1. Artykuły
  2. Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?

Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?

Zastanawiasz się, czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór? W jaki sposób działa to urządzenie? Czy jest bezpieczne dla dziecięcego szkliwa zębowego i dziąseł? Czym powinna charakteryzować się szczoteczka soniczna dla dzieci? W jakim wieku można zacząć ją stosować? Odpowiedzi na te oraz inne pytania zostały zawarte w naszym artykule. Miłej lektury!

Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór? Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
Spis treści
W jaki sposób działa szczoteczka soniczna? Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna? Czym wyróżnia się szczoteczka soniczna dla dzieci? Od jakiego wieku można stosować szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna zaliczana jest do szczoteczek elektrycznych, czyli przyrządów przeznaczonych do higieny jamy ustnej, wyposażonych w silniczek elektryczny. Wyróżnia się zastosowaną w niej technologią fal dźwiękowych o częstotliwości powyżej 260 Mhz. Co to oznacza? Drgania soniczne generowane przez główkę czyszczącą trafiają na odległość kilku milimetrów od zakończenia włókien, dzięki czemu nie ścierają osadów mechanicznie. Podczas pracy szczoteczki sonicznej mamy do czynienia ze zjawiskiem kawitacji. Na czym ono polega? Cząsteczki śliny, pasty do zębów i wody łączą się ze sobą, czego efektem jest wytworzenie mikropęcherzyków, które rozprzestrzeniają się po całej jamie ustnej i bardzo skutecznie rozbijają płytkę nazębną.

 

W jaki sposób działa szczoteczka soniczna?

 

Główka szczoteczki sonicznej może generować aż 96 000 ruchów na minutę pracy! Taka prędkość znacząco wpływa na skuteczność w usuwaniu nieczystości z jamy ustnej. Ponadto szczoteczki soniczne zazwyczaj posiadają kilka trybów pracy do wyboru oraz końcówki wymienne dostępne w zestawie. Oprócz tego istotna jest również obecność nowoczesnych funkcji, które usprawniają cały proces szczotkowania zębów. Należy pamiętać, że szczoteczka soniczna to urządzenie nie tylko dla osób dorosłych. Wielu producentów tego typu przyrządów oferuje modele przeznaczone także dla dzieci.

arrow Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków
arrow Witaminy na stawy – jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?
arrow Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?
arrow Wybór polisy na życie i zdrowie - na co zwrócić uwagę?
arrow Znajdź lekarza w swojej okolicy i umów się na wizytę
arrow Jak dbać o wątrobę?

Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna?

 

Zastanawiasz się, czy działanie szczoteczki sonicznej jest bezpieczne? Oczywiście, że tak! Sięgając po nią, możesz mieć pewność, że Twoje zęby oraz dziąsła nie zostaną podrażnione czy też uszkodzone. Wpływa na to nie tylko technologia fal dźwiękowych, ale również ruchy wymiatające, do których wytwarzania przystosowana jest szczoteczka soniczna. Według specjalistów jest to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się nieczystości z jamy ustnej. Warto pamiętać też o trybach pracy szczoteczek sonicznych. Dzięki ich obecności każda osoba może wybrać opcję czyszczenia odpowiednią dla siebie. Ponadto niektóre modele posiadają specjalny tryb do masażu dziąseł, dzięki któremu stają się one mocniejsze i zdrowsze.

 

Czym wyróżnia się szczoteczka soniczna dla dzieci?

 

Szczoteczka soniczna dla dzieci musi posiadać określone cechy, które odróżniają ją od szczoteczki sonicznej przeznaczonej dla dorosłych. Dziąsła w jamie ustnej dziecka są bowiem wrażliwsze i bardziej narażone na podrażnienia, podobnie jak dopiero kształtujące się zęby. Pożądana cecha szczoteczki sonicznej dla dzieci to chociażby odpowiednio mniejsza główka czyszcząca, która umożliwia swobodne manewry w jamie ustnej. Kolejny ważny czynnik to delikatniejsze włókna główki czyszczącej, które nie wywołują krwawienia dziąseł. Istotna jest również obecność trybów pracy dostosowanych do dziecięcych potrzeb. Szczoteczka soniczna dla dzieci nie powinna generować tak dużej liczby ruchów jak urządzenie dla dorosłych. Urządzenia rekomendowane najmłodszym użytkownikom wyróżniają się też atrakcyjnym designem, który zachęca do regularnego szczotkowania zębów. Szukasz odpowiedniej szczoteczki sonicznej dla swojego dziecka? Wybierz model Smilesonic KIDS. Znajdziesz go w tym miejscu: https://smilesonic.com/pl/produkt/smilesonic-kids/.

 

Od jakiego wieku można stosować szczoteczkę soniczną?

 

Większość modeli szczoteczek sonicznych dla dzieci można stosować już po ukończeniu 3. roku życia. Marki posiadające w swojej ofercie tego typu przyrządy produkują modele przeznaczone także dla jeszcze młodszych dzieci.

 

Stomatolodzy oraz inni specjaliści w dziedzinie higieny jamy ustnej nie polecają tego typu rozwiązań, gdyż dziąsła i zęby w tym wieku są jeszcze zbyt wrażliwe. Warto pamiętać również o tym, że małe dzieci nie są w stanie zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, dlatego też potrzebują pomocy rodziców, zanim same nauczą się prawidłowych nawyków higienicznych. Pamiętaj, że szczoteczka soniczna to świetny wybór dla dziecka.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy leczenie zęba tzn. borowanie, plombowanie albo usuwanie kamienia może mi zaszkodzić, pogorszyć krwiaka?
Jestem w 18 tygodniu ciąży i mam 8 cm krwiaka podkosmówkowego. Mogę się ruszać, ale oszczędzać. Mam za kilka dni zaplanowaną wizytę u dentysty i nie wiem, czy mogę iść. Wizytę u mojego ginekologa mam dopiero za miesiąc. Proszę o poradę, nie wiem, co robić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy prosić o znieczulenie nerwu siecznego?
Mam stan ropny i umówioną wizytę u chirurga stomatologicznego. Chore są zęby przednie 31, 41 i 42. Dwa z nich do resekcji i jeden do usunięcia (ponad 1/3 korzenia). Znieczulenia nasiękowe i śródwięzadłowe nie pomogły podczas nacinania ropnia oraz podczas kanałowego leczenia jednego...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kwestie rodzajów znieczulenia należy omówić ze stomatologiem podczas wizyty.
Czy przy braku zęba górnego 8 można przesuwać 7 na ubytek 6?
Borykam się z problemem żuchwy. Odkąd zdjęto mi aparat stały, mam cykliczne bóle żuchwy. Ciągnie i okropnie doskwier. Ząb, który był przesunięty (7), leczyłam kanałowo i nic to nie dało. Nie wiem już co robić. U danego ortodonty byłam już 4 razy i nie wiele pomogli. Nikt o...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u stomatologa.
Czy w takim wypadku możliwe jest jeszcze naprawienie tej wady, czy jedyną opcją jest ponowne założenie aparatu ortodontycznego?
Niespełna rok temu zdjęłam aparat ortodontyczny. Od tamtego czasu noszę aparat retencyjny typu osamu, zgodnie z zaleceniami lekarza (nie opuściłam nawet jednego dnia). Od około tygodnia zauważyłam pojawiająca się szczelinę między górnymi jedynkami. Nie jest ona duża, ale zaczynam ja...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie.
Jaka higiena zębów zatrzymałaby ich chorobę?
Przez brak siły na mycie zębów spowodowany depresją zaniedbałam mocno zęby, jedynka jest nieco skruszona, a dwójka prawie całkowicie się skruszyła, reszta zębów ma na sobie niezmywalny osad. Chciałabym jednak powrócić do mycia zębów, zmuszać się do tego. Czy jak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy rozpocząć leczenie stomatologiczne.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Higieizacja jamy ustnej zapobiega próchnicy, natomiast powstale zmiany wymagają leczenia stomatologicznego.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana jest wizyta u higienistki stomatologicznej, oraz u dentysty
Czy jest to normalny etap gojenia?
Półtora miesiąca temu miałam usuwana górną ósemkę - wszystko się udało, rana ładnie się goiła. Od kilku dni zaczęłam jednak wyczuwać fragment nad miejscem, gdzie był owy ząb jakby wystającej kości. Dodam tylko, że zdjęcie kontrolne nie wchodzi w tym momencie w grę, ponieważ...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u stomatologa.
Czy taka praktyka jest prawidłowa?
Przedwczoraj wypadł mi z zęba tymczasowy opatrunek wraz z zatruciem, mam siódemkę dolną mieć leczoną kanałowo, kanały są już odsłonięte. Czy do czasu wizyty (parę dni) mogę ząb płukać wodą utlenioną lub płynem do płukania jamy ustnej? Na czas jedzenia zabezpieczam ząb watką. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy pilnie zgłosić się do stomatologa.
Co to może być? Dlaczego pojawiają mik się takie plamy na zębach?
Mam ogromny problem i bardzo proszę o pomoc. Dwa lata temu nosiłam aparat ortodontyczny. Wszystko jest w porządku oprócz tego, że mam ogromny problem z osadem nazębnym. Na dolnych jedynkach tworzą się brzydkie i widoczne szare plamy, które powstają już w miesiąc po higienizacji...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Systematyczne wizyty u stomatologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazane jus używanie na codzień irygatora.
Gdzie szukać rozwiązania, pomocy?
Od kilku lat częste objawy infekcyjno-podobne, osłabienie, bóle gardła, ucha, przewlekłe bóle zatok (od stycznia 9 raz, objawy trwają ok tydzień i mijają na kilka dni, następnie nawrót objawów) i bardzo częste migreny (średnio 20 miesięcznie) w trakcie leczenia w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisanych jest wiele objawów - z każdym z nich należy zgłosić się na wizytę do odpowiedniego specjalisty.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecam wizytę w Poradni Psychiatrycznej celem wyeliminowania zaburzeń z somatyzacją.
Czy taka praktyka jest poprawna?
Czy dawka jednorazowa sterydu w postaci maści podanego do kanału zęba będzie działać w ciele aż do momentu wyciągnięcia jej z zęba? Czytałam na ulotce, że nie więcej niż 4 dni, może ona pozostać w kanale, a lekarz nie umówił na wizytę, by to wyjąc. Ponieważ mój organizm ma...
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Leki działają określony czas najlatwiej je można onadesc na ulotce od producenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem stomatologiem prowadzącym leczenie.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
każdy lek ma podany czas działania - proszę o kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie
Czy we wtorek mogę wykonać laser frakcyjny na twarz u dermatologa?
W piątek idę do stomatologa, prawdopodobnie rozpocznę leczenie kanałowe. Ile przed trzeba odstawić leki przeciwbólowe?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tytuł pytania nie ma żadnego związku z jego treścią.
Czy coś może się stać mojemu dziecku?
Usunęłam ząb w 6 tygodniu ciąży. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Usunięcie zęba nie ma wpływu na przebieg ciąży.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, przede wszystkim ważne jest, aby podkreślić, że opieka dentystyczna, w tym usuwanie zębów, jest czasami konieczna również w czasie ciąży i może być bezpiecznie przeprowadzona, jeśli zostaną zachowane odpowiednie środki ostrożności. Kluczowe jest poinformowanie dentysty o ciąży przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia, aby mógł on dostosować metody leczenia oraz zastosować środki bezpieczne dla Pani i dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży, który jest kluczowym okresem rozwoju płodu, większość lekarzy dąży do minimalizowania narażenia na wszelkiego rodzaju leczenie, chyba że jest to absolutnie konieczne, ze względu na ryzyko wpływu na rozwijające się dziecko. Jednak w sytuacjach, gdy leczenie dentystyczne jest niezbędne, takich jak silny ból zęba lub infekcja, ryzyko związane z niewyleczoną infekcją jest znacznie większe dla zdrowia matki i dziecka niż ryzyko związane z samym zabiegiem. Warto również pamiętać, że utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej i zdrowia zębów w trakcie ciąży jest bardzo ważne, ponieważ problemy z zębami i dziąsłami mogą wpływać na ogólne zdrowie i samopoczucie. Jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy dotyczące wpływu zabiegu na Pani ciążę, zalecam konsultację z lekarzem prowadzącym ciążę. Może Pani omówić przebieg zabiegu i ewentualne obawy, aby uzyskać dodatkowe informacje i wsparcie. Proszę pamiętać, że dbanie o swoje zdrowie, w tym zdrowie jamy ustnej, jest ważnym elementem dbania o zdrowie Pani dziecka. Regularne wizyty kontrolne u specjalistów i otwarta komunikacja z lekarzami są kluczowe dla bezpieczeństwa i dobrostanu zarówno matki, jak i dziecka.
Jakie może to mieć konsekwencje dla dziecka?
Czy można usunąć bolący ząb (ósemka) w I trymestrze ciąży? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u stomatologa celem ustalenia planu postępowania.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, leczenie dentystyczne, w tym usuwanie zębów, jest możliwe w czasie ciąży, jednak każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny. Pierwszy trymestr ciąży to czas, kiedy rozwijają się kluczowe struktury ciała dziecka, dlatego wielu lekarzy i dentystów zaleca, aby w miarę możliwości ograniczyć do minimum wszelkie zabiegi medyczne w tym okresie, szczególnie te wymagające znieczulenia ogólnego lub stosowania niektórych leków. Usunięcie ósemki może być konieczne w przypadku poważnego bólu, infekcji lub innych problemów, które mogą negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia ciężarnej i potencjalnie na rozwijające się dziecko. Infekcja w obrębie jamy ustnej jest szczególnie niepożądana, ponieważ może prowadzić do powikłań zarówno u matki, jak i dziecka. Jeśli sytuacja wymaga interwencji w pierwszym trymestrze, należy to zrobić z zachowaniem szczególnej ostrożności: - Lekarz dentysta powinien być poinformowany o ciąży. - Należy minimalizować stosowanie radiografii (rentgena), a jeśli jest to konieczne, używać ochrony (osłona brzucha ołowiową). - Wybór środków znieczulających i antybiotyków musi uwzględniać bezpieczeństwo dla ciąży. Ważne jest, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji skonsultować się zarówno z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę, jak i z dentystą. Będą oni mogli wspólnie ocenić ryzyko i korzyści związane z zabiegiem oraz zadecydować o najlepszym sposobie postępowania, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo zarówno matki, jak i dziecka. Pamiętać proszę, że zdrowie jamy ustnej jest ważnym elementem ogólnego stanu zdrowia i może wpływać na przebieg ciąży, dlatego nie należy ignorować problemów dentystycznych, a w razie potrzeby szukać bezpiecznych sposobów ich rozwiązania.
Czy to zmiany hormonalne związane z wiekiem, antykoncepcją czy mięśniakiem?
Proszę o poradę. Brak miesiączki od 2,5 miesiąca. Od 3 tyg.zaprzestałam antykoncepcji z obawy ciąży. Piersi obrzmiałe, nie bolą, ale są bardziej jędrne, jak podczas miesiączki. Test dzisiaj robiony - negatywny. Kobieta lat 41. Znalazłam latem mięśniaka, myślałam, że to kleszcz, dzisiaj już wiem,...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Brak miesiączki przez 2,5 miesiąca może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym zmianami hormonalnymi, wpływem stosowanej antykoncepcji, obecnością mięśniaków i torbieli, a także innymi przyczynami zdrowotnymi. Negatywny wynik testu ciążowego, wykonany w odpowiednim czasie od ostatniego stosunku, zwykle jest wiarygodny w kierunku wykluczenia ciąży. Jednakże, w przypadku długotrwałego braku miesiączki, warto dokładnie zbadać przyczynę. Zmiany w obrzmieniu i konsystencji piersi mogą być związane zarówno ze zmianami hormonalnymi, jak i innymi czynnikami. Antykoncepcja hormonalna może wpływać na cykl miesiączkowy i hormony, a jej nagłe odstawienie może prowadzić do zaburzeń cyklu. Mięśniaki macicy również mogą wpływać na regularność i charakter miesiączki, choć zazwyczaj powodują one obfite i bolesne krwawienia, a nie ich brak. W wieku 41 lat możliwe są również naturalne zmiany w cyklu menstruacyjnym związane z przejściem do okresu okołomenopauzalnego, kiedy to cykle mogą stać się nieregularne. Z reguły jednak zmiany te pojawiają się w późniejszym okresie życia. Co do Pani wizyty u chirurga dentystycznego, w przypadku negatywnego testu ciążowego i braku innych objawów sugerujących ciążę, prawdopodobieństwo, że jest Pani w ciąży, wydaje się niskie. Niemniej jednak, zalecam poinformowanie chirurga o swojej sytuacji zdrowotnej, w tym o braku miesiączki, stosowanej antykoncepcji oraz wyniku testu ciążowego. Informacja ta jest ważna dla bezpieczeństwa i odpowiedniego planowania leczenia dentystycznego. Konsultacja z ginekologiem, którą ma Pani zaplanowaną, jest bardzo ważna. Lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak badanie stężeń hormonów, USG narządu rodnego, aby ocenić obecność mięśniaków oraz ich wpływ na brak miesiączki i inne objawy. Pamiętać proszę, że dbanie o regularne kontrole i otwarta komunikacja z lekarzami jest kluczowa dla zachowania zdrowia i dobrze pojętej opieki medycznej. Pozdrawiam serdecznie, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy język się zregeneruje?
Miałem ostatnio wypadek I cztery zęby wbili się pod język. Teraz mam język spuchnięty. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u chirurga szczękowego.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosić do chirurga szczękowego
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4