1. Artykuły
  2. Grzybica paznokci - przyczyny, objawy, leczenie

Grzybica paznokci - przyczyny, objawy, leczenie

Grzybica paznokci jest jednym z przewlekłych schorzeń dermatologicznych. Jest zaraźliwa, dlatego nie należy ignorować takich objawów jak zmiana barwy czy odkształcenie płytki paznokcia. Jak zdiagnozować grzybicę paznokci i jak można ją leczyć?

Grzybica paznokci - przyczyny, objawy, leczenie Grzybica paznokci - przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści
Zakażenie płytki paznokcia Przyczyny grzybicy paznokci Objawy grzybicy paznokci Leczenie grzybicy paznokci Jak pielęgnować paznokcie? e-Wizyta u dermatologa Jak przygotować się do konsultacji online z dermatologiem?

Zakażenie płytki paznokcia

 

Onychomikoza, czyli grzybica paznokci, to bardzo często występująca choroba infekcyjna. Zmienia się barwa paznokcia na żółto-brązową, płytka paznokcia staje się krucha i łamliwa. Może również dojść do momentu, w którym paznokieć zacznie odstawać, a następnie nawet odpaść.

 

Najczęściej na grzybicę chorują osoby dorosłe z niedoborami odporności oraz cierpiące na zaburzenia hormonalne. Choroba ta dotyka najczęściej osoby chorujące na cukrzycę i choroby krążenia. Mogą również chorować na grzybicę osoby młode, które przebywają w takich miejscach jak siłownie, baseny, hotele, domy studenckie.

 

arrow Łamliwość paznokci. Co zrobić, gdy paznokcie są słabe i kruche?
arrow Zaskórniki. Sposoby na zatkane pory i powszechne błędy w pielęgnacji
arrow Pękająca skóra na dłoniach. Jak jej zaradzić?
arrow Świerzb. Kiedy skóra bardzo swędzi i jest zaczerwieniona
arrow Łojotokowe zapalenie skóry. Jak przebiega leczenie?
arrow Podrażnienie skóry. Przede wszystkim nie drap!

Przyczyny grzybicy paznokci

 

Przyczyną grzybicy jest zakażenie grzybami - dermatofitami, grzybami pleśniowymi i drożdżopodobnymi. Do zakażenia tymi grzybami może dojść szczególnie w okresie wakacyjnym: na basenach, w saunach, nad morzem, w hotelach (szczególnie wykładziny i podesty).

 

Grzybica rozwija się dobrze w wilgotnych i ciepłych miejscach - dlatego właśnie bardzo łatwo może dojść do zakażenia stóp, które latem są często przepocone i wilgotne. Skóra w tym miejscu jest podatna na zakażenia. To właśnie nieleczona grzybica stóp może być przyczyną grzybicy paznokci.

 

Objawy grzybicy paznokci

 

Grzybica najczęściej pojawia się na jednym paznokciu - zwykle jest to duży lub piąty palec. Do charakterystycznych objawów należy zaliczyć:
 

  • przebarwienia - białe, żółte, brązowe i czarne,
  • kruchość i łamliwość płytki paznokcia,
  • nieprzyjemny zapach,
  • zgrubienia i odkształcenia,
  • odstawanie paznokcia od palca,
  • zaczerwienienie i ból w okolicy okołopaznokciowej.

 

Leczenie grzybicy paznokci

 

Grzybica paznokci jest bardzo charakterystyczną chorobą - lekarz dermatolog nie będzie miał problemu z jej rozpoznaniem. Leczenie grzybicy jest natomiast bardziej skomplikowanym procesem.

 

Podczas leczenia grzybicy paznokci stosuje się substancje grzybobójcze w postaci maści, żelów czy sprayów i należy szczególnie dbać o higienę - dezynfekować buty i skarpety specjalnymi preparatami, unikać miejsc publicznych typu baseny i sauny.

 

Niestety bardzo często potrzebne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Dermatolog może przepisać receptę online na leki przeciwgrzybicze. Po ustąpieniu objawów należy zadbać o wzmocnienie płytki paznokcia, która po przebytej chorobie jest osłabiona, zdeformowana i cienka.

 

Jak pielęgnować paznokcie?

 

W trakcie leczenia należy dbać o higienę płytki paznokcia poprzez usuwanie zgrzybiałego paznokcia, delikatne szlifowanie i obcinanie. Należy mieć na uwadze fakt, że domowe sposoby leczenia grzybicy paznokci nie są w 100% skuteczne i że zawsze należy skonsultować się ze specjalistą.

 

Choroba ta ma skłonność do nawrotów gdy jest nieodpowiednio leczona lub leczenie zostało za szybko przerwane. Pielęgnacja płytki paznokcia wymaga więc samodyscypliny, cierpliwości i odpowiedzialności - należy bowiem zminimalizować ryzyko zarażenia innych osób.

 

Profilaktycznie należy zawsze chronić swoje stopy i paznokcie poprzez noszenie własnego, zdezynfekowanego obuwia w potencjalnych miejscach zakażenia, typu basen, sauna czy prysznic. Ważna jest higiena - mycie palców i paznokci, dokładne osuszenie po myciu, częsta zmiana ręczników.

 

e-Wizyta u dermatologa

 

Jeżeli nie masz możliwości zapisania się na wizytę stacjonarną u dermatologa, możesz skorzystać z opcji e-Wizyty. Wizyta online daje możliwość pilnej konsultacji dermatologicznej w szybki sposób i bez potrzeby dojazdu do placówki czy czekania na odległy termin.

 

Możesz porozmawiać z lekarzem online na trzy sposoby: poprzez wideoczat, czat i telefon. Ze względu na problemy skórne, warto połączyć się z lekarzem za pomocą wideo, by lekarz mógł ocenić stan skóry. Możesz też przesłać lekarzowi zdjęcie chorego miejsca.

 

Podczas konsultacji online lekarz ma możliwość wystawienia e-Recepty, e-Skierowania i L4 online. Po telewizycie pacjent otrzymuje SMSem lub e-mailem czterocyfrowy kod do e-Recepty.

 

Jak przygotować się do konsultacji online z dermatologiem?

 

Przed wizytą online należy sprawdzić sprawność łącza internetowego, kamerki i zasięgu w telefonie.

 

Korzystając z opcji wizyty online należy przede wszystkim pamiętać o zrobieniu dobrej jakości zdjęć zmienionego chorobowo miejsca. Najlepiej wybrać dobrze oświetlone zdjęcie i wykonać kilka ujęć. Zdjęcia można wysłać lekarzowi jeszcze przed e-Wizytą.

 

Warto przed konsultacją przygotować listy: leków przyjmowanych na stałe, chorób i alergii, stosowanej diety oraz używanych kosmetyków do pielęgnacji skóry.

 

Ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca do przeprowadzenia e-Wizyty. Zalecamy wybranie zacisznego i odosobnionego miejsca, z dala od hałasów i szumów, które mogłyby przeszkadzać podczas konsultacji.

 

Potrzebujesz e-Wizyty u specjalisty? Skonsultuj się z dermatologiem online i bez wychodzenia z domu otrzymaj poradę wraz z e-Receptą.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej online.

Recepta online. eWizyta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy może to być skutek uboczny stosowania maści?
Od dwóch tygodni stosuje maść na łupież różowaty. Właściwie plamy od łupieżu różowatego na skórze są już praktycznie zażegnane, ale 2/3 dni temu powychodziły mi na ciele krostki i czerwone grudki. Czy może to być skutek uboczny stosowania maści? Jeżeli tak co...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, który przepisał lek.
Mam się martwić czy zaufać lekarzom?
Mam 26 lat i od 2,5 lat mam trzy obok siebie pieprzyki, położone na ramieniu taki trójkąt od dziecka. Od dłuższego czasu te 3 pieprzyki zmieniły wygląd na jasnobrązowe z domieszką  ciemny brązowy kolorem, a ten większy pieprzyk obok środka jest mała ciemna kropka, w środku...
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Kontrola znamion barwnikowych wykonuje się systematycznie o określony czas ,lub ich zmianę . Charakter dolegliwości mogą choć prawdopodobieństwo jest niewielki . Najlepiej zglosic się do lekarza by ocenić możliwośc koincydencji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna stacjonarna wizyta u dermatologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zmiany barwnikowe należy obserwować (czas wizyty określa dermatolog) jednak należy zgłosi się na wcześniejszą wizytę gdy znamię (zmienia kolor, boli, powiększa się lub sączy się z niego płyn) - zalecam wizytę u dermatologa
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Dermatolog decyduje o częstotliwości wizyt kontrolnych (dermatoskopia) jeżeli zmiana zmienia się, boli. Zalecam wizytę u dermatologa
Czy pieprzyki ciemnieją z wiekiem?
Mam pieprzyki, które mam od dziecka i teraz zauważyłam, że ściemniały. Nie opalałam się latem na słońcu ani w solarium. Na żadnej wycieczce do ciepłych krajów nie byłam. Na wizycie u dermatologa i chirurga tylko spojrzeli się na to, ale nie patrzyli przez dermatoskop. Mam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa z oceną znamion barwnikowych.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Znamiona barwnikowe zmieniają swój kolor z wiekiem gdyż są zależne od wielu czynników np hormonalnych . Nie mniej gdy budzi to niepokój najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dermatologa który pod szkłem powiększających oraz swiatlem spolaryzowanym może w pełni ocenić charakter tych zmian.W przyszłości juz nie tak dalekiej gdyż to jest w fazie testów będzie można wysłać zdjęcie ze zwykłego smartfonu które zostanie poddane obróbce przez AI . I takie prace są juz mocno zaawansowane a jeden z ośrodków który tym się zajmuje jest..... w Poznaniu .
Czy mogło mi się coś złego stać? 
Po krwiaku śródmózgowym dostałam koloru skóry wypukłego pieprzyka. 6 lat temu miałam wstawiany nowy implant czaszkowy na czaszce i neurochirurg ściągnął mi część skóry, aby założyć nową implant, a na tej skórze, na której neurochirurg ściągnął, to mam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa z oceną znamion barwnikowych.
Czy coś się może stać z tą raną?
Wczoraj miałam usuniętego pieprzyka nad górną wargą, a dzisiaj zauważyłam, że jeden supełek szwa odpadł. Czy powinnam się martwić? Podczas np. mycia zębów mam wrażenie, że rana "cała chodzi" wszystko się tam rusza. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta kontrolna u lekarza wykonującego zabieg.
Jak najlepiej dobrać pielęgnację?
Jako 21-letni mężczyzna szukam pomocy w doborze kosmetyków. Poszukuję zestawu pielęgnującego, który pomoże mi w zwalczeniu rozszerzonych porów oraz zaczerwienionej twarzy. Dodam, że posiadam cerę mieszaną.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarna z badaniem u dermatologa
Co to może być oraz co tymczasowo stosować?
Wyskoczyła mi mała czerwona plama przy czubku języka, która od paru dni szczypie, do tego pojawił się lekki biały nalot na języku oraz język jest po bokach pofalowany. Aktualnie nie mam jak pójść z tym do lekarza. Dodam, że choruje na cukrzycę, mam problemy hormonalne i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Co mam robić, aby wzmocnić moje paznokcie?
Od małego obgryzałam paznokcie, kilka lat temu udało mi się wyjść z nałogu i zapuścić paznokcie jednak pomimo stosowania wszystkich dostępnych na rynku odżywek paznokcie są cienkie jak papier i zdarza się, że wyginają się w drugą stronę gdy o coś zahaczę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Agnieszka Nowotnik
rehabilitant podologiczny, ortopodolog, dietetyk, podolog, dermatolog
Umów wizytę
Dzień dobry; zalecam wizytę u dobrego podologa, który dokłądnie przyjrzy się płytce paznokciowej i zastosuje odpowiednie preparaty na bazie kolagenu; możliwe będzie wykonanie podstawowych badań ale takie informascje otrzyma Pani prawdopodobnie już w gabinecie.
Co to może być?
Od pewnego czasu pod moją dolną wargą ust wyskakuje mi pęcherz/bąbel, który piecze, czasami znika i znów się po pewnym czasie pojawia. Przez to zanika mi trochę w tym miejscu czerwieni wargowej. 
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarna z badaniem fizykalnym
Jak mogę zażegać problem z wysypką?
Od około trzech lat borykam się z wysypką na szyi, dekolcie i plecach. Odwiedziłem kilku specjalistów, dermatologów i alergologów, jednak nikt nie jest w stanie mi pomóc ani nie ma odpowiedzi, co jest przyczyna wysypki. Zaczęło się 3 lata temu od małego wysypu,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u dermatologa prowadzącego leczenie.
Czy we wtorek mogę wykonać laser frakcyjny na twarz u dermatologa?
W piątek idę do stomatologa, prawdopodobnie rozpocznę leczenie kanałowe. Ile przed trzeba odstawić leki przeciwbólowe?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tytuł pytania nie ma żadnego związku z jego treścią.
Czy to może być rak skóry?
Mam 18 lat i od kilku lat mam pryszcza na prawym przedramieniu. Jest on koloru skóry, nie jest czerwony, nie ma rany ani nic. Zwykły pryszcz może o 3% ciemniejszy od skóry. Wygląda normalnie, jest niewielki - lekkie wypuklenie skóry. Boję się iść do dermatologa, mam lęki...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W sprawie zmiany na skórze zalecana wizyta stacjonarna u dermatologa.
Co może pomóc na mój problem ze skórą głowy?
Mam pewien problem, który mnie bardzo zastanawia i martwi. Od 2 lat zawsze po fryzjerze jak fryzjer strzyże mi maszynka głowę, boki krótko to później na drugi dzień jak zaczynają mi odrastać włosy - zaczyna się pieczenie i powstaje dziwny ból cebulek włosów,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u dermatologa prowadzącego leczenie.
Czy sine paznokcie zawsze muszą oznaczać coś złego?
Zauważyłam, że czasami, nie zawsze pod płytką paznokcia skóra robi mi się fioletowa. Tak jak wspomniałam - nie jest to ciągłe tylko czasami. Moje ręce nie są sine, tylko raczej blade widać mi żyły na palcach. Zazwyczaj też moje dłonie są zimne, mam też zazwyczaj niskie ciśnienie krwi....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Proszę o pomoc - nie wiem już co robić.
Około pół roku temu po pojawieniu się białych grudek w obrębie napletka zdecydowałem się udać do dermatologa. Pani powiedziała, że to nic groźnego (brak zaczerwienienia). Z biegiem czasu jednak (po kilku miesiącach) zaczęło nieco mocniej doskwierać mi sporadyczne swędzenie/pieczenie (nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę