1. Artykuły
  2. Kiedy zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Test ciążowy to tani i szybki sposób na sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia. Ma on na celu wykrycie gonadotropiny kosmówkowej (hCG), czyli hormonu produkowanego w ciele kobiety w czasie ciąży. Aby wynik testu ciążowego był jednak wiarygodny, trzeba wykonać go w odpowiednim momencie. O czym należy wówczas pamiętać?

Kiedy zrobić test ciążowy? Kiedy zrobić test ciążowy?
Spis treści
Po jakim czasie zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje testów ciążowych? Czułość testów ciążowych Kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem? Czy test ciążowy może się mylić? Co może oznaczać blada kreska na teście ciążowym? Test ciążowy a tabletka dzień po Ile kosztuje test ciążowy? Gdzie go kupić?

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

 

Pytanie, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy wymaga dogłębniejszego zapoznania się ze zmianami zachodzącymi w organizmie okresie ciąży. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że czas wędrówki zapłodnionego jajeczka do macicy będzie trwać około 6 dni i dopiero wtedy zagnieżdża się ono w endometrium.

 

Po tym czasie gonadotropina kosmówkowa staje się wykrywalna we krwi oraz w moczu. Uzyskany wynik testu ciążowego staje się więc wiarygodny dopiero po około 8 dniach od odbytego stosunku i po tylu dniach warto go wykonać. Niektórzy producenci zalecają również, aby robić to po upływie 14 dni od uwolnienia się komórki jajowej, trzeba jednak dokładnie sprawdzić tę informację na ulotce.

arrow Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?
arrow Jak witamina D wpływa na nasze zdrowie i dlaczego jest niezbędna?
arrow Zastrzyk gotówki w razie choroby? Zobacz, jak go uzyskać!
arrow Jakie są pierwsze objawy ciąży?
arrow Ile kosztuje zabieg powiększania biustu?
arrow Jaka szczoteczka soniczna dla 5-latka będzie najlepsza?

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

 

Na rynku jest kilka różnych rodzajów testów ciążowych. Są to:

 

  • test ciążowy płytkowy – to najczęściej wybierany typ, w przypadku którego w mniejsze okienko zakrapla się mocz, zaś na drugim widoczny jest wynik,
  • test ciążowy strumienny – posiada dwa pola odczytu i kształtem przypomina flamaster. Aby uzyskać wynik testu ciążowego, pasek do testu musi być w całości zamoczony. Po tej czynności trzeba odczekać około 5 minut i sprawdzić wynik,
  • test ciążowy paskowy – ma formę pasków, które należy zanurzyć w pobranej próbce moczu. Czas oczekiwania na wynik to od 3 do 10 minut, przy czym po jego upływie wskazanie może być błędne,
  • cyfrowe testy ciążowe – łączą formę testów strumieniowych oraz paskowych, a wynik pojawia się na wyświetlaczu.

 

Czułość testów ciążowych

 

Testy ciążowe różnią się też czułością, przy czym te najbardziej wrażliwe na ilość gonadotropiny kosmówkowej pozwolą wykryć ciążę po zaledwie kilku dniach od zapłodnienia (10 mlU/ml). Najmniej czułe testy ciążowe potwierdzają albo wykluczają ciążę po kilku tygodniach i wówczas wskaźnik czułości wynosi 1000 mlU/ml. Właśnie dlatego przed zakupem warto sprawdzić ten parametr lub dopytać o niego farmaceutę.

 

Kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem?

 

Wynik testu ciążowego będzie zależał również od tego, czy został on prawidłowo wykonany. Najlepiej, aby przeprowadzić go z porannej próbki moczu, gdy stężenie hormonu ciążowego jest najwyższe.

 

Zgodnie z powyższymi informacjami nie warto robić go również kilka godzin czy kilka dni po domniemanym zapłodnieniu, co jest niestety błędem wielu kobiet i przyczynia się do niepotrzebnego stresu.

 

Dodatkowo zawsze należy stosować się do zaleceń producenta i dokładnie zapoznać się z ulotką, gdyż wynik może być zaburzony, jeśli kobieta nie będzie stosować się do wskazań.

 

Czy test ciążowy może się mylić?

 

Wiarygodność testów ciążowych, które można zakupić w aptekach wynosi od 90 do 95 proc. Oczywiście może zdarzyć się, że wynik będzie z różnych przyczyn zafałszowany.

 

Zafałszowany, pozytywny test ciążowy może pojawić się np. w związku z przyjmowanymi lekami. Są to głównie preparaty antydepresyjne oraz psychotyczne, a także moczopędne oraz przeciwpadaczkowe. Do uzyskania pozytywnego testu ciążowego mogą przyczyniać się też choroby narządów rodnych, w tym zakażenia układu moczowego czy nawet nowotwory.

 

Błędne wskazanie często pojawia się dodatkowo wtedy, gdy niedawno doszło do poronienia lub porodu, wówczas nawet najczulszy test ciążowy może dać błędne wskazania.

 

Co może oznaczać blada kreska na teście ciążowym?

 

Blada kreska na teście bardzo często wprowadza kobiety w zakłopotanie. Najczęściej jednak takie wskazanie również oznacza ciążę, przy czym próba mogła zostać wykonana dość wcześnie. Jeśli jednak kobieta chce się upewnić, powinna ponowić wykonanie testu ciążowego, najlepiej po kilku dniach lub dla dodatkowej pewności zakupić produkt innej firmy.

 

Test ciążowy a tabletka dzień po

 

Kiedy zrobić test ciążowy, jeśli wcześniej kobieta przyjęła tabletkę dzień po? Podobnie jak w przypadku zwykłej próby, test powinno wykonać się po około 8 dniach od domniemanego zapłodnienia.

 

Choć skuteczność antykoncepcji awaryjnej przekracza 98 proc. jeśli preparat zostanie przyjęty w ciągu pierwszej doby od niezabezpieczonego stosunku, to taki test bez wątpienia warto wykonać. Wynika to również z faktu, że tabletka dzień po zazwyczaj prowadzi do krótkofalowego rozregulowania cyklu, przez co krwawienie miesięczne może się opóźniać.

 

Jeśli kobieta ma jednak dodatkowe wątpliwości w tej kwestii, powinna skorzystać z wygodnej i szybkiej konsultacji ginekologicznej online, np. poprzez platformę haloDoctor.pl. Umożliwia ona sprawne skontaktowanie się z lekarzem dokładnie wtedy, gdy pacjentka ma jakiekolwiek pytania. W ten sam sposób można uzyskać też ereceptę na tabletkę dzień po, a także skonsultować się w przypadku pozytywnego wyniku testu ciążowego.

 

Ile kosztuje test ciążowy? Gdzie go kupić?

 

Na szczęście testy ciążowe są nie tylko wiarygodne, ale również stosunkowo niedrogie. Cena testu ciążowego rozpoczyna się od 3 złotych, nie jest to więc wygórowana kwota. Cena zakupu może być jednak nieco wyższa za bardziej czułe warianty.

 

Warto pamiętać, że testy ciążowe można kupić nie tylko w aptekach stacjonarnych, ale również w aptekach internetowych lub drogeriach, w zależności od preferencji.

 

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Jak widać odpowiedź na to pytanie jest dość łatwa i przede wszystkim warto poczekać i nie dawać się ponosić emocjom. Trzeba więc odczekać około 8 dni i dopiero po takim czasie wynik będzie wiarygodny. W przypadku dodatkowych pytań, zawsze wskazana jest jednak rozmowa z ginekologiem.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Brak miesiączki od 4 miesięcy, dodatni test ciążowy i ruchy w brzuchu - czy to ciąża?
Witam, mam taki problem. Od czterech miesiący nie mam miesiączki, zrobiłam ostatnio dwa testy ciążowe, pierwszy ujemny wyszedł a drugi dodatni. Od paru dni czuje jakieś ruchy w brzuchu czy to może oznaczać ze jestem w ciąży czy jakaś choroba?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta u ginekologa w warunkach stacjonarnych.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Brak miesiączki i pozytywny wynik testu ciążowego mogą z dużym prawdopodobieństwem świadczyć o ciąży jednakże konieczna jest konsultacja ginekologiczna z badaniem usg celem potwierdzenia ciąży i rozpoczęcia profilaktycznej diagnostyki.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja ginekologiczna.
Michał Kaszubski
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Podane przez Panią objawy mogą z dużym prawdopodobieństwem swiadczyc o ciąży. Nalezy jednak udać się na wizytę do lekarza ginekologa celem wykonania odpowiednich badań oraz USG.
Kiedy zrobić test ciążowy, żeby wynik był wiarygodny?
Zapomniałam zażyć 15 tabletki dwuskładnikowej. Nie zażyłam jej też po 24 h. Została w blistrze. Stosunek był 4 dni po zapomnianej tabletce. W 21 dniu zorientowałam się, że została jedna tabletka i rozpoczęłam 7 dniową przerwę. Proszę o informację, czy istnieje duże ryzyko ciąży? Dodam, że...
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Około 2 tygodnie po stosunku
Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?
Uprawiałam sex i mam obawy, że jestem w ciąży. Miesiączkę mam za dwa dni, czy zrobić już test ciążowy czy jeszcze poczekać?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli miesiączka nie wystąpi w terminie, proszę wykonać test ciążowy.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Test ciążowy, proszę wykonać w sytuacji braku miesiączki
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
2 tyg po terminie spodziewanej miesiączki, lub wcześniej
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
W przypadku spóźniania się miesiączki
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Proszę poczekac
Jakie jest ryzyko zapłodnienia, bo bardzo się martwię?
Mam 41 lat. Mój ostatni cykl trwał 34 dni, poprzednie 27/29/30 dni. W 9 dniu cyklu (4 dni po miesiączce) współżyłam z mężem stosunkiem przerywanym. Od 14 lat stosujemy te metodę, gdyż mąż ma uczulenie na środki nawilżające, a ja mam żylaki, wiec pigułki odpadają. Od tygodnia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Od którego tygodnia ciąży lekarz ginekolog może wystawić zwolnienie?
 Byłam u ginekologa w 5 tygodniu i niestety powiedział, że nie może wystawić zwolnienia, że dopiero od 7 tygodnia. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz po przeprowadzonym badaniu.
Czy jest możliwość, że owulacja wyszła w tych dniach?
Staram się o ciążę 4 miesiąc. Mój cykl trwa 28 dni. Test owulacyjny wyszedł pozytywny w 11 i 12 dniu cyklu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Czy mogę prosić o poradę czemu ten cykl zaczął się tak szybko. 
Mam 26 lat jestem w trakcie starania o dziecko. Miesiąc temu miałam robione usg dopochwowe endometrium wynosiło 21. Dostałam okres terminowo, jednak w 16 dni cyklu zaczęły się mocne brązowo brunatne plamienia. W 18 dni cyklu jest już krwawienie. Cykle trwają zazwyczaj 30-32 dni ból brzucha...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, zmiany w charakterze cyklu menstruacyjnego i wystąpienie krwawienia w środku cyklu, szczególnie jeśli jest to nowy objaw, mogą być spowodowane różnymi czynnikami. W kontekście Pani starań o dziecko, ważne jest, aby zwrócić uwagę na wszelkie nieregularności, które mogą być sygnałem potrzeby dokładniejszej diagnostyki. Grubość endometrium 21 mm przed miesiączką, jak Pani wspomniała, wskazuje na dobrze rozwiniętą błonę śluzową macicy, co jest pozytywnym sygnałem w kontekście płodności. Mocne brązowo-brunatne plamienia, które następnie przekształciły się w krwawienie w 18 dniu cyklu, mogą mieć kilka przyczyn. Jedną z nich może być krwawienie owulacyjne, które zdarza się niektórym kobietom w okolicy owulacji, jednak zazwyczaj jest ono lżejsze i trwa krócej. Inne potencjalne przyczyny to hormonalne zaburzenia równowagi, infekcje, polipy endometrialne, czy nawet bardzo wczesna ciąża, gdzie może dojść do implantacyjnego krwawienia, chociaż zazwyczaj jest ono lżejsze i krócej trwające. Ponieważ Pani cykle są zwykle regularne, a to zdarzenie jest nietypowe, zalecam konsultację z ginekologiem. Lekarz może zaproponować wykonanie dodatkowych badań, takich jak kontrolne badanie ultrasonograficzne, badania hormonalne, aby sprawdzić stężenia progesteronu i estrogenu, czy też ocenić funkcję tarczycy, która może wpływać na cykle menstruacyjne. Proszę pamiętać, że dokładna ocena sytuacji przez specjalistę jest niezbędna, aby wykluczyć potencjalne problemy i zaplanować najlepszą ścieżkę postępowania w kontekście Pani starań o dziecko. Zachęcam do niezwłocznego umówienia wizyty u ginekologa, który pomoże ustalić przyczynę zmian w Pani cyklu i doradzi odpowiednie kroki.
Czy samoistne poronienie wpływa na płodność?
Jedni mówią, że po poronieniu łatwiej jest zajść w ciążę, natomiast spotkałam się z wieloma opiniami, że kobiety mają problem z zajściem w ciążę po poronieniu - więc które sformułowanie jest trafne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, poronienie jest zdarzeniem, które może mieć różny wpływ na płodność, zależnie od indywidualnych okoliczności, stanu zdrowia kobiety i przyczyn poronienia. Wiele kobiet może zajść w ciążę krótko po poronieniu, co bywa czasami postrzegane jako okres zwiększonej płodności. To zjawisko może być związane z naturalnymi mechanizmami regulacji hormonalnej organizmu po utracie ciąży. Niemniej jednak, dla niektórych kobiet poronienie może być sygnałem istnienia problemów zdrowotnych, które mogą wpływać na płodność, takich jak zaburzenia hormonalne, problemy z układem odpornościowym, nieprawidłowości anatomiczne macicy, czy infekcje. Proszę pamiętać, że każda sytuacja może być inna i wymaga indywidualnej oceny przez specjalistę. Jeśli doświadczyła Pani poronienia i ma obawy dotyczące płodności, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Specjalista może zalecić odpowiednie badania i, w razie potrzeby, leczenie, aby wspomóc proces starania się o dziecko. Proszę pamiętać, aby dbać o regularne wizyty kontrolne oraz prowadzić zdrowy styl życia, co również ma pozytywny wpływ na płodność.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym i usg
Co to może oznaczać?
Witam wykonałam test ciążowy - wynik wyszedł pozytywny, po tygodniu wizyta u ginekologa i na usg nie widać ciąży, wykonał badanie z krwi - ciąży też brak. W domu wykonany jeszcze jeden test i również wynik pozytywny. 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Ponowna wizyta u ginekologa i powtórzenie badań krwi.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Ponowna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Rozumiem, że taka sytuacja może być źródłem niepokoju i zamieszania. Możliwe, że jest to bardzo wczesny etap ciąży, kiedy ciąża jeszcze nie jest widoczna na badaniu USG. Zazwyczaj pęcherzyk ciążowy staje się widoczny na USG dopochwowym, gdy poziom beta-hCG przekracza około 1500-2000 mIU/ml, co zazwyczaj następuje około 5-6 tygodnia ciąży. Prawdopodobna jest również ciąża biochemiczna - termin używany, gdy test ciążowy wykrywa bardzo niski poziom hCG, ale ciąża nie rozwija się i kończy się bardzo wcześnie. W takich przypadkach, ciąża może być wykrywalna przez testy domowe, ale nie jest widoczna na USG, a poziom hCG w badaniu krwi może być niski lub spadać. Ciąża pozamaciczna to z kolei stan, w którym zapłodnione jajo rozwija się poza macicą, najczęściej w jajowodzie. Może to powodować pozytywne wyniki testu ciążowego, ale ciąża nie będzie widoczna na USG macicy. Ciąża pozamaciczna wymaga natychmiastowej oceny medycznej, ponieważ może stanowić poważne ryzyko dla zdrowia. Bardzo rzadko, pewne warunki mogą powodować pozytywne wyniki testów ciążowych, nawet gdy ciąża nie istnieje. Takie sytuacje są jednak niezwykle rzadkie. W obliczu tych rozbieżności bardzo ważne jest, aby pozostać w ścisłym kontakcie z lekarzem. Lekarz może zalecić powtórzenie badania USG po pewnym czasie lub wykonać dodatkowe badania, aby monitorować poziom hCG w krwi i śledzić rozwój sytuacji. Proszę pamiętać, że troska o Pani zdrowie jest najważniejsza. Zachęcam do dalszych regularnych wizyt i konsultacji z lekarzem.
Jak się ustrzec przed nagłą zmianą ph tego środowiska?
Czy starając się o dziecko, nasienie partnera bardzo zaburza mikroflorę pochwy? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym leczenie niepłodności.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
wizyta u lekarza ginekologa prowadzacego.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Podczas starania się o dziecko, naturalne jest, że ejakulat partnera dostaje się do pochwy. Generalnie, nasienie samo w sobie nie powinno znacząco zaburzać zdrowej mikroflory pochwy. Pochwa jest dobrze przystosowana do różnych bodźców fizjologicznych, a mikroflora pochwy ma zdolność do przywracania równowagi po różnego rodzaju interwencjach, w tym po stosunku seksualnym. Jednakże, istnieją pewne sytuacje, w których wprowadzenie nasienia do pochwy może przyczynić się do dysbalansu mikroflory, na przykład: U niektórych kobiet stosunek seksualny może czasami prowadzić do infekcji dróg moczowych lub infekcji pochwy, takich jak bakteryjne zapalenie pochwy. Niektóre badania sugerują, że nasienie może wpływać na pH pochwy, co teoretycznie może wpływać na mikroflorę, ale u większości zdrowych kobiet pochwa jest w stanie szybko przywrócić naturalną równowagę. Jeśli partner jest nosicielem jakichkolwiek infekcji przenoszonych drogą płciową, może to oczywiście wpłynąć na zdrowie pochwy. Z tego powodu ważne jest, aby obie strony były regularnie badane i leczone na wszelkie infekcje przenoszone drogą płciową przed rozpoczęciem prób zajścia w ciążę. Bardzo rzadko, niektóre kobiety mogą mieć reakcję alergiczną na białka zawarte w nasieniu, co może prowadzić do dyskomfortu. Dla utrzymania zdrowia mikroflory pochwy i ogólnego zdrowia reprodukcyjnego, zaleca się regularne wizyty u ginekologa, utrzymywanie dobrych nawyków higienicznych, ale unikanie nadmiernego mycia wnętrza pochwy, co może zakłócić naturalną mikroflorę oraz utrzymywanie zdrowego stylu życia, w tym odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia intymnego, zaleca się konsultację z lekarzem ginekologiem, który może dostarczyć specjalistycznych porad i wsparcia.
Czy ta infekcja jest niebezpieczna dla dziecka?
Jestem w 20 tygodniu ciąży. Dziś pojawiła mi się opryszczka na ustach. Nie jest to infekcja pierwotna, tylko wtórna już kiedyś przechodziłam zachorowanie opryszczka. Co mogę stosować, żeby nie zaszkodzić dziecku?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W 20 tygodniu ciąży, pojawienie się opryszczki na ustach może być kłopotliwe, ale zazwyczaj nie stanowi dużego zagrożenia dla Pani ani dla rozwijającego się dziecka, szczególnie jeśli jest to nawrót a nie pierwsza infekcja. Niemniej jednak, ważne jest, aby podchodzić do leczenia z ostrożnością i skonsultować się z lekarzem, który może zalecić najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze metody leczenia. Dla łagodzenia objawów opryszczki i przyspieszenia gojenia, często stosuje się kremy antywirusowe zawierające acyklowir. Te środki, stosowane miejscowo, są generalnie uważane za bezpieczne w ciąży, ponieważ ich wchłanianie do krwi jest minimalne. Jednakże, każdy lek czy preparat należy stosować po konsultacji z lekarzem, zwłaszcza w czasie ciąży. W przypadku silnych nawrotów opryszczki lub jeśli opryszczka pojawia się po raz pierwszy, lekarz może rozważyć zastosowanie leczenia doustnego. Takie decyzje są jednak podejmowane indywidualnie, po dokładnej ocenie stanu zdrowia pacjentki. Proszę pamiętać, aby skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, zanim zastosuje Pani jakiekolwiek leczenie. Tylko specjalista może ocenić Pani sytuację i zalecić najodpowiedniejsze i najbezpieczniejsze metody leczenia.
Czy można zajść w ciążę, mając nerwicę lękową?
 Mam potwierdzoną owulację, jednak nie mogę zajść w ciążę. Mam zdiagnozowana nerwicę lękowa - nie biorę leków. Suplementuje Wit D, magnez i biorę leki na tarczycę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy konsultować się z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Staranie się o dziecko może być stresującym procesem, szczególnie jeśli występują trudności z zajściem w ciążę. Fakt, że ma Pani zdiagnozowaną owulację, jest dobrym znakiem, ponieważ owulacja jest kluczowym elementem płodności. Jednakże, wiele innych czynników może wpływać na zdolność do zajścia w ciążę. Nerwica lękowa, mimo że Pani nie przyjmuje leków, może mieć wpływ na płodność poprzez wpływ na ogólny stan zdrowia i równowagę hormonalną. Stres i niepokój mogą wpływać na różne funkcje organizmu, w tym na cykl menstruacyjny i owulację, nawet jeśli nie jest to bezpośrednio widoczne. Suplementacja witaminy D, magnezu oraz leczenie choroby tarczycy to ważne kroki, które mogą wspierać ogólny stan zdrowia oraz płodność. Zarówno niedobór witaminy D, jak i nieprawidłowa funkcja tarczycy, mogą mieć wpływ na zdolność do zajścia w ciążę. Proponuję omówienie z lekarzem prowadzącym, ginekologiem lub endokrynologiem Pani obecnej sytuacji, leków na tarczycę oraz suplementów. Lekarz może również zalecić badania, które pomogą ocenić ogólny stan zdrowia i płodność. Rozważenie wsparcia psychologicznego lub terapii, która może pomóc w radzeniu sobie ze stresem i niepokojem. Techniki redukcji stresu, takie jak joga, medytacja, czy ćwiczenia relaksacyjne, mogą również być pomocne. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie nadmiernego stresu, ograniczenie kofeiny i alkoholu - wszystko to może wspierać zdrowie reprodukcyjne. Kluczowe wydaje się kontynuowanie monitorowania cyklu, w tym owulacji, co może pomóc w określeniu najlepszego czasu na starania o dziecko. Jeśli stara się Pani o dziecko przez rok lub dłużej bez sukcesu (lub przez sześć miesięcy, jeśli Pani wiek przekracza 35 lat), możliwe, że lekarz zaleci dalsze badania, na przykład badanie drożności jajowodów, badanie nasienia partnera, czy inne badania diagnostyczne. Pamiętać proszę, że każda para jest inna, a czas potrzebny na zajście w ciążę może się znacznie różnić. Ważne jest, aby mieć wsparcie i odpowiednią opiekę medyczną na każdym etapie tego procesu.
Czy na takim zwykłym usg brzucha mógłby nie widzieć już sporej ciąży?
Czy na rutynowym badaniu usg jamy brzusznej u lekarza rodzinnego (problemy z brzuchem i jelitami) lekarz zobaczy np.5-miesięczna ciąże (kilka miesięcy temu martwiłam się o to, ale testy i beta hcg było na nie, nawet raz wizyta u ginekologa po półtora miesiąca od tego podejrzenia nic nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Jeśli lekarz wykonywał USG jamy brzusznej, z dużym prawdopodobieństwem zauważyłby ciążę w zaawansowanym, 5-miesięcznym stadium, ponieważ w tym czasie ciąża jest już dobrze widoczna na badaniu ultrasonograficznym. Podczas USG jamy brzusznej lekarz ocenia różne narządy, w tym macicę, i w przypadku obecności ciąży, struktury związane z ciążą (takie jak pęcherz płodowy, a później płód) zazwyczaj są wyraźnie widoczne. Skoro miała Pani wykonane testy ciążowe, test beta-hCG, a także wizytę u ginekologa, które nie potwierdziły ciąży, a ponadto lekarz podczas badania USG jamy brzusznej nie stwierdził nic niepokojącego, to bardzo mało prawdopodobne jest, aby była Pani w ciąży. Jeśli nadal ma Pani obawy lub wątpliwości, zalecam ponowną konsultację z lekarzem ginekologiem. Lekarz może ponownie ocenić Pani stan zdrowia, rozważyć wykonanie dodatkowych badań (jeśli będą uznane za potrzebne) i udzielić profesjonalnych porad dotyczących Pani obecnych problemów zdrowotnych. Proszę pamiętać, że regularne konsultacje z lekarzem są kluczowe dla utrzymania zdrowia i właściwego diagnozowania oraz leczenia. Dbając o regularne wizyty i śledząc wszelkie zmiany w swoim stanie zdrowia, można zapewnić sobie najlepszą możliwą opiekę.
Czy jest to możliwe, że te trzy testy pozytywne mógłby się mylić?
Miesiączka spóźniała mi się 7 dni. Po 7 dniach zrobiłam trzy testy - wyszły pozytywne, a czwarty wyszedł negatywny. Przedwczoraj miałam plemienia brązowe, a wczoraj dostałam miesiączkę. Mam objawy takie jak: ból podbrzusza, skurcze brzucha. Jeszcze chciałabym zaznaczyć, że...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Sytuacja, w której testy ciążowe wykazują różne wyniki, może być myląca i stresująca. Pozytywne wyniki testów ciążowych wskazują na obecność hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), który jest produkowany po zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Natomiast negatywny wynik testu sugeruje brak ciąży lub jej bardzo wczesne stadium. Jeśli dostała Pani miesiączkę i ma Pani objawy takie jak ból podbrzusza i skurcze brzucha, to może to wskazywać na to, że nie jest Pani w ciąży, ale też może być oznaką poronienia we wczesnym etapie ciąży. Obecność płynu w okolicy jajnika, o której wspomniała Pani ginekolog, zwykle nie wpływa na wynik testu ciążowego. Płyn w okolicy jajnika może pochodzić z różnych źródeł, na przykład z torbieli jajnika, i często jest to zjawisko przejściowe, które może samoistnie ustąpić. Jeśli testy ciążowe dały pozytywne wyniki, a następnie wystąpiło krwawienie konieczny jest kontakt z lekarzem. Lekarz może zlecić badanie USG oraz badanie poziomu hormonu hCG w krwi, aby potwierdzić obecność ciąży i ocenić jej stan. Jeśli krwawienie jest obfite lub jeśli doświadcza Pani silnych bólów brzucha, proszę natychmiast skontaktować się z lekarzem. Może to być ważne, zwłaszcza w kontekście wcześniejszych pozytywnych wyników testów ciążowych. Jeśli doświadcza Pani innych objawów, takich jak zawroty głowy, osłabienie, gorączka, należy niezwłocznie zgłosić to lekarzowi.
Implant antykoncepcyjny, a ciąża.
Zaszłam w ciążę, mając implant antykoncepcyjny. Proszę mi powiedzieć czy implant zagraża płodowi - jestem w 6 miesiącu ciąży?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Implant antykoncepcyjny jest jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji, ale, jak każda metoda, nie jest 100% niezawodna, a przypadki ciąży podczas jego stosowania są rzadkie, ale możliwe. Implant uwalnia hormony (zwykle progestagen) do organizmu, aby zapobiegać owulacji i zmieniać śluz szyjkowy, co utrudnia plemnikiom dotarcie do jajeczka. Jeśli zaszła Pani w ciążę mając implant antykoncepcyjny, istotne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Lekarz może ocenić sytuację i zalecić, czy implant powinien zostać usunięty. Decyzja ta zależy od wielu czynników, w tym od lokalizacji implantu, ryzyka związanego z zabiegiem usunięcia, a także od ogólnego stanu ciąży. Wiele badań na temat bezpieczeństwa pozostawienia implantu antykoncepcyjnego podczas ciąży wskazuje, że nie ma on negatywnego wpływu na rozwijający się płód. Jednakże, ze względów bezpieczeństwa, często preferowane jest usunięcie implantu, jeśli jest to możliwe bez dużego ryzyka dla matki i dziecka.
Czym może być spowodowany ból w kroczu podczas ciąży?
Jestem w 27 tygodniu ciąży i od dłuższego czasu czuje ból w kroczu (wydaje mi się, że tylko z prawej strony), który najpierw się objawiał tylko przy wstawaniu lub obracaniu się na drugi bok a teraz towarzyszy mi również często przy chodzeniu, schylaniu. Moja ginekolog badała...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się skonsultować z lekarzem ginekologiem .
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u chirurga pod kątem przepukliny lub wyrostka robaczkowego.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Ból w okolicy krocza w trakcie ciąży, zwłaszcza w jej późniejszym etapie, może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym zmianami w postawie ciała, wzrostem masy ciała oraz uciskiem rosnącej macicy na struktury miednicy. Często jest to związane z przygotowaniem organizmu do porodu, co może objawiać się bólem i dyskomfortem w różnych miejscach, w tym w kroczu. Bardzo dobrze, że została Pani zbadana przez ginekologa. Jednakże, jeśli dyskomfort jest dla Pani uciążliwy i utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto to ponownie omówić z lekarzem prowadzącym. Możliwe, że warto byłoby rozważyć konsultację z fizjoterapeutą specjalizującym się w pomocy kobietom w ciąży. Fizjoterapia może pomóc w łagodzeniu dolegliwości poprzez ćwiczenia wzmacniające, techniki relaksacyjne, czy metody poprawiające postawę ciała. Proszę pamiętać, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny. Proszę nie ignorować swoich dolegliwości i kontynuować regularne wizyty kontrolne. Komunikacja z lekarzem prowadzącym ciążę jest kluczowa, aby zapewnić zarówno Pani zdrowie, jak i bezpieczeństwo dziecka. Jeśli ból będzie się nasilał lub pojawią się jakiekolwiek inne niepokojące objawy, nie należy zwlekać z kontaktem z lekarzem.
Szczepienia w ciąży - czy można je wykonać?
Czy szczepienie przeciwko grupie i przeciwko krztuścowi jest bezpieczna w trakcie ciąży 13 tydzień ciąży?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Szczepienie przeciwko grypie jest zalecane i uważane za bezpieczne w każdym etapie ciąży, włącznie z 13 tygodniem. Szczepienie to nie tylko chroni przyszłą mamę przed grypą, która w czasie ciąży może przebiegać ciężej, ale także zapewnia ochronę noworodkowi w pierwszych miesiącach życia, kiedy dziecko jest jeszcze zbyt małe, aby otrzymać szczepienie. Co do szczepienia przeciwko krztuścowi, zaleca się je zwykle w trzecim trymestrze ciąży, najczęściej między 27. a 36. tygodniem. Ma to na celu przekazanie przeciwciał dziecku, zapewniając mu ochronę w pierwszych tygodniach życia, przed jego pierwszymi szczepieniami. Zarówno szczepienie przeciwko grypie, jak i przeciwko krztuścowi są powszechnie uważane za bezpieczne i skuteczne w zapewnianiu ochrony zarówno matce, jak i dziecku. Zawsze jednak decyzję o szczepieniu w czasie ciąży należy podjąć po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę, który najlepiej zna historię zdrowotną i może dostosować zalecenia do indywidualnej sytuacji. Proszę pamiętać, że szczepienia są ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej i mogą znacząco przyczynić się do ochrony zdrowia Pani i Pana dziecka. Proszę omówić wszelkie wątpliwości i plany szczepień z lekarzem prowadzącym ciążę.
Czy alkohol może przeniknąć do nasienia, a następnie zaszkodzić dziecku?
Czy będąc w ciąży, można współżyć z mężczyzną, który jest pod wpływem alkoholu (kobieta nie piła alkoholu)? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Alkohol oczywiście przechodzi do nasienia i wszystkich innych wydzielin organizmu.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Alkohol spożywany przez mężczyznę nie przenika do ejakulatu w sposób, który mógłby bezpośrednio zaszkodzić płodowi podczas ciąży. Nie ma dowodów na to, że alkohol w nasieniu mężczyzny mógłby wpłynąć na rozwijające się dziecko podczas stosunku seksualnego. Jednakże, długotrwałe nadużywanie alkoholu przez mężczyznę może wpłynąć na jakość ejakulatu, w tym liczbę i ruchliwość plemników, co może mieć wpływ na płodność, ale to nie wpływa bezpośrednio na ciążę ani rozwijające się dziecko. W przypadku kobiet, spożywanie alkoholu w czasie ciąży jest zdecydowanie odradzane, ponieważ alkohol przenika przez łożysko i może mieć bardzo negatywne skutki dla rozwoju dziecka, w tym prowadzić do zaburzeń rozwojowych. Podsumowując, współżycie z mężczyzną, który spożywał alkohol, nie powinno bezpośrednio zaszkodzić rozwijającemu się dziecku w łonie matki, pod warunkiem, że sama kobieta nie spożywa alkoholu. Ważne jest jednak, aby dbać o zdrowy tryb życia, zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w jej trakcie, co obejmuje unikanie alkoholu, zdrowe odżywianie i regularne wizyty kontrolne u lekarza. Wszelkie wątpliwości najlepiej jest skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który może udzielić specjalistycznych porad dostosowanych do indywidualnej sytuacji.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę