Łojotokowe zapalenie skóry

Zdrowie A-Z

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, charakteryzująca się stanem zapalnym, zaczerwienieniem, łuszczącymi się plamami oraz świądem, które występują głównie na obszarach skóry bogatych w gruczoły łojowe, takich jak skóra głowy, twarz (szczególnie w okolicach nosa, brwi i brody), klatka piersiowa i okolice pachowe. Choroba ta może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak nadmiar sebum, infekcje grzybicze lub reakcje alergiczne. W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry stosuje się różne metody, w tym specjalne szampony przeciwłojotokowe, leki przeciwgrzybicze, kortykosteroidy oraz preparaty łagodzące świąd i zaczerwienienie. W przypadku utrzymujących się objawów lub nasilającego się stanu chorobowego zaleca się konsultację z lekarzem dermatologiem w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia.

Najczęściej wyszukiwane schorzenia

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „łojotokowe zapalenie skóry”.

Najnowsze pytania pacjentów
Zgrubienia na skórze głowy - czy może to być łojotokowe zapalenie skóry?
Mężczyzna, 69 lat, dobry ogólny stan zdrowia. Dolegliwość trwa od 10 miesięcy i dotyczy skóry głowy. Występują miejscowe zgrubienia - gródki wypełnione sebum, ustępujące chwilowo pod naciskiem- wydzielanie płynu( łoju). Rano są małe i powiększają się w ciągu dnia....
Jan Harasiewicz
chirurg szczękowy, lekarz medycyny estetycznej
Umów wizytę
witam w takiej sytuacji z uwagi na brak efektów leczenia (ponad 5 mc) proponuje pobrac wycinek ze zmiany w celu weryfikacji histopatologicznej choroby.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna konsultacja dermatologiczna z pobraniem zmiany do badania hist-pat.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4