1. Artykuły
  2. Wszawica. Mity wokół choroby

Wszawica. Mity wokół choroby

Bo brudas, bo patologia, bo zaniedbany. Taki wstyd! Z taką krytyką w środowisku szkolnym ciągle spotykają się dzieci, które zostały dotknięte wszawicą. To ogromnie krzywdzące. A przecież wszawica jest chorobą wymagającą leczenia jak każda inna.

Wszawica. Mity wokół choroby Wszawica. Mity wokół choroby
Spis treści
Wszawica. To choroba Leczenie wszawicy Nie tylko włosy Wszawica. Mity

Wszawica. To choroba

 

Zaczyna się niewinnie - najczęściej od swędzenia skóry głowy, z upływem czasu ono się nasila, by ostatecznie skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie. Możemy również zaobserwować zaczerwienienie i podrażnienie skóry głowy i drobne rany. Winne temu są wszy głowowe - pasożyty wielkości ziarenka ryżu o brunatnoszarej barwie, kryjące się we włosach ludzkich.

 

Równie kłopotliwe okazują się gnidy, przyczepione do włosa, owalne i trudne do zauważenia jaja wszy. Sposobem na ich znalezienie jest wyczesywanie głowy pod włos specjalnym grzebykiem o bardzo gęstych ząbkach. Wszy żyją od 32 do 35 dni, a samica gotowa jest złożyć od 5 do 10 jaj dziennie przez kolejne 20 dni.

 

Problem może dotyczyć wszystkich bez względu na wiek i rodzaj włosa. Najczęściej jednak na walkę z wszawicą narażone są dzieci w wieku od 3 do 15 lat przebywające w grupach, wymieniające się akcesoriami takimi jak spinki, grzebienie czy gumki do włosów, stykające się podczas zabawy głowami. Tak właśnie najczęściej dochodzi do rozprzestrzeniania choroby.

 

Wszawica (pedikuloza) to choroba pasożytnicza spowodowana przez wesz głowową, wymagająca zastosowania środków medycznych. To problem medyczny dotykający ludzi na całym świecie, który nie zawsze ma uwarunkowania w higienie zarażonych. Najczęściej do zarażenia wszawicą dochodzi w dużych skupiskach ludzi (przedszkola, szkoły, kolonie, obozy, koszary czy noclegownie).

 

Zarażeni skarżą się najcześciej na dokuczliwe swędzenie okolic głowy, szczególnie części skroniowej, ciemieniowej i potylicznej. W wyniku drapania mogą powstawać małe ranki, które w konsekwencji mogą ulec nadkażeniu bakteryjnemu lub grzybiczemu, co zdecydowanie utrudnia leczenie.

arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Adaptacja przedszkolna: zacznij przygotowania wcześniej. Wskazówki psychologa dziecięcego
arrow Krztusiec. Szczególnie niebezpieczny u niemowląt
arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?
arrow Straszenie dzieci. Kiedy rodzice serwują dzieciom lęki i nieufność

Leczenie wszawicy

 

Najważniejsze, żeby leczenia nie ograniczać do samego pacjenta. Obserwacji i kontroli powinni podlegać wszyscy, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonym. Zasadnym wydaje się zatem poinformowanie o problemie szkoły, przedszkola bądź innej placówki, gdzie może dojść do rozprzestrzenienia choroby. By poradzić sobie z problemem konieczne jest zastosowanie farmaceutyków, które można nabyć w aptece. Mają one zróżnicowaną konsystencje i w zależności od preferencji możemy wybrać szampon, żel, lotion, krem, a nawet olejek. Ważne, by preparatów używaj zgodnie z podaną instrukcją, następnie wyczesać włosy celem usunięcia martwych pasożytów i gnid. Po tej czynności należy oczyścić dokładnie grzebień przez zanurzenie we wrzątku.

Terapia jest dwustopniowa i trzeba ją powtórzyć po około tygodniu.

 

 

Nie tylko włosy

 

Dezynfekcji powinny zostać poddane wszystkie przedmioty osobiste, pościel i ubrania pacjenta i jego rodziny. Szczególnie ważne jest, by wygotować grzebienie, szczotki i ozdoby do włosów. Materiały tekstylne powinny zostać wyprane w temperaturze 60 °C i wyprasowane żelazkiem z parą, tu szczególnie należy zadbać o miejsca przy szwach i trudno dostępne rejony ubrania.

Te przedmioty, które nie mogą trafić do gorącej wody bądź nie mogą zostać wyprane należny bezwzględnie spryskać środkiem owadobójczym i na kilka dni zamknąć w foliowym worku, a następnie wyczyścić. Pluszaki powinny zostać wyprane bądź włożone do zamrażalnika na 2 dni. Pokój zaś gruntowanie wysprzątany i wywietrzony.

 

Wszawica. Mity

 

O wszawicy wiemy już naprawdę sporo. Traktujemy ją jak chorobę, dysponujemy preparatami leczniczymi i niestety nadal piętnujemy pacjentów - nazywamy ich brudasami, zarzucamy brak higieny, oceniamy. Stereotypy. A oto najpopularniejsze mity związane z chorobą pasożytniczą, o której mowa:

 

Wszawica jest wynikiem zaniedbania i brudu w najbliższym otoczeniu.

 

To nieprawda. Ani stopień zamożności, ani jakość higieny nie mają wpływu na zakażeniu, które jest wynikiem kontaktu z  nosicielem pasożyta.

 

Wszy są problem okresu dziecięcego.

 

Wszawicą mogą zarazić się wszyscy bez względu na wiek. Warunkiem jest kontakt z innym zakażonym.

 

Zwykły szampon wystarczy do pozbycia się problemu.

 

Niestety nie wystarczy. Wszy dzięki odnóżom przyczepiają się do skóry głowy, równie trudne do usunięcia są gnidy, przytwierdzone do włosa specjalną nierozpuszczalną w wodzie substancją.

 

Kot, pies i kura mogą być źródłem wszawicy.

 

Wesz ludzka nie ma zdolności przetrwania na skórze zwierząt.

 

Konieczne jest ścięcie bądź ogolenie włosów pacjenta.

 

Golenie ani krótkie cięcie nie tylko nie są konieczne, ale nawet niewskazane. Odsłonięcie podrażnionej skóry głowy naraża ją na zakażenie bakteryjne.

 

Wszy przeskakują na głowy innych.

 

Wszy nie skaczą, nie pływają i nie uciekają. One pełzają i przenoszą się poprzez blisko kontakt z głową zakażonego lub jego rzeczami osobistymi (czapka, poduszka, grzebień).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jak w tej sytuacji najlepiej postąpić? 
Dziecko 4,5 ma kaszel trwający tydzień, żadnych innych objawów. Jeden lekarz stwierdził obustronne zapalenie płuc i antybiotyk na 2 tygodnie, a inny lekarz 4 godziny później nic nie słyszał, zalecił syrop wykrztuśny. Dziecko nigdy nie brało antybiotyków, na co dzień nie ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić jedynie z lekarzami, którzy przeprowadzili badanie dziecka.
Brak trzymania leku w lodówce - czy mogą wystąpić negatywne skutki?
Czy jeżeli podawałam miesięcznemu dziecku witaminę d z dha która stała w temperaturze pokojowej, a nie w lodówce jak zaleca producent, to coś mogło się stać ? Stosowałam preparat przez miesiąc.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku wystąpienia powikłań należy udać się z dzieckiem do pediatry.
Czy jest to możliwe, że jest to rumień zakaźny? 
Czy jest możliwość, aby rumień zakaźny wystąpił bez rumienia na twarzy tzw. motylka? Córka dostała wysypkę przypominającą drobną kaszkę, ale tylko w miejscu ubrań tak jak uda i brzuch. Po wypiciu wapna wysypka ustała. Następnego dnia ponownie pojawiła się w tym samym miejscu....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to może być astma?
Córka ma dwa lata, od roku choruje często na krtań prawie 90 % przeziębień kończy się stridorem/dusznością, kaszel raczej mało uporczywy. Dodam, że choruje wteyd gdy brat przyniesie coś z przedszkola tak to zdrowa. Czy jest się czym martwić? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta u pediatry.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wizyta stacjonarna z badaniem lekarski.
Wyjazd na basen po chorobie.
Czy po wyleczonej bakterii Enterococcus faecalis można jechać na basen? (Dziecko 10 miesięcy)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z pediatrą prowadzącym leczenie.
Czy może to być po prostu przerośnięte wędzidełko lub opuchnięte przez chorobę?
Córka 5 lat mówi, że boli ją przy dotykaniu wędzidełko wargi górnej. Zaczęłam się bardziej przeglądać i wędzidełko jest grube, wcześniej mniej zwracałam uwagę. Zgrubienie przechodzi nawet między jedynkami, a na podniebieniu kończy się kulką. Bardzo się niepokoje. Mamy sterydy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u laryngologa dziecięcego.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u laryngologa
Czy jest jakiś preparat na receptę na to? Lub jakiś sposób na szybkie zwalczenie?
Córka zmaga się z wszawicą od pół roku. Jestem bezradna. Co tydzień stosujemy preparat na wszy, wyczesujemy 3 godziny i ściągamy gnidy i zaraz pojawiają się nowe żywe wszy i gnidy. Ocet też nie zadziałał, a tylko podrażnił skórę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Konieczne jest zastosowanie preparatów na receptę wydaną prze lekarza.
Proszę o informację czy to zgrubienie zniknie?
Trzy tygodnie temu mój 1,5 roczny synek w przeciągu dwóch miesięcy nabił sobie dwa duże guzy na czole w tym samym miejscu. Siniak i opuchlizna zeszła, ale niestety pozostało twarde podskórne zgrubienie. Oczywiście byłam na badaniu USG, wykazało ono pogrubienie okostnej (2...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u pediatry prowadzącego.
Czy też leczenie powinno wyglądać inaczej?
Czy dla dziecka poniżej 2 lat przy stwierdzonym nieropnym zapaleniu uszu powinno się wdrożyć antybiotyk? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz po przeprowadzonym badaniu dziecka.
Infekcje wirusowe oraz bakteryjne, a wygląd dziecka.
Czy częste infekcje wirusowe oraz bakteryjne u dziecka mogą przyczyniać się do bladości twarzy?
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja w formie wizyty stacjonarnej u lekarza rodzinnego lub pediatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tę kwestę należy skonsultować z pediatrą prowadzącym leczenie dziecka.
Ile powinno przybierać dziecko tygodniowo lub miesięcznie w wieku 5 lat?
Córka prawie 5 lat. Od jakiegoś czasu w ogóle nie przybiera na wadze. Waży cały czas 17,6 kg. Od października urosła 2 cm. Były robione badania na pasożyty (negatywny wynik), jednak lekarz zadecydował, żeby podać środek przeciwpasożytniczy z uwagi na inne objawy towarzyszące...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosić do lekarza pediatry na konsultację.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana powtórna konsultacja u pediatry, do rozważenia badania obrazowe - usg jamy brzusznej. Do rozważenia konsultacja dietetyczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana powtórna konsultacja u pediatry, do rozważenia badania obrazowe - usg jamy brzusznej. Do rozważenia konsultacja dietetyczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry prowadzącego.
Czy taka woda nie jest szkodliwa dla takiego niemowlaka, czy lepiej może podawać z kranu?
Mieszkanie w Anglii. Mam 3-miesięczna córkę, od urodzenia karmię ja butelka, używam wody butelkowej naturalnej z zawartością sodu. Problem jest po przegotowaniu, pozostaje na dnie garnka taki biały jakby proszek. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z pediatrą prowadzącym.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Biały osad, który pojawia się na dnie garnka po przegotowaniu wody butelkowej, to zazwyczaj osady mineralne, które wytrącają się z wody pod wpływem wysokiej temperatury. W wodzie butelkowanej mogą znajdować się różne minerały, takie jak wapń, magnez czy sód, które są zdrowe i potrzebne organizmowi, ale mogą tworzyć osady podczas gotowania. Woda zawierająca wysokie stężenie tych minerałów nazywana jest „twardą wodą”. Twardość wody i jej skład mineralny są zwykle podane na etykiecie produktu. Gotowanie takiej wody powoduje, że minerały te krystalizują i tworzą biały osad. Jeśli chodzi o karmienie dziecka, bardzo ważne jest, aby używać wody bezpiecznej i odpowiedniej dla niemowląt. Woda do przygotowania posiłków dla niemowląt powinna być niskosodowa (zawartość sodu poniżej 20 mg/l) i wolna od zanieczyszczeń.
Czy to normalne, czy powinno niepokoić?
Dziecko 2 lata. Nad czołem po lewej stronie przy dotyku można wyczuć delikatne wgłębienie wielkości ok 2 cm. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
konieczna jest wizyta stacjonarna u pediatry/lekarza rodzinnego w celu badania fizykalnego.
Jak długo dzieci zarażają ospą?
Czy muszą odpaść strupki, czy też całkiem się wygoić? Urodziłam dwa tygodnie temu, ale boję się jeszcze wracać, by starsze rodzeństwo nie zaraziło brata... czy czekać 3 tygodnie a może 4? Kiedy będzie bezpiecznie? Czy trzeba "cały dom" prać? Czy wystarczy porządne wietrzenie?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Chory przestaje zakażać w momencie, gdy dochodzi do przyschnięcia wszystkich pęcherzyków oraz odpadnięcia strupków. Średnio osoba chora zakaża przez około tydzień.
Czy lek zdarzył się wchłonąć?
Córka ma grypę typu a - podałam jej lek o godzinie 18.00, a o 19.20 delikatnie zwymiotowała. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decydujące znaczenie ma jak "delikatnie" córka zwymiotowała.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę