2023-11-14

Czy jest szansa na zajście w ciążę, czy może moje dolegliwości kumulują się i są bardzo niewielkie szanse?

Mam 26 lat (wzrost 163, waga 55), posiadam niedoczynność tarczycy, Hashimoto, PCOS i jestem nosicielem HPV (jeden z najbardziej onkogennych typów). Prowadzę zdrowy tryb życia, nie palę i nie piję oraz cierpię na hirsutyzm (owłosienie wokół brodawek, pojedyncze włosy na brodzie, spore owłosienie na rękach, nogach i brzuchu. Od 7 miesięcy nie mam miesiączki, sporadycznie pojawia się wodniste brązowe plamienie, raz na cały ten okres miałam gęstsze brunatne plamienie ze skrzepami krwi, ale trwało to dwa dni. Cytologia cały czas grupa II. Jestem pod stałą opieką ginekologa i endokrynologa, hormony w normie. Miesiączkować zaczęłam w wieku 16 lat, miesiączki nigdy nie były regularne, zazwyczaj 3-4 razy w roku, z tego tytułu przez kilka lat brałam antykoncepcję hormonalną. Bez powodzenia, tabletki nie wyregulowały mi miesiączek.  Żaden ginekolog do tej pory nie dał mi wyczerpującej odpowiedzi, więc dalej szukam kogoś rzetelnego.

Konsultacja z ginekologiem prowadzącym lub zmiana ginekologa.
Dzień dobry,

Mając na uwadze Pani sytuację zdrowotną, rozumiem Pani troskę oraz poszukiwanie rzetelnych informacji. Niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, zespół policystycznych jajników (PCOS) oraz infekcja HPV to czynniki, które mogą wpływać na płodność, jednak nie oznaczają one automatycznie, że zajście w ciążę jest niemożliwe. Każdy z tych stanów wymaga jednak indywidualnego podejścia oraz odpowiedniego leczenia i monitorowania.

Niedoczynność tarczycy i Hashimoto mogą wpływać na regulację cyklu menstruacyjnego i ogólną płodność, dlatego ważne jest utrzymanie prawidłowych wartości hormonów tarczycy pod kontrolą endokrynologa. PCOS jest jednym z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych u kobiet i może wpływać na owulację oraz regularność cykli miesiączkowych, ale wiele kobiet z PCOS udaje się zajść w ciążę dzięki odpowiedniemu leczeniu i zmianom w stylu życia.

Obecność wysokoonkogennych typów HPV wymaga regularnych badań kontrolnych, jednak sama obecność wirusa nie wyklucza możliwości zajścia w ciążę. Ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia i przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Brak regularnych miesiączek i opisane przez Panią plamienia mogą być sygnałem wymagającym dalszej diagnostyki i potencjalnie specyficznego leczenia, które mogłoby pomóc w uregulowaniu cyklu i zwiększeniu szans na zajście w ciążę.

Prowadzenie zdrowego trybu życia, jak Pani wspomina – niepalenie, unikanie alkoholu, zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna – to bardzo dobre praktyki, które mogą wspierać Pani ogólny stan zdrowia i płodność.

Jestem pełen uznania dla Pani determinacji w dążeniu do zdrowia i rozumiem, że sytuacja, w której nie otrzymuje się wyczerpujących odpowiedzi, może być frustrująca. Niezmiernie ważne jest, aby kontynuować regularne wizyty u specjalistów, a także rozważyć konsultację w specjalistycznym ośrodku leczenia niepłodności, gdzie multidyscyplinarne podejście może pomóc w adresowaniu Pani problemów na szerokim tle medycznym.

Proszę pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, a medycyna oferuje coraz więcej możliwości wsparcia dla kobiet z podobnymi dolegliwościami. Czy są jakieś konkretne obszary, w których mogę jeszcze pomóc lub doradzić?

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Niedoczynność tarczycy w Gliwicach Niedoczynność tarczycy w Częstochowie Niedoczynność tarczycy we Wrocławiu Ciąża w Warszawie Niedoczynność tarczycy w Poznaniu Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Niedoczynność tarczycy w Bielsku-Białej

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6233
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
16268
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+145
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4