Xanax to nazwa handlowa alprazolamu, czyli leku należącego do benzodiazepin krótkodziałających. Alprazolam wykazuje głównie działanie przeciwlękowe i stosowany jest w leczeniu zespołu lęku uogólnionego, napadowego oraz z wtórnym obniżeniem nastroju.
Substancją czynną leku Xanax jest alprazolam (pochodna benzodiazepiny). Lek ten wykazuje działanie przeciwlękowe, nasenne, uspokajające, przeciwdrgawkowe i miorelaksacyjne. Preparat ten wykorzystuje się w psychiatrii i dostępny jest wyłącznie za okazaniem recepty.
Mechanizm działania prawdopodobnie opiera się na nasileniu hamującego wpływu GABA w OUN (układ limbiczny, podwzgórze i wzgórze).
Preparat ten stosuje się w krótkotrwałym leczeniu zespołów lękowych:
Powinien być on stosowany jedynie w sytuacjach, kiedy symptomy są nasilone, a co za tym idzie zaburzają prawidłowe funkcjonowanie pacjenta.
UWAGA! Stany napięcia i niepokoje, które są następstwem codziennych stresów nie są wskazaniem do stosowania alprazolamu.
Niestety, istnieje wiele sytuacji, gdzie zażywanie tego leku nie jest zalecane, pomimo iż równolegle występują wskazania do jego stosowania. Należą do nich:
Są też sytuacje i stany, w których należy zachować szczególną ostrożność, lecz stosowanie leku nie jest bezwzględnie przeciwwskazane. Niektóre z nich:
Przed rozpoczęciem przyjmowania alprazolamu należy poinformować lekarza o wszystkich dotychczas stosowanych lekach, łącznie z tymi wydawanymi bez recepty, bowiem preparat ten może wchodzić w istotne interakcje z innymi substancjami.
Substancje, w przypadku których należy zachować szczególną ostrożność:
Jak każdy lek, alprazolam wywołuje w niektórych przypadkach groźne skutki uboczne, do których zaliczamy (od najczęściej występujących):
Do objawów towarzyszących przedawkowaniu alprazolamu zaliczamy:
Swoistą odtrutką w przypadku przedawkowania benzodiazepin jest flumazenil.
Jako, iż benzodiazepiny przenikają przez łożysko i do pokarmu ich stosowanie w czasie ciąży i laktacji jest niewskazane, o ile korzyści dla matki nie przeważają nad ryzykiem dla dziecka. Powodem jest działanie teratogenne i wywołujące depresję funkcji życiowych noworodka benzodiazepin.
Zaleca się ustalenie możliwie jak najmniejszej skutecznej dawki i stosowanie jej najkrócej jak to tylko możliwe. Leczenie benzodiazepinami powinno trwać nie dłużej niż 4 tygodnie, a całkowity czas ich stosowania nie dłużej niż 4 miesiące. Schemat leczenia jest zawsze ustalany indywidualnie przez lekarza psychiatrę zlecającego terapię Xanaxem.
W zespole lęku napadowego, tabletki przyjmowane doustnie: 0,5 mg 3 razy dziennie lub 0,5-1 mg 1 raz dziennie wieczorem. Należy obserwować reakcje chorego na leczenie i stopniowo, co 3-4 dni zwiększać dawkę, ale nie więcej niż o 1 mg. Dawka maksymalna to 10 mg w 3-4 dawkach podzielonych.
W zespole lęku uogólnionego, w zespole lękowym ze współistniejącą depresją, tabletki przyjmowane doustnie: 0,25-0,5 mg 3 razy dziennie, dawka maksymalna - 4 mg w dawce podzielonej. Dawkę maksymalną osiąga się w ciągu 3-4 dni.
Teraz nie musisz wychodzić z domu, aby otrzymać receptę na leki, które bierzesz. Wystarczy umówić konsultację lekarską na platformie haloDoctor w zakładce recepta online i poprosić lekarza o przepisanie potrzebnego leku.
Wypełnij formularz recepty online i przejdź do konsultacji lekarskiej.
Recepta online. eKonsultacja w 5 min / 59zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!