skutki nadmiernego picia mogą doprowadzić do niechcianej ciąży.

 

Jakie są więc zagrożenia, które wiążą się z antykoncepcją i spożywaniem napojów alkoholowych? Jakie środki ostrożności należy podjąć, aby przyjmowana metoda antykoncepcyjna w pełni spełniła swoją rolę?

 

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej a alkohol

 

Pigułka chroni przed ryzykiem ciąży do 99,7%, ale w rzeczywistości jej skuteczność zmniejsza się do 91% z powodu pominięcia dawki lub interakcji lekowych. Pamiętajmy, że samo spożycie alkoholu nie wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jednak pod wpływem rozluźnienia po alkoholu, wiele kobiet zapomina o przyjęciu tabletki, bądź nie jest pewna czy już zażyła pigułkę w danym dniu. Jak powszechnie wiadomo, podstawą skuteczności antykoncepcji hormonalnej jest jej regularne przyjmowanie.

 

Warto pamiętać, że sposób postępowania w takim przypadku jest opisany w ulotce dołączonej do każdych tabletek. Ważne, aby określić ile czasu minęło od pominięcia zażycia pigułki.

 

  • Do 12 godzin pominiętą pigułkę należy przyjąć natychmiast (o ile nie jest to wyraźnie określone w ulotce dołączonej do opakowania), a następną o zwykłej porze (2 tabletki można przyjąć tego samego dnia). Nie ma ryzyka zajścia w ciążę, jeśli opóźnienie w przyjęciu pigułki jest mniejsze niż 12 godzin.
  • Powyżej 12 godzin należy natychmiast wziąć pigułkę, nawet jeśli oznacza to, zażycie dwóch tabletek razem. Wskazane jest również do końca cyklu używanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci antykoncepcji mechanicznej (np. prezerwatywa).
  • Po upływie 24 godzin trzeba jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem. 

 

arrow Tabletka “dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna. Co trzeba o niej wiedzieć?
arrow Tabletki poronne, a tabletka „dzień po” – czym się różnią i co musisz o nich wiedzieć?
arrow Tabletka “dzień po” - mechanizm działania i najczęściej występujące skutki uboczne
arrow Tabletka dzień po stosunku - kiedy stosować?
arrow Energetyki i alkohol. Niebezpieczna mieszanka
arrow Nowoczesne metody antykoncepcji. Jaką wybrać? Ginekolog odpowiada

Niebezpieczne wymioty a antykoncepcja

 

Należy zachować szczególną czujność, jeśli nadmierne spożycie alkoholu doprowadzi do wymiotów w ciągu 2 godzin od zażycia pigułki. Wymioty przyczyniają się w bezpośredni sposób do osłabienia lub całkowitego zniwelowania działania antykoncepcyjnego pigułek, gdyż uniemożliwiają wchłanianie się jej składników. Tabletka może wchłonąć się jedynie częściowo i jej działanie antykoncepcyjne będzie osłabione, albo może zostać wydalona z organizmu w całości.

 

W takim przypadku zaleca się:

  • Jak najszybciej zażyć kolejną pigułkę
  • Dodatkowo zabezpieczać się przed ciążą, np. prezerwatywą, zwłaszcza jeśli wymioty przytrafiły się w pierwszym tygodniu przyjmowania antykoncepcji
  • Nie przerywać terapii, ani nie sięgać po podwójną dawkę hormonów
  • W razie obaw skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych wskazówek

 

Metabolizm alkoholu a tabletki antykoncepcyjne

 

Badania naukowe pokazują, że kobiety, które zażywają doustną antykoncepcję hormonalną, metabolizują alkohol wolniej niż te, które jej nie stosują. W rezultacie alkohol pozostaje w organizmie dłużej, stąd kobiety znajdują się dłużej w stanie upojenia alkoholowego.

 

Cierpiąca wątroba i antykoncepcja

 

Zawarte w dwuskładnikowych pigułkach antykoncepcyjnych estrogeny, metabolizowane są przez układy enzymatyczne wątroby, co wpływa niekorzystnie na stan tego organu. Zwiększa się tym samym ryzyko wystąpienia chorób wątroby - miażdżycy i zawału serca.

 

Antykoncepcja awaryjna - czyli tabletka “dzień po”

 

Pamiętaj, by w razie wszelkich wątpliwości skonsultować się z lekarzem ginekologiem co do skuteczności doustnej antykoncepcji hormonalnej po spożyciu alkoholu. Porozmawiaj o dostępnych metodach antykoncepcji, w tym o antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. tabletce “dzień po”, która stosowana jest po stosunku (najlepiej maksymalnie do 72 h lub 120 h po odbytym stosunku, w zależności od wyboru pigułki awaryjnej). Zażycie tabletki ratunkowej zapobiega owulacji lub zapłodnieniu. W przypadku, gdy podejrzewamy, że standardowe metody antykoncepcji mogły zawieść, warto sięgnąć po metodę, aby zapobiec niechcianej ciąży.

 

Szybkim i pewnym sposobem na uzyskanie e-Recepty na antykoncepcję awaryjną jest skorzystanie z opcji e-wizyty na platformie haloDoctor.pl. Zarejestruj się już teraz, a e-Receptę na tabletkę “dzień po” możesz otrzymać nawet w 5 minut.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej online z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.

Tabletka dzień po — eRecepta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy antydepresanty obniżają działanie antykoncepcji?
Czy mogę przyjmować lek na depresję i tabletki antykoncepcyjne jednocześnie? Czytałam, ze przyjmowanie leków na depresję powoduje obniżenie skuteczności tabletek antykoncepcyjnych.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
tak, leki z tej grupy obniżają działanie antykoncepcji
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Doustna antykoncepcja może być nieskuteczna w sytuacji stosowania leków przeciwdepresyjnych
Można przyjmować, ale skuteczność antykoncepcji jest zmniejszona.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Leki antydepresyjne wpływają na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.
Wpływ szczepionki przeciw COVID-19 na wkładkę wewnątrzmaciczną.
Czy szczepienie na COVID ma wpływ na wkładkę wewnątrzmaciczną? Czy mogą wystąpić jakieś zakrzepy lub inne dolegliwości?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nie, nie ma istotnego wpływu wkładki wewnątrzmacicznej na szczepienie, ani szczepienia na wkładkę.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Nie ma związku
Czy krwawienie obniża skuteczność krążka?
Chciałabym prosić o poradę od ginekologa, ponieważ do mojego lekarza jest długi czas oczekiwania. Chodzi o krążek antykoncepcyjny. Stosuje je od 4 miesięcy bez przerwy na miesiączkę. Dodam, że pierwszy krążek założyłam 7 tygodni po porodzie, nie czekając na 1 miesiączkę. Kilka dni miałam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który zlecił antykoncepcję.
Czy plamienia przy krążkach antykoncepcyjnych są normalne?
Pytanie dotyczy krążków antykoncepcyjnych. Stosuje krążki od 4 miesięcy bez przerwy na miesiączkę, ale od kilku dni mam plamienia czy to normalne? Dodam, że zaczęłam stosować krążki 7 tygodni po porodzie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Co jest lepsze tabletki antykoncepcyjne czy wkładka?
Mam mętlik, bo zdania są podzielone...obecnie biorę tabletki i pytałam o wkładkę, to ginekolog  mi powiedział, że tabletki są lepsze. Proszę o pomoc mam 42 lata 4 dzieci.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy porozmawiać z lekarzem ginekologiem .
Czy powinnam nakleić następny plaster w niedzielę, jak to robię zazwyczaj, czy nakleić dzisiaj?
Stosuje plastry antykoncepcyjne. Zgodnie z zalecaniami od lekarza plastry stosuje od 3 tygodni, w owym 3 tygodniu. (zawsze to robię w niedzielę) zdjęłam plaster zgodnie z instrukcją od lekarza. Dostałam miesiączki parę dni wcześniej przed terminem. Miesiączkę powinnam dostać 4 listopada. W ulotce...
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Plaster powinna Pani nakleić jak zwykle w niedzielę bez względu na to czy będzie jeszcze krwawienie czy nie. W przypadku antykoncepcji hormonalnej długość cyklu ulega zmianie jak też nie mówimy już o miesiączce tylko o krwawieniu z odstawienia. Jak najbardziej prawidłowe jest jego wystąpienie 22-28 dniu cyklu. Pozdrawiam.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Należy się zglosić do lekarza ginekologa , aby dokładnie wytłumaczył stosowanie plastrów.
Plastry antykoncepcyjne - kiedy prawidłowo zastosować?
Jeśli dzień zmiany plastra wypada w środy, a plaster nr 2 odkleił się w poniedziałek (przykleiłam nowy plaster nr 3) to czy mam go ściągnąć w środę po 2 dniach I zrobić tydzień przerwy i zacząć od nowa, czy dzień zmiany plastra zmienia się teraz na poniedziałek i w poniedziałek mam ściągnąć i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza ginekologa
Czy mogą nastąpić zaburzenia miesiączkowania po tak krótkim przyjmowaniu antykoncepcji?
Przez miesiąc stosowałam krążek antykoncepcyjny, ponieważ wyjechałam, na dłuższy czas nie zdecydowałam się na kontynuacje. Po odstawieniu współżyłam jeszcze dwukrotnie, używając tym razem prezerwatyw. Mija piąty tydzień od odstawienia. Czy powinnam niepokoić się ciążą? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli opóźnia się miesiączka należy wykonać test i zgłosić się do ginekologa.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosic się do ginekologa
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
prosze zrobić test ciążowy lub badanie z krwi.
Skuteczność zastrzyku antykoncepcyjnego.
10.10 skończył mi się zastrzyk antykoncepcyjny czy jest możliwość, że znajdę w ciążę?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy skonsultować to z lekarzem ginekologiem.
Czy powinnam wziąć jeszcze jedną tabletkę?
W sobotę współżyłam z mężem bez zabezpieczenia i przyjęłam tabletkę dzień po w niedziele po południu. W poniedziałek w nocy pękła nam prezerwatywa. Ostatni okres miałam 16 września. Okres zawsze mam nie regularny. 
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
należy skonsultować sie z ginekologiem
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
skonsultować to z lekarzem ginekologiem
Czy po 3 dniach przerwy i rozpoczęciu nowego opakowania i tak pojawi się okres w tym tygodniu?
Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Dziś przyjęłam ostatnią tabletkę z blistra i powinnam zrobić 7-dniową przerwę. Chciałabym zmienić dzień rozpoczęcia krwawienia. Gdzieś przeczytałam, żeby zrobić 3 dni przerwy i rozpocząć nowe opakowanie. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę sie zglosic do lekarza ginekologa prowadzacego
Czy to normalne po zażyciu antykoncepcji awaryjnej?
Otóż 8 października (ostatni dzień miesiączki bardziej skąpy) odbyłam stosunek z mężem, niestety prezerwatywa zawiodła. Tego samego dnia zaraz godzinę po zażyłam tabletkę dzień po, dzisiaj (4 dni po zakończeniu miesiączki) boli mnie brzuch i dostałam okres dość mocny wraz ze skrzepami...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy wszystko zrobiłam prawidłowo i jak wygląda teraz mój cykl?
Rozpoczęłam kolejny cykl przy antykoncepcji hormonalnej plastrami. Dzień zmiany plastra mam w poniedziałek. Nakleiłam plaster na tydzień 1 w poniedziałek, ale wieczorem w czwartek całkowicie mi się odkleił i niestety zapomniałam nakleić nowy aż do poniedziałku. W poniedziałek go natychmiast...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Witam. Założyłam implant antykoncepcyjny i kilka d
Założyłam implant antykoncepcyjny i kilka dni później miałam dziwnie wyglądające gęste brązowe upławy, a teraz mam miesiączkę, to trwa już prawie dwa tygodnie. Zastanawiam się, czy to była jakaś infekcja i czy to jest normalne. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy powinnam ponownie wziąć tabletkę dzień po?
W sobotę 23.09 doszło do pęknięcia prezerwatywy, dzień później wzięłam tabletkę dzień po. Cykl mam regularny 27 dni. Ostatni okres zakończył mi się 13.09, a dzień owulacji według kalendarzyka wypadał na 21.09. Tydzień później 30.09 doszło ponownie do pęknięcia prezerwatywy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Do tego służy właśnie antykoncepcja awaryjna.
Czy jest możliwość, że mogłam przenieść opryszczkę z ust na narządy płciowe partnera? Czy może to przebiegać bezobjawowo?
Ostatnio z partnerem uprawialiśmy miłość francuską, niestety po pół godziny pojawiły się na moich ustach małe pęcherzyki (opryszczka). Zarówno ja jak i partner jesteśmy nosicielami HPV1. Bardzo się boję, ponieważ razem z partnerem nie korzystamy z prezerwatywy, tylko z tabletek...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u dermatologa/wenerologa.
Czy mogę być w ciąży?
Przychodzę z pytaniem, czy mogę być w ciąży, jeśli 2 dni przed rozpoczęciem okresu dni płodnych według aplikacji „flo” a 9 dni przed przewidywaną datą owulacji wraz z partnerem bawiliśmy się tak, że najpierw doszło do wytrysku w prezerwatywie (nie we mnie, siedziałam obok), a potem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Recepta tabletka dzień po
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie