1. Artykuły
  2. Co zrobić, gdy nasze dziecko jest otyłe? Pediatra i dietetyk stawiają sprawę jasno

Co zrobić, gdy nasze dziecko jest otyłe? Pediatra i dietetyk stawiają sprawę jasno

Badania prowadzone w ostatnich latach w Polsce wykazują, że ponad 15% dzieci ma nadwagę, a otyłość około 7-10%. - Nieprawidłowe nawyki żywieniowe rodziców przekładają się na problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała u ich dzieci - zauważa dietetyk Olga Mrawiec. Z kolei pediatra Lidia Ostrowska-Nawarycz alarmuje: konsekwencją otyłości są cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zwyrodnienia stawów, problemy psychiczne i inne choroby.

Co zrobić, gdy nasze dziecko jest otyłe? Pediatra i dietetyk stawiają sprawę jasno
Spis treści
Co to znaczy, że dziecko jest otyłe? Otyłość dzieci - narastający problem w Polsce Otyłość dzieci - przyczyny Moje dziecko jest otyłe - co robić? Dziecko na diecie odchudzającej?

Co to znaczy, że dziecko jest otyłe?

 

BMI (wskaźnik masy ciała) u dzieci wylicza się z uwzględnieniem nie tylko masy ciała, wzrostu, ale i wieku oraz płci.

 

Masę ciała u dziecka ocenia się na podstawie dedykowanych siatek centylowych wskaźnika względnej masy ciała. O otyłości mówimy wtedy kiedy BMI dziecka znajduje się powyżej 95 centyla, z kolei problem nadwagi występuje wtedy kiedy BMI plasuje się na poziomie 85 centyla - wyjaśnia dietetyk Olga Mrawiec.

 

Pediatra Lidia Ostrowska-Nawarycz zwraca uwagę, że dziecko otyłe to takie, którego rozwój fizyczny i wskaźniki antropometryczne przekraczają górną granicę normy dla płci i wieku.

 

Należy mieć na uwadze, że niektóre dzieci wykazują wysokie wartości wyżej wymienionych wskaźników i nie są otyłe, co związane jest z genetycznym uwarunkowaniem - podkreśla.

arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta?
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka
arrow Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj
arrow Lęk separacyjny. Kiedy każda rozłąka z rodzicem jest końcem świata

Otyłość dzieci - narastający problem w Polsce

 

Badania prowadzone w Polsce w ostatnich latach wykazują, że ponad 15% dzieci ma nadwagę, a otyłość około 7-10%.

 

Problem otyłości wśród polskiej populacji rozwojowej wykazuje tendencję narastającą - zauważa pediatra. - A zagrożenia związane z otyłością to wielu chorób cywilizacyjnych, między innymi: cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zwyrodnienia stawów, problemy psychiczne i inne choroby - wylicza.

 

Zdaniem dietetyk Olgi Mrawiec, głównym powodem nieprawidłowej masy ciała u dzieci, są nieprawidłowe nawyki żywieniowe rodziców.

 

Największym wyzwaniem w pracy z dzieckiem otyłym jest uświadomienie rodzicom potrzebę zmian w ich własnym modelu żywieniowym, tak aby realnie wpłynąć na zmianę żywienia swoich pociech. Przykład idzie z góry, dlatego w procesie redukcji masy ciała dziecka powinna uczestniczyć cała rodzina - zauważa.

 

Otyłość dzieci - przyczyny

 

Przyczyny otyłości można podzielić na pierwotne oraz wtórne. Do pierwotnych przyczyn należą:

 

  • nadmierna podaż kalorii w stosunku do zapotrzebowania dziecka,
  • duży udział w diecie produktów wysoko przetworzonych (żywność gotowa do podgrzania) oraz bogatych w cukry proste (słodycze, napoje gazowane, produkty zawierające w składzie syrop glukozowo- fruktozowy),
  • zbyt mała podaż błonnika pokarmowego. Nieadekwatna ilość warzywa i owoców, które są źródłem włókna pokarmowego,
  • jedzenie nieregularne i podjadanie pomiędzy posiłkami,
  • zbyt mała aktywność fizyczna dziecka, spowodowana siedzącym trybem życia.

                                                                                                                         

Do wtórnych przyczyn otyłości zaliczamy problemy endokrynologiczne:

 

  • niedoczynność tarczycy,
  • niedobór hormonu wzrostu,
  • zespół Cushinga (w tym przypadku należy dziecko objąć stałą kontrolą endokrynologiczną.)

 

Jak podkreślają nasi eksperci, określenie przyczyny otyłości wymaga wielokierunkowej diagnostyki.

 

Niemniej ostatnie lata wskazują, że za otyłość wśród dzieci odpowiada nadmierna podaż kalorii w stosunku do potrzeb rozwijającego się organizmu, a nadmiar energii jest kumulowany w postaci tkanki tłuszczowej - podsumowuje Lidia Ostrowska-Nawarycz.

 

Moje dziecko jest otyłe - co robić?

 

Jak postępować w przypadku kiedy dziecko wykazuje nieprawidłową masę działa? Pediatra podkreśla, jak ważna jest profilaktyka - to najlepsze postępowanie.

 

W przypadku otyłości natomiast wskazana jest konsultacja m.in. z pediatrą, dietetykiem, psychologiem. Zdecydowane i konsekwentne postępowanie prowadzone małymi krokami. Przykładowo: stopniowe ograniczanie kaloryczności posiłków poprzez zmniejszanie zjadanych porcji pokarmu czy ograniczenie spożywania węglowodanów prostych cukru - dodaje Lidia Ostrowska-Nawarycz.

 

W pierwszej więc kolejności należy przyjrzeć się temu jak wygląda sposób żywienia dziecka. Dietetyk Olga Mrawiec daje rodzicom wskazówki:

 

Zacząć od ustalenia regularnych pór posiłków i ograniczenie podjadania przekąsek pomiędzy nimi. Kolejnym aspektem jest próba ograniczenia, a najlepiej całkowitej eliminacji żywności przetworzonej. W tym celu warto rozważyć przygotowanie posiłków samodzielnie przez rodzica, w oparciu o produkty które dziecko lubi i akceptuje.

 

Jak zauważa, włączenie większej ilości warzyw to istotny elementem walki z nadwagą. Błonnik pokarmowy zawarty w warzywach zwiększa uczucie sytości i tym samym może pomóc zmniejszyć apetyt dziecka i chęć sięgnięcia po słodkie przekąski. 

 

Warto również zadbać o prawidłowe nawodnienie, które odgrywa istotną rolę w procesach metabolicznych. W zależności od  wieku dziecka  podaż płynów powinna wahać się w zakresie 1-1,5 litra/ dobę - wyjaśnia dietetyk.

 

Oprócz zmian w sposobie żywienia należy również zwiększyć aktywność fizyczną a dobór formy aktywności powinien być uzależniony od upodobań oraz możliwości dziecka.

 

Jeżeli wprowadzenie powyższych rozwiązań nie przyczyni się znacząco do redukcji masy ciała, należy udać się do lekarza pediatry w celu zweryfikowania czy przyczyna otyłości nie jest uwarunkowana problemami endokrynologicznymi - zauważa nasz ekspert.

 

Dziecko na diecie odchudzającej?

 

Nasi eksperci rozwiewają wątpliwości - w przypadku dzieci nie stosujemy diet odchudzających.

 

Jedyne zmiany jakie dokonujemy w jadłospisie dziecka powinny opierać się na wprowadzeniu nowych, zdrowszych nawyków żywieniowych. Diety redukcyjne wprowadzane u dzieci mogą przyczyniać się do powstawania niedoborów pokarmowych, które będą niekorzystnie wpływały na jego rozwój psychosomatyczny - tłumaczy Olga Mrawiec.

Lidia Ostrowska-Nawarycz pediatra, hipertensjolog 5.00 / 17 opinii artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Pediatra z 35 letnim stażem zawodowym. Posiada specjalizację w dziedzinie chorób dzieci (II stopnia) oraz hipertensjologii, a także tytuł doktora nauk medycznych. Doświadczenie zawodowe zdobyła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej. 

Wśród swoich pacjentów ma dzieci w każdym wieku - od noworodka do pełnoletniości. Jej pasją jest rozpoznawanie i leczenie nadciśnienia oraz zespołu metabolicznego u dzieci. Dużą wagę przykłada do profilaktyki nadciśnienia tętniczego i otyłości. W leczeniu stosuje również homeopatię.

Olga Mrawiec dietetyk artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Dietetyk kliniczny, specjalizujący się głównie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.


Zajmuje się leczeniem żywieniowym alergii pokarmowych, zespołu jelita drażliwego, SIBO oraz kandydozy. Pomaga osobom borykającym się z oporną w zwalczeniu nadwagą lub otyłością, poprzez eliminację jej źródłowej przyczyny (dysbioza jelita, liczne nadwrażliwość).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Dlaczego niemowlę może mieć jedno oko bardziej otw
Dlaczego niemowlę może mieć jedno oko bardziej otwarte i wydaje się większe niż drugie oko, które jest bardziej przymknięte i wydaje się mniejsze czy jest to normalne?
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Problemy skórne dziecka po powrocie ze szpitala.
Synek lat 5 ponownie wrócił do szpitala wraz z plamami zaczynający mi się od łydek, które z początku wyglądały na ugryzienie komara. Następnie powiększały się i wyglądały jak cętki, po czasie rozlewały się na ciele, były nabrzmiałe i powodowały swędzenie. Plamy te i cętki...
Hospitalizacja ma na celu właśnie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Hospitalizacja ma na celu właśnie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia.
Czy to trzeba jakoś leczyć? Gdzie mam się udać?
Syn zaszczepiony był miesiąc temu na HPV. Nic się nie działo, nie miał gorączki i innych objawów. Jednak miesiąc po szczepieniu zaczęła go boleć ręka i ma zgrubienie w miejscu podania. Lekarz nie wie, co to jest. 
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy powinnam udać się gdzieś na konsultacje, czy ma jeszcze na to czas?
Moja córeczka ma obecnie 5,5 miesiąca, martwi mnie, że nie śmieje się w głos jak inne dzieci w jej wieku. Dużo się uśmiecha, reaguje na dźwięki, na mój uśmiech odpowiada uśmiechem, ale w żaden sposób nie jestem w stanie wywołać u niej śmiechu.
Nie powinno być powodu do niepokoju, ponieważ córka reaguje na dźwięki, widzi, ponieważ na uśmiech odpowiada uśmiechem. Dobrze byłoby porozmawiać na ten temat z pediatrą na wizycie stacjonarnej, który zna stan zdrowia dziecka od urodzenia. Ważna jest dalsza obserwacja w postępach rozwoju dziecka.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy się umowic do lekarza pediatry
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
proszę zrobić badania oraz iść na wizytę do lekarza pediatry
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie powinno być powodu do niepokoju, ponieważ córka reaguje na dźwięki, widzi, ponieważ na uśmiech odpowiada uśmiechem. Dobrze byłoby porozmawiać na ten temat z pediatrą na wizycie stacjonarnej, który zna stan zdrowia dziecka od urodzenia. Ważna jest dalsza obserwacja w postępach rozwoju dziecka.
Jaki lekarz odczyta te zdjęcia i skonsultuje na zasadzie czy jest rzeczywiście jakiś pilny problem?
Moja córka ma 22 miesiące. Miała wykonany rezonans głowy z kontrastem. Na opis będzie trzeba poczekać nawet do 3 miesięcy. Oglądając zdjęcia i nie będąc lekarzem, sama widzę, że jest jakiś spory problem w okolicy nosa i na rzucie mózgu, na gładkiej powierzchni obu płatów po...
Proszę zatem umówić wizytę do lekarza radiologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zatem umówić wizytę do lekarza radiologa.
Czy mogę podać spray na gardło?
Mam pytanie odnośnie poniższej sytuacji: 14-miesięczne dziecko chcąc wejść na sofę, uderzyło się w krtań o kant stelaża. Na skórze pojawił się niewielki siniak, a synek chwilę płakał. Zauważyłam też, że pojawiła się jakby chrypka podczas zaciągania powietrza (sporadycznie, gdy chce...
Należy dziecko zbadać, osłuchać, obejrzeć, sprawdzić gardło ew. skierować na diagnostykę - zapraszam na wizytę osobistą - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy dziecko zbadać, osłuchać, obejrzeć, sprawdzić gardło ew. skierować na diagnostykę - zapraszam na wizytę osobistą - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z pediatrą prowadzącym.
Czy to może być problem u dziecka?
Córeczka 1.5 roku. Przynajmniej raz na dwa dni siada na ziemi, bierze stopę w rączkę i ją dotyka paluszkami drugiej rączki albo mi pokazuje. Na początku myślałam, że w taki sposób pokazuje, że coś przyczepia jej się do stópki, ale nigdy nic tam nie było. 
Proponuję skonsultować się podczas najbliższej wizyty u pediatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proponuję skonsultować się podczas najbliższej wizyty u pediatry.
Czy mój syn będzie mógł wrócić do sportu?
Mój 14-letni syn przeszedł ostre zapalenie mięśnia sercowego. Wiem, że przez pół roku ma wstrzymać się od wysiłku fizycznego, ale co potem? Dodam, że po kontroli wyniki ma dobre. 
Po tym czasie wskazna konsultacja kardiologa dziecięcego, który podejmie decyzję.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Po tym czasie wskazna konsultacja kardiologa dziecięcego, który podejmie decyzję.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Niepokojący ból brzucha - czym może być spowodowany?
 Przed weekendem zaczęłam być senna, w weekend miałam 38,5 stopni gorączki, zbiłam ją, następnego dnia wróciła, wraz z biegunką i bólem brzucha. Biegunka przeszła po 2 dniach, a ból brzucha dalej się utrzymuje (jest to prawa strona brzucha przy jelitach oraz środek...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Bakterie gronkowca złocistego, a możliwe zarażenie.
Mój partner ma bakterie gronkowiec złocisty (dwa typy). Czy mogłam się od niego zarazić? Dodam, ze nie mam żadnych wyprysków na twarzy, na których mogłaby ta bakteria bytować. A moje drugie pytanie jest takie czy jeśli np. bakteria gronkowca będzie w organizmie to, czy...
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Tabletka dzień po, a antybiotyk.
Wzięłam tabletkę dzień po (do 72 godzin), dzień po stosunku. Dzisiaj gorzej się poczułam i zaczęłam podejrzewać u siebie anginę (bolące migdałki, biały nalot). Czy antybiotyk, który możliwe, że będę przyjmować, może mieć jakieś działanie uboczne?
Antybiotyk może mieć szereg różnych działań niepożądanych aczkolwiek najpewniej nie będzie miał wpływu na już zastosowaną tabletkę postkoitalną i ryzyko nieplanowanej ciąży. Zastosowanie antybiotyku proszę omówić z lekarzem. Warto przy tym wspomnieć o zastosowanej wcześniej tabletce postkoitalnej.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zgłosić się do ginekologa na konsultację.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
należy udac się do lek. ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Antybiotyk może mieć szereg różnych działań niepożądanych aczkolwiek najpewniej nie będzie miał wpływu na już zastosowaną tabletkę postkoitalną i ryzyko nieplanowanej ciąży. Zastosowanie antybiotyku proszę omówić z lekarzem. Warto przy tym wspomnieć o zastosowanej wcześniej tabletce postkoitalnej.
Gdzie udać się na badania przesiewowe na raka?
Dzień dobry, chciałbym się zapytać, czy i gdzie jest możliwość zarejestrowania się na badania przesiewowe na raka? I czy są badania, które wykrywają większość nowotworów? Chciałbym się na takie badania zapisać, ale nie wiem, od czego zacząć.
Wizyta u lekarza POZ celem uzyskania odpowiednich skierowań.
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak nalezy zglosic sie do poradni genetycznej
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
tak nalezy zglosic sie do poradni genetycznej
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta u lekarza POZ celem uzyskania odpowiednich skierowań.
Guzek nad wzgórkiem łonowym - czy to kaszak?
Wyczułam pod brzuchem, nad wzgórkiem łonowym, podskórny guzek. Jest on bolesny oraz twardy i raczej nie rośnie, oraz nie można go przesuwać. Czy to może być kaszak?
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza POZ
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza POZ
Dawid Luwański
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza POZ
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza POZ
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Krew w kale i nadęty brzuch - co robić?
Mam 20 lat i od dłuższego czasu mam takie objawy jak: krew w kale, wzdęcia i nadęty brzuch, uczucie czegoś twardego w tamtym miejscu oraz świąd w tych okolicach po wypróżnieniu. Próbowałem „sprawdzić”, co to jest i po wyjęciu palca zostało się na opuszku trochę świeżej...
zalecona konsultacja gastroenterologiczna
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecona konsultacja gastroenterologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
zalecona konsultacja gastroenterologiczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z