1. Artykuły
  2. Co zrobić, gdy nasze dziecko jest otyłe? Pediatra i dietetyk stawiają sprawę jasno

Co zrobić, gdy nasze dziecko jest otyłe? Pediatra i dietetyk stawiają sprawę jasno

Badania prowadzone w ostatnich latach w Polsce wykazują, że ponad 15% dzieci ma nadwagę, a otyłość około 7-10%. - Nieprawidłowe nawyki żywieniowe rodziców przekładają się na problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała u ich dzieci - zauważa dietetyk Olga Mrawiec. Z kolei pediatra Lidia Ostrowska-Nawarycz alarmuje: konsekwencją otyłości są cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zwyrodnienia stawów, problemy psychiczne i inne choroby.

Co zrobić, gdy nasze dziecko jest otyłe? Pediatra i dietetyk stawiają sprawę jasno Co zrobić, gdy nasze dziecko jest otyłe? Pediatra i dietetyk stawiają sprawę jasno
Spis treści
Co to znaczy, że dziecko jest otyłe? Otyłość dzieci - narastający problem w Polsce Otyłość dzieci - przyczyny Moje dziecko jest otyłe - co robić? Dziecko na diecie odchudzającej?

Co to znaczy, że dziecko jest otyłe?

 

BMI (wskaźnik masy ciała) u dzieci wylicza się z uwzględnieniem nie tylko masy ciała, wzrostu, ale i wieku oraz płci.

 

Masę ciała u dziecka ocenia się na podstawie dedykowanych siatek centylowych wskaźnika względnej masy ciała. O otyłości mówimy wtedy kiedy BMI dziecka znajduje się powyżej 95 centyla, z kolei problem nadwagi występuje wtedy kiedy BMI plasuje się na poziomie 85 centyla - wyjaśnia dietetyk Olga Mrawiec.

 

Pediatra Lidia Ostrowska-Nawarycz zwraca uwagę, że dziecko otyłe to takie, którego rozwój fizyczny i wskaźniki antropometryczne przekraczają górną granicę normy dla płci i wieku.

 

Należy mieć na uwadze, że niektóre dzieci wykazują wysokie wartości wyżej wymienionych wskaźników i nie są otyłe, co związane jest z genetycznym uwarunkowaniem - podkreśla.

arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Adaptacja przedszkolna: zacznij przygotowania wcześniej. Wskazówki psychologa dziecięcego
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj

Otyłość dzieci - narastający problem w Polsce

 

Badania prowadzone w Polsce w ostatnich latach wykazują, że ponad 15% dzieci ma nadwagę, a otyłość około 7-10%.

 

Problem otyłości wśród polskiej populacji rozwojowej wykazuje tendencję narastającą - zauważa pediatra. - A zagrożenia związane z otyłością to wielu chorób cywilizacyjnych, między innymi: cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zwyrodnienia stawów, problemy psychiczne i inne choroby - wylicza.

 

Zdaniem dietetyk Olgi Mrawiec, głównym powodem nieprawidłowej masy ciała u dzieci, są nieprawidłowe nawyki żywieniowe rodziców.

 

Największym wyzwaniem w pracy z dzieckiem otyłym jest uświadomienie rodzicom potrzebę zmian w ich własnym modelu żywieniowym, tak aby realnie wpłynąć na zmianę żywienia swoich pociech. Przykład idzie z góry, dlatego w procesie redukcji masy ciała dziecka powinna uczestniczyć cała rodzina - zauważa.

 

Otyłość dzieci - przyczyny

 

Przyczyny otyłości można podzielić na pierwotne oraz wtórne. Do pierwotnych przyczyn należą:

 

  • nadmierna podaż kalorii w stosunku do zapotrzebowania dziecka,
  • duży udział w diecie produktów wysoko przetworzonych (żywność gotowa do podgrzania) oraz bogatych w cukry proste (słodycze, napoje gazowane, produkty zawierające w składzie syrop glukozowo- fruktozowy),
  • zbyt mała podaż błonnika pokarmowego. Nieadekwatna ilość warzywa i owoców, które są źródłem włókna pokarmowego,
  • jedzenie nieregularne i podjadanie pomiędzy posiłkami,
  • zbyt mała aktywność fizyczna dziecka, spowodowana siedzącym trybem życia.

                                                                                                                         

Do wtórnych przyczyn otyłości zaliczamy problemy endokrynologiczne:

 

  • niedoczynność tarczycy,
  • niedobór hormonu wzrostu,
  • zespół Cushinga (w tym przypadku należy dziecko objąć stałą kontrolą endokrynologiczną.)

 

Jak podkreślają nasi eksperci, określenie przyczyny otyłości wymaga wielokierunkowej diagnostyki.

 

Niemniej ostatnie lata wskazują, że za otyłość wśród dzieci odpowiada nadmierna podaż kalorii w stosunku do potrzeb rozwijającego się organizmu, a nadmiar energii jest kumulowany w postaci tkanki tłuszczowej - podsumowuje Lidia Ostrowska-Nawarycz.

 

Moje dziecko jest otyłe - co robić?

 

Jak postępować w przypadku kiedy dziecko wykazuje nieprawidłową masę działa? Pediatra podkreśla, jak ważna jest profilaktyka - to najlepsze postępowanie.

 

W przypadku otyłości natomiast wskazana jest konsultacja m.in. z pediatrą, dietetykiem, psychologiem. Zdecydowane i konsekwentne postępowanie prowadzone małymi krokami. Przykładowo: stopniowe ograniczanie kaloryczności posiłków poprzez zmniejszanie zjadanych porcji pokarmu czy ograniczenie spożywania węglowodanów prostych cukru - dodaje Lidia Ostrowska-Nawarycz.

 

W pierwszej więc kolejności należy przyjrzeć się temu jak wygląda sposób żywienia dziecka. Dietetyk Olga Mrawiec daje rodzicom wskazówki:

 

Zacząć od ustalenia regularnych pór posiłków i ograniczenie podjadania przekąsek pomiędzy nimi. Kolejnym aspektem jest próba ograniczenia, a najlepiej całkowitej eliminacji żywności przetworzonej. W tym celu warto rozważyć przygotowanie posiłków samodzielnie przez rodzica, w oparciu o produkty które dziecko lubi i akceptuje.

 

Jak zauważa, włączenie większej ilości warzyw to istotny elementem walki z nadwagą. Błonnik pokarmowy zawarty w warzywach zwiększa uczucie sytości i tym samym może pomóc zmniejszyć apetyt dziecka i chęć sięgnięcia po słodkie przekąski. 

 

Warto również zadbać o prawidłowe nawodnienie, które odgrywa istotną rolę w procesach metabolicznych. W zależności od  wieku dziecka  podaż płynów powinna wahać się w zakresie 1-1,5 litra/ dobę - wyjaśnia dietetyk.

 

Oprócz zmian w sposobie żywienia należy również zwiększyć aktywność fizyczną a dobór formy aktywności powinien być uzależniony od upodobań oraz możliwości dziecka.

 

Jeżeli wprowadzenie powyższych rozwiązań nie przyczyni się znacząco do redukcji masy ciała, należy udać się do lekarza pediatry w celu zweryfikowania czy przyczyna otyłości nie jest uwarunkowana problemami endokrynologicznymi - zauważa nasz ekspert.

 

Dziecko na diecie odchudzającej?

 

Nasi eksperci rozwiewają wątpliwości - w przypadku dzieci nie stosujemy diet odchudzających.

 

Jedyne zmiany jakie dokonujemy w jadłospisie dziecka powinny opierać się na wprowadzeniu nowych, zdrowszych nawyków żywieniowych. Diety redukcyjne wprowadzane u dzieci mogą przyczyniać się do powstawania niedoborów pokarmowych, które będą niekorzystnie wpływały na jego rozwój psychosomatyczny - tłumaczy Olga Mrawiec.

Lidia Ostrowska-Nawarycz pediatra, hipertensjolog 5.00 / 20 opinii artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Pediatra z 35 letnim stażem zawodowym. Posiada specjalizację w dziedzinie chorób dzieci (II stopnia) oraz hipertensjologii, a także tytuł doktora nauk medycznych. Doświadczenie zawodowe zdobyła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej. 

Wśród swoich pacjentów ma dzieci w każdym wieku - od noworodka do pełnoletniości. Jej pasją jest rozpoznawanie i leczenie nadciśnienia oraz zespołu metabolicznego u dzieci. Dużą wagę przykłada do profilaktyki nadciśnienia tętniczego i otyłości. W leczeniu stosuje również homeopatię.

Olga Mrawiec dietetyk artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Dietetyk kliniczny, specjalizujący się głównie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.


Zajmuje się leczeniem żywieniowym alergii pokarmowych, zespołu jelita drażliwego, SIBO oraz kandydozy. Pomaga osobom borykającym się z oporną w zwalczeniu nadwagą lub otyłością, poprzez eliminację jej źródłowej przyczyny (dysbioza jelita, liczne nadwrażliwość).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jak w tej sytuacji najlepiej postąpić? 
Dziecko 4,5 ma kaszel trwający tydzień, żadnych innych objawów. Jeden lekarz stwierdził obustronne zapalenie płuc i antybiotyk na 2 tygodnie, a inny lekarz 4 godziny później nic nie słyszał, zalecił syrop wykrztuśny. Dziecko nigdy nie brało antybiotyków, na co dzień nie ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić jedynie z lekarzami, którzy przeprowadzili badanie dziecka.
Brak trzymania leku w lodówce - czy mogą wystąpić negatywne skutki?
Czy jeżeli podawałam miesięcznemu dziecku witaminę d z dha która stała w temperaturze pokojowej, a nie w lodówce jak zaleca producent, to coś mogło się stać ? Stosowałam preparat przez miesiąc.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku wystąpienia powikłań należy udać się z dzieckiem do pediatry.
Czy jest to możliwe, że jest to rumień zakaźny? 
Czy jest możliwość, aby rumień zakaźny wystąpił bez rumienia na twarzy tzw. motylka? Córka dostała wysypkę przypominającą drobną kaszkę, ale tylko w miejscu ubrań tak jak uda i brzuch. Po wypiciu wapna wysypka ustała. Następnego dnia ponownie pojawiła się w tym samym miejscu....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to może być astma?
Córka ma dwa lata, od roku choruje często na krtań prawie 90 % przeziębień kończy się stridorem/dusznością, kaszel raczej mało uporczywy. Dodam, że choruje wteyd gdy brat przyniesie coś z przedszkola tak to zdrowa. Czy jest się czym martwić? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta u pediatry.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wizyta stacjonarna z badaniem lekarski.
Wyjazd na basen po chorobie.
Czy po wyleczonej bakterii Enterococcus faecalis można jechać na basen? (Dziecko 10 miesięcy)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z pediatrą prowadzącym leczenie.
Czy może to być po prostu przerośnięte wędzidełko lub opuchnięte przez chorobę?
Córka 5 lat mówi, że boli ją przy dotykaniu wędzidełko wargi górnej. Zaczęłam się bardziej przeglądać i wędzidełko jest grube, wcześniej mniej zwracałam uwagę. Zgrubienie przechodzi nawet między jedynkami, a na podniebieniu kończy się kulką. Bardzo się niepokoje. Mamy sterydy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u laryngologa dziecięcego.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u laryngologa
Czy jest jakiś preparat na receptę na to? Lub jakiś sposób na szybkie zwalczenie?
Córka zmaga się z wszawicą od pół roku. Jestem bezradna. Co tydzień stosujemy preparat na wszy, wyczesujemy 3 godziny i ściągamy gnidy i zaraz pojawiają się nowe żywe wszy i gnidy. Ocet też nie zadziałał, a tylko podrażnił skórę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Konieczne jest zastosowanie preparatów na receptę wydaną prze lekarza.
Proszę o informację czy to zgrubienie zniknie?
Trzy tygodnie temu mój 1,5 roczny synek w przeciągu dwóch miesięcy nabił sobie dwa duże guzy na czole w tym samym miejscu. Siniak i opuchlizna zeszła, ale niestety pozostało twarde podskórne zgrubienie. Oczywiście byłam na badaniu USG, wykazało ono pogrubienie okostnej (2...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u pediatry prowadzącego.
Czy też leczenie powinno wyglądać inaczej?
Czy dla dziecka poniżej 2 lat przy stwierdzonym nieropnym zapaleniu uszu powinno się wdrożyć antybiotyk? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz po przeprowadzonym badaniu dziecka.
Infekcje wirusowe oraz bakteryjne, a wygląd dziecka.
Czy częste infekcje wirusowe oraz bakteryjne u dziecka mogą przyczyniać się do bladości twarzy?
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja w formie wizyty stacjonarnej u lekarza rodzinnego lub pediatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tę kwestę należy skonsultować z pediatrą prowadzącym leczenie dziecka.
Ile powinno przybierać dziecko tygodniowo lub miesięcznie w wieku 5 lat?
Córka prawie 5 lat. Od jakiegoś czasu w ogóle nie przybiera na wadze. Waży cały czas 17,6 kg. Od października urosła 2 cm. Były robione badania na pasożyty (negatywny wynik), jednak lekarz zadecydował, żeby podać środek przeciwpasożytniczy z uwagi na inne objawy towarzyszące...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosić do lekarza pediatry na konsultację.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana powtórna konsultacja u pediatry, do rozważenia badania obrazowe - usg jamy brzusznej. Do rozważenia konsultacja dietetyczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana powtórna konsultacja u pediatry, do rozważenia badania obrazowe - usg jamy brzusznej. Do rozważenia konsultacja dietetyczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry prowadzącego.
Czy taka woda nie jest szkodliwa dla takiego niemowlaka, czy lepiej może podawać z kranu?
Mieszkanie w Anglii. Mam 3-miesięczna córkę, od urodzenia karmię ja butelka, używam wody butelkowej naturalnej z zawartością sodu. Problem jest po przegotowaniu, pozostaje na dnie garnka taki biały jakby proszek. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z pediatrą prowadzącym.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Biały osad, który pojawia się na dnie garnka po przegotowaniu wody butelkowej, to zazwyczaj osady mineralne, które wytrącają się z wody pod wpływem wysokiej temperatury. W wodzie butelkowanej mogą znajdować się różne minerały, takie jak wapń, magnez czy sód, które są zdrowe i potrzebne organizmowi, ale mogą tworzyć osady podczas gotowania. Woda zawierająca wysokie stężenie tych minerałów nazywana jest „twardą wodą”. Twardość wody i jej skład mineralny są zwykle podane na etykiecie produktu. Gotowanie takiej wody powoduje, że minerały te krystalizują i tworzą biały osad. Jeśli chodzi o karmienie dziecka, bardzo ważne jest, aby używać wody bezpiecznej i odpowiedniej dla niemowląt. Woda do przygotowania posiłków dla niemowląt powinna być niskosodowa (zawartość sodu poniżej 20 mg/l) i wolna od zanieczyszczeń.
Czy to normalne, czy powinno niepokoić?
Dziecko 2 lata. Nad czołem po lewej stronie przy dotyku można wyczuć delikatne wgłębienie wielkości ok 2 cm. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
konieczna jest wizyta stacjonarna u pediatry/lekarza rodzinnego w celu badania fizykalnego.
Jak długo dzieci zarażają ospą?
Czy muszą odpaść strupki, czy też całkiem się wygoić? Urodziłam dwa tygodnie temu, ale boję się jeszcze wracać, by starsze rodzeństwo nie zaraziło brata... czy czekać 3 tygodnie a może 4? Kiedy będzie bezpiecznie? Czy trzeba "cały dom" prać? Czy wystarczy porządne wietrzenie?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Chory przestaje zakażać w momencie, gdy dochodzi do przyschnięcia wszystkich pęcherzyków oraz odpadnięcia strupków. Średnio osoba chora zakaża przez około tydzień.
Czy lek zdarzył się wchłonąć?
Córka ma grypę typu a - podałam jej lek o godzinie 18.00, a o 19.20 delikatnie zwymiotowała. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decydujące znaczenie ma jak "delikatnie" córka zwymiotowała.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę