1. Artykuły
  2. Grzybica paznokci - przyczyny, objawy, leczenie

Grzybica paznokci - przyczyny, objawy, leczenie

Grzybica paznokci jest jednym z przewlekłych schorzeń dermatologicznych. Jest zaraźliwa, dlatego nie należy ignorować takich objawów jak zmiana barwy czy odkształcenie płytki paznokcia. Jak zdiagnozować grzybicę paznokci i jak można ją leczyć?

Grzybica paznokci - przyczyny, objawy, leczenie Grzybica paznokci - przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści
Zakażenie płytki paznokcia Przyczyny grzybicy paznokci Objawy grzybicy paznokci Leczenie grzybicy paznokci Jak pielęgnować paznokcie? e-Wizyta u dermatologa Jak przygotować się do konsultacji online z dermatologiem?

Zakażenie płytki paznokcia

 

Onychomikoza, czyli grzybica paznokci, to bardzo często występująca choroba infekcyjna. Zmienia się barwa paznokcia na żółto-brązową, płytka paznokcia staje się krucha i łamliwa. Może również dojść do momentu, w którym paznokieć zacznie odstawać, a następnie nawet odpaść.

 

Najczęściej na grzybicę chorują osoby dorosłe z niedoborami odporności oraz cierpiące na zaburzenia hormonalne. Choroba ta dotyka najczęściej osoby chorujące na cukrzycę i choroby krążenia. Mogą również chorować na grzybicę osoby młode, które przebywają w takich miejscach jak siłownie, baseny, hotele, domy studenckie.

 

arrow Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
arrow Najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci – którą wybrać?
arrow Najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego
arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!

Przyczyny grzybicy paznokci

 

Przyczyną grzybicy jest zakażenie grzybami - dermatofitami, grzybami pleśniowymi i drożdżopodobnymi. Do zakażenia tymi grzybami może dojść szczególnie w okresie wakacyjnym: na basenach, w saunach, nad morzem, w hotelach (szczególnie wykładziny i podesty).

 

Grzybica rozwija się dobrze w wilgotnych i ciepłych miejscach - dlatego właśnie bardzo łatwo może dojść do zakażenia stóp, które latem są często przepocone i wilgotne. Skóra w tym miejscu jest podatna na zakażenia. To właśnie nieleczona grzybica stóp może być przyczyną grzybicy paznokci.

 

Objawy grzybicy paznokci

 

Grzybica najczęściej pojawia się na jednym paznokciu - zwykle jest to duży lub piąty palec. Do charakterystycznych objawów należy zaliczyć:
 

  • przebarwienia - białe, żółte, brązowe i czarne,
  • kruchość i łamliwość płytki paznokcia,
  • nieprzyjemny zapach,
  • zgrubienia i odkształcenia,
  • odstawanie paznokcia od palca,
  • zaczerwienienie i ból w okolicy okołopaznokciowej.

 

Leczenie grzybicy paznokci

 

Grzybica paznokci jest bardzo charakterystyczną chorobą - lekarz dermatolog nie będzie miał problemu z jej rozpoznaniem. Leczenie grzybicy jest natomiast bardziej skomplikowanym procesem.

 

Podczas leczenia grzybicy paznokci stosuje się substancje grzybobójcze w postaci maści, żelów czy sprayów i należy szczególnie dbać o higienę - dezynfekować buty i skarpety specjalnymi preparatami, unikać miejsc publicznych typu baseny i sauny.

 

Niestety bardzo często potrzebne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Dermatolog może przepisać receptę online na leki przeciwgrzybicze. Po ustąpieniu objawów należy zadbać o wzmocnienie płytki paznokcia, która po przebytej chorobie jest osłabiona, zdeformowana i cienka.

 

Jak pielęgnować paznokcie?

 

W trakcie leczenia należy dbać o higienę płytki paznokcia poprzez usuwanie zgrzybiałego paznokcia, delikatne szlifowanie i obcinanie. Należy mieć na uwadze fakt, że domowe sposoby leczenia grzybicy paznokci nie są w 100% skuteczne i że zawsze należy skonsultować się ze specjalistą.

 

Choroba ta ma skłonność do nawrotów gdy jest nieodpowiednio leczona lub leczenie zostało za szybko przerwane. Pielęgnacja płytki paznokcia wymaga więc samodyscypliny, cierpliwości i odpowiedzialności - należy bowiem zminimalizować ryzyko zarażenia innych osób.

 

Profilaktycznie należy zawsze chronić swoje stopy i paznokcie poprzez noszenie własnego, zdezynfekowanego obuwia w potencjalnych miejscach zakażenia, typu basen, sauna czy prysznic. Ważna jest higiena - mycie palców i paznokci, dokładne osuszenie po myciu, częsta zmiana ręczników.

 

e-Wizyta u dermatologa

 

Jeżeli nie masz możliwości zapisania się na wizytę stacjonarną u dermatologa, możesz skorzystać z opcji e-Wizyty. Wizyta online daje możliwość pilnej konsultacji dermatologicznej w szybki sposób i bez potrzeby dojazdu do placówki czy czekania na odległy termin.

 

Możesz porozmawiać z lekarzem online na trzy sposoby: poprzez wideoczat, czat i telefon. Ze względu na problemy skórne, warto połączyć się z lekarzem za pomocą wideo, by lekarz mógł ocenić stan skóry. Możesz też przesłać lekarzowi zdjęcie chorego miejsca.

 

Podczas konsultacji online lekarz ma możliwość wystawienia e-Recepty, e-Skierowania i L4 online. Po telewizycie pacjent otrzymuje SMSem lub e-mailem czterocyfrowy kod do e-Recepty.

 

Jak przygotować się do konsultacji online z dermatologiem?

 

Przed wizytą online należy sprawdzić sprawność łącza internetowego, kamerki i zasięgu w telefonie.

 

Korzystając z opcji wizyty online należy przede wszystkim pamiętać o zrobieniu dobrej jakości zdjęć zmienionego chorobowo miejsca. Najlepiej wybrać dobrze oświetlone zdjęcie i wykonać kilka ujęć. Zdjęcia można wysłać lekarzowi jeszcze przed e-Wizytą.

 

Warto przed konsultacją przygotować listy: leków przyjmowanych na stałe, chorób i alergii, stosowanej diety oraz używanych kosmetyków do pielęgnacji skóry.

 

Ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca do przeprowadzenia e-Wizyty. Zalecamy wybranie zacisznego i odosobnionego miejsca, z dala od hałasów i szumów, które mogłyby przeszkadzać podczas konsultacji.

 

Potrzebujesz e-Wizyty u specjalisty? Skonsultuj się z dermatologiem online i bez wychodzenia z domu otrzymaj poradę wraz z e-Receptą.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej online.

Recepta online. eWizyta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy jest coś, co mogę z tym zrobić, by to naprawić?
Gdy miałem 20 lat, przerzedłem przez zabieg laserowego usuwania zarostu. Było to 6 sesji. Ostatnia była kilka miesięcy temu. Zdecydowanie tego żałuje i chciałbym to w jakiś sposób cofnąć. Co prawda mam jeszcze jakieś włosy na twarzy, ale są bardzo rzadkie i nie widać z daleka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Opuchlizna oraz podrażnienie skóry - czym może być spowodowane?
Moja mama od roku ma dziwne opuchlizny. Opuchlizna się pokazuje, a po 3 dniach znika. Na początku wygląda jak ugryzienie komara, a później rośnie do dużych rozmiarów. W miejscu, gdzie opuchlizna się pojawia, skóra jest boląca i podrażniona a samo miejsce jest twardawe. Były...
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, niestety nie mając zdjęć zmian skrónych bardzo trudno cokołwiek powiedzieć. Często jednak podobne opisanym wyżej zmiany mogą pojawiać się po ugryzieniu insektów (drobne meszki, pluskwy itp). Można stosować na ww zmiany maści łagodzące świąd. Jeżeli objawy się nasilą raczej jest wskazana konsultacja dermatologiczna. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna jest stacjonarna wizyta lekarska.
Czy da się jakoś usunąć te cząsteczki spod cienkiej i delikatnej skory żołędzia?
Jakiś czas temu miałem zapalenie żołędzia. W Internecie wyczytałem, że na ten problem pomaga srebro koloidalne. Postanowiłem wypróbować tę metodę. Po czasie zauważyłem, że pod skórką na powierzchni całego żołędzia mam mnóstwo malutkich cząsteczek srebra. Wygląda to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy tak częste nawroty problemu powinny być powodem do niepokoju?
Od dwóch miesięcy mam problem z miejscem intymnym a dokładnie skóra na penisie. Dwa miesiące temu zauważyłem biały duży nalot na skórze penisa oraz podbrzusza, następnie zrobiła mi się z tego rana, małe pęknięcia, byłem u dermatologa i zostały przepisane mi dwa leki. Ładnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u dermatologa prowadzącego.
Czy mam niepokoić się o wynik badań?
Mam 26 lat. 5 lat temu miałam operację wstawiania implantu kość czaszki. W dzieciństwie miałam ewakuację krwiaka śródmózgowego.  Po operacji przez 1,5 roku powstał pieprzyk. na początku myślałam, że to pryszcz, ale później ściemniał i urósł oraz był...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza, który wykonywał zabieg.
Czym mogą być takie zmiany skórne?
Chciałbym się zapytać, co to może być? U synka na brzuszku wyszły takie plamki czerwone łuszczące się, nie są symetryczne i swędzą oraz rozchodzą się po brzuchu.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wsakzana wizyta stacjonarna u pediatry lub dermatologa.
Czy powinienem się tym martwić tak nagłym wysypem plam na skórze?
W tym roku sporo czasu spędzałem na słońcu (rower) i obficie obsypało mi ręce oraz nogi plamkami, które nieco przypominają piegi, co to może być, czy można to leczyć? Mam bardzo jasną karnację i wrażliwą skórę, ale nigdy wcześniej nie miałem piegów. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Z czego pojawia się aż tak duży wysyp aft?
W ciągu dwóch lat co parę miesięcy mam afty w jamie ustnej. Dwa razy zdarza się tak, że są na tyle obszerne, że występują w całej jamie ustnej. Język jakby ma rany, pojawiają się na podniebieniu, na policzkach, wszędzie i strasznie bolą. Uniemożliwia mi to normalne jedzenie i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy wykonać wymaz z jamy ustnej na posiew bakteriologiczny i mykologiczny z antybiogramem, a następnie wdrożyć leczenie celowane.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zaleceane wykonanie wymazu z jamy ustnej w celu wykonania posiewu . Ustala się też tzw. antybiogram w celu wdrożenia ukierunkowanego leczenia.
Czy coś poważnego może mi grozić po wyciśnięciu pryszcza z tzw. trójkąta śmierci?
Zrobiłam to odruchowo, a później naczytałam się, że to może prowadzić nawet do śmierci. Pewnie nie pierwszy raz to zrobiłam, ale ostatnio mam jakaś paranoje na punkcie swojego zdrowia. Na co powinnam zwrócić uwagę i ewentualnie skonsultować z lekarzem?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku wystąpienia powikłań w miejscu wyciskania pryszcza należy zgłosić się do lekarza.
Czy ten podejrzany pieprzyk mógł przejść na zdrowego pieprzyka i być groźny ten na szyi przez dotknięcie mamy palców?
Wczoraj moja mama dotknęła palcami na mojej skórze (dekolt) podejrzany wystający pieprzyk i po sekundzie nie myjąc rąk, dotknęła mojego normalnego, zdrowego pieprzyka,  którego mam od dziecka i jest on na szyi. Za tydzień idę do chirurga onkologa. Martwię się o to i ciągle...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pieprzyki nie przenoszą się przez dotyk.
Czy nie jest to związane z zaburzeniami odporności?
Mam ogromny problem z brodawkami HPV, głównie na stopach, ale zaczęły się przenosić w inne miejsca (udo). Walczę od 4 lat, dermatolog (podała się po 2 latach leczenia azotem), 4 razy robiłam laser w klinice. Kurzajki się rozsiewają, z jednej jest 10, później kilka znika i zaraz...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Kiedy należy odstawić serum z retinalem przed staraniem się o dziecko?
Używam serum z retinalem. Czy odstawienie go przed ślubem, jeśli planuję starać się o ciąże od razu, będzie okej, czy powinnam to zrobić wcześniej?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Co mógłbym ewentualnie jeszcze zbadać, gdzie szukać pomocy?
Wiek 22 lata. Od dłuższego czasu mam problemy z trądzikiem. Wykonałem szereg badań hormonalnych, usg tarczycy itp. wszystko w porządku. Dodam, iż mam więcej zmian na lewym policzku, gdzie na prawym prawie ich nie ma. Obojętnie czym posmaruje zmiany na mojej cerze - one się zaostrzają,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Czy jest możliwość, że mogłam przenieść opryszczkę z ust na narządy płciowe partnera? Czy może to przebiegać bezobjawowo?
Ostatnio z partnerem uprawialiśmy miłość francuską, niestety po pół godziny pojawiły się na moich ustach małe pęcherzyki (opryszczka). Zarówno ja jak i partner jesteśmy nosicielami HPV1. Bardzo się boję, ponieważ razem z partnerem nie korzystamy z prezerwatywy, tylko z tabletek...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u dermatologa/wenerologa.
Co to może być?
Mam białe plamy na ciele od października. Pani dermatolog stwierdziła, że to są znamiona suttona...po jakimś czasie mój partner zauważył u siebie białe plamki na ciele. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa - Pani i partnera.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
nalezy sie zglosic do lekarza dermatologa
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie