2023-11-26

Czy to zmiany hormonalne związane z wiekiem, antykoncepcją czy mięśniakiem?

Proszę o poradę. Brak miesiączki od 2,5 miesiąca. Od 3 tyg.zaprzestałam antykoncepcji z obawy ciąży. Piersi obrzmiałe, nie bolą, ale są bardziej jędrne, jak podczas miesiączki. Test dzisiaj robiony - negatywny. Kobieta lat 41. Znalazłam latem mięśniaka, myślałam, że to kleszcz, dzisiaj już wiem, że nie. Wizyta u ginekologa za tydzień i tu mam problem, za 2 dni mam chirurga dentystycznego. Ząb po 4 czyszczeniach niestety do usunięcia. Czy mogę być w ciąży? Błagam o pomoc, bo nie wiem, co powiedzieć chirurgowi.

Dzień dobry,

Brak miesiączki przez 2,5 miesiąca może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym zmianami hormonalnymi, wpływem stosowanej antykoncepcji, obecnością mięśniaków i torbieli, a także innymi przyczynami zdrowotnymi. Negatywny wynik testu ciążowego, wykonany w odpowiednim czasie od ostatniego stosunku, zwykle jest wiarygodny w kierunku wykluczenia ciąży. Jednakże, w przypadku długotrwałego braku miesiączki, warto dokładnie zbadać przyczynę.

Zmiany w obrzmieniu i konsystencji piersi mogą być związane zarówno ze zmianami hormonalnymi, jak i innymi czynnikami. Antykoncepcja hormonalna może wpływać na cykl miesiączkowy i hormony, a jej nagłe odstawienie może prowadzić do zaburzeń cyklu. Mięśniaki macicy również mogą wpływać na regularność i charakter miesiączki, choć zazwyczaj powodują one obfite i bolesne krwawienia, a nie ich brak.

W wieku 41 lat możliwe są również naturalne zmiany w cyklu menstruacyjnym związane z przejściem do okresu okołomenopauzalnego, kiedy to cykle mogą stać się nieregularne. Z reguły jednak zmiany te pojawiają się w późniejszym okresie życia.

Co do Pani wizyty u chirurga dentystycznego, w przypadku negatywnego testu ciążowego i braku innych objawów sugerujących ciążę, prawdopodobieństwo, że jest Pani w ciąży, wydaje się niskie. Niemniej jednak, zalecam poinformowanie chirurga o swojej sytuacji zdrowotnej, w tym o braku miesiączki, stosowanej antykoncepcji oraz wyniku testu ciążowego. Informacja ta jest ważna dla bezpieczeństwa i odpowiedniego planowania leczenia dentystycznego.

Konsultacja z ginekologiem, którą ma Pani zaplanowaną, jest bardzo ważna. Lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak badanie stężeń hormonów, USG narządu rodnego, aby ocenić obecność mięśniaków oraz ich wpływ na brak miesiączki i inne objawy.

Pamiętać proszę, że dbanie o regularne kontrole i otwarta komunikacja z lekarzami jest kluczowa dla zachowania zdrowia i dobrze pojętej opieki medycznej.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Mięśniaki macicy w Krakowie Mięśniaki macicy w Dąbrowie Górniczej Mięśniaki macicy w Katowicach Mięśniaki macicy w Gliwicach Ciąża w Warszawie Chirurg w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4