1. Artykuły
  2. Kiedy zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Test ciążowy to tani i szybki sposób na sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia. Ma on na celu wykrycie gonadotropiny kosmówkowej (hCG), czyli hormonu produkowanego w ciele kobiety w czasie ciąży. Aby wynik testu ciążowego był jednak wiarygodny, trzeba wykonać go w odpowiednim momencie. O czym należy wówczas pamiętać?

Kiedy zrobić test ciążowy?
Spis treści
Po jakim czasie zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje testów ciążowych? Czułość testów ciążowych Kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem? Czy test ciążowy może się mylić? Co może oznaczać blada kreska na teście ciążowym? Test ciążowy a tabletka dzień po Ile kosztuje test ciążowy? Gdzie go kupić?

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

 

Pytanie, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy wymaga dogłębniejszego zapoznania się ze zmianami zachodzącymi w organizmie okresie ciąży. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że czas wędrówki zapłodnionego jajeczka do macicy będzie trwać około 6 dni i dopiero wtedy zagnieżdża się ono w endometrium.

 

Po tym czasie gonadotropina kosmówkowa staje się wykrywalna we krwi oraz w moczu. Uzyskany wynik testu ciążowego staje się więc wiarygodny dopiero po około 8 dniach od odbytego stosunku i po tylu dniach warto go wykonać. Niektórzy producenci zalecają również, aby robić to po upływie 14 dni od uwolnienia się komórki jajowej, trzeba jednak dokładnie sprawdzić tę informację na ulotce.

arrow Poronienie. Zjawisko, przyczyny, zapobieganie
arrow Endometrioza – czym jest i jak sobie z nią radzić?
arrow Wkładka domaciczna - najlepsza metoda antykoncepcji?
arrow Ból jajnika, o czym może świadczyć?
arrow Biała wydzielina z pochwy - kiedy oznacza infekcję?
arrow Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

 

Na rynku jest kilka różnych rodzajów testów ciążowych. Są to:

 

  • test ciążowy płytkowy – to najczęściej wybierany typ, w przypadku którego w mniejsze okienko zakrapla się mocz, zaś na drugim widoczny jest wynik,
  • test ciążowy strumienny – posiada dwa pola odczytu i kształtem przypomina flamaster. Aby uzyskać wynik testu ciążowego, pasek do testu musi być w całości zamoczony. Po tej czynności trzeba odczekać około 5 minut i sprawdzić wynik,
  • test ciążowy paskowy – ma formę pasków, które należy zanurzyć w pobranej próbce moczu. Czas oczekiwania na wynik to od 3 do 10 minut, przy czym po jego upływie wskazanie może być błędne,
  • cyfrowe testy ciążowe – łączą formę testów strumieniowych oraz paskowych, a wynik pojawia się na wyświetlaczu.

 

Czułość testów ciążowych

 

Testy ciążowe różnią się też czułością, przy czym te najbardziej wrażliwe na ilość gonadotropiny kosmówkowej pozwolą wykryć ciążę po zaledwie kilku dniach od zapłodnienia (10 mlU/ml). Najmniej czułe testy ciążowe potwierdzają albo wykluczają ciążę po kilku tygodniach i wówczas wskaźnik czułości wynosi 1000 mlU/ml. Właśnie dlatego przed zakupem warto sprawdzić ten parametr lub dopytać o niego farmaceutę.

 

Kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem?

 

Wynik testu ciążowego będzie zależał również od tego, czy został on prawidłowo wykonany. Najlepiej, aby przeprowadzić go z porannej próbki moczu, gdy stężenie hormonu ciążowego jest najwyższe.

 

Zgodnie z powyższymi informacjami nie warto robić go również kilka godzin czy kilka dni po domniemanym zapłodnieniu, co jest niestety błędem wielu kobiet i przyczynia się do niepotrzebnego stresu.

 

Dodatkowo zawsze należy stosować się do zaleceń producenta i dokładnie zapoznać się z ulotką, gdyż wynik może być zaburzony, jeśli kobieta nie będzie stosować się do wskazań.

 

Czy test ciążowy może się mylić?

 

Wiarygodność testów ciążowych, które można zakupić w aptekach wynosi od 90 do 95 proc. Oczywiście może zdarzyć się, że wynik będzie z różnych przyczyn zafałszowany.

 

Zafałszowany, pozytywny test ciążowy może pojawić się np. w związku z przyjmowanymi lekami. Są to głównie preparaty antydepresyjne oraz psychotyczne, a także moczopędne oraz przeciwpadaczkowe. Do uzyskania pozytywnego testu ciążowego mogą przyczyniać się też choroby narządów rodnych, w tym zakażenia układu moczowego czy nawet nowotwory.

 

Błędne wskazanie często pojawia się dodatkowo wtedy, gdy niedawno doszło do poronienia lub porodu, wówczas nawet najczulszy test ciążowy może dać błędne wskazania.

 

Co może oznaczać blada kreska na teście ciążowym?

 

Blada kreska na teście bardzo często wprowadza kobiety w zakłopotanie. Najczęściej jednak takie wskazanie również oznacza ciążę, przy czym próba mogła zostać wykonana dość wcześnie. Jeśli jednak kobieta chce się upewnić, powinna ponowić wykonanie testu ciążowego, najlepiej po kilku dniach lub dla dodatkowej pewności zakupić produkt innej firmy.

 

Test ciążowy a tabletka dzień po

 

Kiedy zrobić test ciążowy, jeśli wcześniej kobieta przyjęła tabletkę dzień po? Podobnie jak w przypadku zwykłej próby, test powinno wykonać się po około 8 dniach od domniemanego zapłodnienia.

 

Choć skuteczność antykoncepcji awaryjnej przekracza 98 proc. jeśli preparat zostanie przyjęty w ciągu pierwszej doby od niezabezpieczonego stosunku, to taki test bez wątpienia warto wykonać. Wynika to również z faktu, że tabletka dzień po zazwyczaj prowadzi do krótkofalowego rozregulowania cyklu, przez co krwawienie miesięczne może się opóźniać.

 

Jeśli kobieta ma jednak dodatkowe wątpliwości w tej kwestii, powinna skorzystać z wygodnej i szybkiej konsultacji ginekologicznej online, np. poprzez platformę haloDoctor.pl. Umożliwia ona sprawne skontaktowanie się z lekarzem dokładnie wtedy, gdy pacjentka ma jakiekolwiek pytania. W ten sam sposób można uzyskać też ereceptę na tabletkę dzień po, a także skonsultować się w przypadku pozytywnego wyniku testu ciążowego.

 

Ile kosztuje test ciążowy? Gdzie go kupić?

 

Na szczęście testy ciążowe są nie tylko wiarygodne, ale również stosunkowo niedrogie. Cena testu ciążowego rozpoczyna się od 3 złotych, nie jest to więc wygórowana kwota. Cena zakupu może być jednak nieco wyższa za bardziej czułe warianty.

 

Warto pamiętać, że testy ciążowe można kupić nie tylko w aptekach stacjonarnych, ale również w aptekach internetowych lub drogeriach, w zależności od preferencji.

 

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Jak widać odpowiedź na to pytanie jest dość łatwa i przede wszystkim warto poczekać i nie dawać się ponosić emocjom. Trzeba więc odczekać około 8 dni i dopiero po takim czasie wynik będzie wiarygodny. W przypadku dodatkowych pytań, zawsze wskazana jest jednak rozmowa z ginekologiem.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
ciąża
Brak miesiączki od 4 miesięcy, dodatni test ciążowy i ruchy w brzuchu - czy to ciąża?
Witam, mam taki problem. Od czterech miesiący nie mam miesiączki, zrobiłam ostatnio dwa...
29.08.2022
Brak miesiączki i pozytywny wynik testu ciążowego mogą z dużym prawdopodobieństwem świadczyć o ciąży jednakże konieczna jest konsultacja ginekologiczna z badaniem usg celem potwierdzenia ciąży i rozpoczęcia profilaktycznej diagnostyki.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta u ginekologa w warunkach stacjonarnych.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Brak miesiączki i pozytywny wynik testu ciążowego mogą z dużym prawdopodobieństwem świadczyć o ciąży jednakże konieczna jest konsultacja ginekologiczna z badaniem usg celem potwierdzenia ciąży i rozpoczęcia profilaktycznej diagnostyki.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja ginekologiczna.
Michał Kaszubski
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Podane przez Panią objawy mogą z dużym prawdopodobieństwem swiadczyc o ciąży. Nalezy jednak udać się na wizytę do lekarza ginekologa celem wykonania odpowiednich badań oraz USG.
ginekolog, ciąża, antykoncepcja
Kiedy zrobić test ciążowy, żeby wynik był wiarygodny?
Zapomniałam zażyć 15 tabletki dwuskładnikowej. Nie zażyłam jej też po 24 h. Została w blistrze....
17.02.2022
Około 2 tygodnie po stosunku
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Około 2 tygodnie po stosunku
ciąża
Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?
Uprawiałam sex i mam obawy, że jestem w ciąży. Miesiączkę mam za dwa dni, czy zrobić już test...
14.10.2021
Jeśli miesiączka nie wystąpi w terminie, proszę wykonać test ciążowy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli miesiączka nie wystąpi w terminie, proszę wykonać test ciążowy.
Sylwester Król
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Test ciążowy, proszę wykonać w sytuacji braku miesiączki
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
2 tyg po terminie spodziewanej miesiączki, lub wcześniej
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
W przypadku spóźniania się miesiączki
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Proszę poczekac
ginekolog, ciąża, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna
Zaświadczenie o ciąży na podstawie badania beta hcg.
Czy podczas konsultacji online otrzymam zaświadczenie, że jestem w ciąży na podstawie wyniku...
23.11.2022
Stężenie beta-hcg czyli gonadotropiny kosmówkowej sugeruje dalszą diagnostykę, przede wszystkim w kierunku ciąży, ale nie jest jednoznaczne z jej rozpoznaniem. Nie ma niestety możliwości stwierdzenia ciąży zdalnie, bez badania ginekologicznego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Na wizycie online nie otrzyma Pani takiego zaświaddczenia.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Nie, do tego potrzebna jest konsultacja ginekologiczna z badaniem.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Stężenie beta-hcg czyli gonadotropiny kosmówkowej sugeruje dalszą diagnostykę, przede wszystkim w kierunku ciąży, ale nie jest jednoznaczne z jej rozpoznaniem. Nie ma niestety możliwości stwierdzenia ciąży zdalnie, bez badania ginekologicznego.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Na wizycie online nie otrzyma Pani takiego zaświaddczenia.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Niestety nie - do stwierdzenia ciąży konieczna jest wizyta stacjonarna w poradni ginekologicznej.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Na wizycie online nie otrzyma Pani takiego zaświaddczenia.
ginekolog, ciąża
Czy kontakt z osobą po badaniu PET może być zagrożeniem dla płodu?
Osoba z rodziny miała badanie PET i jako ciężarna miałam zalecenie izolacji przez 8 godzin, ale...
10.11.2022
Nie należy się obawiać - w razie dalszy pytań zapraszam na wizytę - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Nie należy się obawiać - w razie dalszy pytań zapraszam na wizytę - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Po upływie zaleconych 8 godzin izolacji nie ma konieczności dalszego unikania osoby badanej.
ginekolog, ciąża
Podróżowanie w ciąży - czy jest to bezpieczne?
Chciałam zapytać czy podróż samochodem z Wielkiej Brytanii do Polski (jest to około 24...
27.10.2022
Wszystko zależy od Pani stanu zdrowia oraz ew chorób towarzyszących. Długie unieruchomienie podczas ciąży może prowadzić do wystąpienia niepokojących objawów, które trzeba skonsultować z lekarzem. Podczas długich podróży należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz częstych przerwach w podróży celem wykonania niewielkiej aktywności fizycznej. Najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Długotrwałe przebywanie w wymuszonej pozycji w ciąży nie jest dobrym rozwiązaniem. Odpowiedź na Pani pytanie wymaga indywidualnego podejścia i analizy dodatkowych czynników ryzyka. Proszę omówić to najlepiej z lekarze prowadzącym ciążę.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecane omówienie z lekarzem prowadzącym ciążę, ktory ocenia regularnie Pani stan, trzeba uwzględnić indywidualne przeciwwskazania.
Należy wziąć pod uwagę Pani uwarunkowania zdrowotne i szereg innych okoliczności, proszę się zwrócić do lekarza prowadzącego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecane omówienie z lekarzem prowadzącym ciążę, ktory ocenia regularnie Pani stan, trzeba uwzględnić indywidualne przeciwwskazania.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie powinno być przeciwwskazań. Jednak odpowiedzi na Pani pytanie powinien udzielić lekarz ginekolog prowadzący ciążę, który zna przebieg ciąży i może ustalić, czy występuje ryzyko dla ciąży w czasie 24 godzinnej podróży samochodem.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
to kwestia indywidualna, proszę zasięgnąć porady ginekologa prowadzącego Pani ciążę
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Jak przy każdej dłuższej podróży należy pamiętać o właściwym nawodnieniu, wykonywaniu przerw czy ćwiczeń w trakcie jazdy - zapraszam na konsultacje - w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne dalszego postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Michał Kaszubski
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wszystko zależy od Pani stanu zdrowia oraz ew chorób towarzyszących. Długie unieruchomienie podczas ciąży może prowadzić do wystąpienia niepokojących objawów, które trzeba skonsultować z lekarzem. Podczas długich podróży należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz częstych przerwach w podróży celem wykonania niewielkiej aktywności fizycznej. Najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Należy wziąć pod uwagę Pani uwarunkowania zdrowotne i szereg innych okoliczności, proszę się zwrócić do lekarza prowadzącego.
ginekolog, ciąża, radiolog
Czy rezonans magnetyczny można wykonywać będąc w ciąży?
Czy rezonans magnetyczny w 25 tygodniu ciąży jest bezpieczny? Zlecono mi rezonans po jednorazowej...
18.10.2022
Badanie kobiet w ciąży wykonuje się ze wskazań bezwględnych-lekarz kierujący wiedząc o Pani ciąży musiał uznać prezentowane przez Panią objawy za takie właśnie bezwzględne wskazania do wykonania tego badania. Jednak w przypadku wątpliwości-proszę je omówić z lekarzem kierującym, bądź skonsultować się dodatkowo z innym lekarzem.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
tylko jeżeli jest taka bezwzględna konieczność
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dobrze skonsultować się z lekarzem, który zlecił to badanie- o konieczności badania MR w tej sytuacji i zapytać o inne alternatywne metody potrzebne w celu zdiagnozowania objawów.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Badania MRI należą do bardzo bezpiecznych - wszystko zależy od okolicy badania osoby w ciąży oraz innych przeciwwskazań - zapraszam na konsultacje, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne dalszego postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli lekarz zlecający badanie miał informacje o tym iż jest Pani w ciąży to zlecając badanie MRI uznał najprawdopodobniej, że zaniechanie diagnostyki niesie większe ryzyko niż jej podjęcie. W razie wątpliwości proszę zasięgnąć ponownej porady.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Badanie kobiet w ciąży wykonuje się ze wskazań bezwględnych-lekarz kierujący wiedząc o Pani ciąży musiał uznać prezentowane przez Panią objawy za takie właśnie bezwzględne wskazania do wykonania tego badania. Jednak w przypadku wątpliwości-proszę je omówić z lekarzem kierującym, bądź skonsultować się dodatkowo z innym lekarzem.
Proszę przedyskutować wątpliwości z lekarzem zlecającym to badanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzja należy do lekarza zlecającego wykonanie badania - po dokładnej ocenie zagrożeń wynikających z przeprowadzenia badania i konieczności jego wykonania.
ginekolog, ciąża, spec. chorób zakaźnych, internista
Czy będąc w ciąży mogę spotkać się z osobą, której dziecko przechodzi obecnie ospę?
Jestem w 10 tygodniu ciąży. Umówiłam się ze znajomą na spotkanie za tydzień. Znajoma...
12.10.2022
Ospa z racji na zakaźność i znaczne ryzyko dla rozwijającej się ciąży jest chorobą niebezpieczną. Zdecydowanie odradzam kontakt z osobami, które mają bezpośredni kontakt z osobami chorymi na tę chorobę.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Ospa jest chorobą zakaźną i w tej sytuacji nie należy kontaktować się z osobą chorą, tym bardziej, że jest to 1 trymestr ciąży, więc może być zagrożeniem dla płodu.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę unikać kontaktu z osobami chorymi zakaźnie/z kontaktu z osobami chorymi zakaźnie, będącymi zagrożeniem dla Pani i/lub dziecka.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
W ciąży należy unikać kontaktów z chorymi zakaźnie a ospa wietrzna jest taką chorobą.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Ospa z racji na zakaźność i znaczne ryzyko dla rozwijającej się ciąży jest chorobą niebezpieczną. Zdecydowanie odradzam kontakt z osobami, które mają bezpośredni kontakt z osobami chorymi na tę chorobę.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę unikać kontaktu z osobami chorymi zakaźnie/z kontaktu z osobami chorymi zakaźnie, będącymi zagrożeniem dla Pani i/lub dziecka.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Ospa należy do chorób zakaźny - zarażenie może być zagrożeniem dla płodu.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
W ciąży należy unikać kontaktów z chorymi zakaźnie a ospa wietrzna jest taką chorobą.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
W ciąży należy unikać kontaktów z chorymi zakaźnie a ospa wietrzna jest taką chorobą.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11669 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.95 / 278 opinii
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.90 / 541 opinii
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę