1. Artykuły
  2. Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Jak je rozpoznać?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Jak je rozpoznać?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to przewlekła i postępująca choroba dotykająca pacjentów w starszym wieku. Objawia się pogorszeniem wzroku i obecnością centralnej plamy w polu widzenia. - Podstawą profilaktyki jest dbanie o niepojawienie się czynników ryzyka, na które mamy wpływ - zauważa nasza ekspertka, okulistka Agnieszka Lisiak-Jankowska. I wylicza: niepalenie papierosów, zachowanie prawidłowej masy ciała, zbilansowane żywienie bogate w zielone warzywa, ochronę oczu przed światłem słonecznym.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Jak je rozpoznać? Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Jak je rozpoznać?
Spis treści
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) - co to takiego? Zwyrodnienie plamki żółtej - przyczyny i objawy AMD Zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza i leczenie Zwyrodnienia plamki żółtej - profilaktyka

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) - co to takiego?

 

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest chorobą degeneracyjną dotyczącą plamki, czyli centralnej części siatkówki, odpowiedzialnej za centralne widzenie (czytanie, rozpoznawanie twarzy). Jest to choroba przewlekła i postępująca, dotycząca pacjentów w starszym wieku. Nasza specjalistka, Agnieszka Lisiak-Jankowska objaśnia fachowo:

 

W toku trwania choroby dochodzi do stopniowego nasilania zmian.  Począwszy od drobnych, pojedynczych lipofuscynowych złogów podsiatkówkowych (druzy), aż po postaci zaawansowane -  takie jak neowaskularyzacja czyli powstawanie nowych, nieprawidłowych naczyń w przestrzeni podsiatkówkowej lub śródsiatkówkowo. Albo też zanik geograficzny czyli zanik nabłonka barwnikowego i fotoreceptorów – komórek odpowiedzialnych za odbiór bodźców świetlnych.

arrow Kurze łapki. Nie musisz ich akceptować: domowe sposoby i zabiegi
arrow Uraz oka. Liczy się czas
arrow Ślepota nocna. Kiedy wieczorem widzisz niewyraźnie
arrow Katarakta. Okulista o tym czy zaćma jest groźna i jak chronić oczy
arrow Migrena oczna – jak radzić sobie z silnym bólem głowy?
arrow Zapalenie spojówek - przyczyny i sposoby leczenia

Zwyrodnienie plamki żółtej - przyczyny i objawy AMD

 

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej to pogorszenie widzenia centralnego, wykrzywianie obrazu, falowanie linii (w tym czytanego tekstu). Charakterystyczna u pacjentów z AMD jest obecność centralnej, nieruchomej jasnej lub ciemnej plamy w polu widzenia tzw. mroczek.

 

Okulistka Agnieszka Lisiak-Jankowska przyznaje, że przyczyny choroby są złożone i różnorodne. A głównym czynnikiem ryzyka zachorowania jest wiek.

 

Innymi czynnikami ryzyka są (czynniki niemodyfikowalne):

 

  • rasa biała,
  • dodatni wywiad rodzinny w kierunku chorób zwyrodnieniowych plamki,
  • niebieski kolor tęczówek,
  • płeć żeńska (czynniki niemodyfikowalne).

 

Ponadto do znanych czynników ryzyka, na które mamy wpływ (czynniki modyfikowalne) należą:

 

  • palenie papierosów (podwaja ryzyko wystąpienia AMD),
  • nadciśnienie tętnicze,
  • dieta bogatotłuszczowa,
  • otyłość,
  • ekspozycja na duże nasłonecznienie.

 

Zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza i leczenie

 

Diagnoza zwyrodnienia plamki żółtej opiera się na ogólnym badaniu okulistycznym.

 

Okulista ocenia ostrość wzroku do dali i bliży bez korekcji oraz w najlepszej dobranej korekcji, z oceną dna oka - wyjaśnia Agnieszka Lisiak-Jankowska.

 

Testem przesiewowym dedykowanym chorobom plamki jest test Amslera możliwy do wykonania w trakcie badania, służący również pacjentom z postawionym rozpoznaniem do domowej samokontroli.

 

Po wykonaniu wstępnych badań konieczna jest ocena plamki w badaniu OCT, najczęściej poszerzona o badanie angio-OCT. W wątpliwych przypadkach badaniem rozstrzygającym jest angiografia fluoresceinowa - wylicza nasza ekspertka. 

 

Wybór metody leczenia AMD uzależniony jest od typu choroby. Jak tłumaczy okulistka Agnieszka Lisiak-Jankowska:

 

W przypadku postaci suchej średniozaawansowanej poza suplementacją pozostaje uważna obserwacja. W przypadku postaci wysiękowej jedyną metodą leczenia o udowodnionym działaniu są iniekcje doszklistkowe substancji anty-VEGF, których zadaniem jest hamowanie powstawania nieprawidłowych naczyń pod siatkówką i śródsiatkówkowo oraz hamowanie przecieku z tych naczyń prowadzącego do obrzęku siatkówki i pogorszenia widzenia.

 

Zanik geograficzny (agresywna postać suchego zwyrodnienia) natomiast nie ma obecnie leczenia.

 

Zwyrodnienia plamki żółtej - profilaktyka

 

Okulistka Agnieszka Lisiak-Jankowska podkreśla, że podstawą profilaktyki jest dbanie o niepojawienie się czynników ryzyka, na które mamy wpływ:

 

Oznacza to niepalenie papierosów, zachowanie prawidłowej masy ciała, zbilansowane żywienie bogate w zielone warzywa, ochronę oczu przed światłem słonecznym (okulary ochronne z filtrem, unikanie bezpośredniego długotrwałego nasłonecznienia).

 

I dodaje:

 

Suplementy polecane osobom ze średnio zaawansowaną postacią choroby oparte są w dużej mierze na karotenoidach: luteinie i zeaksantynie w proporcji 5:1.

Agnieszka Lisiak-Jankowska okulista 5.00 / 5 opinii artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Okulistka. Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Specjalizację odbyła w Klinice Okulistycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Egzamin specjalizacyjny i dyplom w dziedzinie okulistyki zdobyła w 2021 roku. Jest uczestniczką kongresów i szkoleń, członkinią Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Poza konsultacjami okulistycznymi zajmuje się również wykonywaniem i interpretacją badań dodatkowych: USG gałek ocznych i oczodołów, UBM czyli ultrasonograficzne badanie obrazowe przedniego odcinka gałki ocznej, OCT w chorobach siatkówki w tym plamki, OCT nerwu wzrokowego, angio-OCT w sposób nieinwazyjny obrazujące przepływ naczyniowy w obszarze plamki i biometrię. Wykonuje zabiegi laserowe. Do szczególnych zainteresowań zawodowych zalicza kompleksowe prowadzenie pacjentów chorujących na AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy powinnam udać się gdzieś z tym wcześniej?
Zarówno dziś jak i trzy dni temu miałam problem z widzeniem jednym okiem (na oko prawe nie widzę od urodzenia - zanik nerwu). Problem polegał na tym, że obraz stał się jakby ciemniejszy, przytłumiony - jak po wpatrywaniu się w jasne światło, a do tego w polu widzenia pojawiła się długa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta u okulisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana konsultacja okulistyczna stacjonarna w trybie pilnym (a w przypadku ponownego pojawienia się objawów-Izba Przyjęć )
Czy bez jakichkolwiek innych większych objawów jest to możliwe?
Od około tygodnia w lewym oku czuje takie jakby drganie, trochę tak jakby pod powieką coś mi pulsowało. Nie trwa to bez przerwy, ale codziennie zdarza się taki epizod lub nawet kilka razy dziennie. Czasem boli mnie głowa po tej stronie. Oko też czasem szczypie lub robi się czerwone, ale kiedyś...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta okulistyczna.
Gdzie szukać pomocy przy moim bólu oczu?
Mężczyzna 26 lat. Mam problem z bólem oczu, od roku bolą mnie oczy jakbym miał naświetlone oraz często mrugam. Nie mogę funkcjonować, nic nie widzę. Leczyłem się na depresje i jest już lepiej, ale oczy nadal bolą. Bylem w szpitalu psych. 10 razy i żadnej poprawy jeśli chodzi o ból....
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stała opieka okulistyczna, a dodatkowo - z dotychczasową dokumentacją medyczną proszę zgłosić się na konsultację neurologiczną.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Jeżeli jest wykluczona przyczyna okulistyczna i neurologiczna objawy moga pochodzić z somatyzacji także wskazana jest modyfikacja leczenia psychiatrycznego.
Czy taka niedopasowana soczewka nie będzie obciążająca dla zdrowego oka? Czy nie będzie pogarszać mojego widzenia w tym oku?
Posiadam dużą różnicę wady wzroku pomiędzy jednym a drugim okiem. Na lewym oku mam astygmatyzm (+3.0 sfera i -2,25 cylinder), na oko prawe - widzę idealnie i nie posiadam wady. Lekarz okulista zapisał mi jednak na prawe oko okulary z soczewką +0.75 sfera i -0.5 cylinder tłumacząc, że to za...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z okulistą prowadzącym.
Ile może trwać powrót ostrości wzroku po tego typu zabiegu?
Moje pytanie dotyczy rekonwalescencji czy też po prostu powrotu lepszej ostrości wzroku w oku, ponieważ miałem robione cyklofotokoagulacje laserem diodowym ze względu na jaskrę. Faktem jest, że na szczęście jaskra została wykryta szybko, gdyż moja wada miała do tego usposobienie, więc regularnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Czy powinienem się jeszcze gdzieś udać, stosować okulary z przyciemniającymi szkłami itp?
Doskwiera mi duża liczba mroczków przed oczami, dodatkowo mam astygmatyzm. Okulista stwierdził, że to zmętnienie ciała szklistego i nigdzie dalej mnie nie skierował. Przepisał mi tylko jakieś tabletki, które może pomogą, jak będę je brał 6 miesięcy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z okulistą prowadzącym leczenie.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Uzupelniajaco konsultacja u Swojego lekarza POZ w celu wykonania podstawowych badan powinna potwierdzić trafność zaleconego leczenia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli nie ma poprawy , wskazana ponowna konsultacja z okulistą.
Czy te mroczki przed oczami mogą być powiązane, z pozostałymi objawiamy, czy do 2 osobne problemy?
Od pewnego czasu doskwierają mi zawroty oraz bóle głowy. Czuję się słabo - czuję ciężar na głowie, jakby ktoś położył mi coś ciężkiego. Mam problem, aby utrzymać głowę uniesioną,  głowa mi opada i oczy mi się zamykają - mam problem, aby utrzymać je otwarte....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Jaka może być przyczyna mojego problemu?
Mam problem od dokładnie roku czasu - mianowicie chodzi o oczy, powieki i oczodoły. Z dnia na dzień opadły mi oczodoły i zrobiły się jakieś dziwne wory do tego obrzydliwe zmarszczki. Robiłem oczywiście badania z krwi i nic nie wykazało poza cholesterolem, miałem też 3 wizyty u...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zalecana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego lub internisty by rozpocząć proces diagnostyczny
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego.
Na czym może polegać problem?
Jestem dalekowidzem. Kiedy wkładam okulary korekcyjne, moje oczy są bardzo wrażliwe na światło. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne jest badanie okulistyczne w gabinecie - zalecam wizytę u okulisty
Czy mam możliwość dostać się do zawodowej służby wojskowej?
Staram się do zawodowej służby wojskowej i nadwzroczność z niedowidzeniem +1,25 oko prawe i brak widzenia obuocznego. Byłem prywatnie u okulisty i stwierdził, że owszem mam tę wadę, ale mogę nosić okulary i zmieniło się rozporządzenie, że brak widzenia obuocznego jest Z/N czy mam jakąś szanse?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz podczas badania kwalifikacyjnego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz podczas komisji lekarskiej.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
O przyjęciu do służby decyduje komisja lekarska
Czy stanie się coś złego jeśli powiedzmy, to nie było 30 mm tylko 29,5?
Byłam u okulisty, wyrobił mi receptę na okulary, ale nie zmierzył mi odległości źrenic. Chciałam kupić okulary, a trzeba było podać tę odległość, znalazłam więc szablon jak dobrze to zmierzyć i wyszło mi 60 mm, czyli 30 na jedno i na drugie oko. Natomiast w aplikacji na telefon, która...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty, który przepisał okulary.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty, który przepisał okulary.
Czy w moim przypadku dostanę badania na kategorie B?
Mam ostrość wzroku prawego oka 0,6, a lewego 0,05 - w rozporządzeniu jest napisane obuoczna ostrość wzroku nie mniej niż 0,5. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz po przeprowadzonym badaniu.
Czy może błędnie dokonano mojej korekcji wzroku? 
Jestem dziesięć dni po laserowej korekcji wzroku metodą EBK (oko prawe-3.5,oko lewe 3,25). Niestety nie widzę tak ostro jak się tego spodziewałam. Mam kłopot równie do bliży oraz dali. Litery zlewają się, obraz jest niewyraźny. Na dużych powierzchniach nie widzę dostatecznie z daleka....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta w ośrodku gdzie przeprowadzono zabieg.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Czasami potrzebny jest czas do stabilizacji ostrości wzroku po zabiegu. Konieczne wyjaśnienie z okulistą , który wykonywał zabieg.
Czy jest szansa, że taka opuchlizna zejdzie sama?
Od pięciu dni mam spuchniętą górną powiekę prawego oka. Rano, po nocy stan się nasila, później nieco ustępuje. Powieka jest delikatnie zaczerwieniona i lekko ją czuć, ale poza tym nie ma żadnych innych objawów (brak ewidentnego bólu, guzka, ropy czy innych zmian). Z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Czy objawy grypy mogą powodować pogorszenie ostrości widzenia?
Mam taki problem, że od kilku dni przechodzę ciężką grypę.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
stacjonarnie wizyta u lekarza rodzinnego
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, zapraszamy na poradę. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4