1. Artykuły
  2. Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?

Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?

Zastanawiasz się, czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór? W jaki sposób działa to urządzenie? Czy jest bezpieczne dla dziecięcego szkliwa zębowego i dziąseł? Czym powinna charakteryzować się szczoteczka soniczna dla dzieci? W jakim wieku można zacząć ją stosować? Odpowiedzi na te oraz inne pytania zostały zawarte w naszym artykule. Miłej lektury!

Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór? Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
Spis treści
W jaki sposób działa szczoteczka soniczna? Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna? Czym wyróżnia się szczoteczka soniczna dla dzieci? Od jakiego wieku można stosować szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna zaliczana jest do szczoteczek elektrycznych, czyli przyrządów przeznaczonych do higieny jamy ustnej, wyposażonych w silniczek elektryczny. Wyróżnia się zastosowaną w niej technologią fal dźwiękowych o częstotliwości powyżej 260 Mhz. Co to oznacza? Drgania soniczne generowane przez główkę czyszczącą trafiają na odległość kilku milimetrów od zakończenia włókien, dzięki czemu nie ścierają osadów mechanicznie. Podczas pracy szczoteczki sonicznej mamy do czynienia ze zjawiskiem kawitacji. Na czym ono polega? Cząsteczki śliny, pasty do zębów i wody łączą się ze sobą, czego efektem jest wytworzenie mikropęcherzyków, które rozprzestrzeniają się po całej jamie ustnej i bardzo skutecznie rozbijają płytkę nazębną.

 

W jaki sposób działa szczoteczka soniczna?

 

Główka szczoteczki sonicznej może generować aż 96 000 ruchów na minutę pracy! Taka prędkość znacząco wpływa na skuteczność w usuwaniu nieczystości z jamy ustnej. Ponadto szczoteczki soniczne zazwyczaj posiadają kilka trybów pracy do wyboru oraz końcówki wymienne dostępne w zestawie. Oprócz tego istotna jest również obecność nowoczesnych funkcji, które usprawniają cały proces szczotkowania zębów. Należy pamiętać, że szczoteczka soniczna to urządzenie nie tylko dla osób dorosłych. Wielu producentów tego typu przyrządów oferuje modele przeznaczone także dla dzieci.

arrow Najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci – którą wybrać?
arrow Najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego
arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!
arrow Jak skutecznie zwalczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna?

 

Zastanawiasz się, czy działanie szczoteczki sonicznej jest bezpieczne? Oczywiście, że tak! Sięgając po nią, możesz mieć pewność, że Twoje zęby oraz dziąsła nie zostaną podrażnione czy też uszkodzone. Wpływa na to nie tylko technologia fal dźwiękowych, ale również ruchy wymiatające, do których wytwarzania przystosowana jest szczoteczka soniczna. Według specjalistów jest to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się nieczystości z jamy ustnej. Warto pamiętać też o trybach pracy szczoteczek sonicznych. Dzięki ich obecności każda osoba może wybrać opcję czyszczenia odpowiednią dla siebie. Ponadto niektóre modele posiadają specjalny tryb do masażu dziąseł, dzięki któremu stają się one mocniejsze i zdrowsze.

 

Czym wyróżnia się szczoteczka soniczna dla dzieci?

 

Szczoteczka soniczna dla dzieci musi posiadać określone cechy, które odróżniają ją od szczoteczki sonicznej przeznaczonej dla dorosłych. Dziąsła w jamie ustnej dziecka są bowiem wrażliwsze i bardziej narażone na podrażnienia, podobnie jak dopiero kształtujące się zęby. Pożądana cecha szczoteczki sonicznej dla dzieci to chociażby odpowiednio mniejsza główka czyszcząca, która umożliwia swobodne manewry w jamie ustnej. Kolejny ważny czynnik to delikatniejsze włókna główki czyszczącej, które nie wywołują krwawienia dziąseł. Istotna jest również obecność trybów pracy dostosowanych do dziecięcych potrzeb. Szczoteczka soniczna dla dzieci nie powinna generować tak dużej liczby ruchów jak urządzenie dla dorosłych. Urządzenia rekomendowane najmłodszym użytkownikom wyróżniają się też atrakcyjnym designem, który zachęca do regularnego szczotkowania zębów. Szukasz odpowiedniej szczoteczki sonicznej dla swojego dziecka? Wybierz model Smilesonic KIDS. Znajdziesz go w tym miejscu: https://smilesonic.com/pl/produkt/smilesonic-kids/.

 

Od jakiego wieku można stosować szczoteczkę soniczną?

 

Większość modeli szczoteczek sonicznych dla dzieci można stosować już po ukończeniu 3. roku życia. Marki posiadające w swojej ofercie tego typu przyrządy produkują modele przeznaczone także dla jeszcze młodszych dzieci.

 

Stomatolodzy oraz inni specjaliści w dziedzinie higieny jamy ustnej nie polecają tego typu rozwiązań, gdyż dziąsła i zęby w tym wieku są jeszcze zbyt wrażliwe. Warto pamiętać również o tym, że małe dzieci nie są w stanie zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, dlatego też potrzebują pomocy rodziców, zanim same nauczą się prawidłowych nawyków higienicznych. Pamiętaj, że szczoteczka soniczna to świetny wybór dla dziecka.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy język się zregeneruje?
Miałem ostatnio wypadek I cztery zęby wbili się pod język. Teraz mam język spuchnięty. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u chirurga szczękowego.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosić do chirurga szczękowego
Witam, dostałam antybiotyk Augmentin na ból zęba d
Witam, dostałam antybiotyk na ból zęba do leczenia kanałowego, już po pierwszym przyjęciu antybiotyku mam napadowe bóle z lewej strony pleców promieniujące do przodu pod lewą piersią. Mam te bóle bez znaczenia czy leżę, siedzę czy chodzę. Czy może to być skutek uboczny...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza, być może występuje uczulenie na ten antybiotyk
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy iść do lekarza rodzinnego na badanie i konsultację
Czy tylko i wyłącznie ten proces może wykonać lekarz, który zajmował się zakładaniem i całym procesem leczenia?
Mam pytanie w temacie ściągania aparatu ortodontycznego. Czy jest możliwość zmiany lekarza ortodonty, który zajmował się całym procesem leczenia tylko na sam demontaż oraz zdjęcie aparatów ortodontycznych? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortodonty.
Czy dzwonić do stomatologa jeśli mój ząb nie chce przestać krwawić?
Minęło 6 godzin od ekstrakcji zęba i wciąż leci mi krew. Ile godzin po usunięciu może tak być?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u stomatologa, który przeprowadził ekstrakcję.
Kamil Czepiel
chirurg, lekarz, lekarz medycyny estetycznej, Specjalista
Umów wizytę
W razie braku poprawy, nasilenia dolegliwości, wskazana jest kontrola stomatologiczna.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosic do lekarza stomatologa na konsultacje
Czy takie zgrubienie może się po ekstrakcji pojawić?
Jestem 8 dni po usunięciu dolnej 6. Ból coraz mniejszy. Był antybiotyk i szwy jak również przepłukiwania kilka razy zębodołu. Jedyne co mnie niepokoi to delikatne zgrubienie dziąsła i podczas dotykania językiem kłucie tego miejsca. Dla pewności lekarz wykonał RTG, które nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta stomatologiczna.
Od 2 dni czuje dziwne uczucie w lewej stronie twarzy.
Towarzyszy temu uczucie jakby zatkanego ucha i opuchnięcie policzka pod okiem, ale praktycznie niewidoczne na żywo. Nie odczuwam żadnego bezpośredniego bólu, wiec zastanawiam się, co może być przyczyna. Jestem umówiona na wizytę u stomatologa pierwsza moja myśl to jakieś zapalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Usunięcie zęba, a późniejsza implantacja
Na początku stycznia miałam usuniętą górną szóstkę, po 3 miesiącach tomografia wykazała małą ilość kości i stomatolog zdecydował o odbudowie kości i jednoczesnej implantacji za kolejne 3 miesiące. Z różnych przyczyn zabieg odbędzie jednak dopiero pod koniec sierpnia, czyli...
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja stomatologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja stomatologiczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja stomatologiczna stacjonarna
Jak trwale usunąć diastemę po założeniu koron?
Mam założone korony porcelanowe. Po 2 latach zrobiła się przerwa między górnymi jedynkami. Jaki jest trwały sposób likwidacji diastemy na założonych koronach?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana jest ocena stomatologiczna.
Pojawienie się skrzepu po usunięciu zęba.
24 godziny temu miałem usuniętą górną 6. Przez noc wytworzył się duży skrzep (wielkości dwóch zębów 6) wystający poza zęby, który dość mocno krwawi (co jakiś czas wypluwam krew, a one znowu się nią wypełniają). To normalny przebieg gojenia, czy jednak warto udać się do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u stomatologa.
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecam pilną kontrolną wizytę u stomatologa.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u stomatologa.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
koniecznie się zgłosić do stomatologa.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecam wizytę kontrolną u stomatologa.
Czy można usunąć truciznę, a ekstrakcją zęba zająć się później?
Na pogotowiu stomatologicznym zatruto mi ósemkę, która mocno bolała. Wskazano, że mogę ją leczyć kanałowo lub usunąć i poinformowano, że trucizna może być w zębie najdłużej 14 dni. Co, jeśli do tego czasu nie uda mi się znaleźć wolnego terminu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłosić się na pogotowie stomatologiczne.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zgłosić się na pogotowie stomatologiczne.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zgłosić się na pogotowie stomatologiczne.
Czy uraz zęba mlecznego można leczyć?
Wczoraj wieczorem syn miał uraz zęba mlecznego (spadł ze schodków na szafkę), ząb nie wypadł, ale niestety się rusza, dziąsło od góry jest sine, a krew u góry zaschnięta. Dzisiaj po południu mamy dentystę aczkolwiek bardzo bym nie chciała, aby doszło do usunięcia....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dentysta podczas wizyty podejmie decyzję co do możliwych metod postępowania.
Czy widoczna szparka po ekstrakcji zęba powinna być skonsultowana z lekarzem?
Po zdjęciu szwów, po 7 dniach po ekstrakcji zęba zauważyłem niewielką (ok 1 mm) szparkę bliżej policzka. Ogólnie nic mnie nie boli, dobrze sie czuję, wręcz rewelacyjnie. Nadal mam niewielki siniak na policzku i na szyi. Możliwe, że przy zdejmowaniu szwów dentysta...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku wątpliwości należy udać się do stomatologa, który wykonywał zabieg.
Czy lekarz rodzinny może wystawić L4 z powodu bólu zęba?
Czy lekarz rodzinny/internista może wystawić L4 z powodu bólu zęba? Nie mogę się dostać do stomatologa. Najbliższy wolny termin najwcześniej w piątek, a ból jest paraliżujący. Nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, a o pracy nie wspomnę.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Tak, lekarz może orzec o niezdolności do pracy
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, jeśli lekarz uzna, że jest taka potrzeba.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, zapraszam na konsultacje online - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Czy jest możliwe, że został mi fragment zęba po wyrwaniu?
Po wyrwaniu zęba pozostało mi coś w dziąśle. Wygląda jakby pozostałość po zębie. Czy jest możliwe, że stomatolog nie wyrwał do końca zęba? Jest lekki ból jak dotknę językiem.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Proszę umówić się na wizytę do stomatologa, to trzeba sprawdzić.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Jest możliwość pozostania np. fragmentu korzenia w zębodole po przeprowadzonej ekstrakcji. Sugeruję wizytę u stomatologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę udać się na kontrolną wizytę do stomatologa.
Podejrzenie dziury w zatoce po ekstrakcji ósemki - do kogo się udać?
Do jakiego lekarza udać się z podejrzeniem dziury w zatoce po ekstrakcji ósemki wykonanej kilka miesięcy temu? Laryngologa czy stomatologa? Jakie badanie wykonuje się w takiej sytuacji? TK zatok czy zębów?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli występują dolegliwości związane z bólami, stanami zapalnymi etc. w obrębie zatok - proszę zgłosić się do laryngologa, który zadecyduje o ewentualnych badaniach dodatkowych.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Do chirurga stomatologicznego/stomatologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie