1. Artykuły
  2. Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków

Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków

Nowoczesne, hybrydowe metody leczenia żylaków oferują efektywne rozwiązania, które pozwalają szybko i niemal bezbolesnie pozbyć się zarówno wyraźnie widocznych na skórze żylaków, jak i drobnych, popękanych naczynek. Zabiegi te, realizowane często w jednej sesji, znacznie poprawiają jakość życia pacjentów, redukując ból, obrzęki i uczucie ciężkości nóg. Dowiedz się więcej o nowoczesnych, nieinwazyjnych technikach leczenia żylaków, które szybko przywracają komfort i zdrowie nóg.

Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków
Spis treści
Żylaki – więcej niż tylko problem estetyczny Zaawansowane termiczne metody leczenia żylaków – EVLT, EVRF, i SVS Zaawansowane hybrydowe metody leczenia żylaków

Żylaki – więcej niż tylko problem estetyczny

 

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wiele osób nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Charakterystyczne, sinie nitki i wypukłości na nogach często prowadzą do obrzęków, bólu i dyskomfortu – szczególnie w cieplejsze miesiące oraz w sytuacjach wymagających długotrwałego siedzenia czy stania. Obawa przed eksponowaniem nóg z powodu widocznych żylaków sprawia, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni często wybierają długie ubrania, nawet w upalne dni. Flebologia estetyczna, jako dziedzina medycyny, rozwija się w odpowiedzi na potrzeby pacjentów, zarówno w aspekcie zdrowotnym, jak i estetycznym.

 

Specjaliści z zakresu flebologii stosują różnorodne, bezpieczne i skuteczne metody, takie jak laserowe usuwanie żylaków, EVRF (Endovenous Radio Frequency Ablation) czy skleroterapię, a także metody hybrydowe łączące różne techniki leczenia w jednym zabiegu. Te zaawansowane procedury są dobierane indywidualnie, aby jak najlepiej spełniać oczekiwania pacjentów, minimalizując jednocześnie czas niezbędny na terapię.

 

Metody leczenia żylaków dzielą się na termiczne i nietermiczne – każda z nich oferuje inne podejście do problemu. Poznaj szczegóły tych technik i odkryj, jak mogą one pomóc w walce z żylakami.

 

arrow Zdrowie intymne kobiet po menopauzie – ginekolog i jego rola w profilaktyce oraz leczeniu
arrow Biorytm – czym jest i jak o niego zadbać?
arrow Witaminy na stawy – jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?
arrow Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?
arrow Wybór polisy na życie i zdrowie - na co zwrócić uwagę?
arrow Znajdź lekarza w swojej okolicy i umów się na wizytę

Zaawansowane termiczne metody leczenia żylaków – EVLT, EVRF, i SVS

 

Termiczne metody leczenia żylaków, takie jak EVLT (laserowe zamknięcie żył), EVRF (radiofrekwencyjne zamknięcie żył) oraz SVS (zamknięcie żył parą wodną), wykorzystują wysoką temperaturę do skutecznego zamykania niewydolnych pni żylnych. Przy pomocy nowoczesnych narzędzi, takich jak laser, energia radiowa lub para wodna, temperatura wewnątrz naczynia jest kontrolowanie podnoszona, co prowadzi do uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Te, z czasem, obkurczają się i ulegają zamknięciu, powodując powstanie jałowego stanu zapalnego i ostatecznie zwłóknienie, z całkowitym zrastaniem się naczynia.

 

Zabiegi te są przeprowadzane pod kontrolą ultrasonografu, przez co są niezwykle precyzyjne. Lekarz wprowadza przez specjalny port, umieszczony na skórze, cewnik lub światłowód, który emituje odpowiednią formę energii. Procedury te nie wymagają dużych nacięć ani szwów, są realizowane w znieczuleniu miejscowym i nie potrzebują hospitalizacji. Pacjenci zazwyczaj mogą wrócić do domów bezpośrednio po zabiegu.

 

Nietermiczne metody leczenia żylaków: innowacje w medycynie

 

Wśród nietermicznych metod leczenia żylaków, które nie wykorzystują ciepła, ale inne zaawansowane technologie, wyróżniają się:

 

  1. Mechaniczno-chemiczna ablacja przy pomocy piany (MOCA) - ta metoda wykorzystuje cienki cewnik, który obraca się szybko, drażniąc wewnętrzne ściany żył. Równocześnie przez cewnik aplikowana jest specjalna pianka sklerozująca, która wypełnia i uszkadza śródbłonek żyły, prowadząc do jej trwałego zamknięcia.
  2. Aplikacja klejów tkankowych - metoda ta stosuje roztwory związków chemicznych, które są bezpieczne dla zdrowia, znane jako kleje tkankowe. Klej wprowadzany jest do żył przez cienkie igły i niewielki cewnik, co prowadzi do zblizania się ścian żył, ich zrastania i zwłóknienia.
  3. Skleroterapia - polega na wstrzyknięciu do naczynia zmienionego chorobowo sklerozantu, bezpiecznego środka chemicznego, który powoduje podrażnienie, zwłóknienie i ostateczne zarośnięcie naczynia.
  4. Minifleboktomia - stosowana jako metoda uzupełniająca, polega na wykonaniu przez lekarza drobnych nakłuć skóry, przez które, za pomocą specjalistycznych haczyków, usuwane są wcześniej zamknięte naczynia, co przyspiesza ich wchłanianie.

 

Te nowoczesne, nietermiczne metody leczenia żylaków oferują skuteczne rozwiązania dla pacjentów pragnących zarówno estetycznej poprawy, jak i ulgi w dolegliwościach bólowych, bez konieczności długiego pobytu w szpitalu i z minimalnym okresem rekonwalescencji.

 

Zaawansowane hybrydowe metody leczenia żylaków

 

Współczesna medycyna oferuje skuteczne hybrydowe metody leczenia niewydolności żył, które pozwalają na łączenie kilku technik podczas jednego zabiegu, zwiększając tym samym efektywność terapii. Tradycyjnie, różne metody, takie jak techniki termiczne czy chirurgia, były stosowane osobno, wydłużając tym samym cały proces leczenia i odsuwając w czasie pożądane efekty. Obecnie możliwe jest jednoczesne stosowanie na przykład laseroterapii, skleroterapii, klejenia żył oraz minifleboktomii w ramach jednego zabiegu.

 

Takie podejście pozwala na szybsze i bardziej kompleksowe leczenie, obejmujące zarówno główne pnie żył, jak i mniejsze, problematyczne żyłki czy niewydolne perforatory. Efektywność hybrydowego leczenia potwierdzają eksperci z renomowanych ośrodków, takich jak Kriocentrum pod Warszawą, którzy zauważają, że pozwala ono osiągnąć zamierzone rezultaty w krótszym czasie, eliminując potrzebę wielokrotnych interwencji.

 

WAŻNE: Zabieg usuwania żylaków jest prawie całkowicie bezbolesny. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym - nie ma konieczności znieczulenia ogólnego. Pacjent może opuścić klinikę tego samego dnia. Nie ma konieczności odbywania długiej rekonwalescencji. Po zabiegu należy nosić specjalne wyroby uciskowe, a także na jakiś czas zrezygnować z sauny, wystawiania nóg na słońce czy długich, zwłaszcza gorących kąpieli. Po zabiegu nie pozostają praktycznie żadne ślady.

 

Hybrydowe leczenie żylaków kończyn dolnych jest dostępne w KRIOCENTRUM z podwarszawskiego Józefowa. Zobacz efekty przed i po usunięciu żylaków na stronie Kriocentrum!

 

Jakie czynniki wpływają na wybór metody leczenia żylaków?

Wybór odpowiedniej metody leczenia żylaków jest zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Lekarz flebolog, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu medycznego oraz diagnostyki za pomocą ultrasonografu Doppler, dokładnie analizuje przyczyny niewydolności żylnej. Decyzja o najlepszej metodzie leczenia opiera się na wielu czynnikach, takich jak anatomia żył, ich kształt, przebieg oraz ich relacje z żyłami głębokimi. Ważne jest, aby lekarz miał szerokie doświadczenie i umiejętności w ocenie tych parametrów, co jest kluczowe dla skuteczności wybranej terapii.

 

W KRIOCENTRUM pod Warszawą, gdzie pracują specjaliści od flebologii estetycznej, stosuje się różnorodne, indywidualnie dopasowane metody leczenia, zapewniając pacjentom najwyższą skuteczność interwencji. Specjaliści z tego ośrodka kładą duży nacisk na precyzyjną diagnozę i wybór metody, która najlepiej odpowiada na specyficzne wymagania kliniczne każdego pacjenta.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czym mogą być spowodowane moje objawy?
Mam 33 lata a będąc w wieku szkolnym, ukazywały się u mnie omdlenia oraz bóle w klatce piersiowej. Po czasie leczyłem się na depresję ciężką spowodowaną nerwicą lękowa, od tamtej pory minęło 5 lat i nigdy nie robiłem poważniejszych badan, lecz od niedawna zaczęła się u mnie mocna utrata...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jakie są zalecenia w takiej sytuacji? Nie chodzi mi o leczenie, tylko o codzienność.
Mam żylaki powrozka nasiennego. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy konsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do urologa, który wyda stosowne zalecenia.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Leczeniem wz wyboru jest postępowanie chirurgiczne najczęściej laparoskopowe.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecana jest wizyta lekarza urologa i dietetyka
Czy po operacji usunięcia żylaków (noga) wskazane jest, po jakimś czasie USG Doppler?
Operacja była w listopadzie 2023, konsultacja i zdjęcie szwów po 2 tygodniach, zabieg bez powikłań, obecnie lekki ból po ucisku w miejscu ran (tak jakby bolał siniak). Po wizycie kontrolnej i zdjęciu szwów lekarz innych zaleceń nie dał. Kobieta 47 lat.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy żylaki mogą się następne pojawiać?
Mąż od 10 lat choruje na marskość wątroby. Bierze leki i jest pod opieką hepatologa i gastrologa. 2 miesiące temu miał krwawienie z żylaków przełyku i opaskowanie żylaków przełyku. Czy opaskowanie chroni przed krwawieniem? Czy przy marskości wątroby się chudnie?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Depilacja laserowa, a żylaki.
Kiedy można wykonać depilację laserową nóg po laserowym usunięciu żylaków kończyn dolnych?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem, który wykonywał zabieg usunięcia żylaków.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konultacja z lekarzem wykonującym zabieg.
Czy jest sens ponownego zamykania perforatorów na łydce?
Osiem miesięcy temu przeszłam zabieg skleroterapii obejmujący całą żyłę odpiszczelową oraz perforatory łydki. Do chirurga zgłosiłam się z żylakami widocznymi jedynie na łydce. Po zabiegu żylaki te zaczynały być mniej widoczne, jednak dwa tygodnie temu zauważyłam, że znów wybrzmiały...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u chirurga wykonującego zabieg.
Czy możliwe, że spowodowałam go treningiem siłowym z ciężarami?
Jestem kobietą i mam 20 lat. W okolicach lipca zauważyłam na kończynie dolnej żylaka żyły od piszczelowej. Zostało to na badaniu dopplera określone jako niewielka niewydolność. Wystaje on w dwóch miejscach — na wewnętrznej stronie łydki i uda.  Siłowo ćwiczę m.in. nogi, ręce,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z chirurgiem naczyniowym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja w Poradni Chirurgii Naczyniowej.
Czy oprócz usunięcia żylaków zostaną również usunięte widoczne pajączki na udach?
Zastanawiam się nad zabiegiem ablacji termicznej żylaków kończyn dolnych.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u chirurga naczyniowego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Raczej nie, jednak wskazana wizyta u chirurga naczyniowego.
Czy taki zabieg obejmuję również usunięcie pajączków?
Jestem 6 tygodni po zabiegu ablacji wewnętrznej EVLA żyły odpiszczelowej prawej i lewej oraz perforatorów, a także skleroterapii żylaków podudzia pod kontrolą USG. Żylaki zniknęły, okres rekonwalescencji przebiegł bardzo dobrze. Moje pytanie dotyczy pajączków na nogach,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy to mogą być żylaki czy coś innego, np. przepuklina?
Moje pytanie dotyczy cesarskiego cięcia i narządów widocznych po wyjęciu dziecka. CC było u mnie koniecznością, z powodu komplikacji. W trakcie cesarki tuż po wyjęciu dziecka usłyszałam od jednego z lekarzy, że mam żylaki, ale przez stres, nie zapytałam gdzie. Czy mogę prosić o podpowiedź,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna.
Czy uczucie drętwienia i mrowienia w ciele może sygnalizować ryzyko udaru?
Od 2 miesięcy czuję mrowienie w lewej stopie, które sięga sporo powyżej kostki. Odczuwam je zwłaszcza, kiedy położę się do snu, mam też poczucie, że drętwieją mi palce, są jakby sztywne i odczuwam duży dyskomfort przy zginaniu. Bólu nie odczuwam poza...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana jest wizyta stacjonarna u lekarza, który przeprowadzi badanie fizykalne ( w tym m.in. oceni stan krążena, sprawdzi tętno w zakresie kończyn dolnych). i zadecyduje o wskazaniach do poszerzenie diagnostyki (np. o bad.lab., konsultację chirurga naczyniowego + usg naczyń kończyn dolnych, konsultację neurologiczną).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co można zrobić z żylakami na dłoniach?
Mam 2 żylaki na zewnętrznej stronie dłoni, jedną na prawej, drugą na lewej dłoni. Żylaki pojawiły się od przeciążenia fizycznego, czasami mnie bolą. Co mogę z nimi zrobić?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza (np. lek.rodzinnego) z możliwością badania fizykalnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja lekarska.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę udać się na wizytę stacjonarną do lekarza. Do tego czasu można zastosować miejscowo żel Lioton 1000.
Czy można usunąć lub wyleczyć żylaka przy odbycie?
Jest to mały żylak, ale bardzo uciążliwy gdyż strasznie swędzi. Codziennie zmagam się z tą dolegliwością.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do proktologa (lub chirurga).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja proktologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak można wyleczyć, należy zgłosić się do proktologa
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u chirurga lub proktologa.
Czy zabieg usunięcia nieczynnych żył metodą tradycyjną jest bezpieczny?
Moja mama od lat choruje na wewnętrzne żylaki na kończynach dolnych, w obecnej chwili na nogach są wybroczyny tzw. wylewy podskórne w ciemnym kolorze granatowo-czerwonym na obu nogach od kostki prawie po kolana. Mama jest po wizycie u chirurga naczyniowego, miała wykonane przepływy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.
Czy takie skutki uboczne są możliwe podczas antykoncepcji hormonalnej?
Czy w trakcie zażywania leku drospirenon + etynyloestradiol może dojść do powiększenia żylaków i nadmiernego bólu nóg w nocy?
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Leki antykoncepcyjne powodują zwiększenie ryzyka wystąpienia zakrzepowego zapalenia źył kończyn dolnych, żylaki są przeciwwskazaniem do stosowania większości leków antykoncepcyjnych
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
U 1 na 500 osób leki tego typu mogą powodować problemy z nadkrzepliwością. Zaleca się odstawić leki
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Żylaki są chorobą postępująca i nawracającą nawet po ich operacyjnym usunięciu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Czy przyczyną bólu nóg może być wkładka hormonalna?
Mam założona wkładkę hormonalną z lewonogestrelem od 2 miesięcy. Od 2 tygodni odczuwam ból łydek i rozpieranie, dodam, że mam zylaki. Moje pytanie brzmi, czy przyczyną tego jest wkładka hormonalna?
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wkładka hormonalna nie powinna mieć wpływu na opisywane dolegliwości
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę